Справа № 638/9350/16-а>
Провадження 2-а/638/302/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.07.2016 року суддя Дзержинського районного суду м. Харкова Рибальченко Л.М., розглянувши в порядку скороченого провадження у приміщенні Дзержинського районного суду м. Харкова адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова
про визнання дій неправомірними та зобовязання здійснити перерахунок пенсії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова, в якому просить:
- визнати неправомірними дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», що діяла станом на 15.05.2002 року та на час звільнення у розмірі 80% місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Харківської області № 18-233 від 03.03.2016 року без обмежень максимального розміру;
- скасувати рішення ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», що діяла станом на 15.05.2002 року та на час звільнення ОСОБА_1 з роботи у розмірі 80% місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Харківської області № 18-233 від 03.03.2016 року без обмежень максимального розміру;
- зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова
провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», що діяла станом на 15.05.2002 року та на час звільнення ОСОБА_1 у розмірі 80% місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Харківської області №18-233 від 03.03.2016 року, без обмежень максимального розміру та здійснити виплати зазначених коштів.
ВідповідачОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова подав до суду письмові заперечення, в яких просить в задоволенні позовних вимог відмовити.
Справу розглянуто судом відповідно до п.2 ч.1ст.183-2 КАС Українив порядку скороченого провадження.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 з 2001 року перебуває на обліку в ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова та отримує пенсію за вислугу років відповідно доЗакону України «Про прокуратуру».
14.03.2016 року позивач звернувся до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова з заявою про перерахунок пенсії відповідно доЗакону України «Про прокуратуру»на підставі довідки прокуратури Харківської області від 03.03.2016 року № 18-233.
Листом УПФУ у Дзержинському районі м. Харкова від 28.03.2016 року позивачеві відмовлено у здійснені перерахунку пенсії на підставі довідки від 03.03.2016 року № 18-233, оскільки відповідно до п. 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення»у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми пенсійного забезпечення особам, яким пенсії призначаються, серед іншого, на підставіЗакону України «Про прокуратуру». У звязку з наведеним з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначенихЗаконом України «Про прокуратуру», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, тому в задоволенні заяви позивача про перерахунок пенсії відмовлено.
Відповідно до частини першої статті 50-1Закону України «Про прокуратуру»(в редакціїЗакону України від 12 липня 2001 року № 2663-III «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру», чинній на час призначення позивачу пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України від 08 липня 2011 року № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1Закону України «Про прокуратуру», зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права (пенсія призначається в розмірі 80% від суми місячної заробітної плати незалежно від стажу роботи).
Законом України від 27 березня 2014 року № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», який набрав чинності в цій частині 01 травня 2014 року, зменшено відсоток пенсії від суми місячної заробітної плати з 80 % до 70 %.
Згідно з частиною 13статті 50-1 Закону №1789-ХІІобчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина 18статті 50-1 Закону №1789-ХІІв редакції Закону станом на жовтень 2014 року).
Таким чином, перерахунок пенсії, призначеної до 01 жовтня 2011 року проводиться в разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, виходячи з розміру, встановленого на час призначення пенсії.
Згідно з ч. 1ст. 58 Конституції Українизакони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Верховний Суд України в постанові від 10.12.2013 року у справі №21-348а13 дійшов правового висновку, що внесеніЗаконом № 3668-VІзміни достатті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІщодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13 та 18статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ.
Положеннямистатті 22 Конституції Українипередбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Пунктом 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно дозаконів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового таМитного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якоюКонституція Українивиокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно дост. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, ОСОБА_2 державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року № 8-рп/99у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства. Зазначені висновки також узгоджуються з правовими позиціями Верховного Суду України, викладеними в постановах від 10 грудня 2013 року (справа №21-348а1) та від 17 грудня 2013 року (справа №21-445а13).
Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає право на такий перерахунок, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесеніЗаконом України № 213-VIII від 02.03.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення»зміни до ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру»стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттямЗакону № 213-VIII від 02.03.2015 рокуне зазнали.
Таким чином, посилання відповідача на п.5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 02.03.2015, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно доЗакону України «Про прокуратуру», є необґрунтованими, оскільки, виходячи з визначеного позивачем предмету спору, а також дії закону в часі означена норма на спірні правовідносини не розповсюджується.
Відповідно до ч.2ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Відмовляючи позивачеві 28.03.2016 року в перерахунку пенсії на підставі довідки від 03.03.2016 року № 18-233 ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова діяло всупереч вимог чинного законодавства, а тому позовні вимоги про визнання протиправним рішення ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Крім того, суд зазначає, щоЗаконом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»до статті 50-1Закону України «Про прокуратуру»внесено нову норму (друге речення частини п'ятнадцятої), згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Згідно з пунктом 2розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом,не поширюється на пенсіонерів, яким пенсіяпризначенадо набрання чинності цим Законом.
Пенсіонерам, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії, встановлений цим Законом,виплата пенсії(з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною)здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьоїстатті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії, встановленому цим Законом.
Оскільки пенсія позивача призначена до набрання чинності вищевказаним Законом, то пенсія підлягає виплаті без обмеження її максимального розміру.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат суд вирішує у відповідності дост. 94 КАС України.
Керуючись ст.ст.6-14,86,94,159,161,183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
постановив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати неправомірними дії та скасувати рішення ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку розміру пенсії за вислугою років у розмірі 80% місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Харківської області №18-233 від 03.03.2016 року без обмеження максимального розміру.
Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугою років у розмірі 80% місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Харківської області №18-233 від 03.03.2016 року без обмеження максимального розміру та провести відповідні виплати з урахуванням вже виплаченої суми пенсії.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень - ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова на користьОСОБА_1 витрати на оплату судового збору у розмірі 551,20 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Дзержинський районний суд м. Харкова протягом 10 днів з моменту отримання копії постанови.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя-