Гребінківський районний суд Полтавської області
_________________
Справа №: 528/553/16-к
В И Р О К
Іменем України
18 липня 2016 року м. Гребінка
18 липня 2016 року Гребінківський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді Татіщевої Я.В.
секретаря Сапи А.М.
за участю прокурора Бойка В.В.
обвинуваченого ОСОБА_1
захисника ОСОБА_2
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в м.Гребінка кримінальне провадження за № 42016170000000057 по обвинуваченню
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, українця, громадянина України, одруженого, не працюючого, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_3, 1-й пров.Колгоспний,7, раніше не судимого,
за ст. 369-2 ч.2 КК України,
встановив:
Відповідно до ст. 12 Закону України „Про залізничний транспорт охорона вантажів і обєктів залізничного транспорту, розгляд справ про адміністративні правопорушення та накладення адміністративних стягнень здійснюється відомчою воєнізованою охороною АТ „Укрзалізниця.
Положенням про виробничий підрозділ „Полтавський загін воєнізованої охорони регіональної філії Південна залізниця ПАТ „Українська залізниця, затверджене наказом начальника філії Південна залізниця ПАТ „Українська залізниця № 191/н від 31.12.2015, визначено: п. 1.2. виробничий підрозділ „Полтавський загін воєнізованої охорони регіональної філії Південна залізниця ПАТ „Українська залізниця є підрозділом державної форми власності і не є юридичною особою; в додатку до положення зазначено, що до складу виробничий підрозділ „Полтавський загін воєнізованої охорони регіональної філії Південна залізниця ПАТ „Українська залізниця входить стрілецька команда на станції Гребінка.
В стрілецькій команді на станції Гребінка «Полтавського загону воєнізованої охорони» регіональної філії Південна залізниця ПАТ «Українська залізниця» (далі СК Гребінка) працювали: начальник СК Гребінка ОСОБА_1, заступники начальника СК Гребінка ОСОБА_3 і ОСОБА_4, начальники відділень СК Гребінка ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, старші стрільці та стрільці СК Гребінка.
Відповідно до нормативно-правових актів і службових обовязків заступники начальника СК Гребінка ОСОБА_3 і ОСОБА_4, начальники відділень СК Гребінка ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 є службовими особами, уповноваженими на виконання функцій держави, які повязані із виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських обовязків.
Згідно посадових інструкцій начальник СК Гребінка ОСОБА_1 здійснює виключно контрольні функції за несенням служби, за здійсненням оперативно-профілактичної роботи, за своєчасним проведенням розслідувань крадіжок вантажів, вчинених на дільниці обслуговування підрозділу. В свою чергу заступники начальника СК Гребінка ОСОБА_3 і ОСОБА_4, начальники відділень СК Гребінка ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 безпосередньо організовують проведення оперативно-профілактичної роботи по забезпеченню збереження вантажів, проводять обстеження структурних підрозділів залізниць з питань зберігання матеріальних цінностей, розподіляють особовий склад для несення служби та безпосередньо беруть участь в охороні вантажів.
Працюючи на посаді начальника СК Гребінка, ОСОБА_1 знав про службові обовязки заступників начальника СК Гребінка ОСОБА_3 і ОСОБА_4, начальників відділень СК Гребінка ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, а також безпосередньо контролював їх виконання.
Посадові особи та працівники СК Гребінка у своїй діяльності керуються наступними нормативно-правовими актами та внутрішніми наказами, а саме:
Згідно із ст.ст. 224, 255, 259, 262, 264 Кодексу України про адміністративні правопорушення, посадові особи відомчої воєнізованої охорони залізниць уповноважені складати протоколи про адміністративні правопорушення; розглядати справи про вчинення адміністративних правопорушень; доставляти порушника, який повязаний з посяганням на охоронювані обєкти, інше майно у службове приміщення воєнізованої охорони або в поліцію для припинення правопорушень, встановлення особи порушника і складення протоколу про правопорушення; здійснювати адміністративне затримання у звязку із посяганням на охоронювані обєкти, інше майно.
Пунктом 4 Положення про відомчу воєнізовану охорону на залізничному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 7 від 11.01.1997 закріплено, що відомча охорона відповідно до покладених на неї завдань: здійснює профілактичні заходи, спрямовані на запобігання крадіжок вантажів, матеріальних цінностей; проводить затримання розкрадачів вантажів та матеріальних цінностей. Згідно пункту 6 вищевказаного Положення працівники відомчої охорони мають право: перевіряти умови зберігання матеріальних цінностей, виконання посадовими особами правил забезпечення збереження вантажів і, в разі виявлення порушень цих правил і загрози збереження матеріальних цінностей, вживати заходів для їх усунення.
Згідно пункту 1.6 Порядку збереження матеріальних цінностей в структурних підрозділах залізничного транспорту України, затвердженого наказом Укрзалізниці № 411-ц від 22.07.2009 (далі - Порядок), обстеження структурних підрозділів залізниць є формою профілактичної роботи і проводиться з метою контролю за дотриманням встановлених правил, інструкцій, вимог нормативних і керівних документів, спрямованих на запобігання розкраданням матеріальних цінностей. Працівники відомчої воєнізованої охорони зобовязанні якісно і в повній мірі проводити обстеження обєктів структурних підрозділів залізниць. Пунктом 1.7 Порядку закріплено, що підрозділами відомчої воєнізованої охорони залізничного транспорту, які організовують та здійснюють профілактичну роботу, є: управління воєнізованої охорони; служби відомчої воєнізованої охорони залізниць; загони відомчої воєнізованої охорони залізниць; стрілецькі та стрілецько-пожежні команди відомчої воєнізованої охорони залізниць. Згідно пункту 2.2 Порядку крім місць загального користування, охорона матеріальних цінностей повинна забезпечуватись на наступних обєктах залізничного транспорту: матеріальні склади, склади та бази палива. Відповідно до пункту 3.2 Положення у підрозділах відомчої воєнізованої охорони залізниць розробляються поточні плани на рік, квартал і місяць. Плани включають заходи, що витікають із аналізу стану забезпечення збереження матеріальних цінностей структурних підрозділів залізниць на дільницях обслуговування, особливостей експлуатаційної діяльності і виробничого процесу, криміногенної обстановки. Відповідно до пункту 3.8 Положення керівний склад відомчої воєнізованої охорони здійснює обстеження структурних підрозділів залізниць, що знаходяться на дільниці обслуговування, в тому числі й обєктів на їх території. Якщо на підприємстві мали місце випадки розкрадання вантажів чи матеріальних цінностей, перевіряється наявність матеріалів службового розслідування (акт технічного стану обєкта, письмовий висновок, довідка про розміри заподіяної шкоди, письмові пояснення чи заяви), наказів про притягнення винних до дисциплінарної відповідальності та відшкодуванню збитків, заходів щодо попередження крадіжок (пункт 3.10.18 Положення). Результати обстеження оформляються приписом у двох примірниках, де відображається: дата перевірки, місце знаходження обєкта, склад комісії, обєкт перевірки, виявлені недоліки та термін їх усунення (п. 3.11.1 Положення).
Пунктом 7.3 наказу генерального директора Укрзалізниці „Про затвердження „Керівництва з організації служби стрілецьких та стрілецько-пожежних підрозділів відомчої воєнізованої охорони на залізничному транспорті України № 003-ц/дск від 28.12.2005 передбачено, що оперативно-профілактична робота організовується та здійснюється для попередження крадіжок. Для проведення оперативно-профілактичної роботи залучається особовий склад спеціалізованих груп та оперативних груп із підрозділів воєнізованої охорони.
Відповідно до Положення про порядок охорони вантажів і обєктів на залізницях України, затвердженого наказом Укрзалізниці №570-Ц від 29.12.2008, працівники відомчої охорони для забезпечення покладених на них обовязків мають право перевіряти умови зберігання матеріальних цінностей, справність огорожі, технічних засобів охорони, наявність наказів і розпоряджень з питань забезпечення збереження вантажів і майна, виконання працівниками і керівниками усіх рівнів вимог збереження вантажів. У разі виявлення порушень, що можуть призвести до загрози збереженню вантажів, майна та матеріальних цінностей начальницький склад відомчої охорони надає приписи встановленого зразка для їх усунення (п. 1.13.2); при проведенні оперативно-профілактичної роботи, участі у розслідуванні крадіжок майна та матеріальних цінностей, вимагати пояснення у причетних працівників залізничного транспорту та підтверджуючі документи (виписки з журналів, довідки, фото- та відеоматеріали, акти тощо) (п.1.13.4); охороняти вантажі шляхом проведення оперативно-профілактичної роботи спеціалізованими оперативними групами, в тому числі спільно з працівниками органів внутрішніх справ на залізничному транспорті (п. 4.3.4).
Таким чином, згідно вищевказаних нормативно-правових актів (документів), посадових інструкцій та напрацьованої практики, заступники начальника СК Гребінка ОСОБА_3 і ОСОБА_4, начальники відділень СК Гребінка ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 на базах палива здійснюють профілактичні заходи, спрямовані на запобігання крадіжок вантажів, матеріальних цінностей; проводять затримання розкрадачів вантажів та матеріальних цінностей; перевіряють умови зберігання матеріальних цінностей і в разі виявлення порушень вживають заходи для їх усунення, а також проводять оперативно-профілактичну роботу, яка організовується та здійснюється для попередження крадіжок шляхом проведення засідок у місцях можливого викрадення вантажів.
Відповідно до дислокації підрозділів та постів відомчої воєнізованої охорони Південної залізниці від 24.11.2014 за СК Гребінка закріплено здійснення охорони бази палива локомотивного депо на станції Гребінка регіональної філії Південна залізниця ПАТ «Українська залізниця» (далі - база палива на ст. Гребінка).
Так, в кінці 2015 року та на початку 2016 року, точної дати слідством не встановлено, ОСОБА_1 під час зустрічей із начальником бази палива на станції Гребінка ОСОБА_9 повідомляв, що йому відомі факти крадіжок та нестачі паливно-мастильних матеріалів на базі палива, в зв'язку з чим дані обставини можуть бути виявленні службовими особами СК Гребінка під час проведення профілактичних заходів, оперативно-профілактичної роботи та при несенні служби. ОСОБА_1, знаючи порядок проведення профілактичних заходів, оперативно-профілактичної роботи, а також будучи керівником службових осіб СК Гребінка, які організовують і проводять профілактичні заходи, оперативно-профілактичні роботи та безпосередньо несуть службу, з метою незаконного збагачення, запропонував ОСОБА_9 за щомісячне надання йому неправомірної вигоди у вигляді грошей в сумі по 2400 грн. вплинути на заступників начальника СК Гребінка ОСОБА_3 і ОСОБА_4, начальників відділень СК Гребінка ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, які не будуть виявляти факти крадіжок і нестачі паливно-мастильних матеріалів на базі палива ст. Гребінка та не направлятимуть відповідні матеріали до правоохоронних органів.
05.04.2016, близько 17 години 40 хвилин, під час зустрічі на узбіччі дороги по вул. Локомотивна (Крупської), в м. Гребінка поблизу контрольно-пропускного пункту Локомотивного депо залізничної станції «Гребінка» регіональної філії Південна залізниця ПАТ «Українська залізниця», ОСОБА_1, діючи з прямим умислом та корисливою метою, одержав від ОСОБА_9 грошові кошти в сумі 2400 грн. як неправомірну вигоду за вплив на заступників начальника СК Гребінка ОСОБА_3 і ОСОБА_4, начальників відділень СК Гребінка ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, за вчинення останніми дій, спрямованих на не виявляння фактів крадіжок і нестач паливно-мастильних матеріалів на базі палива ст. Гребінка та не направлення матеріалів до правоохоронних органів впродовж лютого 2016 року.
Того ж дня, ОСОБА_9 повідомив про необхідність зменшення суми грошових коштів. ОСОБА_1 погодився та повідомив, що ОСОБА_9 повинен передати грошові кошти в сумі 1100 грн. за березень 2016 року, а в подальшому кожного місяця по 1500 грн.
Так, 19.04.2016 близько 14 години 25 хвилин, під час чергової зустрічі із ОСОБА_9 в автомобілі НОМЕР_1, який знаходився за адресою: м. Гребінка, вул. Локомотивна (Крупської), ОСОБА_1, діючи з прямим умислом та корисливою метою, одержав від ОСОБА_9 грошові кошти в сумі 2600 грн. як неправомірну вигоду за вплив на заступників начальника СК Гребінка ОСОБА_3 і ОСОБА_4, начальників відділень СК Гребінка ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, за вчинення останніми дій спрямованих на не виявляння фактів крадіжок і нестач паливно-мастильних матеріалів на базі палива ст. Гребінка та не направлення матеріалів до правоохоронних органів у продовж березня, квітня 2016 року.
