П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 липня 2016 р. м.ОдесаСправа № 815/3028/15
Категорія: 8.1 Головуючий в 1 інстанції: Потоцька Н. В.
Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
доповідача, судді: Димерлія О.О.
суддів: Єщенка О.В., Домусчі С.Д.
за участю секретаря : Богданової С.Д.
розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Любашівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2015 року по справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Астораль" до Любашівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
В травні 2015 року товариство з обмеженою відповідальністю "Астораль" (далі - позивач, ТОВ) звернулось до суду з вказаним адміністративним позовом та просило:
- визнати протиправними дії щодо не належного оформлення (відсутність підпису посадової особи) Довідки № 21/2200/39260249 від 23 березня 2015 року "Про результати проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Астораль" щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків ПП "Біамід" та ПрАТ "Атом", їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01 жовтня 2014 року по 31 жовтня 2014 року";
- визнати протиправними дії щодо коригування показників податкових зобов'язань та податкового кредиту ТОВ "Астораль" в системі автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України на підставі Довідки № 21/2200/39260249 від 23 березня 2015 року "Про результати проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Астораль" щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків ПП "Біамід" та ПрАТ "Атом", їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01 жовтня 2014 року по 31 жовтня 2014 року";
- зобов'язати відновити показники податкового кредиту та податкових зобов'язань ТОВ "Астораль", в системі -автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України, змінені на підставі Довідки № 21/2200/39260249 від 23 березня 2015 року "Про результати проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Астораль" щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків ПП "Біамід" та ПрАТ "Атом", їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01 жовтня 2014 року по 31 жовтня 2014 року".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем в порушення вимог Податкового кодексу України не було прийнято податкове повідомлення-рішення на підставі акту перевірки, податкові зобов'язання не узгоджувались, у зв'язку з чим відповідачем було безпідставно здійснено корегування податкової звітності позивача. Також позивач стверджує, що зустрічна звірка, на підставі якої було здійснено коригування, не є податковою перевіркою, а отже висновки, зроблені за наслідками проведення такої звірки не підлягають відображенню в інформаційних базах податкового органу.
За наслідками розгляду зазначеної справи Миколаївським окружним адміністративним судом 20 листопада 2014 року прийнято постанову про задоволення позовних вимог.
Визнано протиправними дії Любашівської ОДПІ ГУ ДФС у Одеській області щодо не належного оформлення (відсутність підпису посадової особи) Довідки №21/2200/39260249 від 23.03.2015 року "Про результати проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Астораль" щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків ПП "Біамід" та ПрАТ "Атом", їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01.10.2014 року по 31.10.2014 року".
Визнано протиправними дії Любашівської ОДПІ ГУ ДФС у Одеській області щодо коригування показників податкових зобов'язань та податкового кредиту ТОВ "Астораль" в системі автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України на підставі Довідки № 21/2200/39260249 від 23.03.2015 року "Про результати проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Астораль" щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків ПП "Біамід" та ПрАТ "Атом", їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01.10.2014 року по 31.10.2014 року".
Зобов'язано Любашівську ОДПІ ГУ ДФС у Одеській області відновити показники податкового кредиту та податкових зобов'язань ТОВ "Астораль", в системі -автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України, змінені на підставі Довідки № 21/2200/39260249 від 23.03.2015 року "Про результати проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Астораль" щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків ПП "Біамід" та ПрАТ "Атом", їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01.10.2014 року по 31.10.2014 року".
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем в порушення вимог Податкового кодексу України не було прийнято податкове повідомлення-рішення на підставі акту перевірки, податкові зобов'язання не узгоджувались, у зв'язку з чим відповідачем безпідставно здійснено корегування податкової звітності позивача.
Не погоджуючись із зазначеною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції, як таке, що прийняте із порушенням норм матеріального та процесуального права, з неповним з'ясуванням обставин справи, та прийняти нову постанову про задоволення позову.
До Одеського апеляційного адміністративного суду надійшло заперечення позивача на апеляційну скаргу, в якому відповідач стверджує, що до АС "Податковий блок" вноситься лише інформація за результатами проведених податкових перевірок. Тоді як в спірних правовідносинах проводилася зустрічна звірка, а оскільки зустрічна звірка не є податковою перевіркою, то висновки податкового органу зроблені за наслідками такої звірки н підлягають відображенню в інформаційних системах.
Суд апеляційної інстанції заслухав суддю-доповідача, розглянув та обговорив доводи апеляційної скарги, перевірив матеріали справи та вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Перевіряючи повноту з'ясування судом першої інстанції обставин справи та правильність застосування правових норм, апеляційний суд звертає увагу на таке.
