Рішення № 59107556, 19.07.2016, Господарський суд Черкаської області

Дата ухвалення
19.07.2016
Номер справи
925/712/16
Номер документу
59107556
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" липня 2016 р.Справа № 925/712/16

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Пащенко А.Д., із секретарем судового засідання Ковбою І.М.,

прокурор відділу прокуратури Черкаської області ОСОБА_1 - за посвідченням, представник позивача не з'явився,

відповідач ОСОБА_2 - підприємець особисто,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Господарського суду Черкаської області справу

за позовом керівника Уманської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Вільшанської сільської ради

до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2

про внесення змін до договору оренди землі від 12.12.2006,

ВСТАНОВИВ:

Керівником Уманської місцевої прокуратури подано позов в інтересах держави в особі Вільшанської сільської ради до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про внесення до договору оренди землі від 12.12.2006, укладеного між Вільшанською сільською радою та приватним підприємцем ОСОБА_2, зареєстрованого 15.12.2006 у Жашківському районному відділі ЧРФ центру ДЗК за № 040678200176, змін про таке: нормативна грошова оцінка земельної ділянки, згідно витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель села Вільшанка Жашківського району Черкаської області станом на 01.01.2016, становить 1820019 грн., річна орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється у розмірі 3% від її нормативної грошової оцінки, що становить 54600,57 грн. В обґрунтування позову прокурор вказав на необхідність приведення умов договору оренди землі від 12.12.2006 до вимог чинного законодавства в частині визначення в договорі нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки та розміру орендної плати за її користування, оскільки нормативно грошова оцінка земельної ділянки не проведена та відповідно до договору відповідач сплачує орендну плату в розмірі 0,6 відсотка від нормативної грошової оцінки замість мінімальних 3 відсотків, встановлених Податковим Кодексом України.

Позивач не направив свого представника у судове засідання. Заявою від 11.07.2016 позивач визнав позовні вимоги в повному обсязі, не заперечив проти їх задоволення, просив розглянути справу у відсутність представника сільської ради. Суд вважає, що справу можливо розглядати за відсутності представника позивача за наявними у ній матеріалами.

Прокурор у судовому засіданні повністю підтримала позов, посилалася на доводи та підстави, викладені у позовній заяві, просила задовольнити позов та прийняти рішення у даному судовому засіданні.

Відповідач не подав суду письмовий відзив на позов, у судовому засіданні не заперечив проти позову та пояснив, що про зміни в законодавстві він не знав, тому сплачував орендну плату відповідно до договору із урахуванням індексації нормативної грошової оцінки землі, заборгованості перед бюджетом не має.

У судовому засіданні 19.07.2016 оголошена вступна та резолютивна частини рішення суду відповідно до статті 85 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення і доводи прокурора та відповідача у судовому засіданні, суд встановив таке.

Вільшанська сільська рада (Орендодавець) та підприємець ОСОБА_2 (Орендар) уклали Договір оренди землі 12 грудня 2006 року, далі - Договір, за умовами якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для сільськогосподарського використання /рибогосподарських потреб/, яка знаходиться в адмінмежах Вільшанської сільської ради Жашківського району Черкаської області.

Відповідно до пункту 2 Договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 12,8128 га, у тому числі землі водного фонду (став) площею 12,8128 га. В пункті 4 Договору зазначено, що нормативно грошова оцінка земельної ділянки не проведена.

Договір укладається на 10 (десять) років з 21.08.2006 до 01.01.2017. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію ( п. 7 Договору).

Пункт 8 договору визначає, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 325 гривень 25 копійок за 1 га. Річна орендна плата становить 4167 гривні 36 копійок.

Пунктом 12 Договору розмір орендної плати переглядається 1 раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.

15 грудня 2006 року Договір був зареєстрований у Жашківському районному відділі ЧРФ центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за № 040678200176.

12 грудня 2006 року сторони підписали Акт приймання-передачі в оренду земельної ділянки (став) площею 12, 8128 га, які знаходяться в адмінмежах Вільшанської сільської ради Жашківського району Черкаської області.

29 жовтня 2008 року ці ж сторони уклали додаткову угоду до Договору щодо розміру орендної плати та збільшили її до 813,75 гривень за один гектар. Відповідно до пункту 2 Додаткової угоди річна орендна плата за цю земельну ділянку склала 10426,41 грн.

Згідно витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель села Вільшанка Жашківського району Черкаської області нормативна грошова оцінка всієї земельної ділянки площею 128128 кв.м. станом на 01.01.2016 становить 1820019 грн.

Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Згідно статті 2 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним, Податковим та Цивільним кодексами України, іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Відповідно до приписів статті 1 Закону України "Про оренду землі", далі - ЗУ "Про оренду землі" орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

За змістом частин 1, 2 статті 21 названого Закону орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Пунктом 289.1 статті 289 Податкового кодексу України, далі - ПК України, встановлено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Пунктом 288.5 статті 288 ПК України передбачено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки, не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Частиною 2 статті 18 Закону України "Про оцінку земель" встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7 - 10 років.

