Справа №: 343/848/16-а
Провадження №: 2-а/0343/41/16
ПОСТАНОВА
I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 липня 2016 року м. Долина
Долинський районний суд Iвано-Франкiвської областi в складi:
головуючого суддi ОСОБА_1,
секретаря Лукань О.З., Прокопишин Я.В.,
представника позивача - ОСОБА_2
адвоката ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Долинського районного суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Долинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними і зобовязання здійснити перерахунок розміру пенсії , суд
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася до суду з позовом, в якому просить:
1.Поновити пропущений нею строк для звернення до суду за захистом прав та законних інтересів ;
2. Визнати неправомірними дії Долинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо неврахування при обчисленні розміру їй, ОСОБА_4, пенсії на момент її призначення відповідно до чинного на той час законодавства, усіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески (єдиний внесок);
3.Зобовязати Долинське обєднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити перерахунок (дорахування) та виплату їй, ОСОБА_4, пенсії як державному службовцю, починаючи з часу призначення, 11.06.2010 року з розрахунку 86% від суми заробітної плати з урахуванням усіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески (єдиний внесок), а саме: оклад, вислуга, ранг, надбавки, премії систематичного характеру, надбавки за високі досягнення у праці, індексації, відпустка, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, відповідно до чинного на час призначення пенсії законодавства.
4. Стягнути з Долинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на її користь сплачений судовий збір в розмірі 551,20грн.
5. Стягнути з Долинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на її користь витрати на правову допомогу 2000,00грн.
Свої вимоги мотивує тим, що вона, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 працювала на посаді державного службовця в управлінні Державної казначейської служби України у Долинському районі та була звільнена у звязку з виходом на пенсію.
З червня 2010 року УПФ України в м.Болехові їй призначено згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» у розмірі 86% від суми заробітної плати. З 01.04.2016 року дане управління було реорганізоване, а його правонаступником стало Долинське обєднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області.
Однак відповідачем в розрахунок суми заробітної плати для призначення пенсії не взято до уваги проведені їй виплати, а саме не включено виплати індексації грошових доходів за останні 24 місяці в сумі 3513 грн. 94 коп., виплачену матеріальну допомогу на оздоровлення в сумі 2344 грн.86 коп., матеріальну допомогу на покращення соціально - побутових питань в сумі 5366 грн.45 коп. та відпускні в сумі 11840 грн. 79 коп.
Листом від 21 березня 2016 року № 5/ П-15, відповідачем відмовлено їй у перерахунку та виплаті пенсії з урахування до заробітної плати суми індексації заробітної плати, виплачених матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та суму відпускних з посиланням на ст. 33 Закону України «Про державну службу» та постанову Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
Не включення в розрахунок виплачуваної їй заробітної плати даних виплат є неправомірними.
Відповідно до положень законодавчих актів України, вважає, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань, суми індексації заробітної плати та відпускні входили до системи оплати праці державного службовця.
Згідно ч. 6 ст. 95 КЗпП заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до ст. 33 закону України «Про оплату праці» у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.
Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону України «Про індексації грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078.
Суми виплат, повязаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 року №5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за №114/8713.
Загальна сума виплат, повязаних з індексацією заробітної плати за період з 01 червня 2008 року по 31 травня 2010 року становить 3513 грн. 94 коп.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268 встановлено, що керівникам надано право, в межах встановленого фонду оплати праці, надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально - побутових питань та допомогу на оздоровлення в розмірі середньомісячної заробітної плати. Враховуючи, що джерелом виплати матеріальної допомоги на оздоровлення є фонд заробітної плати, то матеріальна допомога, яка виплачувалася відповідно до ст.35 ЗУ «Про державну службу» і з якої нараховувався збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, є складовою частиною фонду заробітної плати, а тому являється обєктом для призначення і перерахунку пенсії відповідно до ст.37 вказаного закону.
Загальна сума виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення за період з 01 червня 2008 року по 31 травня 2010 року становить 2344 грн. 86 коп. та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань 5366 грн. 45 коп.
Отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, індексація, виплачена матеріальна допомога, грошова винагорода працівнику є складовою частиною заробітної плати.
Неврахування відповідачем при розрахунку їй пенсії виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та відпускних, на які відповідно до законодавства, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, є перевищенням компетенції, оскільки згідно чинного законодавства пенсійний орган не наділений повноваженнями самостійно визначати структуру заробітної плати державного службовця для обчислення пенсії.
Щодо пропуску нею строку звернення до суду за захистом прав та законних інтересів просить врахувати наступне:
Відповідно до частини 2 статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо суд визнає причину пропущення строку звернення до суду поважною, адміністративна справа розглядається і вирішується в порядку, встановленому цим Кодексом. Про невідповідність розмірів пенсії вимогам Конституції України та інших законодавчих актів вона дізналась із засобів масової інформації , а впевнилась що її права порушено тільки після отримання листа Управління Пенсійного Фонду України від 21.03.2016 року №: 5/П-15. Вона не могла передбачити, що орган держави, в даному випадку відповідач, який покликаний захищати права та законні інтереси громадян у сфері пенсійного та соціального забезпечення, може ці права порушувати.
