ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 липня 2016 року Справа № 876/2287/16
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Курильця А.Р.,
суддів Заверухи О.Б., Мікули О.І.,
з участю секретаря Кіри Н.В.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши в відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Волмакс» на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 25 лютого 2016 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Волмакс» до Луцької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про скасування податкового повідомлення - рішення,-
в с т а н о в и в :
ТзОВ «Волмакс» звернулося в суд з адміністративним позовом до Луцької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про скасування податкового повідомлення рішення.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 25 лютого 2016 року в задоволенні позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції ТзОВ «Волмакс» оскаржило її, подавши до Львівського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу, в якій зазначає, що оскаржувана постанова є незаконна і необґрунтована та прийнята з неправильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, недоведеністю обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, при невідповідності висновків суду обставинам справи і підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позову, оскільки ТзОВ Волмакс були виконані усі законодавчі умови для формування податкового кредиту по фактично здійснених фінансово-господарських операціях з контрагентом-постачальником ТзОВ Котлас, що підтверджено належним чином оформленими первинними документами, а тому висновки відповідача про завищення ТзОВ Волмакс суми податкового кредиту за липень 2015 року на 2394878,00 грн., внаслідок формування податкового кредиту за рахунок податкових накладних на аналогічну суму податку на додану вартість, отриманих від постачальника, та які не були зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних, є безпідставними.
Представник позивача в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав, просить постанову Волинського окружного адміністративного суду від 25 лютого 2016 року скасувати та прийняти нову постанову, якою їхній адміністративний позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні апеляційну скаргу заперечив, просить постанову Волинського окружного адміністративного суду від 25 лютого 2016 року залишити без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга ТзОВ «Волмакс» підлягає до задоволення виходячи з наступного.
Постановляючи оскаржуване рішення суд першої інстанції виходив з того, що в даному випадку віднесення позивачем сум до податкового кредиту по накладних які не включенні до Єдиного реєстру податкових накладних є підставою для відповідальності платника податків, оскільки вказане чітко передбачено нормами податкового законодавства. Проте, колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає їх помилковими з огляду на наступне.
Судом встановлено, що Луцькою обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Волинській області проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ТзОВ Волмакс за липень 2015 року, за результатами якої складений акт №4224/15.1/39467871 від 25.09.2015 року.
За результатами проведення камеральної перевірки встановлено, що ТзОВ Волмакс в порушення пп.49.18.1 п.49.18 ст.49 глави 2 розділу ІІ, п.203.1 ст.203 розділу V, п.198.6 ст.198 та п.200.1 200.2 ст.200 розділу V Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VІ (із змінами та доповненнями) несвоєчасно подано до Луцької ОДПІ податкову декларацію з ПДВ за липень 2015 року та включено до податкового кредиту ПДВ в сумі 2296669,00 грн. по контрагенту ТзОВ Котлас по податкових накладних №126 та №197 від 31.07.2015 року, які не зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних, що призвело до заниження суми податку на додану вартість що підлягає сплаті до бюджету за липень 2015 року на суму 2394878,00 грн.
Не погоджуючись з висновками вказаними в акті перевірки, ТзОВ Волмакс до Луцької ОДПІ 02 жовтня 2015 року було подано заперечення №325 з обгрунтуванням правомірності відображення податкового кредиту в податковій декларації з ПДВ за липень 2015 року по операціях з ТзОВ Котлас, проте листом від 09.10.2015 року №18156/10/03-18-15-01 Луцька ОДПІ повідомила про відсутність підстав для його задоволення.
На підставі акта перевірки Луцькою ОДПІ 21 жовтня 2015 року прийнято податкове повідомлення-рішення №0022391501, яким позивачу збільшено суму грошового зобовязання з податку на додану вартість на суму 3592317,00 грн., в тому числі: 2394878,00 грн. - за основним платежем та 1197439,00 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
ТзОВ Волмакс оскаржувало в адміністративному порядку прийняте податкове повідомлення-рішення, до Головного управління ДФС у Волинській області та до Державної фіскальної служби України. Рішеннями №7257/10/03-20-10-03-06 від 20.11.2015 року та №27274/6/99-99-10-01-01-25 від 21.12.2015 року, в задоволенні скарг позивача було відмовлено, а оскаржуване податкове повідомлення-рішення залишено без змін.
