ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua ___________________________
У Х В А Л А
20 липня 2016 року Справа № 913/355/15
Провадження № 9/913/355/15
За скаргою Інституту рослинництва ім. В.Я. Юрєва Національної академії аграрних наук України, м. Харків
на бездіяльність органу Державної виконавчої служби та Державної казначейської служби
у справі за позовом Інституту рослинництва ім. В.Я. Юрєва Національної академії аграрних наук України, м. Харків
до Державного підприємства «Дослідне господарство «Агроспілка» Національного наукового центру «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені ОСОБА_1», с. Металіст Словяносербського району Луганської області
про стягнення 125 172 грн. 71 коп.
органи виконання судових рішень:
- Відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області, м. Сєвєродонецьк Луганської області
- Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області, м. Сєвєродонецьк Луганської області
суддя Ворожцов А.Г.
секретар судового засідання Богуславська Є.В.,
у засіданні брали участь:
від позивача (стягувача) ОСОБА_2, довіреність № 1/2а-05/231 від 02.03.2016,
ОСОБА_3, довіреність від 31.12.2015;
від відповідача (боржника) представник не прибув;
від ДВС представник не прибув;
від ГУ ДКСУ представник не прибув;
в с т а н о в и в:
Рішенням господарського суду Луганської області від 13.08.2015 у справі № 913/355/15 позов Інституту рослинництва ім. В.Я. Юрєва Національної академії аграрних наук України до Державного підприємства «Дослідне господарство «Агроспілка» Національного наукового центру «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені ОСОБА_1» про стягнення 125 172 грн. 71 коп. задоволено, з відповідача на користь позивача стягнуто борг у сумі 125172,71 грн. та витрати зі сплати судового збору у розмірі 2503,46 грн.
На виконання вказаного рішення позивачеві 27.08.2015 господарським судом Луганської області було надіслано наказ № 913/355/15 від 25.08.2015.
16 червня 2016 року до господарського суду Луганської області звернувся позивач (стягувач) у справі Інститут рослинництва ім. В.Я. Юрєва Національної академії аграрних наук України, зі скаргою № 1/20-05/531 від 16.06.2016 на бездіяльність Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області (далі ВПВР) та Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області (далі ГУ ДКСУ), в якій заявлено вимоги:
- визнати бездіяльність ВПВР незаконною;
- визнати бездіяльність ГУ ДКСУ незаконною;
- зобовязати ВПВР здійснити примусове виконання рішення господарського суду Луганської області від 13.08.2015 по справі № 913/355/15;
- зобовязати ГУ ДКСУ здійснити примусове виконання рішення господарського суду Луганської області від 13.08.2015 по справі № 913/355/15.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 16.06.2016 скаргу прийнято судом та призначено до розгляду у судовому засіданні на 20.07.2016 на 11-50 год.
В судове засідання прибули повноважні представники позивача (стягувача).
Відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області заперечень проти скарги не надав.
Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області у письмових запереченнях № 15-12/3119 від 11.07.2016 та додаткових поясненнях № 15-12/3160 від 13.07.2016 просить відмовити у задоволенні скарги, посилаючись на постанови Кабінету Міністрів України № 595 від 07.11.2014, № 1242 від 30.11.2011, № 845 від 03.08.2011, наказ Міністерства юстиції України № 1000/5 від 18.06.2015 тощо.
Розглянувши матеріали скарги, приймаючи позицію стягувача, суд дійшов наступного висновку.
За змістом статті 1212 Господарського процесуального кодексу України скарги на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів розглядає виключно місцевий господарський суд, яким відповідну справу розглянуто у першій інстанції.
09 грудня 2015 року старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області було винесено постанову про відмову у відкритті виконавчого провадження (постанова ВП № 49609878 від 09.12.2015).
Підставою для відмови у відкритті виконавчого провадження стало те, що виконавчий документ предявлений не за місцем виконання згідно Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», який набрав чинності 01.01.2013. Рішення про стягнення коштів з державного та місцевого бюджетів або бюджетних установ виконуються органами Державного казначейства України в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів, згідно із постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників».
Стягувач із заявою № 1/2а-05/260 від 15.03.2016 про примусове виконання рішення суду звернувся до Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області, яку було отримано 23.03.2016 року (а.с. 128, 129).
Оскільки про результати розгляду зазначеної заяви позивача повідомлено не було, стягувач подав 12.05.2016 запит № 1/2а-05/421 щодо виконання судового рішення, який було отримано 17.05.2016 року (а.с. 130, 131).
Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області у відповідь на заяву № 1/2а-05/260 від 15.03.2016 про примусове виконання рішення суду та запит щодо виконання судового рішення надав лист від 02.06.2016 № 15-04/2184 про повернення документів, яке обґрунтував наступними обставинами.
Боржник - Державне підприємство «Дослідне господарство «Агроспілка» Національного наукового центру «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені ОСОБА_1» (код 34201917) - не обслуговується у Головному управлінні, рахунки не відкриті, перебуває на території, не підконтрольній українській владі. Крім того, стягувачем надані документи, які не оформлені належним чином та не відповідають вимогам законодавства, а саме: не завірена належним чином (судом) копія рішення суду.
