Ухвала суду № 59107506, 20.07.2016, Господарський суд Херсонської області

Дата ухвалення
20.07.2016
Номер справи
923/799/15
Номер документу
59107506
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м.Херсон, вул. Театральна, 18

тел. /0552/ 49-31-78

Веб сторінка : ks.arbitr.gov.ua/sud5024/

______________ УХВАЛА

20 липня 2016 року Справа № 923/799/15

Господарський суд Херсонської області у складі судді Ярошенко В.П. при секретарі Бєловій О.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні скаргу Служби автомобільних доріг у Херсонській області на дії Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області по справі

за позовом: приватного акціонерного товариства "Броварське шляхово-будівельне управління № 50", м. Бровари Київської області

до: Служби автомобільних доріг у Херсонській області, м. Херсон

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Державне агентство автомобільних доріг України м. Київ

про стягнення 25 736 638 грн. 69 коп.

за участю представників сторін:

від позивача - не прибули

від відповідача - уповноважені особи ОСОБА_1, ОСОБА_2, довір. від 15.02.2016р.

від третьої особи - не прибули

від Головного управління ДКС України у Херсонській області - ОСОБА_3, довір. від 11.01.2016р.

в с т а н о в и в:

Рішенням господарського суду Херсонської області від 09.07.2015 року по справі №923/799/15 в задоволенні позову відмовлено.

Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 19.10.2015 р. рішення господарського суду Херсонської області від 09.07.2015 року по справі № 923/799/15 частково скасовано, а позов задоволено частково та постановлено про стягнення з Служби автомобільних доріг у Херсонській області (код ЄДРПОУ 25899361) на користь Приватного акціонерного товариства "Броварське шляхово-будівельне управління № 50" (код ЄДРПОУ 05408668) 106 743,04 грн. 3% річних, 5 336 332,29 грн. втрат від інфляції та 23186,94 грн. витрат зі сплати судового збору.

28.10.2015 р. на підставі постанови Одеського апеляційного господарського суду від 19.10.2015 р. господарським судом Херсонської області видано відповідний наказ.

04 липня 2016 року до господарського суду Херсонської області надійшла скарга Служби автомобільних доріг у Херсонській області на дії Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області, у якій скаржник просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області щодо зупинення видаткових операцій по рахунку Служби автомобільних доріг у Херсонській області за незахищеними видатками бюджету №35234052002046, Державна казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172;

- зобов'язати Головне управління Державної казначейської служби України у Херсонській області поновити операції по рахунку Служби автомобільних доріг у Херсонській області за незахищеними видатками бюджету № 35234052002046.

Згідно з ст. 121-2 ГПК України скарги на дії чи бездіяльність органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів можуть бути подані стягувачем, боржником або прокурором протягом 10 днів з дня вчинення оскаржуваної дії, або з дня, коли зазначеним особам стало про неї відомо, або з дня коли дія мала бути вчинена. Скарги на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби розглядаються господарським судом в судовому засіданні про час і місце якого повідомляються ухвалою стягувач, боржник чи прокурор та орган виконання судових рішень. Неявка боржника, стягувача, прокурора чи представника органу Державної виконавчої служби в судове засідання не є перешкодою для розгляду скарги.

Законом України "Про виконавче провадження", крім органів Державної виконавчої служби, визначені інші органи, до повноважень яких віднесено виконання рішень судів.

Зокрема, частиною 2 статті 3 Закону України "Про виконавче провадження"передбачено, що рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затв. постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011р. №845 (надалі - Порядок), визначено механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.

Відповідно до п. 3 Порядку, рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Згідно з п. 15 Порядку дії органів Казначейства з виконання виконавчих документів можуть бути оскаржені до Казначейства або суду.

Ухвалою від 05.07.2016р. скаргу призначено до розгляду.

Позивач в засідання суду не прибув, відзиву на скаргу не надав.

Третя особа в засідання не прибула, надіславши електронною поштою пояснення, в яких просить скаргу задовольнити.

Неявка позивача та третьої особи не є перешкодою для розгляду скарги.

Головне управління Державної казначейської служби України у Херсонській області заперечує проти задоволення скарги, надавши письмові пояснення.

Розглянувши скаргу відповідача, дослідивши матеріали справи та заслухавши учасників судового процесу, суд дійшов висновку, що скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Пунктом 28 Порядку передбачено, що орган Казначейства протягом трьох робочих днів після надходження виконавчого документа на підставі документів, поданих стягувачем, визначає коди програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету (коди тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів) та економічної класифікації видатків бюджету і рахунки боржника, з яких проводиться безспірне списання коштів. З дня визначення таких кодів та рахунків орган Казначейства повідомляє боржникові про здійснення безспірного списання коштів з його рахунків.

13.06.2016р. до Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області надійшла заява позивача № 129/1 від 09.06.2016р. про прийняття до виконання наказу суду у справі № 923/799/15.

