Постанова № 59105202, 18.07.2016, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
18.07.2016
Номер справи
826/5297/16
Номер документу
59105202
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

місто Київ

18 липня 2016 року 11:30 №826/5297/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В., при секретарі судового засідання Коваленко О.В., за участю представників сторін, розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом

товариства з обмеженою відповідальністю «Габіони Будпроект»

до

державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві

про

визнання протиправними дій

На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 18 липня 2016 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено осіб, які брали участь у розгляді справи, з урахуванням вимог частини другої статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю “Габіони Будпроект” звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до державної податкової інспекції у Печерському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві про визнання протиправними дій відповідача щодо направлення товариству з обмеженою відповідальністю “Габіони Будпроект” запиту “Про надання інформації та її документального підтвердження” від 08.10.2015 №23229/10/26-55-22-13.

Позовні вимоги мотивовано протиправністю дій відповідача при зверненні із запитом до позивача, з огляду на те що відповідач діяв не у спосіб та не у порядку передбаченому Податковим кодексом України та зазначені дії відповідача мають наслідком незаконне втручання та перешкоджання господарської діяльності позивача.

Відповідач проти позову заперечив з огляду на правомірність дій щодо звернення до товариства з обмеженою відповідальністю “Габіони Будпроект” із письмовим запитом “Про надання інформації та її документального підтвердження” від 08.10.2015 №23229/10/26-55-22-13.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,

ВСТАНОВИВ:

Державною податковою інспекцією у Печерському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві на адресу товариства з обмеженою відповідальністю “Габіони Будпроект” направлено письмовий запит “Про надання інформації та її документального підтвердження” від 08.10.2015 №23229/10/26-55-22-13.

Позивач посилаючись на необґрунтованість та безпідставність направлення вказаного запиту, звернувся до суду з даних позовом.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Відповідно до пункту 73.3 статті 73 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження.

Такий запит підписується керівником (заступником керівника) контролюючого органу і повинен містити:

1) підстави для надіслання запиту відповідно до цього пункту, із зазначенням інформації, яка це підтверджує;

2) перелік інформації, яка запитується, та перелік документів, які пропонується надати;

3) печатку контролюючого органу.

Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав:

1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи;

2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок та в інших випадках, передбачених статтею 39 цього Кодексу;

3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків;

4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної;

5) у разі проведення зустрічної звірки;

6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.

Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі.

Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.

Відповідно до пункту 10 Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 №1245, запит щодо отримання податкової інформації від платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин оформляється на бланку органу державної податкової служби та підписується керівником (заступником керівника) зазначеного органу.

У запиті зазначаються:

- посилання на норми закону, відповідно до яких орган державної податкової служби має право на отримання такої інформації;

- підстави для надіслання запиту;

- опис інформації, що запитується, та в разі потреби перелік документів, що її підтверджують.

Як вбачається з матеріалів справи, державною податковою інспекцією у Печерському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві було складено письмовий запит від 08.10.2015 №23229/10/26-55-22-13 “Про надання інформації та її документального підтвердження”, який було отримано позивачем 19.10.2015.

В оскаржуваному запиті відповідач посилається на підпункт 20.1.2 пункту 20.1 статті 20 та підпункт 73.3, підпункт 73.5 статті 73 Податкового кодексу України, як на підставу його складання, а також, контролюючим органом зазначено, що даний запит складено у зв’язку з виявленням за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, фактів сумнівності у факті здійснення операцій. Також, як вбачається з запиту від 08.10.2015 №23229/10/26-55-22-13, державною податковою інспекцією у Печерському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві, наголошено на необхідності надання інформації та її документального підтвердження для з’ясування реальності та повноти відображення в бухгалтерському та податковому обліку із відповідним відображенням у податкових деклараціях (розрахунках, звітах тощо) результатів операцій по господарських відносинах з товариством з обмеженою відповідальністю «Арт-Строй 2012» (ЄДРПОУ 38245827) згідно виписаних товариством з обмеженою відповідальністю «Габіони Будпроект» податкових накладних від 29.05.2015 №5 та від 19.05.2015 №3.

Аналізуючи надані сторонами докази, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до пункту 44.1 статті 44 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Суд наголошує на тому, що запит державної податкової інспекцією у Печерському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві від 08.10.2015 №23229/10/26-55-22-13 “Про надання інформації та її документального підтвердження” містить підстави для надіслання такого запиту із зазначенням інформації яка це підтверджує, перелік інформації яка запитується та перелік документів які пропонується надати. Зокрема, запит містить усі обов’язкові реквізити та печатку контролюючого органу, а отже оформлений відповідно до вимог чинного законодавства.

Також, суд зазначає, що відповідний запит контролюючого органу не є його рішенням у розумінні приписів Податкового кодексу України.

Так, в силу приписів підпункту 16.1.5 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов’язаний подавати на належним чином оформлену письмову вимогу контролюючих органів (у випадках, визначених законодавством) документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів. У письмовій вимозі обов'язково зазначаються конкретний перелік документів, які повинен надати платник податків, та підстави для їх надання.

Слід зазначити, що відповідно до пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України, податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Крім того, обов’язковою ознакою дій суб’єкта владних повноважень, які можуть бути оскаржені в суді, є те, що вони безпосередньо породжують певні правові наслідки для суб’єктів відповідних правовідносин і мають обов’язковий характер.

Отже, звернення державної податкової інспекції у Печерському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві із запитом від 08.10.2015 №23229/10/26-55-22-13 до товариство з обмеженою відповідальністю “Габіони Будпроект” є безпосереднім правом контролюючого органу. Зазначені дії відповідача не створюють для позивача жодних правових наслідків у вигляді виникнення, зміни або припинення його прав.

Аналогічна правова позиція була підтримана також Київським апеляційним адміністративним судом в ухвалі від 14 12.2015 №826/22136/15.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що державна податкова інспекція у Печерському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві діяла в межах чинного законодавства України, а в межах спірних правовідносин відсутнє порушене право позивача, яке б потребувало судового захисту. А тому, позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю “Габіони Будпроект”, не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 69-71, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Літвінова А.В.

Повний текст постанови складено 20.07.2016