Постанова № 59136672, 20.07.2016, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.07.2016
Номер справи
805/2847/15-а
Номер документу
59136672
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Троянова О.В.

Суддя-доповідач - Жаботинська Світлана Володимирівна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 липня 2016 року справа №805/2847/15-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді: Жаботинської С.В., суддів Васильєвої І.А., Казначеєва Е.Г., секретар судового засідання Борисов А.А., за участю представника позивача ОСОБА_2, представників відповідача Кулуєвої Е.М., Помалюк І.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2015 р. у справі № 805/2847/15-а (головуючий І інстанції Троянова О.В.) за позовом ОСОБА_5 до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання не чинними податкових повідомлень-рішень від 06.06.2014 року,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати нечинними податкові повідомлення-рішення № 12986/05-15-15-03-13 та № 12985/05-15-15-03-13 від 06.06.2014 року форми «Ф» про визнання сум податкового зобов'язання з орендної плати за землю з фізичних осіб у сумі 113688, 69 грн.

В обгрунтування позову позивач зазначив, що 15.06.2011 року укладений договір оренди землі № 189, згідно якого Краматорська міська рада надає в строкове платне користування позивачу земельну ділянку несільськогосподарського призначення, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1.

На підставі п. 286.5, п. 286.6 ст. 286 Податкового кодексу України відповідачем 06.06.2014 р. прийнято податкові повідомлення-рішення № 12986/05-15-15-03-13, № 12985/05-15-15-03-13, яким ОСОБА_5 нараховано податкове зобов'язання з орендної плати за землю з фізичних осіб у сумі 113 688,69 грн. Підставами необхідності скасування податкових - повідомлень рішень позивач вважає дію ст. 7 Закону України № 1669, що розповсюджується на орендні платежі за користування земельними ділянками. Вказує на те, що на теперішній час Указ Президента України про завершення проведення АТО або військових дій на території України відсутній, отже період проведення АТО в тому числі і в м. Краматорськ триває.

За таких обставин, просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2015 року позовні вимоги задоволено.

Скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області від 06 червня 2014 року № 12985/05-15-15-03-13, яким ОСОБА_5 нараховане податкове зобов'язання зі сплати орендної плати за землю з фізичних осіб за 2013 рік у сумі 15 653,38 грн.

Скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області від 06 червня 2014 року № 12986/05-15-15-03-13, яким ОСОБА_5 нараховане податкове зобов'язання зі сплати орендної плати за землю з фізичних осіб за 2014 рік у сумі 98 035,31 грн.

При цьому, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем до матеріалів справи надано засвідчену належним чином копію сертифікату Торгово-промислової палати України від 06.04.2015 року № 3917 про настання форс-мажорних обставин. За таких обставин, суд дійшов висновку, що на позивача розповсюджується дія Закону України № 1669-VII, в тому числі положення ст. 7 даного Закону.

Відповідач, не погодившись з зазначеним рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволені позовних вимог (а.с. 93-94).

В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що відповідно до договору оренди № 189 від 15.06.2011 року позивачу Краматорською міською радою передана в оренду земельна ділянка. Відповідно до п. 6 договір укладено на 5 років, починаючи з 08.06.2011 року. Також, п. 7 договору затверджено, що орендна плата сплачується орендарем виключно у грошовій формі в розмірі 5 відсотків нормативної грошової оцінки землі. На період реконструкції або будівництва за наявності дозволу Державного архітектурно-будівельного контролю на виконання будівельних робіт орендна плата сплачується в розмірі 5 відсотків нормативно-грошової оцінки земель, віднесених до категорії «землі, зайняті поточним будівництвом».

Враховуючи наявність землі під будівництво, а також згідно ст. 54, ст. 286 Податкового кодексу України та на підставі договору оренди відповідачем сформовані податкові повідомлення-рішення форми «Ф» від 06.06.2014 року.

Також, вказує на те, що станом на сьогоднішній день Перелік населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція, є невизначеним.

Дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та заперечення на неї, заслухавши пояснення сторін, колегія суддів встановила наступне.

15 червня 2011 року укладено Договір № 189 між Краматорською міською радою та фізичною особою ОСОБА_5 про приймання в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення , яке знаходиться за адресою АДРЕСА_1, площею 0,7462 га, строк дії договору 5 років (з 08.06.2011 р.- дата рішення Краматорської міської ради) (а.с. 9-10).

15 червня 2011 року підписано акт прийому-передачі в оренду земельної ділянки за зазначеною в договорі адресою (а.с.11-13).

Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку орендарем земельної ділянки за місцем розташування АДРЕСА_1 є ОСОБА_5, вид - право оренди земельної ділянки, зміст - строкове платне користування, строк дії речового права до 08.06.2016 р. (а.с. 23-25, 27).

28.10.2011 року інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області зареєстровано Декларацію про початок виконання будівельних робіт за адресою: АДРЕСА_1. Замовник - ОСОБА_5 ( а.с. 69-74)

15.05.2014 року Управлінням Держземагенства у м. Краматорську за вих. № 03-20/2118 відповідача, повідомлено, що станом на 01.01.2013 р. та 01.01.2014 р. земельна ділянка по АДРЕСА_1 при комерційному використанні, відповідно до нормативної грошової оцінки земель м. Краматорська, затвердженої рішенням Краматорської міської ради від 24.02.2010 р. 34/V-47 має відповідні характеристики, в тому числі і зазначений коефіціент індексації - 1,22 та вартість 1 кв.м. - 610,85 грн. ( а.с. 75).

04.06.2014 року Управлінням Держземагенства у м. Краматорську за вих. .№ 03-29/2382 відповідача, повідомлено, що станом на 01.01.2013 р. та 01.01.2014 р. земельна ділянка по АДРЕСА_1 при використанні, як вільні землі, відведені під майбутнє будівництво, відповідно до нормативної грошової оцінки земель м. Краматорська, затвердженої рішенням Краматорської міської ради від 24.02.2010р. 34/V-47 має відповідні характеристики, в тому числі і зазначений коефіціент індексації - 1,22 та вартість 1 кв.м. - 122,17 грн. ( а.с. 76)

06.06.2014 р. відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №12985/05-15-15-03-13, яким позивачу визначено податкове зобов'язання за платежем орендна плата з фізичних осіб за 2013 р. в сумі 15653,38 грн.( а.с. 7).

06.06.2014 р. відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 12986/05-15-15-03-13, яким позивачу визначено податкове зобов'язання за платежем орендна плата з фізичних осіб за 2014 р. в сумі 98035,31 грн.( а.с. 8).

Зазначені податкові повідомлення - рішення отримані позивачем особисто 28.08.2014 року.

Згідно витягу з рішення Краматорської міської ради від 10.09.2014 року № 41/VI-192 "Про припинення права користування земельними ділянками" міська рада вирішила: припинити право оренди земельними ділянками у зв'язку з добровільною відмовою та зарахувати земельні ділянки до земель запасу фізичній особі ОСОБА_5 ( а.с. 37).

10.09.2014 року між позивачем та Краматорською міською радою підписано угоду про розірвання договору оренди землі № 189 від 15.06.2011 р. ( а.с.67).

11.11.2014 р. згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, про реєстрацію іншого речового майна припинено речове право на земельну ділянку за адресою АДРЕСА_1, на підставі угоди про розірвання договору (а.с. 68).

На лист позивача щодо звільнення від сплати орендної плати за користування земельною ділянкою комунальної власності за адресою: АДРЕСА_1, відповідач повідомляє, що у 2014 році позивач не була зареєстрована як суб'єкт господарювання. Таким чином, на позивача не розповсюджується ст. 6 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» ( а.с. 194).

03 червня 2016 року позивач звертався до Начальника ДПІ у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області щодо здійснення перерахунку орендної плати за 2013 та 2014 роки з урахуванням п. 7 Договору оренди землі № 189 від 05.06.2011 року та отримав відповідь, згідно якої вбачається, що з урахуванням п. 7 Договору податкове зобов'язання по орендній платі за 2013 рік складає 98035, 31 грн., за 2014 рік -84419, 29 грн. ( а.с. 192-193).

При вирішенні справи, колегія суддів виходить з наступного.

Згідно з п.п.14.1.72. п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (далі - податок для цілей розділу XII цього Кодексу).

Відповідно до п.п.14.1.156 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Відповідно до п. п. 14.1.175. п. 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковим боргом є сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Згідно із п.15.1. ст.15 Податкового кодексу України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Відповідно до підпункту 16.1.4. пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до статті 269 Податкового кодексу України платниками земельного податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі.

Згідно зі статтею 270 Податкового кодексу України об'єктами оподаткування земельним податком є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.

Відповідно до статті 271 Кодексу базою оподаткування земельним податком є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено. Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Особливості оподаткування плати за землю передбачені ст. 284 Податкового кодексу України, так, пунктом 284.1 ст. 284 Податкового кодексу України визначено, що Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.

