Постанова № 59099724, 14.07.2016, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
14.07.2016
Номер справи
234/9686/16-а
Номер документу
59099724
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 234/9686/16-а

Провадження № 2-а/234/213/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 липня 2016 року Краматорський міський суд Донецької області у складі:

головуючого судді Михальченко А.О.

при секретарі Янакій С.О.

за участю представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача

за довіреністю Яресько К.В.

розглянувши адміністративний позов ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області про зобов'язання зробити перерахунок у встановлений законом порядок, -

ВСТАНОВИВ:

21 червня 2016 року ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до УПФУ в м. Краматорську Донецької області про зобов'язання зробити перерахунок пенсії в обґрунтування якого зазначив, що він отримував пенсію за вислугу років по лінії Міністерства внутрішніх справ України відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Після призначення пенсії продовжує працювати по теперішній час.

19.04.2016 року, відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», він звернувся з заявою до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорськ Донецької області з метою призначення іншого виду пенсії (відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).

З 22.04.2016 року йому призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З розрахунку своєї пенсії, наданого йому відповідачем, він дізнався, що під час перерахунку пенсії Управлінням Пенсійного фонду України у м. Краматорськ Донецької області, як основу для розрахунку, використано показник середньої зарплати за 2007 рік - 1197 грн 91 коп. Однак, з 1 січня 2012 року при обчисленні розміру майбутньої пенсії має застосовуватись показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, за три календарні роки, що передують зверненню за призначенням пенсії. А не за один, як це відбувається нині та відбувалося до кінця 2011 року. Тобто в 2016-му році застосовується показник середньої зарплати за 2013-й, 2014-й та 2015 роки, а саме - 2979 грн 46 коп., 3149 грн 95 коп. та 3661 грн 41 коп. відповідно.

Таким чином, призначена йому УПФУ пенсія менше, ніж належить при застосуванні порядку розрахунку, прописаного у Законі України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування». Отже, ПФУ порушує вимоги частини другої статті 19 та частини 3 статті 22 Конституції України, згідно з якою органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Крім того, він не надавав згоду на врахування зарплати із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії, тому відповідач протиправно зменшив розмір пенсії позивача, застосувавши показник заробітної плати за 2007 рік.

Враховуючи викладене просив суд зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області здійснити йому, ОСОБА_3, розрахунок та виплату державної пенсії за віком із застосуванням показника "Зс" (середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії тобто за 2013-й, 2014-й та 2015 роки), що передбачено ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з часу звернення за призначенням пенсії, тобто з 22.04.2016 року.

В судовому засіданні представник позивача за довіреністю ОСОБА_1 вимоги адміністративного позову підтримав у повному обсязі і просив їх задовольнити з зазначених підстав.

Представник відповідача за довіреністю Яресько К.В. у судовому засіданні позов не визнала, надала до суду письмові заперечення у яких зазначила, що вимоги позивача про перерахунок пенсії суперечать ст.26 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», так як станом на 19.04.2016р. ОСОБА_3 не досяг передбаченого Законом віку, а тому не має права вимагати здійснення перерахунку пенсії. Крім того зазначила, що з 22.04.2016р. в управлінні УПФУ в м. Краматорську на підставі особистої заяви від 19.04.2016р. ОСОБА_3 було призначено пенсію за віком і оскільки позивачу пенсія за вислугу років призначена до 2008 року, то при переведенні його на пенсію за віком застосовується відповідний показник за 2007 рік і тому управління правомірно застосувало при обчисленні пенсії за віком показник середньої заробітної плати за 2007 рік, відповідно до ч.3 ст.45 Закону. Застосувати для розрахунку пенсії за віком показник середньої заробітної плати за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії немає законних підстав, так як в даному випадку було не призначення пенсії, а переведення. Просила у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до наступного.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 1 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Відповідно до статті 1-1 Закону № 2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону № 1058-ІV та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Згідно зі статтею 7 Закону № 2262-ХІІ військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.

У частині першій статті 9 Закону № 1058-ІV передбачено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Частиною третьою статті 45 цього Закону встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.

Судом встановлено, що починаючи з 07.10.1994р. ОСОБА_3 отримував пенсію за вислугу років по лінії Міністерства внутрішніх справ України відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». (а.с.38) Після призначення пенсії продовжує працювати по теперішній час. (а.с.10-17).

19.04.2016 року, відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ОСОБА_3 звернувся з заявою до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорськ Донецької області з метою призначення іншого виду пенсії (відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»). З 22.04.2016 року йому призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону № 1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії за вислугу років продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії за вислугу років на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV, однак у випадку із заявою ОСОБА_3 мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом.

Відповідно до Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» частина 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» викладена у такій редакції: "Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики"

З 1 січня 2012 року при обчисленні розміру майбутньої пенсії має застосовуватись показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, за три календарні роки, що передують зверненню за призначенням пенсії. А не за один, як це відбувається нині та відбувалося до кінця 2011 року.

Тобто в 2016-му році застосовується показник середньої зарплати за 2013-й, 2014-й та 2015 роки, а саме - 2979 грн 46 коп., 3149 грн 95 коп. та 3661 грн 41 коп. відповідно.

Таким чином при розрахунку пенсій відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» показник «Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки» складає 3263 грн 60 коп.

Відповідно до абз. 2 ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Тобто лише за бажанням особи якій призначається пенсія застосувати заробітну плату за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року можливо відступати від порядку обчислення пенсій на загальних підставах (ч.2 ст. 40 Закону - заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К).

З пояснень представника позивача та заперечень представника відповідача у судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_3 під час переведення з одного виду пенсії на інших не надавав своєї згоди на відступлення від порядку обчислення пенсій на загальних підставах.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_3 підлягають задоволенню.

Крім того, суд вважає за необхідне допустити постанову до негайного виконання в межах суми виплати пенсії за один місяць відповідно до положень п.1 ч.1 ст. 256 КАС України.

Відповідно до частини 1статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступає стороною у справі.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області про зобов'язання зробити перерахунок у встановлений законом порядок задовольнити.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області здійснити ОСОБА_3 розрахунок та виплату державної пенсії за віком із застосуванням показника "Зс" (середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії тобто за 2013-й, 2014-й та 2015 роки), що передбачено ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 22.04.2016 року.

Постанову суду у межах суми виплати за один місяць звернути до негайного виконання.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 551 грн. 21 коп. (п'ятсот п'ятдесят одну грн. 21 коп.) сплаченого судового збору.

Постанова може бути оскаржена до Донецького адміністративного апеляційного суду через Краматорський міський суд Донецької області шляхом подання апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя: