КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 826/21405/15 Головуючий у 1-й інстанції: Погрібніченко І.М. Суддя-доповідач: Лічевецький І.О.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 липня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Мельничука В.П., Аліменка В.О., при секретарі - Війтович Т.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні за апеляційною скаргою Державної фіскальної служби України на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 22 квітня 2016 р. адміністративну справу за позовом приватного акціонерного товариства «Галіція Дистилері» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ
Приватне акціонерне товариство «Галіція Дистилері» (надалі за текстом - «ПрАТ «Галіція Дистилері») звернулась до суду з позовом про визнання протиправним та скасування рішення Державної фіскальної служби України (надалі за текстом - «ДФС України») № 000414 від 13 квітня 2015 р., яким до нього застосовано фінансові санкції за порушення статті 16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 22 квітня 2016 р. адміністративний позов задоволено повністю.
В апеляційній скарзі ДФС України просить скасувати вказане судове рішення та ухвалити нове про відмову у задоволенні позову з підстав неповного з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи та порушення норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, Київський апеляційний адміністративний суд дійшов наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що ПрАТ «Галіція Дистилері» провадить господарську діяльність у сфері виробництва спирту коньячного, плодового, алкогольних напоїв за коньячною технологією.
Позивачем отримано ряд ліцензій, які засвідчують його право на провадження певних видів господарської діяльності, у тому числі ліцензії: за реєстраційним № 466 на виробництво спирту коньячного; за реєстраційним № 467 на виробництво спирту плодового; за реєстраційним № 11 на виробництво алкогольних напоїв.
У період з 20.04.2015 р. по 29.04.2015 р. посадовцями Головного управління ДФС у Тернопільській області проведено фактичну перевірку ПрАТ «Галіція Дистилері» з питань контролю за виробництвом та обігом спирту коньячного і плодового, алкогольних напоїв за період з 01.01.2014 р. по 31.03.2015 р.
Результати перевірки оформлено актом № 48/21-00/31274359 від 30.04.2015 р.
Згідно цьому акту контрольним заходом, серед іншого, встановлено факт подання позивачем звіту з недостовірними відомостями про обсяги алкогольних напоїв до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати відповідні ліцензії.
Такий висновок обґрунтовано наступним.
Для виробництва спирту коньячного ПрАТ «Галіція Дистилері» закуповувались коньячні виноматеріали.
Водночас, на протязі 2014 року та І кварталу 2015 р. позивач не включав до звітів по формі № 2-РС дані щодо придбання та використання у виробництві виноматеріалів коньячних, чим порушено вимоги ст. 16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
На підставі висновків, викладених в акті перевірки, ДФС України прийнято рішення про застосування фінансових санкцій № 000414 від 13.08.2015 р., яким на підставі ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» до позивача застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 170 000 грн.
Частиною 3 статті 16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19 грудня 1995 р. № 481/95-BP (надалі за текстом - «Закон № 481/95-BP») передбачено, що суб'єкти господарювання, які отримали передбачені цим Законом ліцензії, подають до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати такі ліцензії, щомісяця до 10 числа наступного місяця звіт про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів за формою, встановленою цим органом.
Згідно абзацу 18 частини 2 статті 17 Закону № 481/95-BP до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі неподання чи несвоєчасного подання звіту або подання звіту з недостовірними відомостями про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати відповідні ліцензії, - у розмірі 17 000 гривень.
На момент виникнення спірних правовідносин форма звіту № 2-РС «Звіт про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв» та Інструкція щодо заповнення цієї форми звіту були затверджені наказом Державної податкової адміністрації України № 449 від 13 жовтня 2005 р., зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 листопада 2005 р. за № 1312/11592.
Відповідно до розділу 1 Інструкції щодо заповнення форми звіту № 2-РС «Звіт про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв» звіт про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв подають суб'єкти господарювання, незалежно від форм власності, які виробляють алкогольні напої. Інформація подається за видами алкогольних напоїв, перелік яких зазначено в додатку до ліцензії.
Тобто, виходячи з буквального тлумачення наведеної правової норми звіт за формою № 2-РС подається суб'єктами господарювання, які отримали передбачені Законом № 481/95-BP ліцензії і виробляють алкогольну продукцію.
При цьому, інформація подається виключно за видами алкогольних напоїв, перелік яких зазначено в додатку до ліцензії.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи відповідно до Додатків № 003824, № 003825, № 003826, № 003827, № 023282 до ліцензії № 11 ПрАТ «Галіція Дистилері» отримало дозволи на виробництво: коньяків України; міцних напоїв з плодових спиртів; виноградних ординарних, витриманих та марочних бренді.
Згідно пункту 39 частини 1 статті 1 Закону України «Про виноград та виноградне вино» від 16 червня 2005 р. № 2662-IV коньяки України - міцні алкогольні напої з характерним букетом і смаком, виготовлені шляхом купажу спиртів коньячних, отриманих методом дистиляції коньячних виноматеріалів на спеціальних мідних апаратах з фракціонуванням, витриманих не менше трьох років у дубовій тарі або нержавіючих чи емальованих ємностях з дубовою клепкою. Залежно від строку витримки спиртів коньячних і їх якості коньяки України поділяються на ординарні, марочні і колекційні. Коньяки України можуть випускатися під власною назвою.
Частина 1 статті 1 Закону № 481/95-BP визначає, що спирт коньячний - це спирт, отриманий шляхом переробки коньячних виноматеріалів за спеціальною технологією для подальшої багаторічної витримки в дубовій тарі або нержавіючих чи емальованих ємностях з дубовою клепкою.
Відповідно до пункту 15 частини 1 статті 1 Закону України «Про виноград та виноградне вино» виноматеріали коньячні - молоді натуральні сухі виноматеріали, виготовлені з винограду у «білий» спосіб з дотриманням технологічних особливостей і призначені для виробництва спирту коньячного.
Пунктом 37 частини 1 статті 1 Закону України «Про виноград та виноградне вино» до підприємств первинного виноробства віднесено підприємства, які здійснюють переробку винограду, виробництво виноматеріалів, сусла або соку консервованого, концентрату виноградного соку, займаються витримкою виноматеріалів, а також утилізацією відходів виноробства.
Із наведеного випливає, що оскільки ПрАТ «Галіція Дистилері» не є підприємством первинного виробництва, не отримувало ліцензії на виробництво виноматеріалів, а закуповує коньячні виноматеріали з метою їх подальшої переробки, позивач не повинен був включати до звітів за формою № 2-РС дані щодо придбання та використання у виробництві цих виноматеріалів.
Крім того, як вірно зазначив окружний адміністративний суд, ДФС України жодним чином не обґрунтувала застосування фінансових санкцій у розмірі 170 000 грн., тоді як статтею 17 Закону № 481/95-BP визначено, що розмір штрафу має становити 17 000 грн.
З огляду на викладене, судова колегія вважає, що суд попередньої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи і правильно застосував до них норми матеріального права, а тому підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.
Керуючись статтями 160, 198, 200, 205 КАС України, суд,
УХВАЛИВ
Апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 22 квітня 2016 р. - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту прийняття, проте може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі в 20-ти денний строк з дня складення ухвали в повному обсязі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, з подачею документу про сплату судового збору, а також копій касаційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, та копій оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій.
Головуючий суддя І.О.Лічевецький
суддя В.П.Мельничук
суддя В.О.Аліменко
Ухвала складена в повному обсязі 15 липня 2016 р.
Головуючий суддя Лічевецький І.О.
Судді: Мельничук В.П.
Аліменко В.О.