Підставою для винесення оскаржуваного податкового повідомлення рішення стало те, що Луцькою ОДПІ під час дослідження та аналізу даних податкової звітності платника податків-позивача з податку на додану вартість за звітний період липень 2015 року (а саме: податкова декларація з ПДВ за липень 2015 року, реєстр. №9180031087 від 28.08.2015 встановлено, що ТзОВ Волмакс включило до складу податкового кредиту за липень 2015 року суми податку на додану вартість у розмірі 1361918,28 грн. згідно податкової накладної №126 від 31.07.2015 року, та у 934751,05 грн. згідно податкової накладної №197 від 31.07.2015 року виписаних контрагентом-постачальником ТзОВ Котлас, які не зареєстровані в Єдиному державному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до пп. 14.1.181 п. 14.1 ст. 4 Податкового кодексу України (надалі - ПК України), податковий кредит - це сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.
Порядок формування податкового кредиту, підстави його виникнення та порядок визначення сум податку на додану вартість, що підлягають відшкодуванню з Державного бюджету України, встановлені ст. 198 ПК України.
Пунктом 198.1 ст. 198 цього Кодексу визначено, що право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає, зокрема, у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг.
Згідно з п. 198.2 ст. 198 ПК України, датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг або дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Пунктом 198.3. ст. 198 Податкового кодексу України визначено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті.
Абзацом 1 пункту 198.6 ПК України визначено, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними.
Пунктом 200.1 ст. 200 ПК України передбачено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
При цьому, при позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом, а при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (п. 200.1, 200.2 ст. 200 цього Кодексу).
За приписами п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України, платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) податкову накладну, складену в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєстровану в Єдиному реєстрі податкових накладних.
У відповідності до п. 201.4 ст. 201 ПК України, податкова накладна складається у день виникнення податкових зобов'язань продавця.
Абзацом 2 пункту 201.10 статті 201 ПК України визначено, що податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Абзацом 15 пункту 201.10 статті 201 ПК України встановлено, що відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або порушення порядку заповнення обов'язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
Судом встановлено, що основним видом господарської діяльності ТзОВ «Волмакс» є роздрібна торгівлі пальним. Для здійснення господарської діяльності ТзОВ «Волмакс» використовує вісім автозаправних станцій орендованих у ТзОВ «Петрол-Гарант» згідно договору оренди №01-01- 15 від 05.01.2015 року та у ПАТ «Авіас Плюс» згідно договору оренди №15-001 від 05.01.2015 року, що розташовані на території Волинської області.
Між ТзОВ «Волмакс» (Покупець) та ТзОВ «Котлас» (Постачальник) було укладено договори поставки нафтопродуктів №КТ-0196 від 01.07.2015 року, №КТ-0267 від 21.07.2015 року, згідно яких протягом липня 2015 року здійснювалась поставка нафтопродуктів на адресу ТзОВ «Волмакс».
Відповідно до умов вказаних договорів Постачальник зобовязався передати у власність Покупця, а Покупець - прийняти і оплати нафтопродукти, в подальшому Товар, згідно умов договору. Номенклатура, кількість, ціна Товару, строк поставки визначалися у Додаткових угодах до договору.
Відповідно до укладених Додаткових угод до вказаних договорів: №150731000000042 від 01.07.2015 року, №150731000000113 від 21.07.2015 року, постачальник зобовязався поставити на умовах ЕХW (резервуари нафтобаз ПАТ «Дніпронафтопродукт» і інших нафтобаз, що останньому належать на праві власності або використовуються ним на підставі цивільно-правових договорів), а покупець прийняти до 31.07.2015 року товар, загальною вартістю 13 780 015,96 гри., в тому числі ПДВ 2 296 669,33 грн.
На виконання умов вказаних договорів ТзОВ «Котлас» поставило ТзОВ «Волмакс» нафтопродукти загальною вартістю 13 780 015,96 грн., що підтверджується актами приймання- передачі нафтопродуктів: №150731000000042 від 31.07.2015 року, №150731000000113 від 31.07.2015 року відповідно, підписаним представниками сторін, скріпленим печатками підприємств.
Згідно умов договорів поставка нафтопродуктів здійснювалась на умовах ЕХW- резервуари нафтобаз ПАТ «Дніпронафтопродукт» і інших нафтобаз, що останньому належать на праві власності або використовуються ним на підставі цивільно-правових договорів.