Органи місцевого самоврядування до 25 грудня року, що передує звітному, подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки рішення щодо ставок земельного податку та наданих пільг зі сплати земельного податку юридичним та/або фізичним особам.

Нові зміни щодо зазначеної інформації надаються до 1 числа першого місяця кварталу, що настає за звітним кварталом, у якому відбулися зазначені зміни.

Відповідно до статті 285 Кодексу базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

Згідно з п. 286.5 ст.286 Податкового кодексу України нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу.

У разі переходу права власності на земельну ділянку від одного власника до іншого протягом календарного року податок сплачується попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначену земельну ділянку, а новим власником - починаючи з місяця, в якому у нового власника виникло право власності.

Пунктом 102.1 ст. 102 Кодексу визначено, що контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов'язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку.

Згідно із п.п. 288.1, 288.2 ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Платником орендної плати є орендар земельної ділянки.

За приписами пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Відповідно до пункту 287.5 ст. 287 Податкового кодексу України, податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

Згідно з пунктом 95.1. статті 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

З матеріалів справи вбачається, що враховуючи наявність у позивача землі під будівництво та для комерційного використання, а також згідно ст. 54, ст. 286 Податкового кодексу України та на підставі договору оренди відповідачем сформовані податкові повідомлення-рішення форми «Ф» від 06.06.2014 року № 12985/05-15-15-03-13 та № 12986/05-15-15-03-13 з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 15653, 38 грн. та 98035, 31 грн.

Щодо обов'язку позивача сплачувати орендну плату з фізичних осіб за 2013 рік у розмірі 15653 грн. 38 коп., колегія суддів зазначає наступне.

Згідно ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства ( ст. 628 Цивільного кодексу України).

Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст. 269 Цивільного кодексу України).

Згідно ст. 631 Цивільного кодексу України строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов'язки відповідно до договору.

Договір набирає чинності з моменту його укладення. Сторони можуть встановити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення.

Закінчення строку договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії договору.

Відповідно до ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається. Якщо ціна у договорі не встановлена і не може бути визначена виходячи з його умов, вона визначається виходячи із звичайних цін, що склалися на аналогічні товари, роботи або послуги на момент укладення договору.

Згідно ст. 639 Цивільного кодексу України договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом. Якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася.

У разі розірвання договору зобов'язання сторін припиняються ( ст. 653 Цивільного кодексу України).

Згідно ст. 15 Закону України «Про оренду землі» ( в редакції на час виникнення спірних правовідносин) істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України ( 2755-17 ).

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди ( ст. 21 Закону України «Про оренду землі»).

Як вже зазначалось раніше, 15 червня 2011 року укладено Договір № 189 між Краматорською міською радою та фізичною особою ОСОБА_5 про приймання в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення , яке знаходиться за адресою АДРЕСА_1, площею 0,7462 га, строк дії договору 5 років (з 08.06.2011 р.- дата рішення Краматорської міської ради) (а.с. 9-10).

Згідно п. 7 зазначеного Договору орендна плата сплачується орендарем виключно у грошовій формі в розмірі 5 відсотків нормативної грошової оцінки землі, що становить 191517, 83 грн. на рік.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2011 рік становить 3830356, 53 грн. ( а.с. 9).

На період реконструкції або будівництва за наявності дозволу Державного архітектурно-будівельного контролю на виконання будівельних робіт орендна плата сплачується за землю в розмірі 5 відсотків нормативної грошової оцінки земель, віднесених до категорії "землі зайняті поточним будівництвом», що складає 38303, 57 грн. на рік. ( п. 7 Договору).

Пунктом 8 Договору встановлено, що обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством. На наступні роки, до закінчення терміну дії договору, обчислення орендної плати за землю здійснюється Орендарем самостійно, відповідно до діючого законодавства, щорічно станом на 1 січня поточного року з урахуванням коефіцієнтів індексації грошової оцінки землі, доведеного Держкомземом України.

Розмір орендної плати переглядається щороку, зокрема, у разі збільшення розмірів нормативної грошової оцінки земельної ділянки, у цьому разі «Орендар» зобовязаний самостійно корегувати орендну плату згідно довідки про нормативну грошову оцінку земельної ділянки ( п. 11 Договору).

У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим Договором, справляється пеня у порядку і розмірі, передбачених діючим законодавство для нарахування пені на суми несплачених податків, зборів (обовязкових платежів) ( п. 12 Договору).

