ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
"20" липня 2016 р. справа №812/1676/15
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі суддів: Арабей Т.Г., Геращенка І.В., Міронової Г.М., за участю секретаря судового засідання - Челахової О.О., за участю представника заявника - Антонцєвої І.В., діючої за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Луганської обласної державної адміністрації про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, який виданий за результатами розгляду апеляційної скарги ОСОБА_2 на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 13 квітня 2016 року у справі № 812/1676/15 за позовом ОСОБА_2 до Управління з питань нормативно-правової роботи та децентралізації Луганської обласної державної адміністрації, Департаменту комунальної власності земельних та майнових відносин Луганської обласної державної адміністрації про визнання незаконним та скасування наказу про звільнення, про скасування запису в трудовій книжці, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, -
ВСТАНОВИВ:
14 грудня 2015 року ОСОБА_2 звернувся до Луганського окружного адміністративного суду із позовом до Юридичного департаменту Луганської обласної державної адміністрації про:
- визнання незаконним та скасування Наказу директора Юридичного департаменту Луганської обласної державної адміністрації від 07 грудня 2015 року № 31-к «Про звільнення ОСОБА_2»;
- скасування запису в трудовій книжці Серія НОМЕР_1 від 07 грудня 2015 року за номером 37 про звільнення позивача;
- поновлення ОСОБА_2 на посаді начальника Відділу з питань розпорядження водними об'єктами управління з питань земельних відносин та розпорядження водними об'єктами Юридичного департаменту Луганської обласної державної адміністрації;
- стягнення з відповідача компенсації за час вимушеного прогулу у розмірі 1 221,84 грн. (а.с. 2-11 т.1).
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2016 року змінено назву відповідача з Юридичного департаменту Луганської обласної Державної адміністрації на Управління правового забезпечення Луганської обласної державної адміністрації та залучено до участі у справі в якості другого відповідача - Департамент комунальної власності, земельних та майнових відносин Луганської обласної державної адміністрації (а.с. 234-235 т. 2).
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2016 року змінена назва першого відповідача з Управління правового забезпечення Луганської обласної державної адміністрації на Управління з питань нормативно-правової роботи та децентралізації Луганської обласної державної адміністрації (а.с.150 т.3).
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 13 квітня 2016 року у задоволені адміністративного позову ОСОБА_2 відмовлено повністю (а.с. 178-184 т. 3).
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 08 червня 2016 року апеляційну скаргу ОСОБА_2 задоволено частково. Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 13 квітня 2016 року у справі № 812/1676/15 скасовано. Прийнято нову постанову. Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління з питань нормативно-правової роботи та децентралізації Луганської обласної державної адміністрації, Департаменту комунальної власності земельних та майнових відносин Луганської обласної державної адміністрації про визнання незаконним та скасування наказу про звільнення, про скасування запису в трудовій книжці, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу - задоволено частково. Визнано незаконним та скасовано Наказ директора Юридичного департаменту Луганської обласної державної адміністрації від 07 грудня 2015 року № 31-к «Про звільнення ОСОБА_2» та поновлено ОСОБА_2 на посаді начальника Відділу з питань розпорядження водними об'єктами Луганської обласної державної адміністрації з 08 грудня 2015 року. Стягнуто з Управління з питань нормативно-правової роботи та децентралізації Луганської обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_2 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 08 грудня 2015 року по 07 червня 2016 року включно, у розмірі 22942,08 грн. за відрахуванням зборів, обов'язкових платежів та сум виплачених при його звільненні. В задоволені решти позовних вимог відмовлено (а.с. 8-15 т.4).
06 липня 2016 року до канцелярії Донецького апеляційного адміністративного суду надійшла заява від Луганської обласної державної адміністрації про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню. В обґрунтуванні заяви зазначено, що позивача поновлено на посаді начальника Відділу з питань розпорядження водними об'єктами Луганської обласної державної адміністрації, а у виконавчому листі у якості боржника зазначено Луганську обласну державну адміністрацію, яка не брала участі у справі та не може бути стороною виконавчого провадження.
Крім того, заявником зазначено, що в структурі Луганської обласної державної адміністрації не існує такого структурного підрозділу як Відділ з питань розпорядження водними об'єктами Луганської обласної державної адміністрації (а.с.37-41).