Так, 05.01.2015 року між ТзОВ «Волмакс» (Поклажодавець) та ПАТ «Дніпронафтопродукт» (Зберігач) укладено Договір зберігання №4487, відповідно до умов якого Зберігач зобовязався приймати та зберігати нафтопродукти та інші товарно-матеріальні цінності, які передаються Поклажодавецем. Договором передбачено, що Зберігач має право здійснювати відпуск Товару зі складів третіх осіб, які знаходяться в договірних відносинах із сторонами, за вимогою поклажодавця.
Обставини використання резервуарів нафтобаз ПАТ «Дніпронафтопродукт» та факт отримання нафтопродуктів від ТзОВ «Котлас» підтверджується, в свою чергу, актом №07244 приймання- передачі наданих послуг згідно договору зберігання №4487 від 05.01.2015 року, актом приймання- передачі нафтопродуктів на зберігання від 31.07.2015 року, актом повернення зі зберігання нафтопродуктів від 31.07.2015 року, що підписані сторонами, скріплені печатками підприємств, а також виписаною та внесеною до Єдиного реєстру податкових накладних податковою накладною №244 від 31.07.2015 року, та оплатою згідно платіжних доручень №429 від 13.10.2015 року, №487 від 05.11.2015 року.
Перевезення нафтопродуктів з нафтобаз, де зберігались придбані нафтопродукти, до автозаправних станцій, через які проводилась їх реалізація, здійснювалося ТзОВ «Рісол» та ТзОВ
«ТД «Кременчукнафтопродуктсервіс», що підтверджується товарно-транспортними накладними на відпуск нафтопродуктів (нафти) форми №1-ТТН за липень 2015 року.
20.01.2015 року між ТзОВ «Рісол» (Перевізник) і ТзОВ «Волмакс» (Замовник) укладено договір перевезення вантажів автомобільним транспортом № 14/01/15. Факт перевезення нафтопродуктів з нафтобаз до АЗС та надання транспортних послуг, також підтверджується актом виконаних робіт і послуг від 31.07.2015 року, що підписаний сторонами та скріплений печатками підприємств, а також виписаними та внесеними до Єдиного реєстру податкових накладних податковими накладними №2 від 06.07.2015 року, №10 від 31.07.2015 року та оплатою згідно платіжних доручень №345 від 25.08.2015 року, №416 від 08.10.2015 року, №345 від 25.08.2015 року.
12.01.2015року між ТзОВ «ТД «Кременчукнафтопродуктсервіс» (Перевізник) і ТзОВ «Волмакс» (Замовник) укладено договір перевезення вантажів автомобільним транспортом №1. Факт перевезення нафтопродуктів з нафтобаз до АЗС та надання транспортних послуг, також підтверджується актом №АР-0000505 здачі-прийомки виконаних робіт від 31.07.2015 року , що підписаний сторонами та скріплений печатками підприємств, а також виписаною та внесеною до Єдиного реєстру податкових накладних податковою накладною №31051 від 31.07.2015 року, та оплатою згідно платіжного доручення №430 від 13.10.2015 року.
Факт надходження та оприбуткування нафтопродуктів на АЗС підтверджується Z-звітами, в яких відображено фактичне надходження палива в резервуари згідно ТТН, змінних звітах та звітах про рух пального.
Крім того, отримані від ТзОВ «Котлас» нафтопродукти в подальшому реалізовано через мережу АЗС. Про оприбуткування та реалізацію вказаного товару свідчать задекларовані податкові зобовязання по податку на додану вартість в податковій декларації з податку на додану вартість за липень 2015 року, а також дані реєстрів бухгалтерського обліку, а саме оборотно-сальдові відомості по рахунках 64.3.4(по даткові зобовязання), рахунку 70 (Дохід від реалізації), 30 (каса (оприбуткування виручи по АЗС)) та 28.2 (товари в торгівлі) за липень 2015 року, рахунок ПАТ КБ «Приватбанк» №1 від 31.07.2015 року щодо інкасації коштів.
В свою чергу, реалізація пального на АЗС проводиться виключно через реєстратори розрахункових операцій, що підтверджується періодичними звітами РРО за період з 01.07.2015 року по 31.07.2015 року по кожній АЗС.
