Постанова № 59103953, 14.07.2016, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.07.2016
Номер справи
803/930/16
Номер документу
59103953
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 липня 2016 року Справа № 803/930/16

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Андрусенко О. О.,

при секретарі судового засідання Хомяк М. І.,

за участю представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного підприємства «Торгівельна компанія «Укр-Петроль» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,

ВСТАНОВИВ:

Волинське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось з позовом до Приватного підприємства «Торгівельна компанія «Укр-Петроль» (далі відповідач, ПП «ТК «Укр-Петроль») про стягнення адміністративно-господарських санкцій у розмірі 108939,46 грн. та пені у розмірі 3986,96 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що згідно із рядком 01 Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2015 рік, поданого відповідачем, середньооблікова чисельність працюючих у 2015 році у відповідача фактично складала 446 чол., з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність складає 11 чол. Відповідно до статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» норматив для працевлаштування складає 18 осіб, який відповідачем не виконаний. Не забезпечена середньооблікова чисельність інвалідів у кількості 7 осіб. У звязку з цим до відповідача було застосовано адміністративно-господарську санкцію, яку він у визначений строк у добровільному порядку не сплатив, що стало підставою для нарахування пені.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позов з підстав, викладених у позовній заяві, та просив його задовольнити.

Відповідач у запереченні на позов заявлених вимог не визнав, зазначив, що зобовязання, передбачені Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» ПП «ТК «Укр-Петроль» виконані, що виключає настання відповідальності та застосування адміністративно-господарських санкцій. Позивач не надав суду жодних доказів того, що до відповідача направлялись інваліди або останні самі звертались до відповідача з метою працевлаштування і їм було відмовлено у такому працевлаштуванні. При цьому, законодавець не покладає на підприємство обовязку самостійно шукати інвалідів для виконання нормативу їх працевлаштування. У звязку з цим вважає, що підприємством були прийняті всі належні від нього заходи для недопущення господарського правопорушення невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.

У судовому засіданні представник відповідача позовних вимог не визнала, просила відмовити у їх задоволенні.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю.

Судом встановлено, що ПП «ТК «Укр-Петроль», правовий статус якого підтверджується Спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців (а. с. 14), у встановленому законом порядку зареєстроване у Волинському обласному відділенні Фонду соціального захисту інвалідів як роботодавець юридична особа, що використовує найману працю.

29.02.2015 року ПП «ТК «Укр-Петроль» було подано до Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2015 рік за формою № 10-ПІ (Звіт), у якому відображено, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу у 2015 році фактично складала 446 чол., з них: середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, - 17 чол., кількість інвалідів штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», - 18 чол. Фонд оплати праці штатних працівників відповідача у 2015 році становив 6941 тис. грн. (а. с. 6).

Як слідує з розрахунку вартості робочого місця, розміру сплати адміністративно-господарських санкцій і пені, за відповідачем рахуються до сплати адміністративно-господарські санкції у розмірі 108939,46 грн. та нарахована за період з 16.04.2016 року по 15.06.2016 року пеня у розмірі 3986,96 грн. (а. с. 5), які в добровільному порядку відповідачем не були сплачені. При цьому, згідно вищевказаного розрахунку позивачем сума адміністративно-господарських санкцій у розмірі 108939,46 грн. визначена за 7 нестворених робочих місць ПП «ТК «Укр-Петроль» для працевлаштування інвалідів у 2015 році.

Згідно частини третьої статті 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (надалі Закон) підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобовязані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частин першої, другої статті 19 Закону для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Статтею 20 зазначеного Закону передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Сплату адміністративно-господарських санкцій і пені підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обовязкових платежів). Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.

Посилання представника відповідача на те, що відповідачем було вжито всі необхідні заходи для виконання вимог Закону для працевлаштування інвалідів, оскільки ПП «ТК «Укр-Петроль» у 2015 році фактично було працевлаштовано 18 інвалідів, 16 з яких пропрацювали більше шести місяців, відтак у позивача були відсутні правові підстави для визначення адміністративно-господарських санкцій та нарахування пені, суд не бере до уваги, з огляду на наступне.

Згідно із пунктом 3.1. Інструкції щодо заповнення форми N 10-ПІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів», затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10.02.2007 року № 42, у рядку 01 відображається середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу за рік, яка визначається відповідно до пункту 3.2 Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28.09.2005 N 286. За таким же правилом визначається середньооблікова кількість штатних працівників за рік, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність.

Відповідно до пункту 3.2.5 Інструкції зі статистики чисельності працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28.09.2005 року № 286 (надалі Інструкція), середньооблікова кількість штатних працівників за період з початку року (у тому числі за квартал, півріччя, 9 місяців, рік) обчислюється шляхом підсумовування середньооблікової кількості штатних працівників за всі місяці роботи підприємства, що минули за період з початку року до звітного місяця включно, та ділення одержаної суми на кількість місяців у цьому періоді, тобто відповідно на 2, 3, 4, ... 12.

Згідно із пунктом 3.4 Інструкції щодо заповнення форми N 10-ПІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів» дані щодо середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу (рядок 01), середньооблікової кількості штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (рядок 02), та кількості інвалідів, які повинні працювати на робочих місцях (рядок 03), відображаються в цілих одиницях. Якщо при обчисленні виникає дробове число, його необхідно округлити до цілого (якщо після коми число 5 і більше, то воно округлюється в бік збільшення).

Як вбачається із списку працюючих інвалідів - штатних працівників, які мали інвалідність та були зайняті на підприємстві у 2015 році, зокрема з колонки 8 «Відпрацював у 2015 році повних місяців, у яких мав інвалідність» (а.с. 7), в 2015 році у позивача працювало 17 інвалідів, а саме: ОСОБА_3 із встановленою ІІІ групою інвалідності з 25.04.2012 року, пропрацював 1 місяць; ОСОБА_4 із встановленою ІІІ групою інвалідності з 18.02.2015 року, пропрацював 8 місяців; ОСОБА_5 із встановленою ІІІ групою інвалідності з 18.08.2015 року, пропрацювала 7 місяців; ОСОБА_6 із встановленою ІІ групою інвалідності з 09.01.2013 року, пропрацював 7 місяців; ОСОБА_7 із встановленою ІІІ групою інвалідності з 08.04.2015 року, пропрацювала 7 місяців; ОСОБА_8 із встановленою ІІІ групою інвалідності з 19.02.2014 року, пропрацювала 10 місяців; ОСОБА_9 із встановленою ІІІ групою інвалідності з 01.06.2011 року, пропрацював 9 місяців; ОСОБА_10 із встановленою ІІІ групою інвалідності з 11.06.2013 року, пропрацював 8 місяців; ОСОБА_11 із встановленою ІІІ групою інвалідності з 30.09.2013 року, пропрацював 10 місяців; ОСОБА_12 із встановленою ІІ групою інвалідності з 22.04.2015 року, пропрацював 10 місяців; ОСОБА_13 із встановленою ІІІ групою інвалідності з 06.03.2014 року, пропрацював 7 місяців; ОСОБА_14 із встановленою ІІІ групою інвалідності з 02.04.2012 року, пропрацювала 6 місяців; ОСОБА_15 із встановленою ІІІ групою інвалідності з 30.06.2015 року, пропрацював 9 місяців; ОСОБА_16 із встановленою ІІІ групою інвалідності з 21.06.2011 року, пропрацював 5 місяців; ОСОБА_17 із встановленою ІІІ групою інвалідності з 07.04.2014 року, пропрацював 7 місяців; ОСОБА_18 із встановленою ІІІ групою інвалідності з 20.07.2015 року, пропрацювала 9 місяців; ОСОБА_19 із встановленою ІІІ групою інвалідності з 19.02.2014 року, пропрацювала 7 місяців.

Отже, у 2015 році середньооблікова кількість штатних працівників у ПП «ТК «Укр-Петроль» за рік, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, становила 11 осіб ((1+8+7+7+7+10+9+8+10+10+7+6+9+5+7+9+7) / 12 = 10, 58).

Таким чином, виходячи із вищевказаного розрахунку середньооблікової кількості штатних працівників інвалідів, відповідачем норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів виконано в кількості 11 осіб, при нормативі - 18 осіб.