Згідно з п. 29 Порядку у разі недостатності поданих документів для визначення кодів програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету (кодів тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів) та економічної класифікації видатків бюджету або рахунків, з яких проводиться безспірне списання коштів, орган Казначейства у робочий день, що настає після закінчення строку, зазначеного у пункті 28 цього Порядку, надсилає до боржника запит для встановлення відповідних даних із зазначенням строку надання відповіді.

Пунктом 30 Порядку передбачено, що на період встановлення даних, зазначених у пункті 29 цього Порядку, не проводяться платежі за платіжними дорученнями боржника за всіма кодами програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету (кодами тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів) та економічної класифікації видатків бюджету, крім захищених видатків, визначених Бюджетним кодексом України.

Головне управління Державної казначейської служби України у Херсонській області надіслало відповідачу лист від 14.06.2016р. № 07-02-31/08/08/63 з вимогою до 21.06.2016р. визначити і повідомити код економічної класифікації видатків бюджету і рахунок, з якого необхідно провести безспірне списання коштів у відповідності до п. 29 Порядку. Крім того, казначейство повідомило відповідача про те, що відповідно до п. 30 Порядку на період встановлення даних не проводяться платежі за платіжними дорученнями відповідача за всіма кодами програмної та економічної класифікації видатків бюджету, крім захищених видатків, визначених Бюджетним кодексом України.

Відповідач листом від 21.06.2016р. № 08-12/890 повідомив Головне управління Державної казначейської служби України у Херсонській області, що безспірне списання коштів буде здійснюватись за бюджетною програмою 3111020 "Розвиток мережі та утримання автомобільних доріг загального користування" по КЕКВ 3210 з розрахункового рахунку 35224352002046.

Згідно з п. 31 Порядку, у разі коли за визначеними органом Казначейства кодами програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету (кодами тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів) та економічної класифікації видатків бюджету, за якими здійснюється безспірне списання коштів, відсутні відкриті асигнування (кошти на рахунках) або до кінця бюджетного періоду їх недостатньо для виконання судового рішення, орган Казначейства надсилає боржнику вимогу щодо необхідності вжиття боржником заходів для встановлення таких асигнувань або здійснення інших дій, спрямованих на виконання судового рішення.

Якщо у боржника недостатньо відкритих асигнувань (коштів на рахунках) для виконання виконавчого документа, безспірне списання коштів здійснюється частково. На виконавчому документі ставиться відмітка про обсяг списаних коштів, яка засвідчується підписом відповідальної особи, скріпленим гербовою печаткою.

Боржник зобов'язаний протягом одного місяця після надходження зазначеної вимоги надіслати органові Казначейства письмове повідомлення про заходи, вжиті ним з метою виконання судового рішення.

Зазначений строк може бути продовжений органом Казначейства за обґрунтованою заявою боржника до двох місяців.

Безспірне списання коштів з рахунків боржника здійснюється з моменту відкриття відповідних асигнувань.

На період виконання вимоги орган Казначейства відкладає безспірне списання коштів та здійснює проведення платежів за платіжними дорученнями боржника лише за захищеними видатками, визначеними Бюджетним кодексом України.

Орган Казначейства забезпечує облік та зберігання виконавчих документів до їх виконання в повному обсязі або повернення стягувачу.

29.06.2016р. до відповідача надійшов лист Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області від 23.06.2016р. № 07-02-31/08/08/72, яким повідомлено відповідача, що згідно з п. 31 Порядку боржнику необхідно вжити заходи для встановлення таких асигнувань або здійснити інші дії, спрямовані на виконання судового рішення та протягом 1 місяця надіслати до казначейства письмове повідомлення про вжиті заходи. Крім того, казначейство повідомило, що на період виконання вимоги казначейство відкладає безспірне списання коштів та здійснює проведення платежів за платіжними дорученнями відповідача у Херсонській області лише за захищеними видатками, визначеними Бюджетним кодексом України.

Відповідач (скаржник) вважає, що Головне управління Державної казначейської служби України у Херсонській області вийшло за межі своїх повноважень, безпідставно зупинило видаткові операції по всіх рахунках відповідача, що призводить до порушення фінансової дисципліни та створює обставини для зростання заборгованості.

До скарги відповідачем додано довідку за підписом начальника відповідача ОСОБА_4 від 04.07.2016р. № 08-12/956 про те, що на рахунку № 35234052002046, відкритому в Головному управлінні Державної казначейської служби України у Херсонській області, обліковуються кошти за незахищеними видатками бюджету які спрямовуються на виплату заробітної плати, податків, зборів та обов'язкових платежів, а також здійснюються платежі на забезпечення безпеки дорожнього руху.

Крім того, 08.07.2016р. від відповідача надійшло клопотання, в якому він повідомляє, що у зв'язку з припиненням видаткових операцій по рахунках відповідача невиплата заробітної плати призвела до соціальної напруги серед працівників автомобільної галузі.