Колегія суддів зазначає, що постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 березня 2016 року в справі №825/314/16 за позовом ТзОВ "Котлас" до Державної податкової інспекції у м. Чернігові Головного управління ДФС у Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, визнано протиправними дії Державної податкової інспекції у м. Чернігові Головного управління ДФС у Чернігівській області щодо неприйняття податкових накладних ТзОВ "Котлас":
від 30.06.2015 № 30 на загальну суму 9 236 642,98 грн в т.ч. ПДВ 1 539 440,50 грн,
від 30.06.2015 №31 на загальну суму 5 996 967,24 грн в т.ч. ПДВ 999 494,54 грн,
від 30.06.2015 № 94 на загальну суму 22 134 701,66 грн в т.ч. ПДВ 3 689 116,94 грн,
від 30.06.2015 №95 на загальну суму 8 205 839,57 грн в т.ч. ПДВ 1 367 639,93 грн,
від 30.06.2015 №139 на загальну суму 3 729 805,20 грн в т.ч. ПДВ 621 634,20 грн,
від 31.07.2015 № 125 на загальну суму 16 167 967,96 грн в т.ч. ПДВ 2 694 661,33 грн,
від 31.07.2015 №126 на загальну суму 8 171 509,68 грн в т.ч. ПДВ 1 361 918,28 грн,
від 31.07.2015 № 196 на загальну суму 8 420 144,38 грн в т.ч. ПДВ 1 403 357,40 грн,
від 31.07.2015 №197 на загальну суму 5 608 506,28 грн в т.ч. ПДВ 934 751,05 грн. для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Крім того постановлено вважати зареєстрованими 28.07.2015 року в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні ТзОВ Котлас":
від 30.06.2015 № 30 на загальну суму 9 236 642,98 грн в т.ч. ПДВ 1 539 440,50 грн;
від 30.06.2015 №31на загальну суму 5 996 967,24 грн в т.ч. ПДВ 999494,54 грн;
від 30.06.2015 № 94 на загальну суму 22 134 701,66 грн в т.ч. ПДВ 3 689 116,94 грн;
від 30.06.2015 №95 на загальну суму 8 205 839,57 грн в т.ч. ПДВ 1 367 639,93 грн;
від 30.06.2015 №139 на загальну суму З 729 805,20 грн в т.ч. ПДВ 621 634,20 грн.
Постановлено, вважати зареєстрованими 15.08.2015 року в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні ТзОВ "Котлас":
від 31.07.2015 № 125 на загальну суму 16 167 967,96 грн в т.ч. ПДВ 2 694 661,33 грн;
від 31.07.2015 №126 на загальну суму 8 171 509,68 грн в т.ч. ПДВ 1 361 918,28 грн;
від 31.07.2015 № 196 на загальну суму 8 420 144,38 грн в т.ч. ПДВ 1 403 357,40 грн;
від 31.07.2015 №197 на загальну суму 5 608 506,28 грн в т.ч. ПДВ 934 751,05 грн.
Вищевказана постанова Чернігівського окружного адміністративного суду від 21.03.2016 року залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 07.07.2016 року і набрала законної сили.
При цьому, колегія суддів зазначає, що суду першої інстанції було відомо про наявність вищевказаного адміністративно-правового спору, який був преюдиційним для даної справи, однак клопотання представника позивача про зупинення провадження в справі задоволено не було.
Колегія суддів зазначає, що підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту є наявність у платника податку - покупця належно оформленої та зареєстрованої в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної, сплата грошових коштів контрагенту в сумі, визначеній в податковій накладній, а також фактичне виконання господарської операції, за наслідками якої у платника податку на додану вартість виникає право на податковий кредит.
Відтак, дослідивши надані суду докази, колегія суддів приходить до висновку, що в даному випадку в позивача наявні усі підстави для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту
З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про задоволення позовних вимог.
На підставі ст.94 КАС України, колегія суддів приходить до висновку, що вирішуючи питання розподілу судових витрат, слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень - Луцької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області на користь ТзОВ «Волмакс» витрати на сплату судового збору в розмірі 113158 гривень 25 копійок.
Керуючись ст.ст. 195,198,202,205,207,254 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Волмакс» задовольнити повністю.
Постанову Волинського окружного адміністративного суду від 25 лютого 2016 року у справі № 803/54/16 скасувати та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Волмакс» задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення Луцької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області від 21 жовтня 2015 року № НОМЕР_1.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень - Луцької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Волмакс» витрати на сплату судового збору в розмірі 113158 гривень 25 копійок.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання постанови в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
ГоловуючийА.Р.Курилець
СуддіО.Б.Заверуха
ОСОБА_3
Повний текст постанови виготовлений 21 липня 2016 року.