Постанова № 59103949, 09.06.2016, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.06.2016
Номер справи
807/574/16
Номер документу
59103949
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

09 червня 2016 рокум. Ужгород№ 807/574/16

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Луцович М.М., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовною заявою Державної екологічної інспекції у Закарпатській області до Державного підприємства "Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств" про тимчасову заборону (зупинення) проведення лісозаготівельних робіт, -

В С Т А Н О В И В:

Державна екологічна інспекція у Закарпатській області звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного підприємства "Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств", яким просить суд тимчасово заборонити (зупинити) проведення лісозаготівельних робіт, в період цвітіння червонокнижних рослин в філії «Тячівське ЛАГ» Тернівського лісництва; Тарасівського лісництва (місце здійснення діяльності: Тячівський р-н, с.Нересниця, вул.Грушевського,160); філія «Міжгірське ЛАГ»( місце здійснення діяльності: смт.Міжгір»я, вул. Головацького,20); філія «Мукачівське ЛАГ (місце здійснення діяльності: м.Мукачево, вул. Підлавочна,2А); філія «Свалявське ЛАГ (місце здійснення діяльності: м.Свалява, вул. Машкіна, 16) Державного підприємства «Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств» (юридична адреса: Закарпатська обл., м. Ужгород, вул. Гагаріна 42/1 код ЄДРПОУ: 32434750).

Ухвалою суду від 23 травня 2016 року прийнято рішення про проведення розгляду справи в порядку скороченого провадження, у відповідності до ст. 183 - 2 КАС України.

Відповідно до пункту 5 частини першої статті 183-2 КАС України в адміністративних справах щодо застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням застосовується скорочене провадження.

Суд, дослідивши матеріали справи та надані докази, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що згідно направлення для проведення планового заходу державного нагляду (контролю) дотримання вимог природоохоронного законодавства від 09.03.2016 року №551/04 Державною екологічною інспекцією у Закарпатській області проведено планову перевірку Державного підприємства «Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств» (надалі - ДП «Закарпатське ОУЛАГ» (юридична адреса: Закарпатська обл., м.Ужгород, вул. Гагаріна 42/1; код ЄДРПОУ: 32434750).

Актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів від 25.03.2016 року встановлено, що «Закарпатське ОУЛАГ» філія «Тячівське ЛАГ» Тернівського лісництва здійснюється заготівля деревини з лісосіки рубки формування і оздоровлення лісу - прохідної рубки у кварталі 26 вид.6.1, де на даній ділянці масово зростають рослини виду Шафрану Ейфеля, який занесений до Червоної книги України; філія «Міжгірське ЛАГ» здійснюється вивезення деревини з лісосіки суцільної санітарної рубки у кварталі 97 вид.19, де на даній ділянці масово зростають рослини виду білоцвіт весняний, який занесений до Червоної книги України; філія «Мукачівське ЛАГ» здійснюється заготівля деревини з лісосіки вибіркової санітарної рубки у кварталі 56 вид.9,10,11, де на даній ділянці масово зростають рослини виду Білоцвіт весняний, який занесений до Червоної книги України; філія «Свалявське ЛАГ» здійснюється заготівля деревини з лісосіки вибіркової санітарної рубки у кварталі 9 вид. 10, де на даній ділянці масово зростають рослини виду Шафрану Ейфеля, який занесений до Червоної книги України; філії «Тячівське ЛАГ» Тарасівського лісництва здійснюється заготівля деревини з лісосіки рубки рідколісся у кварталі 4 вид.6, де на даній ділянці масово зростають рослини виду Білоцвіт весняний, який занесений до Червоної книги України, на день проведення перевірки всі вищевказані лісосіки знаходяться в стадії розробки. При проведенні даних лісозаготівельних робіт порушено вимоги щодо охорони червонокнижних рослин в період їх цвітіння, що є порушенням ст.ст 11,18- 20 Закону України «Про Червону книгу України», ст. 5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та п.6 ч.2 ст. 19 Лісового кодексу України.

Рішеннями за №№ 2,3,4,5,6 від 30.03.2016 року про тимчасову заборону (зупинення) заготівлі деревини, в період цвітіння червонокнижних рослин в філії «Тячівське ЛАГ» Тернівського лісництва; філія «Міжгірське ЛАГ»; філія «Мукачівське ЛАГ; філія «Свалявське ЛАГ; філії «Тячівське ЛАГ» Тарасівського лісництва ДП «Закарпатське ОУЛАГ» тимчасово заборонено (призупинено) заготівлю та вивезення деревини.

Відповідно до п. 6 ч.2 ст. 19 Лісового кодексу України постійні лісокористувачі зобов'язані забезпечувати охорону типових та унікальних природних комплексів і об'єктів, рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного і рослинного світу, рослинних угруповань, сприяти формуванню екологічної мережі відповідно до природоохоронного законодавства.

Статтею 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» встановлена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, яка передбачає відповідальність за невиконання вимог охорони територій та об'єктів природно-заповідного фонду та інших територій, що підлягають особливій охороні, видів тварин і рослин, занесених до Червоної книги України.

Статтею 11 Закону України «Про Червону книгу України» передбачено забезпечення охорони та відтворення об'єктів Червоної книги України.

Відповідно до ст..20 Закону України «Про Червону книгу України» встановлено, що відповідальність за порушення законодавства у сфері охорони, використання та відтворення рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України, несуть особи, винні у погіршенні середовища перебування (зростання) виді в тваринного та рослинного світу, занесених до Червоної книги України.

Пунктом 3 статті 29-2 Лісового кодексу України визначено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері лісових відносин обмежує чи зупиняє (тимчасово) в установленому порядку діяльність підприємств, установ та організацій незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо вона здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів.

Згідно з частиною пятою статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом. Застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю), а також вжиті органом державного нагляду (контролю) заходи, обґрунтованість яких підтверджена адміністративним судом, скасовуються адміністративним судом у порядку, встановленому процесуальним законом.

Центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів є Державна екологічна інспекція України, правовий статус якої визначено у Положенні, затвердженого Указом Президента України «Про Положення про Державну екологічну інспекцію України» від 13.04.2011 року № 454/2011 (далі - Положення).

Відповідно до п. 4 Положення, Держекоінспекція України відповідно до покладених завдань, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади,підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про збереження об'єктів рослинного та тваринного світу, занесених до Червоної та Зеленої книг України, формування, збереження й використання екологічної мережі(підп. «и» п. 2 ч. 4 Положення).

Відповідно до п. 7 Положення Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря). Таким органом є Державна екологічна інспекція у Закарпатській області, яка внаслідок проведеної 25 березня 2016 року планової перевірки ДП «Закарпатське ОУЛАГ» встановила факт порушення вимоги щодо охорони червонокнижних рослин в період їх цвітіння, при проведенні лісозаготівельних робіт в філії «Тячівське ЛАГ» Тернівського лісництва; філія «Міжгірське ЛАГ»; філія «Мукачівське ЛАГ; філія «Свалявське ЛАГ; філії «Тячівське ЛАГ» Тарасівського лісництва, що є порушенням ст.ст. 11,18-20 Закону «Про Червону книгу України», ст. 5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та п.6 ч.2 ст. 19 Лісового кодексу України.

За приписами частини 12 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

З огляду на викладені обставини, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, беручи до уваги надану відповідачем заяву про визнання позову, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

На підставі вищенаведеного та керуючись ст.ст. 160-163, 183-2 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Закарпатській області - задовольнити повністю.

Тимчасово заборонити (зупинити) проведення лісозаготівельних робіт, в період цвітіння червонокнижних рослин в філії «Тячівське ЛАГ» Тернівського лісництва; Тарасівського лісництва (місце здійснення діяльності: Тячівський р-н, с.Нересниця, вул.Грушевського,160); філія «Міжгірське ЛАГ»( місце здійснення діяльності: смт.Міжгір»я, вул. Головацького,20); філія «Мукачівське ЛАГ (місце здійснення діяльності: м.Мукачево, вул. Підлавочна,2А); філія «Свалявське ЛАГ (місце здійснення діяльності: м.Свалява, вул. Машкіна, 16) Державного підприємства «Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств» (юридична адреса: Закарпатська обл., м. Ужгород, вул. Гагаріна 42/1 код ЄДРПОУ: 32434750).

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною. У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з моменту отримання постанови до Львівського адміністративного апеляційного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд.

СуддяОСОБА_1