Представник заявника у судовому засіданні підтримала заяву та просила її задовольнити.
Позивач та представники відповідачів у судове засідання не з'явились, про дату, місце та час розгляду справи повідомлені належним чином.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника заявника, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи заяви про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню , вважає за необхідне відмовити у задоволенні заяви , з наступних підстав.
Відповідно до ст. 259 Кодексу адміністративного судочинства України виконавчий лист має відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим Законом України «Про виконавче провадження».
Суд, який видав виконавчий лист, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, або визнати виконавчий лист таким, що не підлягає виконанню, та стягнути на користь боржника безпідставно одержане стягувачем за виконавчим листом.
Як зазначалось раніше, постановою суду апеляційної інстанції, зокрема, поновлено ОСОБА_2 на посаді начальника Відділу з питань розпорядження водними об'єктами Луганської обласної державної адміністрації з 08 грудня 2015 року.
Законом, який визначає організацію, повноваження та порядок діяльності місцевих державних адміністрацій є Закон України «Про місцеві державні адміністрації» № 586-Х1У від 09.04.1999 року( далі Закон № 586).
Відповідно до ст.1 Закону № 586, виконавчу владу в областях, районах, районах Автономної Республіки Крим, у містах Києві та Севастополі здійснюють обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, які є місцевим органом виконавчої влади і входять до системи органів виконавчої влади.
Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
Відповідно до ст.5 Закону № 586, склад місцевих державних адміністрацій формують голови місцевих державних адміністрацій.
У межах бюджетних асигнувань, виділених на утримання відповідних місцевих державних адміністрацій, а також з урахуванням вимог статті 18 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», їх голови визначають структуру місцевих державних адміністрацій.
Типове положення про структурні підрозділи місцевої державної адміністрації та рекомендаційний перелік її структурних підрозділів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.6 Закону № 586, на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання, власних і делегованих повноважень, голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники структурних підрозділів - накази.
Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
Відповідно до частини третьої статті 5 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», Кабінет Міністрів України прийняв Постанову від 26 вересня 2012 р. N 887 «Про затвердження Типового положення про структурний підрозділ місцевої державної адміністрації», в п.п.1-4 якого визначено, що структурний підрозділ місцевої держадміністрації (далі - структурний підрозділ) утворюється головою місцевої держадміністрації, входить до її складу і в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці забезпечує виконання покладених на цей підрозділ завдань, підпорядкований голові місцевої держадміністрації, а також підзвітний і підконтрольний відповідним міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади.
Структурний підрозділ у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, розпорядженнями голови місцевої держадміністрації, а також положенням про структурний підрозділ.
Вид структурного підрозділу (департамент, управління, відділ, сектор, інший структурний підрозділ, передбачений законом) та його статус як юридичної особи публічного права визначаються головою місцевої держадміністрації.
Згідно п.4 Типового положення, граничну чисельність, фонд оплати праці працівників структурного підрозділу визначає голова місцевої держадміністрації у межах відповідних бюджетних призначень.
Отже, виключно до повноважень голови місцевої держадміністрації входить затвердження кошторису та штатного розпису, визначення функції і повноваження структурного підрозділу, який не наділений самостійно це визначати як юридична особа публічного права.
Вирішуючи питання поновлення позивача на посаді з якої він був звільнений, суд апеляційної інстанції враховує положення п.19 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.1992 року № 9 « Про практику розгляду судами трудових спорів»,з роз'яснень якого вбачається, що працівник, який був незаконно звільнений до реорганізації, поновлюється на роботі в тому підприємстві де збереглося його попереднє місце роботи.
Як вбачається з матеріалів справи, структура та штатний розпис підрозділів Луганської обласної державної адміністрації змінювався наступним чином протягом 2015-2016 років.
Розпорядженням Голови Луганської обласної державної адміністрації від 19 лютого 2015 року № 41 затверджено штатний розпис Юридичного департаменту Луганської обласної державної адміністрації на 2015 року який діяв з 01 січня 2015 року (а.с. 55 т. 1). Відповідно до штатного розпису на 2015 рік, у структурі Юридичного департаменту наявний структурний підрозділ Відділ з питань розпорядження водними об'єктами із посадою - начальник відділу (а.с. 56-57 т.1).