Таким чином, у зв'язку з наданням документів, оформлених з порушенням вимог до їх оформлення, зважаючи на предявлення виконавчого документа не за місцем обслуговування, керуючись п. 9 порядку /виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.201 1 № 845/ направляє наказ господарського суду Луганської області від 14.09.2015 № 913/355/15 без виконання.
Відповідно до ст. 115 Господарського процесуального кодексу України рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" виконання рішень суду про стягнення коштів з державного підприємства або юридичної особи здійснюється в порядку, визначеному Законом України "Про виконавче провадження" (далі Закон), з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
У разі якщо рішення суду про стягнення коштів з державного підприємства або юридичної особи не виконано протягом шести місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, його виконання здійснюється за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Перерахування коштів за рішенням суду здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у тримісячний строк з дня надходження документів та відомостей, необхідних для цього, з одночасним направленням повідомлення про виплату коштів державному виконавцю, державному підприємству або юридичній особі.
Рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів, згідно із постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників».
Відповідно до абз. 2 пп. 1 п. 9 розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України, який набрав чинність 01.01.2011 року, було встановлено, що до законодавчого врегулювання безспірного списання коштів бюджету та відшкодування збитків, завданих бюджету, безспірне списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за черговістю надходження таких рішень, щодо видатків бюджету - в межах відповідних бюджетних призначень та наданих бюджетних асигнувань.
На виконання ч. 2 ст. 3 Закону України "Про виконавче провадження" і п. 9 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України Кабінет Міністрів України постановою від 03.08.2011 року № 845 затвердив Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників.
Згідно з п. 3 цього Порядку, рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Відповідно до п. 24 Порядку стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник, документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку.
Згідно з п. 6 Порядку у разі прийняття рішення про стягнення коштів стягувач подає органові Казначейства в установлений зазначеним органом спосіб: заяву про виконання такого рішення із зазначенням реквізитів банківського рахунка, на який слід перерахувати кошти, або даних про перерахування коштів у готівковій формі через банки або підприємства поштового звязку, якщо зазначений рахунок відсутній; оригінал виконавчого документа; судові рішення про стягнення коштів (у разі наявності); оригінал або копію розрахункового документа (платіжного доручення, квитанції тощо), який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
Підпунктом 1 пункту 9 Порядку визначено, що орган Державної казначейської служби України повертає виконавчий документ стягувачеві у разі, коли:
- виконавчий документ не підлягає виконанню органом державної казначейської служби, його подано особою, що не має відповідних повноважень, предявлено до виконання з пропущенням встановленого строку, видано або оформлено з порушенням встановлених вимог;
- рішення про стягнення коштів не набрало законної сили, крім випадків, коли судове рішення про стягнення коштів допущено до негайного виконання в установленому законом порядку;
- суми коштів, зазначених у судовому рішенні про стягнення коштів, повернуто стягувачеві за поданням органу, що контролює справляння надходжень бюджету, або за рахунок таких коштів виконано грошові зобовязання чи погашено податковий борг стягувача перед державним або місцевим бюджетом;
- відсутній залишок невідшкодованого податку на додану вартість, узгоджений із стягувачем;
- стягувач відмовився від виконання виконавчого документа або відкликав його без виконання;
- наявні інші передбачені законом випадки.
При цьому наявність інших визначених законом підстав для повернення органом Державної казначейської служби України виконавчого документа стягувачу має бути чітко встановлена правовою нормою. Такі підстави підлягають обмеженому (вузькому), а не розширеному тлумаченню, оскільки відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідна правова позиція викладена в постанові Вищого господарського суду України від 15.10.2014 у справі 916/885/13.
Головним управлінням Державної казначейської служби України у Луганській області не наведено норм, які б дозволяли органу Державної казначейської служби України не виконувати судове рішення та повернути виконавчий документ стягувачу.
У справі «Шмалько проти України» від 20.07.2004 Європейський Суд з прав людини відзначив, що право на суд, яке закріплене у частині 1 ст. 6 Конвенції «Про захист прав людини і основоположних свобод», було б лише ілюзією, якщо б держави допускали такий стан речей, коли остаточні рішення національних судів залишалися б невиконаними.
Суд відмовляє в задоволенні вимог позивача (стягувача) про визнання бездіяльності відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області незаконною та зобовязання відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області здійснити примусове виконання рішення господарського суду Луганської області від 13.08.2015 по справі № 913/355/15, оскільки в даному випадку Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області не є виконавцем відповідно до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників.
Крім того, предметом розгляду даної скарги є саме бездіяльність Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області.
З урахуванням викладеного, скарга є обґрунтованою, підтвердженою матеріалами справи та підлягає задоволенню частково.
Керуючись ст.ст. 86, 1212 Господарського процесуального кодексу України, суд -
у х в а л и в:
1.Скаргу № 1/2а-05/531 від 16.06.2016 Інституту рослинництва ім. В.Я. Юрєва Національної академії аграрних наук України на бездіяльність Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області та бездіяльність Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області задовольнити частково.
2. Визнати бездіяльність Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області незаконною.
3. Зобов`язати Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області здійснити примусове виконання рішення господарського суду Луганської області від 13.08.2015 по справі № 913/355/15.
4. В решті вимог скарги відмовити.
СуддяА.Г. Ворожцов