Вона не має юридичної освіти, не знає особливостей пенсійного законодавства, у звязку з чим не могла знати, що її права порушуються, тобто, що розмір пенсії не відповідає вимогам законодавства. Її з приводу цього компетентні органи не інформували.
Частиною 2 статті 46 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» передбачено наступне: «Нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів». В період, за який вона вимагає перерахунок пенсії, суми пенсії їй нараховувались, однак не в таких розмірах, які передбачені вищезазначеними законодавчими актами.
Таким чином, строк звернення до суду встановлений ст.99 КАС України, до даної категорії спорів не застосовується.
Представник позивачки ОСОБА_2 (довіреність а.с.24) в судовому засіданні позовні вимоги уточнила, просила поновити пропущений позивачкою строк для звернення до суду за захистом прав та законних інтересів . Визнати неправомірними дії Долинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо неврахування при обчисленні розміру ОСОБА_4, пенсії на момент її призначення відповідно до чинного на той час законодавства, усіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески (єдиний внесок). Зобовязати Долинське обєднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити перерахунок (дорахування) та виплату ОСОБА_4, пенсії як державному службовцю, починаючи з часу призначення, 11.06.2010 року з розрахунку 86% від суми заробітної плати з урахуванням усіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески (єдиний внесок), а саме: оклад, вислуга, ранг, надбавки, премії систематичного характеру, надбавки за високі досягнення у праці, індексації, відпустка, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, відповідно до чинного на час призначення пенсії законодавства. Стягнути з Долинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на користь ОСОБА_4, сплачений судовий збір в розмірі 551,20грн. та 1500 грн. витрати на правову допомогу. Додатково пояснила, що позивачка по справі звернулась 09.03.2016р. до відповідача з заявою про перерахування пенсії , до якої долучила довідку від 02.03.2016р. про складові заробіної плати, копія якої є в матеріалах справи. На дану заяву, вона 21.03.2016р. отримала відповідь від УПФ України в Долинському районі, якої їй відмовлено у здійсненні такого перерахунку.
Представник відповідача УПФ України в Долинському районі ОСОБА_5 (довіреність а.с.23) в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, зіславшись на викладені в запереченні (а.с.46-48) обставини. Просив в позові відмовити. В останнє судове засідання представник відповідача не з"явився, хоч про час та місце слухання справи був належним чином повідомлений судом (а.с.63).
Суд, вислухавши думку учасників процесу, дослідивши здобуті та перевірені в судовому засіданні докази в їх сукупності, вважає, що позов, з врахуванням уточнених позовних вимог підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступного:
Відповідно до ст. ст. 69, 71 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободі в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Ч.1 ст. 9 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяли лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу", пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
У відповідності до повідомлення від 06.04.2016р. №55/06 (а.с.15) Долинське об"єднане управління Пенсійного фонду України є правонаступником УПФ України в м.Болехів.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_4 перебуває на обліку в Долинському оУПФ України Івано-Франківської області та отримує пенсію за віком як державний службовець з 11.06.2010 року.
09.03.2016р. ОСОБА_4 звернулась до УПФ України в м.Болехові з заявою, в якій просила включити до розрахунку заробітної плати для призначення пенсії державного службовця суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових питань, індексації заробітної плати та відпускних, з яких утримано єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування. До даної заяви нею долучено довідку управління Державної казначейської служби у Долинському районі від 02.03.2016р. №4-38/68 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».У вказаній довідці серед «інших виплат», як складові заробітної плати, були зазначені матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально побутових питань, індексація заробітної плати та відпускні. Окрім того, в довідці зазначено, що на всі виплати, включені у ці довідки, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с.13-14).
Листом №5/П-15/03 від 21.03.2016 року позивачці було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії посилаючись на те, що при зверненні 11.06.2010 року за призначенням пенсії відповідно до Закону України Про державну службу позивачкою надані довідки , про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за призначенням пенсії від 11 червня 2010 року за № 3-58/616 та № 3-58/618. Відповідно до поданих довідок в розрахунок заробітної плати для призначення пенсії включені всі суми, зазначені в них. Відповідно до ст. 37-1 Закону України Про державну службу умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.Механізм визначення розміру заробітної плати для перерахунку пенсій державним службовцям встановлено постановою. Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії. Такі види виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення, індексація, відпускні, відрядні, разові премії, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань не було включено до складових заробітної плати, що враховують під час перерахунків пенсій у звязку з підвищенням заробітної плати державним службовцям. .Кабінетом Міністрів України не приймалось жодних законодавчих актів щодо проведення перерахунку пенсій державним службовцям. Водночас постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. № 1013 Про впорядкування структури заробітної плати, особливості проведення інденсакції та внесення змін до деякий нормативно-правових актів внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. № 865 Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії і виключено п. 4 цієї постанови, яким було передбачено перерахунок пенсії державним службовцям у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям.Із врахуванням наведеного, на даний час немає законних підстав для перерахунку пенсії, оскільки це не передбачено чинним пенсійним законодавством (а.с.18-19).