Відповідно до п. 30 Договору зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.

З матеріалів справи вбачається, що зміни до зазначеного Договору не вносились.

Позивачем за 2013 рік самостійно згідно Договору оренди сплачено 31.08.2013 року 82381, 93 грн.

За таких обставин, відповідачем безпідставно здійснено перерахунок орендної плати за 2013 рік та винесене податкове повідомлення-рішення від 06.06.2014 року про сплату позивачем орендної плати з фізичних осіб у розмірі 15653, 38 грн.

Щодо обов'язку позивача сплачувати орендну плату з фізичних осіб за 2014 рік у розмірі 98035, 31 грн., колегія суддів зазначає.

Відповідно до статті 101 глави 9 розділу ІІ Податкового кодексу України наказом Міністерства доходів і зборів України від 10 жовтня 2013 року № 577 затверджено Порядок списання безнадійного податкового боргу платників податків, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 жовтня 2013 року за № 1844/24376 (надалі Порядок № 577).

Згідно з підпунктом 4 пункту 2.1 розділу II цього Порядку № 577 під терміном "безнадійний податковий борг" слід розуміти, зокрема, податковий борг платника податків, що виник унаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

Відповідно до п. 101.1 ст. 101 Податкового кодексу України списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг.

Під терміном "безнадійний" розуміється:

101.2.1. податковий борг платника податку, визнаного в установленому порядку банкрутом, вимоги щодо якого не були задоволені у зв'язку з недостатністю майна банкрута;

101.2.2. податковий борг фізичної особи, яка: визнана у судовому порядку недієздатною, безвісно відсутньою або оголошена померлою, у разі недостатності майна, на яке може бути звернуто стягнення згідно із законом; померла, у разі недостатності майна, на яке може бути звернуто стягнення згідно із законом; 720 днів перебуває у розшуку;

101.2.3. податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений цим Кодексом;

101.2.4. податковий борг платника податків, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин);

101.2.5. податковий борг платника податків, щодо якого до Державного реєстру внесено запис про його припинення на підставі рішення суду, а для банків - на підставі рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про затвердження звіту про завершення ліквідації банку або рішення Національного банку України про затвердження ліквідаційного балансу, ухвалення остаточного звіту ліквідатора і завершення ліквідаційної процедури.

Факт непереборної сили підтверджується Торгово-промисловою палатою України - про настання обставин непереборної сили чи стихійного лиха на території України ( п.п.4 п. 2.1 розділу II Порядку).

Розділом IV Порядку № 577 визначено, що у випадках, передбачених підпунктом 4 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, платник податків звертається до органу доходів і зборів за місцем обліку безнадійного податкового боргу та/або за місцем обліку такого платника з письмовою заявою, в якій зазначаються суми податків та зборів, що підлягають списанню.

До заяви обов'язково додаються документи, зазначені в підпункті 4 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, які підтверджують, що податковий борг вважається безнадійним.

За результатами розгляду документів, наданих платником податків, керівник (його заступник) органу доходів і зборів за наявності підстав приймає рішення про списання безнадійного податкового боргу, яке оформлюється на бланку за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач звертався до Торгово-промислової палати щодо засвідчення форс-мажорних обставин та отримав Сертифікат № 3917, яким засвідчено форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) щодо забезпечення використання землі відповідно до цільового призначення за умовами договору дотримуючись при цьому вимог чинного земельного законодавства, державних, місцевих стандартів, норм і правил щодо використання землі та інше за Договором № 189 від 15 червня 2011 року.

Позивач також звертався до відповідача з заявою від 30.05.2016 року про списання безнадійного податкового боргу за 2014 рік та Сертифікатом Торгово-промислової палати ( а.с. 154).

Період дії форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) згідно Сертифікату: з 14 квітня 2014 року по 30 липня 2014 року ( а.с. 14).

Таким чином, з 14 квітня 2014 року по 30 липня 2014 року позивач мав право не сплачувати орендну плату за землю з фізичних осіб за 2014 рік.

Позивач в обгрунтування позовних вимог посилається на ст. 7 Закону України № 1669, що розповсюджується на орендні платежі за користування земельними ділянками.

Разом з тим, застосування судом першої інстанції положень ст. 6-7 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" є невірним, оскільки позивач не відноситься до суб'єктів господарювання на яких розповсюджуються норми закону щодо звільнення від сплати за оренду земельних ділянок.

