ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 липня 2016 року м.Житомир справа № 806/954/16
категорія 2.1
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сичової О.П.,
секретар судового засідання Матвєєва В.К.,
за участю: позивача та представника відповідача
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Командира військової частини А1032 ОСОБА_2 та військової частини А1032 про визнання протиправною бездіяльність,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив визнати протиправною бездіяльність командира військової частини А1032 ОСОБА_2 щодо порушення його прав та не надання відповіді на його звернення від 14 вересня 2015 року.
В обгрунтування позову зазначає, що 14 вересня 2015 року надіслав лист до військової частини А1032 з викладенням обставин та проханнями, однак на момент звернення до суду відповіді від військової частини А1032 не отримано.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив та просив в задоволенні позову відмовити.
Вислухавши пояснення присутніх, дослідивши докази по справі, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити.
Згідно з положеннями статті 40 Конституції України, усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк. Зазначена норма кореспондується із ст. 34 Конституції України, якою передбачено, що кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.
Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів регулюються Законом України "Про звернення громадян", який в свою чергу забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.
З метою вдосконалення роботи із зверненнями громадян у Міністерстві оборони України і Збройних Силах України наказом Міністра оборони України від 03.12.2005 №722 затверджено інструкцію про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України. Вказаний наказ зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 грудня 2005 р. за "1512/11792
Статтею 1 Закону України "Про звернення громадян" передбачено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Згідно із статтею 20 Закону України "Про звернення громадян", звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
Відповідно до п.3.5 Інструкції про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України 03.12.2005 №722, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 грудня 2005 р. за "1512/11792 звернення розглядаються і вирішуються в термін не більше одного місяця від дня їх надходження, ураховуючи вихідні, святкові та неробочі дні, а ті, які не потребують додаткового вивчення та проведення перевірки за ними, - невідкладно, але не пізніше 15 днів від дня їх отримання.
Матеріалами справи підтверджено, що 14 вересня 2015 року ОСОБА_1 за допомогою поштового звязку надіслав командиру військової частини А 1032 звернення з проханням повідомити чи надсилалися будь-які повідомлення про порушення нарахування та виплаті грошового забезпечення по грошовому атестату серії ЗУ №028538 від 14.01.2015 року та чи було нараховано йому грошові кошти військовою частиною А1032 за посадовий оклад, оклад за військове, надбавка за вислугу років за період з 01 по 12 січня 2015 року. Також додатково просив вказати підстави з яких йому не були надані відповіді на його звернення - рапорт від 25.07.2015 та рапорт від 27.04.2015 (а.с.13).
Судом встановлено, що звернення ОСОБА_1 відповідає вимогам статті 5 Закону України "Про звернення громадян" та пункту 2.4 Інструкції про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України 03.12.2005 №722.
Вказане звернення командиром військової частини А1032 було отримано 13 жовтня 2015 року, що стверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (14).
Однак жодних доказів того, що відповідачем у строк, встановлений Законом України "Про звернення громадян" та Інструкцією про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, була надана відповідь позивачу на цей запит суду надано не було.
Стосовно тверджень відповідача, що відповідь на запит відповідача була направлена начальнику Житомирського військового інституту ім. С.П.Корольова військовою поштою, суд оцінює критично крім того доказів зазначеного до суду не надано .
Суд зазначає, що направлення відповідачем відповіді без можливості контролю за виконанням свого обовязку по її наданні за зверненням громадян, є порушенням відповідачем принципу добросовісності при здійсненні управлінської діяльності, закріпленого ч.3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Таким чином суд приходить до висновку, що позов слід задоволити.
Керуючись статтями 86, 94, 112, 136, 158 - 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
постановив:
Позовні вимоги задоволити.
Визнати протиправною бездіяльність командира військової частини А1032 щодо ненадання відповіді на звернення ОСОБА_3 від 14.09.2015.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.П. Сичова
Повний текст постанови виготовлено: 20 липня 2016 р.