Відповідно до частини 2 статті 20 ЗУ "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. За приписом статті 23 цього Закону технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Як уже зазначалося вище, згідно пункту 288.5.1 статті 288 Податкового кодексу розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.

Згідно витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель с. Вільшанка Жашківського району Черкаської області нормативна грошова оцінка орендованої відповідачем земельної ділянки площею 12,8128 га станом на 01.01.2016 становить 1820019 грн.

В постанові Верховного Суду України від 08.04.2015 № 916/2439/14 вказано, що законодавець чітко визначив, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності.

В постанові Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 02.12.2014 № 21-274а14 зазначено, що за змістом підпункту 9.1.10 пункту 9.1 статті 9 ПК України плата за землю належить до загальнодержавних податків і зборів, яка в силу вимог підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 цього ж Кодексу є податком і справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК); з набранням чинності ПК річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 цього Кодексу та є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати.

Таким чином, згідно з приведеними вище нормами чинного законодавства розмір орендної плати є істотною умовою договору оренди землі, орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності була і є (як на момент укладення спірного договору, так і на момент розгляду спору в суді) регульованою, розмір орендної плати за договором оренди землі має відповідати встановленим Податковим кодексом України граничним розмірам орендної плати за землю і разом з нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки є основою для визначення конкретної суми орендної плати за землю. Відтак зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки на підставі ЗУ "Про оцінку земель" та зміна нормативно встановлених граничних розмірів орендної плати за землю є підставою для внесення відповідних змін до договору оренди землі.

Аналогічна позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 06.12.2010 у справі № 2-1/1006-200, від 30.05.2011 у справі № 17/299-10, від 04.07.2011 у справі № 41/81пд, від 23.05.2011 у справі № 7/105-10 (30/234-09).

Відповідно до частини 1 статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Статтею 30 ЗУ "Про оренду землі" встановлено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Як зазначено в пункті 2.18. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" вирішення спорів про внесення змін до договору пов'язане із застосуванням положення частини першої статті 626 Цивільного кодексу України, відповідно до якої договір є узгодженим волевиявленням двох або більше сторін, і тому суд не може зобов'язати іншу сторону договору внести зміни до нього. Отже, зацікавлена сторона у випадках, передбачених законом, може просити суд про внесення зміни до договору згідно з рішенням суду, а не про зобов'язання відповідача внести такі зміни до договору.

Згідно з пунктом 2.19 названої постанови у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. Оскільки відповідно до частини першої статті 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, внесення змін до договору оренди землі у разі зміни ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів уповноваженим органом повинно здійснюватися з дотриманням порядку, визначеного цією статтею Господарського кодексу України. У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

При цьому, згідно з позицією Верховного Суду України, що викладена у постанові від 20.11.2012 у справі № 28/5005/640/2012, з посиланням на рішення Конституційного Суду України від 09.07.2002, надсилання відповідачу пропозиції про внесення змін до спірного договору оренди є виключно правом, а не обовязком позивача, тому недотримання вимог статті 188 Господарського кодексу України щодо обовязку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача про зміну умов договору.

Запропоновані прокурором зміни до договору оренди землі від 12.12.2006 про доповнення договору підпунктом 4.1 щодо зазначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки в розмірі 1820019 грн. та викладення у новій редакції пункту 8 стосовно розміру орендної плати 3% і її річної суми 54600,57 грн. є обґрунтованими і відповідають вимогам чинного законодавства, тому їх слід внести до названого договору оренди землі з моменту набрання даним рішенням законної сили.

Відповідно до статті 49 ГПК України з відповідача підлягають відшкодуванню платнику - Прокуратурі Черкаської області понесені витрати на сплату судового збору в сумі 1 378 грн.

Виходячи з викладеного, керуючись статтями 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Внести до укладеного між Вільшанською сільською радою та приватним підприємцем ОСОБА_2 договору оренди землі від 12 грудня 2006 року, зареєстрованого 15.12.2006 у Жашківському районному відділі Черкаської регіональної філії центру ДЗК за № 040678200176, з моменту набрання даним рішенням законної сили, такі зміни:

- Доповнити договір підпунктом 4.1 такого змісту:

"Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, згідно витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель села Вільшанка Жашківського району Черкаської області станом на 01.01.2016, становить 1820019 грн.".

- Пункт 8 договору викласти у такій редакції:

"Річна орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється у розмірі 3% від її нормативної грошової оцінки, що становить 54600,57 грн.".

3. Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (19243, Черкаська область, Жашківський район, с. Вільшанка, вул. Молодіжна, 11, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) на користь прокуратури Черкаської області (м. Черкаси, бул. Шевченка, 286, ідентифікаційний код 02911119) 1 378 грн. (тисячу триста сімдесят вісім гривень) судового збору.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду через Господарський суд Черкаської області протягом десяти днів з дня складення повного рішення.

Повне рішення складено 21.07.2016.

Суддя А.Д. Пащенко