Головне управління Державної казначейської служби України у Херсонській області у своїх поясненнях зазначає, що видатки по рахунку 35234052002046 не відносяться до захищених.

В наданій відповідачем довідці від 04.07.2016р. № 08-12/956 зазначено, що на рахунку № 35234052002046, відкритому в Головному управлінні Державної казначейської служби України у Херсонській області, обліковуються кошти за незахищеними видатками бюджету які спрямовуються, зокрема, на виплату заробітної плати.

Статтями 8, 9 ОСОБА_5 України встановлено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. ОСОБА_5 України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі ОСОБА_5 України і повинні відповідати їй. ОСОБА_5 України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі ОСОБА_5 України гарантується. Чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Згідно із ст. 43 ОСОБА_5 України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 2, ч. 2 ст. 10 Конвенції про захист заробітної плати від 01.07.49 р. N 95, ратифікованої Україною 04.08.61 р., ця Конвенція застосовується до всіх осіб, яким виплачується або повинна виплачуватись заробітна плата. Заробітна плата повинна охоронятися від арештів і передачі в такій мірі, в якій це вважається потрібним для утримання працівника і його сім'ї.

Частиною 1 статті 1 Закону України "Про оплату праці" передбачено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Відповідно до ч. 5 ст. 97 Кодексу законів про працю оплата праці працівників здійснюється в першочерговому порядку. Всі інші платежі здійснюються власником або уповноваженим ним органом після виконання зобов'язань щодо оплати праці.

Згідно із ч. 1 ст. 115 Кодексу законів про працю заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Частиною 6 статті 24 Закону України "Про оплату праці" передбачено, що своєчасність та обсяги виплати заробітної плати працівникам не можуть бути поставлені в залежність від здійснення інших платежів та їх черговості.

Отже, держава гарантувала та захистила законом право громадянина на своєчасне одержання винагороди за працю. Своєчасність та обсяги виплати заробітної плати працівникам не можуть бути поставлені в залежність від здійснення інших платежів та їх черговості, оплата праці працівників здійснюється в першочерговому порядку.

Аналогічна право позиція викладена в постанові Вищого господарського суду України від 16.04.2014р. у справі № 915/321/13-г.

За таких обставин, господарський суд дійшов висновку, що дії Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області щодо зупинення видаткових операцій по рахунку Служби автомобільних доріг у Херсонській області № 35234052002046 в частині коштів, які призначені для оплати праці та для здійснення нарахувань на заробітну плату працівників боржника, є протиправними.

Щодо вимоги скаржника про зобов'язання Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області поновити операції по рахунку Служби автомобільних доріг у Херсонській області за незахищеними видатками бюджету № 35234052002046, то суд виходить з наступного.

Головним управлінням Державної казначейської служби України у Херсонській області листом від 20.07.2016р. надано суду заяву позивача від 19.07.2016р. про залишення без виконання та повернення виконавчого документа.

Згідно з п. 9 Порядку орган Казначейства повертає виконавчий документ стягувачеві у разі, коли стягувач відмовився від виконання виконавчого документа або відкликав його без виконання.

Отже, у зв'язку з поверненням виконавчого документа стягувачу за його заявою від 19.07.2016р., у органу казначейства відсутні підстави для зупинення операцій по рахунку Служби автомобільних доріг у Херсонській області № 35234052002046.

Відповідно до п. 9.9 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012року № 9 "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України" у вирішенні питань, які виникають у розгляді скарг на рішення, дії або бездіяльність посадових осіб Державної виконавчої служби, до заяв учасників виконавчого провадження (заявників) мають застосовуватися положення ГПК, якими врегульовано аналогічні питання, зокрема, статей 2, 18, 21, 22, 26, 29, 31, 41, 42, 62, пунктів 1 - 3, 5, 6, 9 частини першої статті 63, статті 64, розділів XI, XII, XII 1 ГПК тощо.

Згідно з п. 1-1 ст. 80 розділу XI ГПК України господарський суд припиняє провадження у справі у зв'язку з відсутністю предмету спору.

З огляду на викладене, суд припиняє провадження у скарзі в частині вимог про зобов'язання Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області поновити операції по рахунку Служби автомобільних доріг у Херсонській області за незахищеними видатками бюджету № 35234052002046, у зв'язку з відсутністю предмету спору.

Керуючись п. 1-1 ст. 80, ст. 86, 121-2 ГПК України,

у х в а л и в:

1. Скаргу Служби автомобільних доріг у Херсонській області на дії Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області щодо зупинення видаткових операцій по рахунку Служби автомобільних доріг у Херсонській області № 35234052002046 в частині коштів, які призначені для оплати праці та для здійснення нарахувань на заробітну плату працівників відповідача.

3. Припинити провадження у скарзі в частині вимог про зобов'язання Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області поновити операції по рахунку Служби автомобільних доріг у Херсонській області за незахищеними видатками бюджету № 35234052002046.

Суддя В.П.Ярошенко