Крім того, колегія зазначає, що відповідно до додаткової угоди від 10.09.2014 року про розірвання договрору оренди землі від 16.06.2011 року № 189 позивачу припинено право користування земельною ділянкою, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.

Згідно статей 125-126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Статтею 654 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Додаткова угода набула чинності з 11.11.2014 року- з дати реєстрації в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно ( а.с. 27).

З урахуванням розірвання договору, відповідачем зійснений перерахунок орендної плати за 2014 рік по 11.11.2014 рік, в результаті чого за розрахунком відповідача до сплати за 2014 рік підлягає сплаті орендна плата в сумі 84419, 29 грн.

При цьому, колегія суддів звертає увагу, що відповідачем при перерахунку не враховано період форс-мажорних обставин.

Крім того, як вже зазначалось раніше, згідно п. 7 зазначеного Договору орендна плата сплачується орендарем виключно у грошовій формі в розмірі 5 відсотків нормативної грошової оцінки землі, що становить 191517, 83 грн. на рік.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2011 рік (час укладання договору) становить 3830356, 53 грн. ( а.с. 9).

На період реконструкції або будівництва за наявності дозволу Державного архітектурно-будівельного контролю на виконання будівельних робіт орендна плата сплачується за землю в розмірі 5 відсотків нормативної грошової оцінки земель, віднесених до категорії "землі зайняті поточним будівництвом», що складає 38303, 57 грн. на рік. ( п. 7 Договору).

Після укладання позивачем Договору нормативна грошова оцінка Краматорською міською радою не змінювалась (згідно листів Управління Держземагентства у м. Краматорську Донецької області нормативна грошова оцінка земель м. Краматорська затверджена рішенням Краматорської міської ради № 34/V-47 від 24.02.2010 року).

Факт останнього встановлення нормативно грошової оцінки землі м. Краматорська в 2010 році представники відповідача в суді апеляційної інстанції не заперечували.

Як вже зазначено раніше, зміни до Договору оренди землі щодо орендної плати не вносились.

Орендна плата на рік, згідно договору, складає 38303, 57 грн.

За таких обставин, розрахунок орендної плати відповідачем за 2014 рік позивачу у розмірі 84419, 29 грн. є неправомірним.

Така позиція суду узгоджується з висновком постанови Верховного Суду України від 18 травня 2016 року у справі № 6-325цс16, з якої вбачається, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.

Відповідно до статті 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.

Згідно ст. 244-2 КАС України висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Таким чином, позивач повинен сплатити орендну плату за 2014 рік з урахуванням форс-мажорних обставин та додаткової угоди про розірвання договору, яка зареєстрована в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 11.11.2014 року, згідно п. 7 Договору у розмірі 21407, 76 грн.

Відповідно до ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Позивач просить визнати нечинними податкові повідомлення-рішення.

Колегія суддів вважає, що належним захистом прав позивача є скасування податкових повідомлень-рішень.

Таким чином, колегія суддів вважає, що для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача необхідно вийти за межі позовних вимог останнього.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку стосовно скасування податкового повідомлення-рішення від 06.06.2014 року, яким позивачу нараховане податкове зобовязання зі сплати орендної плати за землю з фізичних осіб за 2013 рік у сумі 15653, 38 грн. та скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області від 06 червня 2014 року № 12986/05-15-15-03-13 в частині нарахування податкового зобов'язання зі сплати орендної плати за землю з фізичних осіб за 2014 рік у розмірі 76627, 55 грн. з підстав зазначених вище.

Згідно п. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підставі викладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції неповно з'ясовані обставини, що мають значення для справи та постанова прийнята з порушенням норм матеріального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції.

Керуючись статтями 160, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області - задовольнити частково.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2015 р. у справі № 805/2847/15-а - скасувати.

Позовні вимоги ОСОБА_5 до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання не чинними податкових повідомлень-рішень від 06.06.2014 року - задовольнити частково.

Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області від 06 червня 2014 року № 12986/05-15-15-03-13 в частині нарахування податкового зобов'язання зі сплати орендної плати за землю з фізичних осіб за 2014 рік у розмірі 76627, 55 грн.

Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області від 06 червня 2014 року № 12985/05-15-15-03-13 щодо нарахування податкового зобов'язання зі сплати орендної плати за землю з фізичних осіб за 2013 рік у розмірі 15653, 38 грн.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення у повному обсязі.

Постанова у повному обсязі виготовлена 21 липня 2016 року.

Головуючий суддя: С.В.Жаботинська

Судді: І.А. Васильєва

Е.Г.Казначеєв