Розпорядженням Голови Луганської обласної державної адміністрації - керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 24 вересня 2015 року № 428 внесено зміни до штатного розпису Юридичного департаменту Луганської обласної державної адміністрації на 2015 рік, затвердженого розпорядженням Голови Луганської обласної державної адміністрації від 19 лютого 2015 року № 41, запровадивши ці зміни з 01 вересня 2015 року до 31 грудня 2015 року включно. Відповідно до змін, внесеним до штатного розпису, в Юридичному департаменті наявний структурний підрозділ Відділ з питань розпорядження водними об'єктами із посадою - начальник відділу (а.с. 58-60 т. 1).
Розпорядженням Голови Луганської обласної державної адміністрації - керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 11 листопада 2015 року № 551 "Про внесення змін до структури та чисельності структурних підрозділів облдержадміністрації" створено в структурі обласної держадміністрації як самостійний підрозділ з правами юридичної особи публічного права - Департамент комунальної власності, земельних та майнових відносин Луганської обласної державної адміністрації зі штатною чисельністю 26 одиниць.
Зазначеним розпорядженням внесено зміни до Положення про Юридичний департамент Луганської обласної державної адміністрації у зв'язку зі змінами виконуваних функцій та перейменуванням в Управління правового забезпечення Луганської обласної державної адміністрації зі штатною чисельністю 15 одиниць. Зобов'язано керівників структурних підрозділів обласної держадміністрації, зокрема Лазнікову В.М., здійснити організаційно-правові заходи, пов'язані з перейменуванням та змінами у штатній чисельності згідно з вимогами чинного законодавства України та до 18.11.2015 року надати на затвердження штатні розписи відповідних структурних підрозділів, посадові інструкції керівників та їх заступників з урахуванням змін штатної чисельності та виконуваних функцій ( п.3 розпорядження) (а.с. 61-62,73-79, 91 т.1).
Відповідно до Положення про Управління правового забезпечення Луганської обласної державної адміністрації, затвердженого вищевказаним розпорядженням, Управління є самостійним структурним підрозділом Луганської обласної державної адміністрації, який утворюється головою облдержадміністрації, входить до її складу і забезпечує виконання покладених на нього завдань щодо правового забезпечення діяльності обласної державної адміністрації. Управління підпорядковане, підзвітне та підконтрольне голові облдержадміністрації . Управління взаємодіє з іншими структурними підрозділами та апаратом обласної державної адміністрації, надає методичну допомогу юридичним відділам апарату обладміністрації, юридичним службам або юрисконсультам самостійних структурних підрозділів (а.с. 73-79 т.1).
Відповідно до Граничної чисельності працівників структурних підрозділів обласної державної адміністрації( додаток 5 до розпорядження № 551 від 11.11.2015 року) в Управлінні правового забезпечення наявні 15 посад, у Департаменті комунальної власності, земельних та майнових відносин - 26 посад (а.с. 91 т.1).
Отже, зазначеним розпорядженням проводилась реорганізація першого відповідача з передачею частки функцій та штату новому структурному підрозділу Департаменту комунальної власності, земельних та майнових відносин Луганської обласної державної адміністрації, керівникам яких також делеговані повноваження призначати та звільняти з посад за відповідною штатною одиницею( п.п.15 п.11 Положення) ( а.с.79 т.1).
Розпорядженнями Голови обласної державної адміністрації - керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 21 грудня 2015 року № 630 внесено зміни до штатного розпису Юридичного департаменту Луганської обласної державної адміністрації на 2015 рік на період дії з 01 до 23 грудня 2015 року включно, відповідно до яких, в Юридичному департаменті наявний структурний підрозділ Відділ з питань розпорядження водними об'єктами із посадою - начальник відділу (а.с.92-94 т. 1).
