Постанова № 59136226, 20.07.2016, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.07.2016
Номер справи
813/2793/15
Номер документу
59136226
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 липня 2016 року Справа № 876/3879/16

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді Курильця А.Р.,

суддів Заверухи О.Б.,Мікули О.І.,

з участю секретаря Кіри Н.В.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Курси О.С.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Міністерства юстиції України, Міністерства внутрішніх справ України на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 05 травня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Міністерства внутрішніх справ України, Управління Міністерства внутрішніх справ України на Львівській залізниці, Міністерства юстиції України, про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на роботі, спонукання до вчинення дій,-

в с т а н о в и в :

ОСОБА_3 звернувся в суд з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України, Управління Міністерства внутрішніх справ України на Львівській залізниці, Міністерства юстиції України, про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на роботі, спонукання до вчинення дій.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 05 травня 2016 року позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано наказ Міністерства внутрішніх справ України від 18.05.2015 року за №888 о/с в частині звільнення підполковника міліції ОСОБА_3 - заступника начальника Управління МВС України на Львівській залізниці - начальника кримінальної міліції.Визнано протиправним та скасовано наказ Управління Міністерства внутрішніх справ України на Львівській залізниці від 07.09.2015 року за №78 о/с в частині звільнення підполковника міліції ОСОБА_3 - заступника начальника Управління - начальника кримінальної міліції УМВС. Поновлено ОСОБА_3 на посаді заступника начальника Управління МВС України на Львівській залізниці - начальника кримінальної міліції Управління з 08.09.2015 року. Зобов'язано Міністерство юстиції України вилучити відомості про ОСОБА_3 з Єдиного державного реєстру осіб, щодо яких застосовано положення Закону України "Про очищення влади". В іншій частині у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції Міністерство юстиції України та Міністерство внутрішніх справ України оскаржили її, подавши до Львівського апеляційного адміністративного суду апеляційні скарги, в яких зазначають, що оскаржувана постанова є незаконна і необґрунтована та прийнята з неправильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, недоведеністю обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, при невідповідності висновків суду обставинам справи і підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволення позову.

Зокрема, Міністерство внутрішніх справ України покликається на те, що люстраційна процедура, визначена Законом України «Про очищення влади» поширюється на осіб начальницького складу, які у період з 25 лютого 2010 року по 22 лютого 2014 року перебували на посадах керівного складу територіальних органів внутрішніх справ. ОСОБА_3 в період з січня 2013 року по травень 2015 року обіймав посади до яких, відповідно п.8 ч.1 ст.3 Закону України «Про очищення влади», застосовуються заборони визначені ч.3 ст.1 зазначеного Закону. У зв'язку з викладеним на виконання вимоги п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про очищення влади» позивача правомірно було звільнено зі служби Міністром внутрішніх справ України.

Міністерство юстиції України покликається на те, що до них надійшло повідомлення про звільнення особи від компетентної посадової особи, на підставі якого у відповідності норм чинного законодавства позивача було внесено до Єдиного державного реєстру осіб, щодо яких застосовано положення Закону України "Про очищення влади". Відтак, жодних порушень законодавства допущено не було.

Представник позивача в судовому засіданні апеляційні скарги заперечив, просить постанову Львівського окружного адміністративного суду від 05 травня 2016 року залишити без змін.

Представник Міністерства юстиції України в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримала, просить постанову Львівського окружного адміністративного суду від 05 травня 2016 року скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Інші учасники процесу чи їх представники в судове засідання не з'явилися, хоча належним чином повідомлялися про час і місце слухання справи і оскільки їхня явка в суді апеляційної інстанції не є обов'язковою, колегія суддів вважає за можливе провести апеляційний розгляд справи у їхній відсутності.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга Міністерства юстиції України, Міністерства внутрішніх справ України підлягає до задоволення виходячи з наступного.

Постановляючи оскаржуване рішення суд першої інстанції виходив з того, що відсутність територіальної ознаки та конкретних адміністративно територіальних меж, на яких виконуються функції та завдання міліції не дає змоги віднести лінійні управління, управління на залізничному транспорті до територіальних органів Міністерства, в матеріалах справи відсутні докази, які б вказували на вчинення позивачем дій, передбачених частиною 2 статті 1 Закону України "Про очищення влади, що вказує на недотримання принципу презумпції невинуватості та індивідуальної відповідальності. Крім того, звільнення позивача на підставі положень Закону України "Про очищення влади" здійснено без відповідного висновку. Однак, колегія суддів вважає такі висновки суду першої інстанції помилковими та не погоджується з ними з огляду на наступне.

Судом встановлено, що наказом Міністерства внутрішніх справ України за №888 о/с від 18.05.2015 року підполковника міліції ОСОБА_3 заступника начальника Управління МВС України на Львівській залізниці - начальника кримінальної міліції звільнено згідно з ч.3 ст.1, п.8 ч.1 ст.3 Закону України "Про очищення влади" та відповідно до підп. "а" п.62 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ.

07.09.2015 року наказом Управління МВС України на Львівські залізниці "По особовому складу" позивача звільнено з 07.09.2015 року.

Як наслідок відомості про позивача було внесено до Єдиного державного реєстру осіб, щодо яких застосовано положення Закону України "Про очищення влади".

Згідно ст.1 Закону України «Про очищення влади» від 16 вересня 2014 року, очищення влади (люстрація) - це встановлена цим Законом або рішенням суду заборона окремим фізичним особам обіймати певні посади (перебувати на службі) (далі - посади) (крім виборних посад) в органах державної влади та органах місцевого самоврядування.

Відповідно до вимог ч.3 ст.1 Закону України «Про очищення влади» від 16 вересня 2014 року, протягом десяти років з дня набрання чинності цим Законом посади, щодо яких здійснюється очищення влади (люстрація), не можуть обіймати особи, зазначені у частинах першій, другій, четвертій та восьмій статті 3 цього Закону, а також особи, які не подали у строк, визначений цим Законом, заяви, передбачені частиною першою статті 4 цього Закону.

Пунктом 8 частини 1 статті 3 цього ж Закону, передбачено, що заборона, передбачена частиною третьою статті 1 цього Закону, застосовується до осіб, які обіймали сукупно не менше одного року посаду (посади) у період з 25 лютого 2010 року по 22 лютого 2014 року керівника, заступника керівника територіального (регіонального) органу прокуратури України, Служби безпеки України, Міністерства внутрішніх справ України, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову та/або митну політику, податкової міліції в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Згідно ст.ст.1,7 Закону України «Про міліцію», міліція є єдиною системою органів державної виконавчої влади, яка входить до структури Міністерства внутрішніх справ України. Права і обов'язки, організація роботи та структура підрозділів міліції визначаються положеннями, які затверджуються Міністром внутрішніх справ України.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади", територіальні органи міністерства утворюються як юридичні особи публічного права в межах граничної чисельності державних службовців та працівників міністерств і коштів, передбачених на утримання міністерства, ліквідовуються, реорганізовуються за поданням міністра Кабінетом Міністрів України. Територіальні органи міністерства можуть утворюватись, ліквідовуватись, реорганізовуватись міністром як структурні підрозділи апарату міністерству, що не мають статусу юридичної особи, за погодженням із Кабінетом Міністрів України. Територіальні органи міністерства утворюються у випадках, коли їх створення передбачено положенням про міністерство, затвердженим Кабінетом міністрів України.

Більш детально зазначений термін викладений у Типовому положенні про територіальні органи міністерства ті іншого центрального органу виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 року № 563. Відповідно до п. 1 Типового положення територіальні органи міністерства та іншого центрального органу виконавчої влади (далі територіальні органи) можуть утворюватись в Автономній республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (АРК) значення та як міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька адміністративно територіальних одиниць) територіальні органи, якщо це передбачено положенням про міністерство та інший центральний орган виконавчої влади. Територіальні органи підпорядковані відповідному міністерству, іншому центральному органу виконавчої влади, а територіальні органи нижчого рівня також територіальним органам вищого рзівня.

Разом з тим, відповідно до підп. 5 п. 4 Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 серпня 2014 року № 401, Міністерство, відповідно до покладених на нього завдань, організовує діяльність головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі, на транспорті, районних, районах у містах, міських управлінь (відділів), лінійних управлінь (відділів) і внутрішніх військ МВС України та здійснює управління ними.

Відповідно до Положення про Управління Міністерства внутрішніх справ України на Львівській залізниці, затвердженого наказом МВС України №306 від 11.07.2009 року, управління є органом МВС України на транспорті, який утворюється МВС і йому підпорядковується.