Судом першої інстанції встановлено, що на підставі службового посвідчення серія УОД № 100117, виданого 07.07.2011 року ДПА в Одеській області Богдан Т. О., начальником відділу податкового аудиту Любашівської ОДПІ ГУ ДФС в Одеської області, радником податкової та митної справи III рангу, відповідно до запиту Кременчуцької ОДПІ ГУ Міндоходів в Полтавській області від 20.01.2015 року № 224/7/16-03-22-02-12 та від 20.01.2015 року №231/7/16-03-22-02-12, згідно із п.73.5 статті 73 Податкового кодексу України, проведено зустрічну звірку товариства з обмеженою відповідальністю "Астораль" (код ЄДРПОУ - 39276898) з питань підтвердження господарських-відносин з платниками податків ПП "Біамід" (код ЄДРПОУ 39276898) та ПАТ "Атом" (код ЄДРПОУ 25163708) за період з 01.10.14 по 31.10.14 р.
За результатами проведеної звірки встановлено, що TOB "Астораль" (код 39260249) не підтверджено реальність здійснення господарських відносин з ПП "Біамід" (код 39276898) в частині формування податкового кредиту на загальну суму ПДВ 1043603 грн. за жовтень 2014р та подальшої реалізації ПАТ "Атом" (код 25163708) на загальну суму ПДВ 1062397 грн.
З урахуванням встановленого складено довідку від 23.03.2015 р. № 21/2200/39260249 (а/с. 8 - 15).
Відповідно до п. 7 Порядку проведення органами ДПС зустрічних звірок, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України № 1232 від 27.12.2010 року, за результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.
Оскаржувана довідка не містить підпису начальника відділу податкового аудиту Любашівської ОДПІ Богдан Т.О., в графі підпис немає відомостей. Загальні правила діловодства визначають основні способи засвідчення документа - підписування, прикладання печатки, затвердження. Воно надає документу юридичної сили, підтверджує відповідальність певної особи за його зміст
В свою чергу на підставі даної довідки податковим органом внесено коригування податкової звітності TOB "Астораль" в системі АС "Податковий блок".
Відповідно до п.61.1ст.61 ПК України податковий контроль - це система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Пунктом 62.1 ст.62 ПК України передбачено, що податковий контроль здійснюється, зокрема, шляхом: інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів; перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу.
Згідно з п.71.1 ст.71 ПК України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - це комплекс заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.
Податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань. Дане положення врегульоване п.74.1, п.74.2 ст.74 ПК України.
Інформація, що збирається, використовується та формується органами державної податкової служби у зв'язку з обліком платників податків, вноситься до відповідних інформаційних баз даних.
Метою розробки автоматизованих інформаційних систем є створення єдиного програмно-технічного комплексу для автоматизації процесу реєстрації, обліку платників податків на всіх рівнях структури органів державної податкової служби, прийому та обробки електронних звітних податкових документів, формування зведеної інформації про надходження податкових платежів, нарахування податкових зобов`язань та їх сплату у розрізі окремих податків і зборів.
Джерелами формування автоматизованих систем є, зокрема, відомості стосовно реєстраційних та облікових даних платника податків, його банківських рахунків, інформація, що надходить від інших органів виконавчої влади, у тому числі Пенсійного фонду України, Державної казначейської служби України, Державного комітету статистки України, митних органів та органів внутрішніх справ, податкових органів центрального та обласного рівнів.
Крім того, в окремих інформаційних системах обліковуються дані, що створені або отримані податковим органом у процесі поточної діяльності, у тому числі інформація про наявність/відсутність підприємства за його місцезнаходженням, видачу або анулювання свідоцтв про реєстрацію платником податку на додану вартість, направлення на адресу платника відповідних запитів, надходження відповідей на них, облік результатів контрольно-перевірочної роботи за окремими податками і зборами тощо.
Облік контрольно-перевірочної роботи за додержанням платниками податків податкового законодавства здійснюється шляхом формування відповідних даних в Системі автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість в розрізі контрагентів на рівні ДПА України".
У свою чергу, з метою вдосконалення контролю за правильністю формування податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість, оперативне виявлення платників, що підлягають документальній перевірці, розроблено систему автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України.
Об'єктом автоматизації є процес співставлення даних податкової звітності з податку на додану вартість, розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту, розрахунків коригування сум податку контрагентів з використанням інформації, викладеної в актах/довідках перевірки платника податку (камеральної, документальної невиїзної, планової, позапланової перевірки) у розрізі контрагентів, донарахованих сум податкового зобов`язання.
