ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД
КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
08500, м. Фастів, вул. Івана Ступака, 25, тел. (265) 6-17-89, факс (265) 6-16-76, inbox@fs.ko.court.gov.ua
______________
2-а/381/81/16
381/2404/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 липня 2016 року
Фастівський міськрайонний суд Київської області в складі: головуючого судді Чернишової Є.Ю., за участі: секретаря Соловей Ж.В., позивача ОСОБА_1, представника відповідача Сілової О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Фастівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Фастівського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України в Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, мотивуючи вимоги тим, що з 01.09.2002 року вона перебуває на пенсійному обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в м. Фастові та Фастівському районі Київської області за віком, з 04.01.2005 року - як державний службовець в категорії працюючих громадян. 20 жовтня 2006 року ОСОБА_1 звільнилася з посади та їй було здійснено перерахунок та призначено пенсію державного службовця в розмірі 81 % від суми заробітної плати. Проте, позивачці був проведений перерахунок пенсії без врахування нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових проблем, сум індексації та компенсації заробітної плати. Позивач звернулася до відповідача з проханням роз'яснити, чому при нарахуванні пенсії не взято до розрахунку пенсії інші виплати, які зазначені вище, однак відповідач своїм листом повідомив про відсутність підстав для такого перерахунку.
Позивач вважає, оскільки матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових проблем, суми індексації та компенсації заробітної плати є складовими заробітної плати, з яких утримуються та нараховуються страхові внески до пенсійного фонду, такі виплати підлягають включенню до складу заробітної плати державного службовця та підлягають врахуванню при обчислені розміру пенсії.
На підставі зазначеного, просила визнати протиправними дії щодо неврахування при призначені пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових проблем, суми індексації та компенсації заробітної плати; зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця у розмірі пенсії на рівні 81 % від суми заробітної плати, з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових проблем, суми індексації та компенсації заробітної плати, на підставі довідки Васильківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області з часу призначення (перерахунку) пенсії державного службовця і по теперішній час з подальшою виплатою, стягнути з відповідача судові витрати.
В судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги повністю, пославшись на вищевикладені обставини.
Представник відповідача позовні вимоги не визнали, надали письмові заперечення на позовну заяву. В запереченнях послалися на те, що відповідно до постанови ПФУ 14.02.2011 року № 5-1 при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» надається довідка про складові зарплати (за останні 24 місяці роботи або за будь-які календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією). Проте, довідка № 112/М/10-07-05-00 від 26.05.2011 року не відповідає вимогам стосовно подачі документів для призначення пенсії, а отже для здійснення перерахунку пенсії, а також зазначили, що з даною довідкою позивач не зверталася до управління для здійснення перерахунку державної пенсії.
Відповідно до частини п'ятої розділу ІІІ Закону України від 02.03.2015 року № 213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначалися згідно з Законом України «Про державну службу». Відтак з 01.06.2015 року органами ПФУ пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» не призначаються, а призначені до 01.06.2015 року - не перераховуються. Також зазначили, що відповідно до Постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення розмірів заробітку для обчислення пенсії» передбачений порядок визначення розміру заробітної плати для перерахунку пенсії державним службовцям та визначено складові заробітної плати, що враховуються у відповідних розмірах для перерахунку пенсії, тобто такі види виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення, індексація, за вислугу років не включено до складових заробітної плати, що враховуються під час перерахунків пенсій. Виходячи з наведеного просили залишити позовні вимоги без задоволення.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд встановив наступне.
Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Фастівському об'єднаному Управлінні Пенсійного Фонду України в Київської області (далі за текстом - УПФУ) з 01.09.2002 року за віком у відповідності до ст. 14 Закону України № 796-ХІІ від 28.01.1991 року. З 04.01.2005 року - як державний службовець в категорії працюючих громадян відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року, пенсійне посвідчення № НОМЕР_1 від 06.02.2003 року (а.с.8).
20 жовтня 2006 року позивач звільнилася з посади завідуючого сектором зв'язків з громадськістю, засобами масової інформації та масово-роз'яснювальної роботи та їй було нараховано пенсію як державний службовець відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 81%від суми заробітної плати.
ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії з дня її призначення з урахуванням наданої нею довідки від 12.04.2016 року № 97110/10-07-05-00, про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи), що подається для призначення пенсії та довідку № 112/М/10-07-05-00 від 12.04.2016 року - про заробітну плату, що подається для здійснення перерахунку пенсії, до якої увійшли усі складові заробітної плати: матеріальна допомога, грошова допомога вирішення соціально - побутових питань та індексація заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування заробітну плату.
Відповідач своїм листом № 118/М-01 від 29.04.2016 року відмовив у зарахуванні зазначених складових до заробітної плати при обчисленні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» через безпідставність.
Суд вважає таке рішення відповідача є необґрунтованим з огляду на наступне.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України "Про державну службу".
Відповідно до ст. 33 Закону України "Про державну службу", заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції, на момент виникнення спірних правовідносин), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Позивач вважає, що в розрахунок її пенсії має бути включено матеріальну допомогу на оздоровлення та вирішення питань соціально-побутових потреб, компенсації та індексації виходячи з розміру пенсії на рівні 81% від суми заробітної плати, оскільки нею, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" були сплачені страхові внески.
Суд погоджується з доводами позивача про те, що відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з середньої заробітної плати позивача, до якої увійшла і матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексація були сплачені страхові внески.
Наведене підтверджується також довідкою Васильківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області від 12.04.2016 року № 99/10/10-07-05-00 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення відповідно до Закону України "Про державну службу", у якій в графу "Інші виплати" включені матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально - побутових питань та індексація заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування заробітну плату.
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна заробітна плата, додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» - до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, матеріальну допомогу на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак, які не включаються до складу заробітної плати державного службовця, необхідно враховувати при обчисленні розміру пенсії державного службовця. Положення Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці» є загальними щодо спірних відносин. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Згідно постанови Верховного Суду України від 06.11.2013 року №21-350а13, яка є обов'язковою до застосування згідно ст. 244-2 КАС України, Верховний Суд України вирішував питання про усунення розбіжностей у застосування ст. 33.37 Закону №3723-ХІІ в постановах від 20.02.2012 р., 28.05.2013 р. (справа №№ 21-430а11, 21-125а13, 21-97а13 відповідно) зазначив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід), застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того чи входять вони до структури заробітної плати.
Отже, аналіз наведених положень правових норм та обставин справи дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових потреб, компенсації та індексація заробітної плати входять до системи оплати праці позивача.
Суд вважає, що відмовляючи у перерахунку пенсії позивачці з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, компенсації та індексації заробітної плати, відповідач порушив право позивача на пенсію, яке передбачене Конституцією України та принципи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування щодо диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу).
Визначаючи період, з якого необхідно здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця, суд виходить з того, що позивач звернулася до УПФУ з заявою про перерахунок пенсії 19.04.2016 року.
Відповідно до абз.1 ч. 1 ст. 84 Закону України "Про пенсійне забезпечення" перерахунок призначеної пенсії провадиться з таких строків при виникненні права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15-го числа.
Таким чином, враховуючи зазначенні правові положення та обставини справи, пенсія підлягає перерахунку з 01.05.2016 року, з урахуванням зазначених вище виплат.
З огляду на вищевказане, суд вважає, що позовні вимоги позивача повинні бути задоволені частково.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 8-11, 17-18, 69-71, 79, 86, 94, 98, 99, 112, 128, 136, 141, 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Фастівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням сум виплат, на які були фактично нараховані та сплачені страхові внески, на підставі довідок Васильківської ОДПІ Головного управління ДФС у Київській області від 12.04.2016 року №99/10/10-07-05-00, від 26.05.2016 року №112/М/10-07-05-00.
Зобов'язати Фастівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до вимог Закону України "Про державну службу" у розмірі 81% від заробітної плати, за період, який був врахований при призначенні пенсії за 24 календарних місяців роботи, з включенням сум всіх виплат, на які були фактично нараховані та сплачені страхові внески, на підставі довідок Васильківської ОДПІ Голованого управління ДФС у Київській області від 12.04.2016 року №99/10/10-07-05-00, від 26.05.2016 року №112/М/10-07-05-00, починаючи з 01.05.2016 року.
У задоволені іншої частини позову - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Фастівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області судові витрати в розмірі 551,20 грн.
Повний текст постанови виготовлений 19 липня 1016 року.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Фастівський міськрайонний суд Київської області з одночасним надісланням апеляційної скарги особою, яка її подає, до Київського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складання постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя Є.Ю.Чернишова