Справа № 569/6304/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 липня 2016 року
Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Панас О.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Рівненського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,-
встановив:
До Рівненського міського суду звернулася з позовом ОСОБА_1 до Рівненського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.
В обґрунтування своїх вимог вказує на те, що вона, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м.Рівне, отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». Постановою Рівненського міського суду від 31.12.2014 р. №569/17930/14-а зобов'язано УПФ України в м.Рівне провести перерахунок її пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та виплат пов'язаних з індексацією заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, виходячи із розміру 81 % заробітної плати.
Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду №566/17930/14-а апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Рівне було залишено без розгляду, а постанову Рівненського міського суду від 31.12.2014 року -без змін. Проте, всупереч вищевикладеному, після проведення перерахунку на виконання рішення суду , розмір її пенсії не виплачується повністю.
На її письмову заяву з проханням надати інформацію про результат перерахунку пенсії, управління пенсійного фонду України в м.Рівне надало відповідь , в якій зазначає, що при перерахунку її пенсії згідно рішення суду було змінено базовий місяць проведення індексації пенсійної виплати. Вважає дії відповідача протиправними та такими, що ґрунтуються лише на припущеннях, а не на нормах чинного законодавства.
Просить визнати дії відповідача протиправними та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_1 починаючи із 31.12.2014 року на виконання постанови Рівненського міського суду від 31.12.2014 року №569/17930/14-а без перевизначення базового місяця індексації пенсійної виплати Згідно поданих до суду заперечень відповідач позов не визнав в повному обсязі, просили призначити справу до розгляду в загальному порядку, відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі за їх безпідставністю та недоведеністю.
Позивач до суду не з'явилася, просила розглянути справу за її відсутності.
Згідно поданої до суду заяви представник відповідача просить розглядати справу за позовом ОСОБА_1 в порядку письмового провадження, заперечення проти адміністративного позову підтримує повністю.
Враховуючи те, що сторони заявили клопотання про слухання справи у їх відсутності, суд в порядку ч.3 ст.122 КАС України здійснює судовий розгляд справи у порядку письмового провадження.
Дослідивши письмові матеріали справи, заперечення відповідача, повно і всебічно з'ясувавши всі докази і обставини в їх сукупності на підставі чинного законодавства, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення частково.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Рівне , правонаступником якого є Рівненське об'єднане управління пенсійного фонду України Рівненської області,та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу".
Постановою Рівненського міського суду від 31.12.2014 року адміністративний позов ОСОБА_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання до проведення перерахунку пенсії та виплати пенсії за віком по Закону України «Про державну службу» задоволено. Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у місті Рівному щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії по віку по Закону України «Про державну службу» з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації, зобов"язано управління Пенсійного фонду України у місті Рівному здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком по Закону України «Про державну службу» у розмірі 81 % заробітної плати з урахуванням отриманих сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, та сум індексації заробітної плати, відповідно довідки від 29.10.2014 року № 189, починаючи із 01 листопада 2014 року.
Ухвалою колегії суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду від 01.04.2015 року апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Рівне було залишено без розгляду, а постанову Рівненського міського суду від 31.12.2014 року залишено без змін.
18.05.2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою з проханням надати інформацію про результат перерахунку пенсії на виконання рішення суду.
Листом від 20.05.2016 р. №357/10 Управління пенсійного фонду України в м.Рівне повідомило позивача, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно рішення суду здійснено із перевизначенням базового місяця індексації пенсійної виплати.
Суд прийшов до висновку, що такі дії відповідача є неправомірними з наступних підстав.