Відтак, колегія суддів зазначає, що люстраційна процедура, визначена Законом України «Про очищення влади» поширюється на осіб начальницького складу, які у період з 25 лютого 2010 року по 22 лютого 2014 року перебували на посадах керівного складу територіальних органів внутрішніх справ. ОСОБА_3 в період з січня 2013 року по травень 2015 року обіймав посади до яких, відповідно п.8 ч.1 ст.3 Закону України «Про очищення влади», застосовуються заборони визначені ч.3 ст.1 зазначеного Закону.

Покликання суду першої інстанції на те, що Управління Міністерства внутрішніх справ України на Львівській залізниці не є територіальним органом МВС України колегія суддів не бере до уваги так як вказане вище управління повністю відповідає ознакам територіальних органів влади, а конкретні адміністративно-територіальні межі в яких виконуються його функції та завдання визначені Положенням про Управління Міністерства внутрішніх справ України на Львівській залізниці, а саме територіальні межі Львівської залізниці.

Відповідно до п.2 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України «Про очищення влади», впродовж десяти днів з дня набрання чинності цим Законом керівник органу (орган), до повноважень якого належить звільнення та/або ініціювання звільнення з посади осіб, до яких застосовується заборона, зазначена в частині третій статті 1 цього Закону, на основі критеріїв, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, на підставі відомостей, наявних в особових справах цих осіб:

1) звільняє цих осіб з посад або надсилає керівнику органу (органу), до повноважень якого належить звільнення з посади таких осіб, відповідні документи для їх звільнення не пізніше ніж на 10 робочий день з дня отримання таких документів;

2) інформує Міністерство юстиції України про їх звільнення з посад та надає відповідні відомості про застосування до таких осіб заборони, передбаченої частиною третьою статті 1 цього Закону, для їх оприлюднення на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України та внесення до Єдиного державного реєстру осіб, щодо яких застосовано положення Закону України "Про очищення влади", у порядку та строки, визначені цим Законом.

Згідно п.40 Положення про проходження служби особовим складом органів внутрішніх справ, затвердженим Кабінетом Міністрів України від 28.07.1991 року №114, призначення на посади рядового і начальницького складу провадиться відповідними начальниками згідно з номенклатурою посад, що визначається Міністром внутрішніх справ України відповідно до його компетенції.

Як вбачається з наказу МВС України від 30.06.2011 року №378 «Про затвердження номенклатури посад щодо призначення, переміщення, звільнення осіб рядового і начальницького складу та працівників органів внутрішніх справ», призначення та звільнення заступників начальників територіальних управлінь МВС в областях здійснюється правами Міністра внутрішніх справ України.

Відтак, колегія суддів зазначає, що позивач ОСОБА_3 відповідно до Закону України «Про очищення влади» на протязі 10 днів з моменту набрання чинності вказаним Законом, підлягав люстрацій ній перевірці в порядку визначеному п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону, а отже підлягав звільненню, а тому дії по звільненню останнього з ОВС є правомірними.

Додатково колегія суддів зазначає, що Законом України «Про очищення влади» не передбачається встановлення будь-яких виключень або преференцій для посадових осіб, зазначених в ч.1 ст.3 цього Закону, що давали б їм змогу звільнитися від люстраційної процедури або її відтермінування.

Щодо дій відповідача в справі - Міністерства юстиції України, то колегія суддів зазначає, що такі вчинялися у відповідності до Положення про Єдиний державний реєстр осіб, щодо яких застосовано положення Закону України "Про очищення влади", затвердженого Наказом Міністерства юстиції України 16 жовтня 2014 року №1704/5. Так, колегією суддів встановлено, що до них надійшло повідомлення про звільнення особи від компетентної посадової особи, на підставі якого у відповідності норм чинного законодавства позивача було внесено до Єдиного державного реєстру осіб, щодо яких застосовано положення Закону України "Про очищення влади".

З огляду на вищевикладене, доводи апеляційних скарг є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 195,198,202,205,207,254 КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в :

Апеляційні скарги Міністерства юстиції України, Міністерства внутрішніх справ України задовольнити повністю.

Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 05 травня 2016 року у справі № 813/2793/15 - скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання постанови в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий А.Р.Курилець

Судді О.Б.Заверуха

О.І.Мікула

Повний текст постанови виготовлений 21 липня 2016 року.