ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 липня 2016 року о/об 15 год. 39 хв.
Справа № 808/1812/16
м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Придніпровська залізниця»
до Управління соціального захисту населення Мелітопольської районної державної адміністрації Запорізької області
про стягнення збитків за пільгове перевезення пасажирів,
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Придніпровська залізниця» (надалі – позивач або ПАТ «Українська залізниця») звернулося із адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Мелітопольської районної державної адміністрації Запорізької області (надалі – відповідач або УПСЗН Мелітопольської РДА), в якому просить суд стягнути з Управління соціального захисту населення Мелітопольської районної державної адміністрації Запорізької області (код ЄДРПОУ 03193057) на користь ПАТ «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Придніпровська залізниця» (код ЄДРПОУ 40081237) 53348 грн. 67 коп. збитків за пільгове перевезення пасажирів.
У позовній заяві (а.с.4-5) зазначено, що 05.01.2015 Державним підприємством «Придніпровська залізниця» укладено Договір №25-015/ПР/ДН-3-15304/НЮдч про компенсацію збитків по перевезенню окремих категорій громадян, які мають право на пільговий проїзд залізничним транспортом у приміському сполученні, саме з Управлінням соціального захисту населення Мелітопольської районної державної адміністрації Запорізької області, як розпорядником бюджетних коштів. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.2014 №200 «Про утворення публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» створено Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця», на базі Державної адміністрації залізничного транспорту, підприємств та установ залізничного транспорту загального користування. Згідно Статуту Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 №735, визначено, що товариство є правонаступником усіх прав та обов'язків Укрзалізниці та підприємств залізничного транспорту (п.2 Статуту). Оскільки сфера функціонування адміністративного договору – це відповідна система державного управління на будь-якому ієрархічному рівні, то метою адміністративних договорів є реалізація функцій держави, а більш конкретно – реалізація повноважень того чи іншого органу. Вступаючи в договірні правовідносини, відповідач діяв з метою реалізації владних управлінських функцій щодо забезпечення пільгового проїзду окремих категорій громадян; відповідач не мав за мету набуття майнового блага, а сторони не були вільні у визначенні умов договору. За Договором №25-015/ПР/ДН-3-15304/НЮдч на відповідача покладено обов'язок відшкодовувати збитки позивачу за перевезення на пільгових тарифах відповідних категорій громадян. Зазначене зобов'язання відповідача за своєю правовою природою є бюджетним зобов'язанням, яке статтею 2 Бюджетного кодексу України визначається як будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому. Відповідно до п.2.1, пп.3.2.1 п.3.2, п.3.4, п.6.1 Договору №25-015/ПР/ДН-3-15304/НЮдч від 05.01.2015 відповідач щомісячно здійснює компенсаційні виплати та забезпечує передбачення у своєму бюджеті кошти, які будуть спрямовані на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян. УПСЗН Мелітопольської РДА підписано Акт звіряння розрахунків станом на 01.01.2016 без заперечень, тобто факт існування заборгованості підтверджено. Посилаючись на приписи ч.5 ст.9 Закону України «Про залізничний транспорт» позивач наполягає на тому, що збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються залізницям за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг. Постановою Кабінету Міністрів України №1359 від 16.12.2009 затверджено «Порядок розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян». У 2015 році оформлено безкоштовний проїзд пасажирам пільгових категорій громадян на загальну суму 320129 грн. 57 коп., проте УПСЗН Мелітопольської РДА компенсовано, тобто проведено розрахунків з залізницею на суму 266780 грн. 90 коп., що менше на 53348 грн.67 коп. Оскільки УПСЗН Мелітопольської РДА, яке є розпорядником бюджетних коштів, не провело розрахунки за пільгові перевезення окремих категорій громадян, то відповідач зобов'язаний у відповідності до пунктів 2, 3, 5, 6, 7, 8 «Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №256 від 04.03.2002, та пунктів 1, 2, 3, 5, 6, 9, 10, 11 Постанови Кабінету Міністрів України №1359 від 16.12.2009 відшкодувати понесені залізницею збитки за перевезення пільговиків в жовтні, листопаді та грудні 2015 року.
Представник позивача подав до суду заяву про розгляд справи у порядку письмового провадження, на задоволенні позову наполягає.
Відповідачем подано до суду письмові заперечення (а.с.36-37), в яких зазначено, що дійсно ст.102 Бюджетного кодексу України, Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 №256 «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету» передбачені видатки на компенсацію збитків по перевезенню окремих категорій громадян, які мають право на пільговий проїзд залізничним транспортом у приміському сполученні, та здійснюються за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам. В свою чергу Законом України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» місцевим бюджетам на рівні району таку субвенцію, не передбачено. Прийнятий 18.02.2016 Верховною Радою України Закон України «Про внесення змін до додатків №3 та №7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» в якому було передбачено виділення субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян, до теперішнього часу так і не набрав чинності. Доки не будуть виділені необхідні видатки на здійснення компенсації перевезення окремих категорій громадян, які мають право на пільговий проїзд залізничним транспортом у приміському сполученні, управління не має правових підстав здійснити виплати суми заборгованості. Усі видатки здійснюються в межах асигнувань на поточний рік, передбачених у затверджених кошторисах доходів і видатків. Всі рахунки управління є цільовими на виконання окремих програм, а фінансування витрат по здійсненню компенсації за пільговий проїзд залізничним транспортом здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету і тому ці видатки прямо передбачаються в законі про Державний бюджет на відповідний рік. Згідно з ст.48 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань. Зобов'язання, взяті учасником бюджетного процесу без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом та законом про Державний бюджет України, не вважаються бюджетними зобов'язаннями і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів. Згаданий позивачем лист про визнання відповідачем суми заборгованості містить не лише цей доказ. Так, в попередніх листах до позивача, УПСЗН Мелітопольської РДА за своїми договірними зобов'язаннями перед ДП «Придніпровська залізниця» згідно Договору укладеного 05.01.2015 за №25-015/ПР/ДН-3-15304/НЮдч «На компенсацію збитків по перевезенню окремих категорій громадян, які мають право на пільговий проїзд залізничним транспортом у приміському сполученні» повідомляло, що управління у відповідності з пунктом 3.4 розділу 3 «Зобов'язання Сторін» зазначеного договору перераховує кошти на відшкодування збитків, пов'язаних з перевезенням у залізничному транспорті приміського сполучення пільгових категорій населення, на розрахунковий рахунок Залізниці на підставі наданих рахунків, облікових форм та актів звіряння розрахунків за надані послуги не пізніше 5-ти банківських днів з дня їх отримання на свій розрахунковий рахунок в межах кошторисних призначень. Відповідно до зазначеного пункту договору, до теперішнього часу, кошти на розрахунковий рахунок управління, не надходили. Дана редакція договору була узгоджена між управлінням і позивачем, та скріплена підписами, протоколи розбіжностей були відсутні. Заперечень щодо порядку в який спосіб та термін перераховувати кошти за понесені збитки по перевезенню пільгових категорій громадян, з боку позивача, не було. У зв'язку з цим, стає питання, чому позивач лише зараз вважає, що порушені його права. В свою чергу відповідач раніше повідомляв позивачу, що гарантією погашення суми заборгованості є фінансові зобов'язання УПСЗН Мелітопольської РДА перед Залізницею. Договір від 05.01.2015 за №25-015/ПР/ДН-3-15304/НЮдч «На компенсацію збитків по перевезенню окремих категорій громадян, які мають право на пільговий проїзд залізничним транспортом у приміському сполученні» на сьогоднішній день чинний, у п.6.1 розділу 6 «Строк чинності, умови розірвання (припинення) Договору та внесення змін (доповнень) до нього» зазначено, що договір в частині проведення розрахунків діє до повного їх виконання. Відповідач від своїх договірних зобов'язань в частині проведення розрахунків за перевезення окремих категорій громадян, які мають право на пільговий проїзд залізничним транспортом у приміському сполученні, не відмовляється та зобов'язується виплатити позивачу суму заборгованості, у разі надходження коштів.
Також, у письмових запереченнях відповідач просить розглядати справу без участі його представника.
Розглянувши та дослідивши матеріли справи, суд з’ясував наступне.
05.01.2015 між УПСЗН Мелітопольської РДА (Управління) та Державним підприємством «Придніпровська залізниця» (Залізниця) укладено Договір №25-015/ПР/ДН-3-15304/НЮдч на компенсацію збитків по перевезенню окремих категорій громадян, які мають право на пільговий проїзд залізничним транспортом у приміському сполученні (а.с.8-10).
Як зазначено у п.1.1 Договору №25-015/ПР/ДН-3-15304/НЮдч від 05.01.2015, предметом договору є відносини сторін щодо проведення компенсації Залізниці збитків за перевезення пільгових категорій населення. Відповідно до ст.9 Закону України «Про залізничний транспорт» а також керуючись п.5 ст.102 Бюджетного кодексу України Управління проводить компенсацію збитків Залізниці, за перевезення у приміському сполученні, окремих категорій громадян України на залізничному транспорті загального користування (а.с.8-10).
Порядок і спосіб такої компенсації викладений у п.2.1-п.2.3 Договору №25-015/ПР/ДН-3-15304/НЮдч від 05.01.2015, в яких, зокрема, зазначено: «2.1. Компенсація збитків Залізниці провадиться Управлінням у безготівковому порядку, шляхом перерахування коштів на поточний рахунок Залізниці, на підставі пред'явленого Залізницею рахунку та облікової форми щомісячно, згідно «Порядку фінансування видатків з місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 №256, «Порядком перерахування у 2009 році деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання населенню пільг, субсидій та компенсацій», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 №20, Положення про єдиний державний реєстр, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 №117, постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2009 №1359 «Про затвердження Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян». 2.2. Залізниця щомісячно, не пізніше 15 числа місяця наступного звітного періоду подає Управлінню рахунок на суму, що підлягає компенсації за пільговий проїзд громадянам у приміському сполучені та облікові форми, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2009 №1359 «Про затвердження Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян». 2.3. За домовленістю Сторін можливо проведення схемних розрахунків в порядку передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 №20 «Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій»» (а.с.8).
Судом досліджено направлені позивачем до УПСЗН Мелітопольської РДА Облікові форми про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом в приміському сполученні окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного та місцевих бюджетів по Мелітопольському району Запорізької області та Рахунки на оплату недоотриманих коштів за жовтень-грудень 2015 року (а.с.11-19).
Позивачем до суду надано Акт №14/34 звіряння розрахунків за наданні населенню послуги проїзду у приміському сполученні станом на 01.01.2016 (підписаний відповідачем на суму боргу 53348 грн. 67 коп.) та Претензію позивача від 14.04.2016 за №13-01/03 (а.с.20-22).
У відповіді на претензію (вих.№0947/01-20 від 29.04.2016) УПСЗН Мелітопольської РДА повідомив позивача про наступне: «… Уважно розглянувши Вашу претензію Управління соціального захисту населення Мелітопольської районної державної адміністрації Запорізької області повідомляє, що відповідно до ст.102 Бюджетного кодексу України, постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 №256 «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету» видатки на компенсацію збитків по перевезенню окремих категорій громадян, які мають право на пільговий проїзд залізничним транспортом у приміському сполученні здійснюються за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам. Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» місцевим бюджетам на рівні району таку субвенцію, не передбачено. Зважаючи на неузгодженість питання щодо фінансування гарантованих державою пільг та з метою забезпечення їх фінансування, управління зверталося до відповідних органів державної влади з проханням щодо виділення коштів відповідної субвенції з державного бюджету. Прийнятий 18.02.2016 Верховною Радою України Закон України «Про внесення змін до додатків №3 та №7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» в якому було передбачено виділення субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян, до теперішнього часу так і не набрав чинності. Узгоджуючи договірні зобов'язання Управління перед Державним підприємством «Придніпровська залізниця» відокремленого структурного підрозділу «Запорізька дирекція залізничних перевезень» Державного підприємства «Придніпровська залізниця» згідно договору укладеного 05.01.2015 за №25-015/ПР/ДН-315304/НЮдч «Придніпровська залізниця» «На компенсацію збитків по перевезенню окремих категорій громадян, які мають право на пільговий проїзд залізничним транспортом у приміському сполученні» управління у відповідності з пунктом 3.4 розділу 3 «Зобов'язання Сторін» зазначеного договору перераховує кошти на відшкодування збитків, пов'язаних з перевезенням у залізничному транспорті приміського сполучення пільгових категорій населення, на розрахунковий рахунок Залізниці на підставі наданих рахунків, облікових форм та актів звіряння розрахунків за надані послуги не пізніше 5-ти банківських днів з дня їх отримання на свій розрахунковий рахунок в межах кошторисних призначень. В свою чергу гарантією погашення суми заборгованості є фінансові зобов’язання Управління перед Залізницею, що передбачені у п.6.1 розділу 6 «Строк чинності, умови розірвання (припинення) Договору та внесення змін (доповнень) до нього» …» (а.с.23).
Вирішуючи адміністративно-правовий спір по суті суд виходить з наступного.
УПСЗН Мелітопольської РДА повинно було за Договором №25-015/ПР/ДН-3-15304/НЮдч від 05.01.2015 провести компенсацію ПАТ «Українська залізниця» збитків за перевезення пільгових категорій населення у суворому додержанні вимог ст.9 Закону України «Про залізничний транспорт», ст.102 Бюджетного кодексу України, «Порядку фінансування видатків з місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету», затвердженого 04.03.2002 Постановою Кабінету Міністрів України №256, «Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян», затвердженого 16.12.2009 Постановою Кабінету Міністрів України №1359.
Відповідно до ч.6 ст.9 Закону України «Про залізничний транспорт» для захисту інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях, у тому числі приміських, можуть передбачатися пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг.
Як зазначено у п.1 «Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян», затвердженого 16.12.2009 постановою Кабінету Міністрів України №1359 (надалі – «Порядок розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян»), цей Порядок визначає механізм розрахунку обсягів компенсаційних виплат залізницям за пільгові перевезення окремих категорій громадян, яким таке право надано законом, що здійснюються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, а також субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на зазначені цілі.
До пільгових перевезень залізничним транспортом (далі - пільгові перевезення) належать безоплатні перевезення або перевезення окремих категорій громадян із знижкою, встановленою законодавством (п.2 «Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян»).
Відповідно до п.3 «Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян» облік пільгових перевезень та визначення суми недоотриманих коштів від таких перевезень проводиться залізницями на підставі інформації автоматизованої системи керування пасажирськими перевезеннями та реєстраторів розрахункових операцій про оформлені та видані пасажирам безоплатні або пільгові проїзні документи (квитки).
Інформація про оформлені та видані пасажирам безоплатні та пільгові проїзні документи (квитки) включається до місячної станційної звітності (п.5 «Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян»).
Як передбачено п.9 «Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян», на підставі місячної станційної звітності залізниці складають облікову форму про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного або місцевих бюджетів, згідно з додатком. Для компенсації недоотриманих коштів облікова форма складається окремо для органу виконавчої влади, який є головним розпорядником бюджетних коштів, передбачених на цю мету державним бюджетом, та органу виконавчої влади, який є головним розпорядником коштів, виділених місцевим бюджетом.
Залізниці не пізніше ніж 15 числа місяця наступного звітного періоду подають відповідним головним розпорядникам коштів рахунок на суму, яка підлягає компенсації, та облікові форми (п.10 «Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян»).
Головні розпорядники коштів, передбачених на компенсаційні виплати, після надходження їх на власні рахунки у п'ятиденний строк перераховують зазначені кошти відповідній залізниці (п.11 «Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян»).
За рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг з послуг зв'язку, інших передбачених законодавством пільг (крім пільг на одержання ліків, зубопротезування, оплату електроенергії, природного і скрапленого газу на побутові потреби, твердого та рідкого пічного побутового палива, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот) на компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з відміною податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів та відповідним збільшенням ставок акцизного податку з пального і на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян надаються пільги ветеранам війни; особам, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною; вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною; особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною; вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною; ветеранам праці; жертвам нацистських переслідувань; ветеранам військової служби, ветеранам органів внутрішніх справ; ветеранам податкової міліції; ветеранам державної пожежної охорони; ветеранам Державної кримінально-виконавчої служби; ветеранам служби цивільного захисту, ветеранам Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України; вдовам (вдівцям) померлих (загиблих) ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів податкової міліції, ветеранів державної пожежної охорони, ветеранів Державної кримінально-виконавчої служби, ветеранів служби цивільного захисту та ветеранів Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України; особам, звільненим з військової служби, які стали інвалідами під час проходження військової служби; інвалідам, дітям-інвалідам та особам, які супроводжують інвалідів І групи або дітей-інвалідів (не більше одного супроводжуючого); пенсіонерам з числа слідчих прокуратури; реабілітованим громадянам, які стали інвалідами внаслідок репресій або є пенсіонерами; громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; дружинам (чоловікам) та опікунам (на час опікунства) дітей померлих громадян, смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, багатодітним сім'ям, дитячим будинкам сімейного типу та прийомним сім'ям, в яких не менше року проживають відповідно троє або більше дітей, а також сім'ям (крім багатодітних сімей), в яких не менше року проживають троє і більше дітей, враховуючи тих, над якими встановлено опіку чи піклування, а також здійснюються компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян (ч.5 ст.102 Бюджетного кодексу України).
Кабінет Міністрів України може здійснювати перерозподіл обсягів субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту між їх видами та між місцевими бюджетами, виходячи з фактично нарахованих обсягів відповідних пільг, субсидій і допомоги населенню в межах загального обсягу таких субвенцій (ч.6 ст.102 Бюджетного кодексу України).
Як зазначено у п.2 «Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету», затвердженого 04.03.2002 постановою Кабінету Міністрів України №256 (надалі – «Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету»), фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах, бюджеті Автономної Республіки Крим, бюджетах міст Києва та Севастополя, міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та у районних бюджетах на зазначені цілі. Забороняється фінансування місцевих програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.
Відповідно до п.3 «Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету» головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення (далі - головні розпорядники коштів).
Згідно з п.4 «Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету» перерахування сум субвенцій на фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення провадиться Державною казначейською службою згідно з помісячним розписом асигнувань державного бюджету, але в межах фактичних зобов'язань відповідних бюджетів щодо пільг, субсидій, допомоги та компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян. Щомісячні суми субвенцій перераховуються на рахунки місцевих бюджетів, відкриті Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій у відповідних органах Державної казначейської служби, пропорційно обсягам субвенцій, передбаченим у державному бюджеті для бюджету Автономної Республіки Крим, обласних бюджетів, бюджетів мм.Києва та Севастополя.
Як зазначено у п.6 «Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету», фінансові органи районних держадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) на підставі актів звіряння, зазначених у пункті 5 цього Порядку, щомісяця готують реєстри нарахованих сум та подають їх Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державної казначейської служби в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі: […] до 25 числа місяця, що настає за звітним, - щодо пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот, компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян, пільг з послуг зв'язку, зокрема безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з придбанням відповідних стаціонарних абонентських терміналів, та інших передбачених законодавством пільг (крім пільг на одержання ліків та зубопротезування). Інформація про фактично нараховані за звітний період суми подається як в цілому, так і за розрахунками, не проведеними згідно з Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005р. №20 […] У разі виникнення додаткових зобов'язань головні розпорядники коштів місцевих бюджетів надсилають щомісяця до 18 числа фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) уточнену інформацію про фактично нараховані у поточному місяці суми. Зазначені фінансові органи готують уточнені реєстри нарахованих у поточному місяці сум та подають їх до 20 числа Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державної казначейської служби в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі. Державна казначейська служба перераховує щомісяця до 25 числа субвенцію на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, тимчасової державної допомоги дітям та допомоги по догляду за інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу згідно з уточненою інформацією про фактично нараховані у поточному місяці суми допомоги.
У п.7 «Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету» зазначено, що Міністерство фінансів Автономної Республіки Крим, фінансові органи обласних держадміністрацій протягом двох операційних днів після отримання коштів субвенцій надають органам Державної казначейської служби платіжні доручення щодо перерахування цих коштів на рахунки районних бюджетів, бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення пропорційно фактичним зобов'язанням з пільг, субсидій, допомоги та компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян відповідних бюджетів на дату проведення платежів з їх оплати. Щомісячні суми субвенцій перераховуються органами Державної казначейської служби на рахунки місцевих бюджетів з урахуванням їх обсягів, передбачених у бюджеті Автономної Республіки Крим, обласних бюджетах для відповідних місцевих бюджетів. Органи Державної казначейської служби протягом операційного дня з часу отримання відповідних платіжних доручень направляють кошти субвенцій на рахунки місцевих бюджетів, відкриті в територіальних управліннях Державної казначейської служби.
Відповідно до абз.5 пп.«б» п.4 ч.1 ст.89 Бюджетного кодексу України до видатків, що здійснюються з бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення, районних бюджетів, бюджетів об'єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, належать видатки на: соціальний захист та соціальне забезпечення: державні програми соціального захисту: […] компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
Згідно з абз.1 ч.1 ст.48 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов'язань минулих років, довгострокових зобов'язань за енергосервісом, узятих на облік органами Казначейства України; щодо завдань (проектів) Національної програми інформатизації - після їх погодження з Генеральним державним замовником Національної програми інформатизації.
Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (ст.526 Цивільного кодексу України).
З урахуванням наведеного, матеріалів справи, суд приходить до висновку про наявність 53348 грн. 67 коп. непогашених збитків за пільгове перевезення пасажирів.
Згідно з ч.1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За змістом ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням зазначеного, позовні вимоги підлягають задоволенню, а 53348 грн. 67 коп. збитків за пільгове перевезення пасажирів підлягають стягненню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище викладеного.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою (ч.1 ст.98 КАС України).
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.87 КАС України).
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки суб’єктом владних повноважень у справі було УПСЗН Мелітопольської РДА, то саме з бюджетних асигнувань цього органу повинні бути присуджені судові витрати позивачу, документально підтверджені у сумі 1378 грн. 00 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 11, 71, 94, 158-163 КАС України, суд, –
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Управління соціального захисту населення Мелітопольської районної державної адміністрації Запорізької області (код ЄДРПОУ 03193057) на користь Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Придніпровська залізниця» (код ЄДРПОУ 40081237) 53348 грн. 67 коп. збитків за пільгове перевезення пасажирів.
Присудити на користь Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Придніпровська залізниця» з бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Мелітопольської районної державної адміністрації Запорізької області 1378 грн. 00 коп. судових витрат.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.
Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.
Постанову у повному обсязі виготовлено 04.07.2016.
Суддя О.О. Прасов