ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
21 січня 2015 р. справа № 221/2434/14-а
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Міронової Г.М.., суддів Юрко І.В., Блохіна А.А., розглянув за власною ініціативою питання про відновлення втраченого судового провадження у справі № 221/2434/14-а за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
В провадженні Донецького апеляційного адміністративного суду знаходилась адміністративна справа № 221/2434/14-а за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалами Донецького апеляційного адміністративного суду від 22 серпня 2014 року апеляційне провадження по вказаній справі було відкрито та призначено розгляд апеляційної скарги на 19 вересня 2014 року.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 03 вересня 2014 року клопотання ОСОБА_1 про невідкладний розгляд апеляційної скарги Управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі Донецької області задоволено. Призначено справу до апеляційного розгляду на 11 вересня 2014 року.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 вересня 2014 року апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі Донецької області на постанову Волноваського районного суду Донецької області від 17 липня 2014 року у справі № 221/2434/14-а залишено без задоволення. Постанову Волноваського районного суду Донецької області від 17 липня 2014 року у справі № 221/2434/14-а залишено без змін.
У зв'язку з захопленням угрупованням ДНР будівлі Донецького апеляційного адміністративного суду в період проведення АТО на території м. Донецька та знищенням частини справ, які знаходились в провадженні суду, вказана справа та апеляційне провадження по ній були втрачені.
Відповідно до ст. 273 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що відновлення повністю або частково втраченого судового провадження в адміністративній справі, закінченій ухваленням судового рішення або в якій провадження закрите, проводиться в порядку, встановленому цим Кодексом.
Статтею 274 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що втрачене судове провадження в адміністративній справі може бути відновлене за заявою осіб, які беруть участь у справі, або за ініціативою суду.
У відповідності до наведених вище норм судом ініційовано питання щодо відновлення втраченого судового провадження по вказаній справі.
Згідно ч.1 ст. 278 Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду справи суд використовує ту частину провадження, що збереглася, документи, видані із справи фізичним чи юридичним особам до втрати провадження, копії цих документів, інші довідки, папери, відомості, що стосуються справи, виконавчого провадження
Колегією суддів досліджено документообіг з діловодства по вказаній справі, а також ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду про відкриття та призначення до розгляду апеляційної скарги та ухвалу суду, прийнятої в письмовому провадженні за результатами апеляційного розгляду зазначеної скарги, які збереглись в електронному вигляді в діловодстві Донецького апеляційного адміністративного суду та в письмовому вигляді долучені до матеріалів справи.
Колегія суддів вважає установленим зміст відновленого судового рішення, а саме ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 вересня 2014 року, та вважає можливим відновити втрачене провадження у справі № 221/2434/14-а за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, в частині відкриття апеляційного провадження, призначення справи до апеляційного розгляду та прийняття ухвали за результатами апеляційного розгляду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 273, 274, 275, 278, 279, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У Х В А Л И В :
Відновити втрачене судове провадження по справі № 221/2434/14-а за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, в частині відкриття апеляційного провадження, призначення справи до апеляційного розгляду та прийняття ухвали за результатами апеляційного розгляду.
Встановити зміст відновленого судового рішення, а саме ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 вересня 2014 року по справі № 221/2434/14-а:
«Головуючий у 1 інстанції - Аксьоненко В.І.
Суддя-доповідач - Міронова Г.М.
3
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 вересня 2014 року справа №221/2434/14-а
приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Міронової Г.М., суддів: Юрко І.В., Блохіна А.А., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі Донецької області на постанову Волноваського районного суду Донецької області від 17 липня 2014 року у справі № 221/2434/14-а за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся 16.06.2014 року до суду з адміністративним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що з 05.12.2007 року їй призначена пенсія як державному службовцю відповідно з Законом України "Про державну службу". Однак при обчисленні пенсії пенсійним органом не було включено матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, допомогу на оздоровлення, грошову винагороду за безперервну працю в органах держвлади та індексацію заробітної плати. Позивач 05.06.2014 року звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням всіх виплат. Рішенням № 1866 від 06.06.2014 року пенсійний орган відмовив у перерахунку пенсії. Просив суд визнати таке рішення незаконним та скасувати; зобов'язати відповідача здійснити з 01.06.2014 року перерахунок та виплату пенсії як державному службовцю з урахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення, грошової винагороди за безперервну працю в органах держвлади та індексації заробітної плати відповідно до Закону України "Про державну службу", в редакції, яка діяла на час призначення пенсії.
Постановою Волноваського районного суду Донецької області від 17 липня 2014 року у справі № 221/2434/14-а адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено.
Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі Донецької області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії державного службовця та скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі Донецької області № 1866 від 06.06.2014 року про відмову в перерахунку пенсії.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі Донецької області (юридична адреса: 85700 Донецька область, Волноваський район, м. Волноваха, вул. Обручева, 17, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 21955522) здійснити ОСОБА_1, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії державного службовця, починаючи з 01 червня 2014 року, з урахуванням всіх складових її заробітної плати, в тому числі сум матеріальної допомоги, грошової допомоги та сум виплаченої щомісячної індексації заробітної плати за останні 24 (двадцять чотири) календарні місяці роботи, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Допущено судове рішення до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.
Пенсійним органом на постанову суду подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
В апеляційній скарзі посилається на ст. 33, 37 Закону України "Про державну службу", ст.ст. 49, 185 Кодексу адміністративного судочинства України та зазначає, що допомога на оздоровлення, матеріальна допомога не є складовою частиною заробітної плати, вказані виплати носять одноразовий характер, а індексація заробітної плати - не враховується при обчисленні розміру пенсій державного службовця.
Сторони у судове засідання не з'явились, про розгляд справи були повідомлені належним чином.
За нормами пункту другого частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, так як не прибула жодна з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції залишити без змін, з наступних підстав.
Суд апеляційної інстанції переглядає оскаржуване судове рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги, відповідно до ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1 з 20.07.2010 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Волноваському районі Донецької області як отримувач пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу".
Позивач 05.06.2014 року звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії по заробітній платі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, індексації зарплати та грошової винагороди та надала довідку № 01-25-422 від 05.06.2014 року.
Відповідно до вказаної довідки, виданої на ім'я ОСОБА_1, за період з 01.07.2005 року по 30.06.2010 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" та розшифровки графи "інші виплати", до інших виплат входять: матеріальна допомога на оздоровлення: за 2006 рік - 1056,00 грн., за 2007 рік - 1261,20 грн., за 2008 рік - 1811,63 грн., за 2009 рік - 1818,88 грн., за 2010 рік - 1945,52 грн.; соціально-побутова матеріальна допомога: за 2006 рік - 1372,80 грн., за 2008 рік - 1315,00 грн.; грошова винагорода за безперервну працю в органах держвлади - за 2008 рік - 2182,56 грн.; індексація заробітної плати: за 2007 рік - 89,89 грн., за 2008 рік - 550,85 грн., за 2009 рік - 1666,16 грн., за 2010 рік - 1189,58 грн. На всі виплати, включені у довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с. 6-7).
Пенсійний орган 06.06.2014 року прийняв рішення № 1866 про відмову в перерахунку пенсії по заробітку, в якому посилався на ст. 33, 37 Закону України "Про державну службу" та зазначив, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на соціально-побутові потреби та грошова винагорода згідно постанови КМУ № 212 не передбачені наведеними нормами, як складові частини заробітної плати державних службовці, а тому немає підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (а.с. 8).
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що пенсія позивача повинна обчислюватись із заробітної плати, яку він фактично отримував на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги, преміальної винагороди та індексації грошових доходів на які нараховувались страхові внески, з огляду на наступне.
Згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу" (далі Закон № 3723-XII в редакції, що діяла на момент виникнення спірних відносин), пенсія державним службовцям
призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Згідно ст. 37-1 Закону № 3723 (в редакції, що діяла до 01.05.2014 року) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95ВР "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Відповідно до статті 33 Закону України "Про державну службу" (в редакції, що діяла до 01.05.2014 року) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
За приписами п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу", враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії.
Згідно ст. 2 Закону України "Про оплату праці" в структуру заробітної плати входить додаткова заробітна плата, а це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Також згідно цього Закону до заробітної плати відносяться інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Така ж правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 28.05.2013 року, 04.03.2014 року, де у справі за аналогічним позовом вирішено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
За приписами ч. 1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України є обов'язковими як для судів усіх ланок, так і для підприємств, організацій, установ.
Перевага надається спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії (стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та стаття 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення"), а не законам України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII "Про державну службу" та від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР "Про оплату праці", які щодо спірних відносин є загальними.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів прийшла до висновку, що доводи апеляційної скарги апелянта не спростовують правильність висновків, зроблених судом першої інстанції, а тому судом першої інстанції спір по суті вирішений правильно і підстави для скасування або зміни судового рішення відсутні.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 195, 197, п.1 ч.1 ст.198, 200, п.1 ч.1 ст. 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі Донецької області у справі № 221/2434/14-а - залишити без задоволення.
Постанову Волноваського районного суду Донецької області від 17 липня 2014 року у справі № 221/2434/14-а за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.
Колегія суддів Г.М. Міронова
І.В. Юрко
А.А. Блохін»
Ухвала суду апеляційної інстанції оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Г.М. Міронова
Судді: І.В. Юрко
А.А. Блохін