Ухвала суду № 59136861, 14.07.2016, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
14.07.2016
Номер справи
808/267/16
Номер документу
59136861
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 липня 2016 року м. Київ К/800/14235/16

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі

суддів: Леонтович К.Г., Васильченко Н.В., Калашнікової О.В.,

розглянувши у попередньому розгляді касаційну скаргу відкритого акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" на постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 21 квітня 2016 року у справі № 808/267/16 за позовом відкритого акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" до Державної фінансової інспекції в Запорізькій області про визнання дій протиправними, –

в с т а н о в и л а :

У січні 2016 року відкрите акціонерне товариство "Запоріжжяобленерго" звернулося в суд з позовом до Державної фінансової інспекції в Запорізькій області, в якому просило визнати протиправними дії Державної фінансової інспекції у Запорізькій області щодо проведення планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності позивача за період з 01.07.2014 р. по 31.12.2015 р..

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у відповідача, як у суб'єкта владних повноважень та органу державного нагляду (контролю) відсутні правові підстави для проведення планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності ВАТ „Запоріжжяобленерго” в період з 25.01.2016 р. по 04.03.2016 рю., оскільки такі дії суперечать приписами статті 19 Конституції України, Закону України „Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 №2939-XII, Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” від 05.04.2007 №877-V, та порушують права та охоронювані законом інтереси позивача на здійснення господарської діяльності.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 08 лютого 2016 року позов задоволено.

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 21 квітня 2016 року скасоване рішення суду першої інстанції та прийнята нова постанова, якою відмовлено в задоволенні позову

Не погоджуючись з ухваленим по справі рішенням суду апеляційної інстанції відкрите акціонерне товариство "Запоріжжяобленерго" звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

В запереченнях на касаційну скаргу Державна фінансова інспекція в Запорізькій області просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а рішення суду апеляційної інстанції без змін.

Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, матеріали касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування апеляційним судом норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що відсутні підстави для скасування судового рішення, а касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що згідно з п. 1.2.3.1 Плану контрольно-ревізійної роботи Держфінінспекції в Запорізькій області на І квартал 2016 року, затвердженого наказом Держфінінспекції в Запорізькій області від 20.11.2015 №157, передбачено проведення у І кварталі 2016 року планової ревізії ВАТ „Запоріжжяобленерго”.

Листом за № 08-05-14-14/105 від 06.01.2016 Держфінінспекція в Запорізькій області повідомила ВАТ „Запоріжжяобленерго” про проведення планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності ВАТ „Запоріжжяобленерго” за період з 01.07.2014 р. по 31.12.2015 р., яка буде розпочата 25 січня 2016 року і закінчена 4 березня 2016 року.

Остання планова ревізія позивача була проведена фінансовою інспекцією в період з 22.07.2014 р. по 08.10.2014 р., за результатами якої складений Акт від 15.10.2014 р. № 05-21/28.

Судами також встановлено що, на підставі направлень від 22.01.2016 р. посадові особи ДФІ в Запорізькій області 25.01.2016 р. прибули для проведення планової виїзної ревізії ВАТ „Запоріжжяобленерго”, проте уповноважена особа Товариства не допустила перевіряючих на об’єкт контролю, про що складений відповідний Акт №1 від 25.01.2016 про неможливість проведення планової ревізії.

Суд першої інстанції, задовольняючи позов погодився з доводами позивача про необхідність застосування до спірних правовідносин положень Закону України „Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, як такого, що регулює порядок проведення органами Державної фінансової інспекції фінансового контролю.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи в задоволенні позовних вимог апеляційний суд послався на ті обставини, що правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні врегульовані Законом України „Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні”, який, є спеціальною нормою, а отже при плануванні та початку проведення ревізії Держфінінспекцією в Запорізькій області були дотримані вимоги нормативно-правових актів, які регулюють порядок проведення контрольних заходів органами Держфінінспекції України.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками суду апеляційної інстанції виходячи з наступного.

Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні врегульовані Законом України „Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні”.

Так, відповідно до ст.11 вказаного Закону плановою виїзною ревізією вважається ревізія у підконтрольних установах, яка передбачена у плані роботи органу державного фінансового контролю і проводиться за місцезнаходженням такої юридичної особи чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна ревізія.

Планова виїзна ревізія проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності підконтрольних установ за письмовим рішенням керівника відповідного органу державного фінансового контролю не частіше одного разу на календарний рік.

Право на проведення планової виїзної ревізії підконтрольних установ надається лише у тому разі, коли їм не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної ревізії надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення.

Тривалість планової виїзної ревізії не повинна перевищувати 30 робочих днів.

Посадові особи органу державного фінансового контролю вправі приступити до проведення ревізії за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання посадовим особам підконтрольних установ, інших суб'єктів господарської діяльності під розписку направлення на ревізію, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державного фінансового контролю, мета, вид, підстави, дата її початку та дата закінчення ревізії, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державного фінансового контролю, які проводитимуть ревізію. Направлення на ревізію є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державного фінансового контролю, скріпленого печаткою органу державного фінансового контролю.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції дійшов до вірного висновку про відсутність підстав задоволення позовних вимог.

Згідно ч.3 ст.220-1 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення – без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

З урахуванням викладеного, судом апеляційної інстанції винесене законне і обґрунтоване рішення, постановлене з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.

Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -

у х в а л и л а :

Касаційну скаргу відкритого акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" відхилити.

Постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 21 квітня 2016 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст.237-239 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: