Справа № 453/179/16-а
№ провадження 2-а/453/18/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29.06.2016 року Сколівський районний суд Львівської області в складі:
головуючого-судді Ясінського Ю.Є.
при секретарі Гринюк Л.Я., Трембач М.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сколе Львівської області в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Сколівському районі Львівської області про визнання протиправним дій суб»єкта владних повноважень,-
в с т а н о в и в:
позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, та з уточненим позовом в ході розгляду справи, в якому просить визнати дії Управління пенсійного фонду України в Сколівському районі Львівської області, щодо неврахування до заробітку для обчислення пенсії, сум надбавки за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексацію заробітної плати та зобов»язати відповідача зробити перерахунок призначеної пенсії як державному службовцю із врахуванням даних надбавок. В поданому позові покликається на те, що з 11.06.2011 року йому призначено пенсію як державному службовцю. В грудня 2015 року він звернувся до відповідача про перерахунок пенсії з врахуванням сум надбавки за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексацію заробітної плати, але у здійснені такого перерахунку йому було відмовлено.
До початку судового засідання позивач ОСОБА_1 подав заяву про розгляд справи без його участі, поданий позов із врахування уточнених вимог підтримує, просить задоволити, справу просить слухати без його участі.
Представники відповідача в судовому засіданні позов не визнали з підстав викладених у письмових запереченнях та додатково пояснили, що у здійснені перерахунку про який просив позивач, було відмовлено з тих підстав, що проведення такого перерахунку не передбачено законодавством.
Суд, заслухавши пояснення представників відповідача, дослідивши матеріали справи вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що з 11.06.2011 року позивач ОСОБА_1 отримує пенсію державного службовця, однак, при нарахуванні пенсії до заробітку для обчислення пенсії не враховано суму надбавки за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексацію заробітної плати
21 січня 2016 року позивач звертався до відповідача із заявою про проведення перерахунку призначеної йому пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу»із врахуванням сум надбавки за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексацію заробітної плати, однак управління Пенсійного фонду України у Сколівському районі Львівської області відмовило позивачу у перерахунку пенсії у звязку з тим, що матеріальна допомога є одноразовою виплатою та не є складовою заробітної плати у розумінні ч.2ст.33 Закону України «Про державну службу»і Постанови КМУ від 30 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а також з огляду на те, що чинним законодавством не передбачено можливості для врахування сум, повязаних з індексацією заробітної плати.
Статтею 37 Закону України «Про державну службу»передбачено, що пенсія державним службовцям призначається у відсотковому співвідношенні від сум їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування. Згідно з цією статтею (в редакції, чинній на момент призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 відсотків суми їх заробітної плати, на яку нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Частиною 1ст. 1 Закону України «Про оплату праці»встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 даного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до ч.2ст.33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.
Крім того,ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до ч.1ст.66 цього Законудо заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати), з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Аналогічна позиція також викладена в постановах Верховного Суду України від 20.02.2012р. у справі № 21-430а11, від 14.05.2013р. у справі №21-125а13, від 28.05.2013р. у справі № 21-97а13, від 06.11.2013р. у справі №21-350а13, від 04.03.2014р. у справах №№21-3а14 та 21-14а14, від 03.06.2014 р. у справі №21-134а14, від 16.09.2014р. у справі №21-314а14, від 09.06.2015р. №21-243а15.
Відповідно до ч.ч.1, 2ст.71 КАС Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихст.72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не надав суду будь-яких доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії з врахуванням поданої позивачем довідки про складові заробітної плати, а тому, з огляду на викладене вище, наведені відповідачем підстави для відмови у перерахунку пенсії, є повністю необґрунтовані.
Статтею 37 - 1Закону «Про державну службу»передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у звязку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Підставою для перерахунку являється заява та відповідні довідки про заробітну плату особи, подані пенсіонером до органів Пенсійного фонду України за місцем отримання пенсії. Довідки для перерахунку пенсіонер має отримати в державному органі за останнім місцем своєї роботи (п.5 постанови № 865).
Як вбачається з матеріалів справи, 21 січня 2016 року позивач подав до управління Пенсійного фонду України в Сколівському районі Львівської області заяву про перерахунок пенсії з урахуванням отримуваних ним на день виходу на пенсію «Інших виплат», до яких віднесені суми надбавки за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексацію заробітної плати на які нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування на підставі довідки №18-134/1 від 08.12.2015 року.
Разом з тим, при визначенні часу, з якого належить здійснювати перерахунок, суд виходить з норм ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» за правилами якої перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч.1 ст.35, ч.2 ст.38, ч.3 ст.42, ч.5 ст.48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа, тому враховуючи, що заява позивачем про перерахунок пенсії подана 21.01.2016 року відтак його права підлягають захисту з 01.02.2016 року.
Обираючи спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає, що для його відновлення необхідно і достатньо зобовязати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії як державному службовцю починаючи з 01.02.2016 року, з врахуванням усіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески, включаючи суми надбавки за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексацію заробітної плати як складових заробітної плати з яких проводиться нарахування (чергові перерахунки) пенсії згідно норм чинного законодавства, на підставі довідки №18-134/1 від 08.12.2015 року, в розмірі 90 % середньомісячного заробітку державного службовця.
Керуючись ст. ст. 2, 9-12, 70-72, 159-163, 167 КАС України, суд -
п о с т а н о в и в:
Позов задоволити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Сколівському районі Львівської області, щодо не включення до заробітку для обчислення пенсії ОСОБА_1 суми надбавки за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексацію заробітної плати протиправними.
Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в Сколівському районі Львівської області зробити перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1, як державному службовцю з включенням сум надбавки за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексацію заробітної плати, для обчислення пенсії за період з 01.02.2016 року, та виплатити недоотриману пенсію.
Постанова суду у відповідності до вимог ч. 2 ст. 186 КАС України може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Сколівський районний суд Львівської області шляхом подачі апеляційної скарги у десятиденний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, що є у даному випадку, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду.
Суддя Сколівського районного
суду Львівської області ОСОБА_2