Постанова № 59121507, 22.07.2016, Немишлянський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Фрунзенський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
22.07.2016
Номер справи
645/3099/16-а
Номер документу
59121507
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 645/3099/16-а

Провадження № 2-а/645/145/16

Постанова

іменем України

22 липня 2016 року

Суддя Фрунзенського районного суду м. Харкова Алфьорової Т.М. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова про визнання рішення протиправним та зобовязання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкові в якому просила:

Визнати протиправним Рішення Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова від 02.06.2016 р. № 238 щодо виключення з розрахунку при перерахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1, індексації заробітної плати - 439 грн. 71 коп., муніципальної надбавки - 4232 грн. 47 коп., премії до ювілею - 640 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення - 5623 грн. 97 коп., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань - 2611 грн. 50 коп., компенсації за невикористану відпустку - 5808 грн. 92 коп., виплати 10-ти посадових окладів під час виходу на пенсію - 10830 грн.00 коп. у загальній сумі 30186 грн. 57 коп.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонд України в Фрунзенському районі м. Харкова провести ОСОБА_1, перерахунок пенсії державного службовця з 02 січня 2009 року, відповідно до Довідки про складові заробітної плати від 20.05.2016 р. № 4512/2, з урахуванням інших виплат на суму 30186 грн. 57 коп., із збереженням 90 відсотків нарахування пенсії, на момент мого виходу на пенсію та виплатити її у повному обсязі.

В обґрунтуванні вимог, позивач посилається на те, що з 02.01.2009 р. одержує пенсію по інвалідності (II група) як державний службовець та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова, пенсію призначено у розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати відповідно до Законів України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та «Про державну службу». 01.06.2016 року звернулися до відповідача і надала довідку управління праці та соціального захисту населення адміністрації Фрунзенського району Харківської міської ради від 20.05.2016 р. № 4512/2 про складові заробітної плати (за останні 24 календарних місяці роботи або за будь - які 60 календарних місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Загальна сума не врахованих виплат складає 30186 грн. 57 коп., на всі виплати нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, але для призначення пенсії ці виплати не враховані, що підтверджується рішенням УПФУ в Харківської області від 01.06.2016 року за № 238.

Ухвалою Фрунзенського райсуду м. Харкова від 24.05.2016 року було відкрито скорочене провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова про визнання рішення протиправним та зобовязання вчинити певні дії,а відповідачу запропоновано у десятиденний строк з дня одержання ухвали та копій документів подати заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.

14.07.2016 року з боку УПФУ в Фрунзенському районі м. Харкова надійшли письмові заперечення на позов, в яких відповідач послався на те, що матеріальна допомога, премії до професійних дат та ювілейних дат є одноразовими виплатами та ні є складовими заробітної плати урозумінні частини другої статті 33 Закону України « По державну служба», а факт утримання з сум збору на обовязкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення їх до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру її пенсії. Не можна вважати, що Управління порушило право позивача на належне пенсійне забезпечення з 02.01.2009 року (дата призначення пенсії) так як до 30.05.2016р. були відсутня довідка про складові заробітної плати від 20.05.16р. № 4512/2.

Суд розглянув справу у відповідності до вимог ст. 183-2 КАС України.

Дослідивши матеріали справи та письмові пояснення сторін, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Щодо позовних вимог про визнання протиправним рішення УПФУ у Фрунзенському районі м. Харкова про відмову у перерахунку пенсії з урахуванням інших виплат на суму 30186 грн. 57 коп. відповідно до наданої довідки Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Фрунзенського району Харківської міської ради від 20.05.2016 р. № 4512/2, суд вважає таким, що підлягають задоволенню.

За змістом статті 37 Закону України № 3723-ХІІ від 16.12.1993 «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-ХІІ) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 відсотків ( на час призначення позивачу пенсії) від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною 1 статті 1 Закону України № 108/95 ВР від 24.09.1995 «Про оплату праці» визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 вказаного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Також ст. 33 Закону № 3723-XII було передбачено, що заробітна плата державних службовцям можуть установлюватися надбавки за високи досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплата за виконання обовязків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надавати матеріальну допомогу для вирішення соціально побутових питань.

Ст. 35 Закону № 3723-ХІІ) передбачалося, що державним службовцям надається відпустка і виплата допомоги для оздоровлення.

Відповідно до положень Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникам за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітні плати, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно пп.2.2.7 ст.2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затверджену наказом Державного Комітету статистики України від 13.01.2004 №5, зареєстрованої в Міністерстві Юстиції України 27.01.2004 № 114/8713 суми виплат пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників відносяться до додаткової заробітної плати та входять до складу фонду оплати праці.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини 1 статті 66 вказаного Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Така правова позиція зі спірного питання висловлена Верховним Судом України у постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11 та у постанові від 28 травня 2014 року у справі № 21-97а13. Оскільки вказані постанови Верховного Суду України ухвалювалися у справах з приводу неоднакового застосування законодавства аналогічних правовідносинах, висловлена в них правова позиція є обов'язковою для суду першої інстанції відповідно до частини другоїст. 244-2 КАС України, суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Таким чином, беручи до уваги, що відповідно до наданої позивачем довідки Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Фрунзенського району Харківської міської ради вбачається, що на « інші виплати» були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, суд вважає, що вказані виплати повинні бути враховані при визначенні розміру призначеної позивачу пенсії на підставі ст. 37 Закону України«Про державну службу»

Оцінюючи дії відповідача на відповідність критеріям зазначеним в ч. 3ст. 2 КАС України, суд дійшов висновку, що відмова відповідача у перерахунку позивачу пенсії з урахуванням індексації заробітної плати, муніципальної надбавки, премії до ювілею - матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку, виплати 10-ти посадових окладів, відображених в довідці Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Фрунзенського району Харківської міської ради від 20.05.2016 р. № 4512/2 є незаконною та необґрунтованою.

Згідно з п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", Про прокуратуру", «Про судоустрій і статус суддів", «Про статус народного депутата України", «Про Кабінет Міністрів України", «Про судову експертизу",»Про Національний банк України", «Про службу в органах місцевого самоврядування", «Про дипломатичну службу", «Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Проте, вказані зміни законодавства не містять вимогу щодо перерахунку раніше призначеної пенсії.

У відповідності до норми ч.4 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернулася до управління Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням вищезазначених складових заробітної плати 30.05.2015 року, а тому суд приходить до висновку, що перерахунок пенсії позивачу слід здійснити з 01.06.2016 року.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.22,92ч.1Конституції України,ст. 37 Закону України «Про державну службу», ст.ст.86,159, ч.1 п.2 ст.183-2КАС України, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова про визнання рішення протиправним та зобовязання вчинити певні діїзадовольнити частково.

Визнати протиправними рішення Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова від 02.06.2016 р. за № 238 щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1з урахуванням інших виплат, зазначених в довідки Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Фрунзенського району Харківської міської ради від 20.05.2016 р. № 4512/2.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонд України в Фрунзенському районі м. Харкова здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця з 01.06.2016 року, відповідно до Довідки про складові заробітної плати від 20.05.2016 р. № 4512/2, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Фрунзенського району Харківської міської ради з урахуванням інших виплат на суму 30186 грн. 57 коп., із збереженням 90 відсотків нарахування пенсії, на момент виходу на пенсію з врахуванням виплачених сум.

Постанова суду може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Фрунзенський районний суд м. Харкова шляхом подачі скарги вдесятиденний строк з моменту отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справ апеляційним судом.

Суддя Т.М.Алфьорова