На підставі вищенаведеного слідує, що відповідачем не було виконано норматив щодо кількості працевлаштування інвалідів у 2015 році у кількості визначеною законодавством, тобто не було працевлаштовано 7 осіб-інвалідів, відтак Волинським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів було правомірно нараховано адміністративно-господарські санкції у розмірі 108939,46 грн. та пеню за період з 16.04.2016 року по 15.06.2016 року у розмірі 3986,96 грн., всього 112926,42 грн.

Також не заслуговують і на увагу доводи представника відповідача про те, що у 2015 році ПП «ТК «Укр-Петроль» належним чином інформувало Ківерцівський районний центр зайнятості про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів.

Відповідно до пункту 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 року № 70, інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Згідно пунктом 4 частини третьої статті 50 Закону України «Про зайнятість населення» роботодавці зобовязані своєчасно та в повному обсязі у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за погодженням з центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у галузі статистики, подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, інформацію про попит на робочу силу (вакансії).

Відповідно до наказу Міністерства соціальної політики України від 31.05.2013 року № 316 «Про затвердження форми звітності N 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» та Порядку її подання» формою звітності роботодавців про наявність вакантних місць, в тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, є форма № 3-ПН, яка відповідно до положень Закону України «Про зайнятість населення» подається роботодавцями до державної служби зайнятості за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше 10-ти робочих днів з дати відкриття вакансії(й). Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.

З огляду на вищезазначене, звіт за формою 3-ПН є актом інформування органів працевлаштування про створені на підприємстві робочі місця для працевлаштування інвалідів і, водночас, запитом про направлення на підприємство для працевлаштування.

Отже, до обовязків роботодавців стосовно забезпечення прав інвалідів на працевлаштування, крім створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, відноситься також обовязок надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації такого працевлаштування. Відтак, неналежне інформування центру зайнятості про наявність вільних робочих місць для інвалідів, а саме неподання звітів за формою № 3-ПН про наявність вакансій для інвалідів державній службі зайнятості, є порушенням вищезгаданих норм матеріального права та підставою для застосування адміністративно-господарських санкцій.

Судом встановлено, що відповідачем 01.10.2015 року було подано до Ківерцівського районного центру зайнятості звітність форми № 3-ПН «Інформацію про попит на робочу силу (вакансії)», згідно якої останнього було повідомлено про наявність 4 вакансій оператор заправних станцій (а.с. 35-37). ОСОБА_11 обставина підтверджується також листом Ківерцівського районного центру зайнятості від 11.07.2016 року № 851/03-19 (а.с. 34), з якого слідує, що лише 01.10.2015 року ПП «ТК «Укр-Петроль» було подано звітність форми № 3-ПН «Інформацію про попит на робочу силу (вакансії)».

Таким чином, відповідачем не були виконані вимоги Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» по інформуванню центру зайнятості про наявність вакантних посад, призначених для працевлаштування інвалідів, за період з січня по вересень та листопад-грудень 2015 року, що підтверджено матеріалами справи.

Крім того, відповідачем не було дотримано 10-денного терміну для подання звіту про наявність вакантних місць, оскільки, як вбачається зі списку працюючих інвалідів працівники звільнялись у червні, липні та серпні 2015 року, однак звіт було подано лише 01.10.2015 року.

Відповідно до статті 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобовязання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним ужито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Враховуючи наведене, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про стягнення адміністративно-господарської санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 108939,46 грн. та пені у розмірі 3986,96 грн. є правомірними і підлягають до задоволення.

Керуючись частиною третьою статті 160, статтею 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Приватного підприємства «Торгівельна компанія «Укр-Петроль» (43000, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Лідавська, будинок 1, код ЄДРПОУ 36905994) на користь Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (43008, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Писаревського, будинок 3а, код ЄДРПОУ 13369882) адміністративно-господарські санкції у розмірі 108939,46 грн. (сто вісім тисяч девятсот тридцять девять грн. 46 коп.) та пеню у розмірі 3986,96 грн. (три тисячі девятсот вісімдесят шість грн. 96 коп.), всього на загальну суму 112 926, 42 грн. (сто дванадцять тисяч девятсот двадцять шість грн. 42 коп.).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої складено 19 липня 2016 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий - суддяО. О. Андрусенко