Система призначена для проведення співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на центральному рівні та забезпечує доступ до результатів співставлення підрозділам органів державної податкової служби на регіональному та районному рівні для відпрацювання отриманих результатів та використання їх для подальшої контрольно-перевірочної роботи.
Таким чином, відображена у вказаних системах податкова інформація використовується податковим органом виключно для власних функціональних потреб та має на меті проведення аналізу господарської діяльності платника, правомірності формування ним податкового зобов`язання та податкового кредиту за операціями з іншими суб`єктами господарювання.
Внесення до електронної бази даних «Автоматизована система співставлення Інформаційної системи Міністерства доходів і зборів України «Податковий блок» податкової інформації, отриманої внаслідок вчинення дій щодо проведення зустрічної звірки, є одним із заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на відповідача функцій та завдань.
Судом першої інстанції зазначено, що обов'язковою ознакою дій суб'єкта владних повноважень, які можуть бути оскаржені до суду, є те, що вони безпосередньо породжують певні правові наслідки для суб'єктів відповідних правовідносин і мають обов'язковий характер. У даному випадку безпосереднє викладення відповідачем суб'єктивного оціночного судження щодо наявності з боку позивача порушень податкового та іншого законодавства є правом податкового органу, внаслідок чого відсутні порушені права позивача, які підлягають захисту в судовому порядку. Права позивача можуть бути порушені відповідачем внаслідок прийняття за результатами такої перевірки податкових повідомлень-рішень, які можуть бути оскаржені в судовому порядку.
Дії відповідача щодо внесення до електронної бази даних «Автоматизована система співставлення Інформаційної системи Міністерства доходів і зборів України «Податковий блок» інформації, отриманої внаслідок проведення перевірки позивача, в даному випадку, є лише службовою діяльністю працівників податкової інспекції на виконання своїх службових обов'язків по збиранню доказової інформації щодо наявності чи відсутності документального підтвердження господарських операцій.
Вказані дії самі по собі не створюють для суб'єкта господарювання жодних правових наслідків у вигляді виникнення, зміни або припинення його прав та не породжують для позивача обов'язкових юридичних наслідків.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 09 грудня 2014 року (справа №21-511а14), вказано, що внесення ДПІ до електронної бази даних інформації, отриманої внаслідок проведення зустрічної перевірки товариства є лише службовою діяльністю працівників ДПІ з виконання обов'язків зі збирання доказової інформації про наявність чи відсутність документального підтвердження господарських операцій. Права позивача оскаржуваними діями відповідача не порушуються. Включення суб'єктом владних повноважень до бази даних інформації про таку перевірку не створює жодних перешкод для діяльності платника податку. Для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла за результатами податкового контролю і не може бути виключена з баз даних, якщо дії зі здійснення такого контролю не визнані протиправними в установленому порядку.
Апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції порушив норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи у зв'язку з чим, відповідно до ч. 1 ст. 202 КАС України, це є підставою для задоволення апеляційної скарги, скасування оскарженої постанови та ухвалення нової постанови суду про відмову у задоволенні позовних вимог.
При відкритті провадження у справі за апеляційною скаргою Любашівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2015 року апелянтом не сплачено судовий збір до вирішення спору, а тому, у зв'язку із задоволенням апеляційної скарги, на підставі ч.1 ст.94 КАС України, судовий збір за розгляд апеляційної скарги в сумі 80 грн. 39 коп. (110% від ставки, що підлягала сплаті на подання позовної заяви майнового характеру до суду першої інстанції) підлягає стягненню з ТОВ "Астораль".
Керуючись ст.ст. 195, 198, 202, 207, 254 КАС України суд, -
ПОСТАНОВИВ
Апеляційну скаргу Любашівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області задовольнити.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2015 року - скасувати та прийняти нову постанову.
В задоволенні позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю "Астораль" до Любашівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Астораль" на користь спеціального фонду Державного бюджету України (отримувач коштів - УК у м. Одесі/Приморський р-н/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38016923; банк отримувача - ГУДКСУ в Одеській області; код банку отримувача (МФО) - 828011; рахунок отримувача - 31212206781008; код класифікації доходів бюджету - 22030101; призначення платежу - судовий збір, ПІБ апелянта чи назва установи, організації, що виступає апелянтом, Одеський апеляційний адміністративний суд, код ЄДРПОУ суду 34380461) судовий збір в розмірі 80 грн. 39 коп. (вісімдесят гривень 39 копійок) .
Постанова суду набирає законної сили після проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України на протязі двадцяти днів.
Суддя-доповідач: О.О.Димерлій
Суддя: О.В. Єщенко
Суддя: С.Д. Домусчі