Одразу після цього, під час обшуку автомобіля НОМЕР_2, вилучено одержану ОСОБА_1 неправомірну вигоду у вигляді грошей на загальну суму 2800 грн. (2600 грн. одержаних 19.04.16 та 200 грн. одержаних 05.04.16).
В судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_1 свою вину в предявленому обвинуваченні визнав повністю.
Дії ОСОБА_1 вірно кваліфіковані ст. 369-2 ч.2 КК України, оскільки він, діючи умисно, одержав неправомірну вигоду для себе за вплив на прийняття рішення особами, уповноваженими на виконання функцій держави.
30 червня 2016 року під час досудового розслідування між прокурором відділу прокуратури Полтавської області ОСОБА_10 та обвинуваченим ОСОБА_1 укладена угода про визнання винуватості, згідно з якою останній беззаперечно визнав себе винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 369-2 ч. 2 КК України. Сторонами узгоджено, що при затвердженні угоди обвинуваченому буде призначене покарання за ст. 369-2 ч. 2 КК України у виді штрафу в розмірі 1500 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, без спеціальної конфіскації предмету неправомірної вигоди.
Розглядаючи питання про затвердження угоди суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 468 КПК України у кримінальному провадженні може бути укладена угода між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим про визнання винуватості.
Згідно з ч. 4 ст. 469 КПК України угода про визнання винуватості між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим може бути укладена у провадженні щодо кримінальних проступків, злочинів невеликої чи середньої тяжкості, тяжких злочинів, внаслідок яких шкода завдана лише державним чи суспільним інтересам.
Злочин, у вчиненні якого обвинувачений визнав себе винуватим, віднесений до середньої тяжкості, а отже угода відповідає вимогам закону.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 цілком розуміє положення ч.ч. 4, 5 ст. 474 КПК України.
Судом встановлено, що укладення угоди сторонами є добровільним, тобто не є наслідком застосування насильства, примусу, погроз або наслідком обіцянок чи дії будь-яких інших обставин, ніж ті, що передбачені в угоді.
Судом встановлено, що умови угоди не суперечать вимогами Кримінального процесуального Кодексу та Кримінального Кодексу України, інтересам суспільства, а кримінальне провадження свідчить про наявність фактичних підстав для визнання винуватості.
Обвинувачений погоджується на призначення узгодженого покарання.
Виходячи з викладеного, враховуючи особу обвинуваченого, визнання ним вини, щире каяття та активне сприяння розкриттю злочину, суд приходить до висновку про наявність підстав для затвердження угоди про визнання винуватості між прокурором та обвинуваченим.
Відповідно до ч.5 ст.96-2 КК України спеціальна конфіскація не застосовується до грошей, цінностей та іншого майна, зазначених у цій статті, які згідно із законом підлягають поверненню власнику (законному володільцю) або призначені для відшкодування шкоди, завданої злочином.
Судові витрати підлягають стягненню з обвинуваченого.
Керуючись ст.ст. 314, 368, 373, 374, 475 КПК України, суд, -
з а с у д и в :
Угоду від 30 червня 2016 року по кримінальному провадженню №42016170000000057 про визнання винуватості, укладену між прокурором відділу прокуратури Полтавської області ОСОБА_10 та обвинуваченим ОСОБА_1 затвердити.
Визнати ОСОБА_1 винним за ст. 369-2 ч. 2 КК України та призначити узгоджене покарання у виді штрафу в розмірі 1500 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 25500 (двадцять пять тисяч пятсот) грн., без спеціальної конфіскації предмету неправомірної вигоди.
Запобіжний захід ОСОБА_1 у вигляді застави до вступу вироку в законну силу залишити без змін.
Стягнути з ОСОБА_1 витрати за проведення судової експертизи в сумі 2643 грн.
Речові докази, грошові кошти: в сумі 2800 грн. повернути за належністю власнику ОСОБА_9, в сумі 1502 грн. повернути за належністю ОСОБА_1, відповідно до постанови про визнання речових доказів від 22.06.2016 року.
Скасувати арешт, накладений згідно ухвали слідчого судді Октябрського районного суду м.Полтави від 20 травня 2016 року, на автомобіль НОМЕР_3, який на праві власності належить ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1.
На вирок може бути подано апеляцію до апеляційного суду Полтавської області через Гребінківський районний суд Полтавської області протягом 30 днів з дня проголошення.
Копія вироку негайно після його проголошення вручається обвинуваченим та прокурору відповідно до ч.6 ст. 376 КПК України.
Суддя ОСОБА_11