Розпорядженнями голови обласної державної адміністрації - керівника обласної військово-цивільної адміністрації № 634 від 21 грудня 2015 року "Про затвердження штатного розпису Управління правового забезпечення Луганської обласної державної адміністрації на 2015 рік, посадових інструкцій начальника цього управління та його заступника" затверджено з 24 грудня 2015 року штатний розпис Управління правового забезпечення Луганської обласної державної адміністрації на 2015 рік, відповідно до якого Управління з питань земельних відносин та розпорядження водними ресурсами виведено та не включено до штату Управління правового забезпечення (а.с.95-96 т.1).
Розпорядженнями голови обласної державної адміністрації - керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 21 грудня 2015 року № 628 та 23 лютого 2016 року № 67 затверджено Положення про Департамент комунальної власності земельних та майнових відносин Луганської обласної державної адміністрації та з 01.01 2016 року затверджено штатний розпис, куди увійшло Управління з питань земельних відносин та розпорядження водними ресурсами з відділами з питань земельних відносин та з питань розпорядження водними об'єктами із посадою - начальник відділу (а.с. 32-42т.3).
Відповідно до цього положення - Департамент комунальної власності, земельних та майнових відносин Луганської обласної державної адміністрації також є структурним підрозділом Луганської обласної державної адміністрації, який утворюється Головою облдержадміністрації, входить до її складу і забезпечує виконання покладених на нього завдань щодо правового забезпечення діяльності обласної державної адміністрації, підпорядковане, підзвітне та підконтрольне голові облдержадміністрації (а.с. 32-39 т. 3).
Відповідно до Положень про Департамент комунальної власності, земельних та майнових відносин Луганської обласної державної адміністрації та про Управління з питань нормативно-правової роботи та децентралізації Луганської обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженнями Голови обласної державної адміністрації - керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 14 квітня 2016 року № 201 та 11 березня 2016 року №126 , - Департамент та Управління входять до складу обласної державної адміністрації та підпорядковані Голові облдержадміністрації - керівнику військово - цивільної адміністрації( а.с.42-55 т.4).
Враховуючи вищевикладене та у зв'язку з реорганізацією Юридичного департаменту Луганської обласної державної адміністрації ( першого відповідача) шляхом зміни функцій , штату та його перейменування на Управління правового забезпечення Луганської обласної державної адміністрації,а потім на Управління з питань нормативно-правової роботи та децентралізації Луганської обласної державної адміністрації,- як правонаступника усіх прав та обов'язків Юридичного департаменту Луганської обласної державної адміністрації, позивача поновлено на посаді начальника Відділу з питань розпорядження водними об'єктами Луганської обласної державної адміністрації, оскільки ця посада була наявна на час звільнення позивача та наявна, на час прийняття судом рішення про поновлення на посаді,в складі структурних підрозділів Луганської обласної державної адміністрації,що вбачається зі штатного розпису Управління та Департаменту на 2016 рік.
Посилання заявника, як на причину визнання виконавчого листа таким,що не підлягає виконанню на те, що у якості боржника зазначено Луганську обласну державну адміністрацію, яка не брала участі у справі та не може бути стороною виконавчого провадження, суд не бере до уваги, оскільки Луганська обласна державна адміністрація є юридичною особою, якій підпорядковуються всі структурні підрозділи адміністрації, до її повноважень входить затвердження штату та кошторису, встановлення відповідних посад в структурних підрозділах, які входять до її складу, відтак, саме Луганська обласна державна адміністрація є належним виконавцем судового рішення щодо поновлення ОСОБА_2 на займаній посаді в тому підрозділі, де збереглося його попереднє місце роботи.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції дійшов до висновку про необхідність відмови у задоволені заяви Луганської обласної державної адміністрації про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, який виданий за результатами розгляду апеляційної скарги ОСОБА_2 на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 13 квітня 2016 року у справі № 812/1676/15.
Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 259,206,211,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Відмовити у задоволені заяви Луганської обласної державної адміністрації про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, який виданий за результатами розгляду апеляційної скарги ОСОБА_2 на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 13 квітня 2016 року у справі № 812/1676/15.
Вступну та резолютивну частини ухвали прийнято в нарадчій кімнаті та проголошено в судовому засіданні 20 липня 2016 року.
Повний текст ухвали виготовлено 21 липня 2016 року.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі
Судді Т.Г.Арабей
І.В. Геращенко
Г.М. Міронова