Відповідно до статті 33 Закону України «Прод державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
У статті 37-1 Закону передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій здійснюється, зокрема, в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Зміни до чинного законодавства, зокрема, Закону України «Про державну службу» та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» не вносилися і, відповідно, при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця включаються складові заробітної плати, передбачені вищезазначеними нормативно- правовими актами.
Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України Про оплату праці заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений орган виплачує працівникові за виконану роботу.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці», визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України Про державну службу заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років та інших надбавок.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що виплачені матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально побутових питань, індексація заробітної плати та відпускні входили до системи оплати праці державного службовця.
Відповідно до ч.1 ст. 66 Закону України „Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які відповідно до Закону України „Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ст. 41 Закону України „Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати (доходу) враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою з яких фактично були нараховані та сплачені страхові внески.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, відпускні, лікарняні, зарплата за дні відрядження, разові премії включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Саме така правова позиція викладена Верховним Судом України, зокрема, у постановах від 14 травня 2013 р. та 28 травня 2013 р. (справи №№ 21-125а13, 21-97а13).
Згідно з частиною 1 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому, слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії.
Таким чином, пенсія позивачки повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням виплаченої індексації грошових доходів, матеріальної допомоги на оздоровлення , допомоги на вирішення соціально-побутових питань та відпускних, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Враховуючи вищезазначене суд дійшов висновку про наявність достатніх підстав для визнання незаконними дій Управління Пенсійного фонду України в м.Болехів Івано-Франківської області, щодо відмови провести перерахунок пенсії ОСОБА_4 з урахуванням виплачених сум, матеріальної допомоги на оздоровлення , допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації грошових доходів та відпускних.
Позов в частині зобовязання Долинського оУПФ України Івано-Франківської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_4 пенсії як державному службовцю, починаючи з часу призначення, 11.06.2010 року з розрахунку 86% від суми заробітної плати з урахуванням усіх видів оплати праці на які були нараховані та сплачені страхові внески(єдиний податок), відповідно до чинного на час призначення пенсії законодавства, не підлягає задоволенню виходячи з наступного:
Виникнення права на перерахунок пенсії нерозривно пов'язане із фактом звернення особи за таким перерахунком.
В судовому засіданні встановлено та не заперечується представником позивачки , що ОСОБА_4 звернулася з заявою до УПФ України в м.Болехів Івано-Франківської області, в якій просила включити до розрахунку заробітної плати для призначення пенсії державного службовця суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації грошових доходів та відпускних з яких утримано єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування лише 09.03.2016р., до якої додала довідку управління Державної казначейської служби у Долинському районі від 02.03.2016р. №4-38/68.
Оскільки, звернення за перерахунком пенсії з наданням підстави такого перерахунку-довідок з нарахованими сумами, які не були враховані відповідачем при призначенні пенсії відбулося лише 09.03.2016 року, то саме з цієї дати виникає обовязок відповідача для перерахунку раніше призначеної пенсії.
Отже вимоги позивачки про перерахунок пенсії з 11.06.2010 року є безпідставними і в цій частині позовних вимог їй належить відмовити.
Оскільки обовязок здійснити перерахунок пенсії позивачки виник для відповідача лише 09.03.2016р., тобто в межах встановлених строків для звернення до суду , немає підстав для задоволення заяви позивачки про визнання причини пропуску звернення до суду за захистом прав та законних інтересів поважними та поновлення даного строку .
Питання судових витрат слід вирішити у відповідності до вимог 94 КАС України.
На підставі ст.19 Конституції України ст. 2 Закону України «Про оплату праці», ст.33,37 Закону України «Про державну службу», ст. 40,41,46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.66, 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", керуючись ст.ст.9,11,17,71, 94, 158-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_4 до Долинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними і зобовязання здійснити перерахунок розміру пенсії задоволити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м.Болехові щодо відмови в перерахунку та виплаті ОСОБА_4 пенсії державного службовця з врахуванням усіх видів оплати праці на які були нараховані та сплачені страхові внески.
Зобовязати Долинське обєднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_4, пенсії за віком як державному службовцю починаючи з 09.03.2016 року з розрахунку 86 відсотків від суми заробітної плати ( в редакції Закону України "Про державну службу" на момент призначення пенсії) з урахуванням усіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески (єдиний внесок), а саме: оклад, ранг, вислуга, надбавка, разові премії та премії систематичного характеру, індексація, відпускні, лікарняні, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, зарплата за дні відрядження, згідно довідки Державної казначейської служби у Долинському районі №4-38/68 від 02.03.2016р., з врахуванням виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути Долинське обєднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на користь ОСОБА_4 551.20 грн. сплаченого судового збору та 1500 грн. витрат за надання правової допомоги адвокатом, згідно квитанцій.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Долинський районний суд Івано-Франківської області протягом десяти днів з часу ознайомлення з постановою в повному обсязі , а особи, які брали участь у справі але не були присутні під час проголошення постанови суду, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Суддя:
Повний текс ппостанови виготовлено 22.07.2016р.