Постанова № 59115491, 18.07.2016, Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
18.07.2016
Номер справи
346/3218/16-а
Номер документу
59115491
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 346/3218/16-а

Провадження № 2-а/346/51/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2016 року м. Коломия

Коломийський міськрайонний суд

Івано-Франківської області

у складі головуючого судді Калинюка О.П.

з участю: секретаря Томин О.А.

позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коломийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання незаконними дій щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» ( в редакції 2001 року) та зобов'язання провести вказаний перерахунок пенсії,-

в с т а н о в и в:

в обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що 16.11.2010 року згідно зі ст. 50-1 Закону України №1789-ХІІ «Про прокуратуру» (в редакції 2001 року) управлінням Пенсійного фонду України у м. Болехів Івано-Франківської області відповідно до протоколу № 213 від 16.11.2010 року йому призначена пенсія за вислугу років в розмірі 90 % від розміру його місячної заробітної плати, з якої сплачувався єдиний внесок на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року збільшено на 25 % посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців органів прокуратури.

Позивач вважає, що він має право на перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до частин 1, 13, 17, 18 ст.50-1 вищевказаного Закону. Однак, звернення позивача до відповідача з вимогою про такий перерахунок залишене відповідачем без задоволення листом-відмовою №5178/03.1 від 22.04.2016 року в звязку з тим, що відповідно до закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VІІІ з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначалась відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народних депутатів України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», а виплати призначених до 01.06.2015 пенсій здійснюються у попередніх розмірах. Крім цього, 15.07.2015 набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року, в звязку з чим ст. 50-1 втратила чинність, окрім пунктів 3, 4, 6, 11, в яких не зазначено про проведення перерахунків пенсій. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. На даний час Кабінетом Міністрів України не прийнято постанов щодо проведення перерахунків пенсій відповідно до чинного Закону України «Про прокуратуру».

Однак, позивач зазначає, що в Законі України від 02.03.2015 року № 213-VIIІ, на який посилається відповідач, не зазначено, що раніше призначені пенсії з 01.06.2015 року не перераховуються. У п.5 Прикінцевих положень цього Закону зазначено лише про призначення пенсій, а не про їх перерахунок. Посилаючись на ст. ст. 8, 22, 46, 64, Конституції України, позивач зазначає, що встановлене Законом України «Про прокуратуру» (в ред. 2001 року) право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Застосування відповідачем при вирішенні питання про перерахунок пенсії позивачу останньої редакції ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції 2001 року) Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76-VIII від 28.12. 2014 року, Закону України «Про внесення до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIIІ від 02.03.2015 року, Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» №1166-VІІ від 27.03.2014 року є безпідставними, оскільки приписами вказаних законодавчих актів визначається сума пенсій, які призначені після 08.07.2011 року, а пенсії, призначені до цього часу, не підлягають коригуванню та перераховуються згідно із законодавством, яке діяло на момент їх первинного призначення.

Також Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VІ від 08.07.2011 року до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» ( в редакції 2001 року) внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (Закон набрав чинності з 01.10.2011 року, крім абзацу 11 підпункту 11 та абзацу 138 підпункту 17 пункту 6 розділу II цього Закону, які набирають чинності з 01.01.2012р.) обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Тому позивач просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні йому перерахунку пенсії за вислугу років та зобовязати відповідача перерахувати та виплачувати вказану пенсію з урахуванням ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції 2001 року ) на підставі довідки прокуратури Івано-Франківської області № 18-222 вих.16 від 29.03.2016 року в розмірі 90 % від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру пенсії, а також виплатити в його користь різницю між належною до сплати сумою пенсії за вислугу років з 01.01.2016 року і фактично отриманою.

Позивач в судовому засіданні позов підтримав з підстав, зазначених в позовній заяві. Він також пояснив, що заперечення відповідача проти позову є безпідставними, адже в ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції 2001 року) чітко вказано, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Відповідно до судової практики Європейського суду з прав людини, яка застосовується судами України як джерело права, зокрема, рішення цього Суду «Кечко проти України», суд не прийняв до уваги аргумент Уряду України щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобовязань. У випадках, коли з набуттям чинності певним законом, його норми припиняють дію положень закону, що був прийнятий раніше, до спірних правовідносин застосовується, закон, що діяв на момент виникнення у особи відповідного права. Тому позивач просить його позовні вимоги задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги заперечила з підстав, вказаних в поданих нею письмових запереченнях, та пояснила, що позивачу відмовлено в перерахунку пенсії відповідно до ст.50-1 вказаного Закону України «Про прокуратуру» в зв'язку з тим, що п.5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VІІІ передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру» та інших. Вказаний закон, яким скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру» (в ред.2001 р.), набрав чинності 01.04.2015 року, у звязку з чим підстави для проведення перерахунку пенсії позивачу відсутні.

Вищевказаною постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 не визначено умов та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Також даною постановою внесено зміни в п. 5 постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яким передбачено видачу довідок для призначення пенсій державним службовцям. Видача довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям даною постановою з 01.12.2015 року не передбачена. Згідно з чинним Законом України « Про прокуратуру» від 14.10.2014 року, що набрав чинності з 15.07.2015 року, ст.50- 1 Закону України «Про прокуратуру» ( в редакції 2001 року) втратила чинність. Виплата призначених до 01.06.2015 року пенсій здійснюється у попередніх розмірах. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, яким на даний час не прийнято відповідних постанов відповідно до Закону України «Про прокуратуру». П.5 ч.15 ст.86 вказаного Закону передбачено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Отже, у період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10740 грн. Отже, проведення перерахунку без обмеження граничного розміру пенсії суперечить нормам чинного законодавства. Представник відповідача звертає увагу на те, що з 01.10.2011 року набув чинності Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», яким внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» ( в редакції 2001 року). Відповідно пенсії в порядку та на умовах, передбачених вказаним Законом, призначаються в розмірі 80 % відповідних сум заробітної плати.

З 01.07.2012 року згідно із заявою від 02.11.2012 року та довідкою від 16.10.2012 року №18 (269) вих. 12, позивачу проведено перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» із змінами, внесеними Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи, в розмірі 80 % відповідних сум заробітної плати. Таким чином, вимога позивача щодо перерахунку пенсії в розмірі 90 % від суми заробітку є безпідставною та задоволенню не підлягає. Представник відповідача вказує, що згідно з ч.2 ст. 73 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом. Тому представник відповідача просить в задоволенні позову відмовити, а також, оскільки відповідач не має можливості сплатити судовий збір у зв'язку з відсутністю коштів, призначених на цю мету, відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України «Про судовий збір», просить не стягувати з нього судовий збір.

Судом встановлено, що позивач з 16.11.2010 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» ( в редакції 2001 року), чого не заперечила в судовому засіданні представник відповідача (а.с. 8).

Судом також встановлено, що позивач звертався до відповідача з приводу перерахунку призначеної йому пенсії відповідно до ч.13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» ( в редакції, чинній на час призначення пенсії (а.с.9)). Однак, відповіддю №5178/03.1 від 22.04.2016 року відповідач відмовив позивачу в цьому з посиланням на те, що з 01.04.2015 року умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України згідно зі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 28.12.2014 року №76 VІІІ (а.с.11, 12).

Відповідно до довідки № 18-222 вих-16 від 29.03.2016 року позивач працював в прокуратурі Івано-Франківської області і отримує пенсію з посади заступника прокурора Івано-Франківської області. Заробітна плата станом на 01.12.2015 року складається: основний оклад 3488 грн., кл. чин - 135 грн., вислуга років (30 %) 1 086,90 грн. Надбавки та доплати, які передбачені чинним законодавством: надбавка за особливо важливу роботу (90%) 4238,91 грн., щомісячна премія (194%) 17360,69 грн., матеріальна допомога на оздоровлення 1/12 745,73 грн., матеріальна допомога на вирішення СПП 1/12 745, 73 грн. Всього 27800, 96 грн. Посадовий оклад змінений згідно з постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року. Заробітна плата виплачена з урахуванням нових посадових окладів з 01.12.2015 року (а.с.10).

Відповідно до ч.4 ст.8 КАС України забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

Згідно з ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а відповідно до ч.2 цієї статті в адміністративних справах про протиправність рішень, дій. чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України від 08.07.2011 року №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01.10.2011 року, зменшено до 80% відсотків розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права. Таким чином, з 01.10.2011 року положення ч.1 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до цієї статті.

Також, Законом №3668-VІ встановлено обмеження виплати пенсії максимальним її розміром. Так, відповідно до ст.2 цього Закону максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України «Про прокуратуру», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Разом з цим, як встановлено п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №3668-VI, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Частиною 18 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом №3668-VІ зміни до ст.50-1 Закону №1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13, 18 ст.50 Закону №1789-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттям Закону №3668-VІ не зазнали.

Вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, суд виходить з того, що згідно зі ст.22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст.17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення, зумовлена, насамперед, тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема, працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Оскільки позивач звернувся до Коломийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області із заявою про перерахунок призначеної пенсії 16.04.2016 року, враховуючи обмеження нормами спеціального закону періоду виплати (за 12 місяців до дня його звернення до органу ПФУ за перерахунком пенсії), суд вважає, що позовні вимоги про проведення вказаних перерахунку та виплати з 01.01.2016 року є обгрунтованими.

Відповідна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 10 грудня 2013 року у справі №21-348а13, від 06 жовтня 2015 року у справі №21-2432а15 та від 01 березня 2016 року у справі №21-3397а15 (161/20170/14-а).

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» ( в редакції 2001 року). Тому заперечення відповідача суд вважає необґрунтованими, і приходить до висновку, що представником відповідача не виконано обовязку, передбаченого ч.2 ст.71 КАС України, тобто не доведено правомірності оспорюваного рішення відповідача.

Таким чином, даний адміністративний позов підлягає задоволенню.

Згідно з положеннями ч.1 ст.94 КАС України з Державного бюджету України слід присудити на користь позивача понесені ним судові витрати, які складаються зі сплаченого ним судового збору в розмірі 551,20 грн., що стверджується відповідною квитанцією (а.с.1).

На підставі викладеного, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» ( в редакції 2001 року), та, керуючись статтями .6-12, 51, 71, 94, 158-163, 167 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Коломийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області стосовно відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України Про прокуратуру» (у редакції 2001 року) на підставі довідки прокуратури Івано-Франківської області від 29.03.2016 року № 18-222 вих.16 про заробітну плату з розрахунку 90% від суми місячного заробітку.

Зобов`язати Коломийське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителю ІНФОРМАЦІЯ_2, реєстраційний номер облікової картки платника податку: НОМЕР_1, перерахунок пенсії за вислугу років згідно з довідкою прокуратури Івано-Франківської області від 29.03.2016 року № 18-222 вих.16 про заробітну плату, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції 2001 року) з розрахунку 90 % від суми місячного заробітку без обмеження суми пенсійної виплати та виплатити таку пенсію з 01.01.2016 року з урахуванням фактично виплачених сум пенсії.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, реєстраційний номер облікової картки платника податку: НОМЕР_1, 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) гривню 20 копійок судових витрат.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області протягом 10 днів з дня отримання постанови, складеної в повному обсязі.

Постанова в повному обсязі складена 22 липня 2016 року.

Суддя Калинюк О. П.