За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно - правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. У рішенні від 5 квітня 2001 року Конституційний Суд України зазначив, що Конституція України закріпила принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно - правових актів (частина перша статті 58). Це означає, що дія закону та іншого нормативно - правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно - правовим актом. Як встановлено, пенсія ОСОБА_1 була призначена за нормами Закону України "Про Державну службу" №3723-ХІІ, відповідно до якої пенсія державним службовцям призначалась в розмірі 80 % від суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати. За чинним законодавством, перерахунок пенсії - це процедура повторної оцінки розміру вже призначеної пенсії, у зв'язку зі зміною обставин, наданням нових документів, прийняттям нових законодавчих актів, зміни соціальних стандартів тощо. Розмір пенсії може переглядатися як в індивідуальному, так і в масовому порядку. Підставою для індивідуального перерахунку може бути додатково надані документи, які дають право на подальший перегляд розміру виплачуваної пенсії. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 1566/11846 від 27 грудня 2005. Статтею 1 зазначеного Закону визначено, що індексація грошових доходів населення -встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населеная, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів та послуг, а поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення. За приписами ст. З Закону, індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Згідно листа Міністерства соціальної політики України від 27.01.2011 №150-10/136-11 щодо індексації грошових доходів, у разі підвищення працівнику заробітної плати для визначення базового місяця при проведенні індексації здійснюється порівняння суми підвищення заробітної плати та суми індексації, що нараховується в місяці збільшення грошового доходу. При проведенні такого порівняння береться заробітна плата до підвищення (з урахуванням посадового окладу, доплат, надбавок, передбачених чинним законодавством, та премій) в розрахунку за повний відпрацьований місяць та величина приросту індексу споживчих цін, на який нараховується індексація. Місяць встановлення надбавки,що передбачена чинним законодавством, та місяць, в якому збільшується її розмір за рахунок постійно зростаючого відсотка порівняно з попереднім періодом, вважаються базовими при проведенні індексації у разі, якщо сума підвищення грошових доходів перевищує суму індексації, яка б мала бути нарахована за відповідний місяць. При цьому місяць поновлення виплати передбаченої законодавством надбавки після тимчасової її невиплати не є підставою вважати місяць базовим для проведення індексації. У разі, якщо одночасно з поновленням ви плати надбавки має місце збільшення її розміру, то в такому випадку місяць, в якому відбулося таке підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації. Згідно пункту 5 Порядку проведення індексації місяць, в якому відбулося підвищення грошових доходів населення за рахунок його постійних складових, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Грошові доходи, одержані за цей місяць, не індексуються. З наступного за базовим місяцем, наростаючим підсумком розраховується індекс для проведення подальшої індексації. Якщо сума підвищення заробітної плати за рахунок постійних складових менша від суми індексації, нарахованої відповідно до Порядку, то місяць такого підвищення не вважається базовим і індексація продовжується. У разі порівняння суми підвищення заробітної плати та суми індексації при визначенні базового місяця береться заробітна плата в частині постійних складових в розрахунку за повний відпрацьований місяць. Базовим з метою проведення індексації вважається місяць, в якому заробітна плата збільшилася за рахунок підвищення (установлення) її складових, що виплачуватимуться постійно. Інакше такий місяць не вважатиметься базовим, тому індексація має провадитися на загальних підставах. Щоб місяць підвищення вважався базовим, сума підвищення має перекрити суму індексації, яку могло бути нараховано в цьому місяці, а інакше індексацію потрібно здійснювати на загальних підставах. Виплата разових премій, надбавок і доплат не є підставою вважати місяць базовим, оскільки таке підвищення має тимчасовий характер. Відтак, оскільки перерахунок пенсії ОСОБА_1 пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної їй пенсії на підставі судового рішення, правовідносини, що виникли у зв"язку з цим, регулюються законодавством, чинним на момент призначення пенсії. Розмір пенсії внаслідок виконання рішення суду не є таким, що підвищився внаслідок дії загальних чинників. Нарахований за рішенням суду розмір пенсії позивача є таким, що підлягав виплаті при призначенні пенсії, але протиправно не був нарахований та виплачений в належному розмірі. Порушені права позивача можуть бути захищені шляхом задоволення адміністративного позову і зобов'язання відповідача до проведення перерахунку та виплати пенсії позивача по віку по Закону України "Про Державну службу" на виконання постанови Рівненського міського суду від 31.12.2014 року без перевизначення базового місяця індексації пенсійної виплати. Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Суд, оцінюючи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, приходить до висновку, що доводи відповідача спростовуються встановленими судом обставинами, наявними в матеріалах справи доказами та нормами права. Протилежного відповідач не довів, а тому суд визнає дії Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне неправомірними та зобов'язати Рівненське об'єднане УПФ України Рівненської області, як правонаступника УПФ в м.Рівне, здійснити такий перерахунок та виплату пенсії позивача з 20.11.2015 року, в межах строку звернення до суду. На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 11, 17, 18, 71, 94, 160, 161, 162, 163, 171-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Рівненського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії- задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 із перевизначенням базового місяця індексації.
Зобов'язати Рівненське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 на виконання постанови Рівненського міського суду від 31.12.2014 року №569/17930/14-а без перевизначення базового місяця індексації пенсійної виплати, починаючи із 20.11.2015 року.
В задоволенні решти вимог- відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський міський суд протягом 10 днів з дня проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: О.В.Панас