11.07.2016
Справа № 642/3647/16а
Провадження № 2а/642/114/16
П О С Т А Н О В А
І м е н е м У к р а ї н и
11 липня 2016 р. Ленінський районний суд м. Харкова
в складі головуючого судді Вікторова В.В., розглянувши у скороченому провадженні в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Харківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківські області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в:
У червні 2016 року позивач звернулась до суду з позовом до Харківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківські області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії.
В подальшому надала суду уточнений позов, в якому просить визнати протиправними дії Харківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку та виплати пенсії як державному службовцю у зв'язку з підвищенням посадових окладів державним службовцям з 01.12.2015 року та припинення виплати пенсії за віком передбаченої ст. 37 Закону України „Про державну службу" починаючи з 01 червня 2015 року. Зобов'язати Харківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області поновити виплату ОСОБА_1 пенсії, передбаченої ст. 37 Закону України „Про державну службу" з 01.06.2015 року та виплачувати її в подальшому. Зобов'язати Харківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 розмір пенсії як державному службовцю у зв'язку з підвищенням посадових окладів державним службовцям у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 „Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" з 01.12.2015 року на підставі наданої довідки Дергачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду від 30.05.2016 за № 496-06/39 відповідно до статті 37-1 Закону України „Про державну службу" в редакції, яка діяла на час призначення ОСОБА_1 пенсії із збереженням відсотку нарахування пенсії на момент її початкового призначення, з липня 2010 року в розмірі 90% від середнього заробітку з урахуванням розмірів виплат включених до розміру середньої заробітної плати (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової премії та індексації заробітної плати) на підставі постанови Дергачівського районного суду від 30.12.2014 по справі № 619/6443/14-а з урахуванням роз'яснення Дергачівського районного суду від 13.02.2015 року по справі 619/6443/14-а.
В обґрунтування позову зазначила, що вона перебуває на обліку в Харківському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області. До 01 квітня 2015 року вона отримувала пенсію державного службовця, яку було призначено відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 19 грудня 1993 року за наявності стажу державної служби понад 28 років. 31.05.2016 року вона звернулася до Харківського об'єднаного управлінні Пенсійного фонду України Харківської області з заявою про здійснення їй перерахунку пенсії, відповідно до ст. 37-1 Закону України „Про державну службу" від 19 грудня 1993 року, яка діяла на момент призначення їй пенсії, в зв'язку із підвищенням з 01 грудня 2015 року посадових окладів державних службовців, відповідно до довідки Дергачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду від 30.05.2016 за № 496-06/39. Однак, 31.05.2016 року їй було відмовлено в перерахунку пенсії та надано лист від 31.05.2016 за № 1432-02/24 разом з копією рішення Харківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 31.05.2016 за № 850258 про відмову в проведенні перерахунку пенсії згідно з заявою від 31.05.2016 року. Крім того, 03.06.2016 року вона звернулася до Харківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області з заявою про поновлення їй виплати пенсії, яку зупинено з 01 квітня 2015 року. На дане звернення 08.06.2016 їй було відмовлено в поновленні виплати пенсії та надано лист від 08.06.2016 за № 1638-02/24 разом з копією рішення Харківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 08.06.2016 за № 850258 про відмову в поновленні виплати пенсії. Вважає відмову Харківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області у перерахунку їй пенсії незаконною, неправомірною та необгрунтованою, у зв'язку з чим вимушена була звернутися до суду.
Від представника відповідача надійшли письмові заперечення в яких зазначає, що згідно зі ст. 37 Закону України Про державну службу зі змінами, внесеними Законом України № 213, тимчасово, у період з 01 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року: особам, на яких поширюється дія цього Закону (крім інвалідів І та II груп, інвалідів війни II групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункті 1 статті 10 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту), у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсїї/щомісячного довічного грошового утримання і порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України Про державну службу, пенсії, призначені відповідно до цієї статті, не виплачуються.
Згідно зі ст. 37 Закону України зі змінити, внесеними Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України від 24 грудня 2015 року № 911-УІІІ (надалі Закон № 911-VIII) тимчасово, у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року: особам ( крім інвалідів І та II груп, інвалідів війни II групи, ветеранів військової служби та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 ст. 10 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту), які працюють на посадах та на умовах, передбачених цим Законом, Законом України Про державну службу, призначені пенсії/щомісячне грошове утримання не виплачуються.
З 01 січня 2017 року пенсія, призначена відповідно до цієї статті, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії в порядку і на умовах, передбачених цим Законом, Законом України Про державну службу, виплачується у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України Про загальнообо'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно зі ст. 47 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування із змінами, внесеними Законом України № 213, у період роботи особи (крім інвалідів І та II груп, інвалідів війни II групи, ветеранів військової служби та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 ст. 10 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту) на посахад, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених Законом України Про державну службу, пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються.
Згідно зі ст. 47 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування із змінами, внесеними Законом України № 911 тимчасово, у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року особам (крім інвалідів І та II груп, інвалідів війни II групи, ветеранів військової служби та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 ст. 10 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту), які працюють на посадах та на умовах, передбачених цим Законом, Законом України Про державну службу, призначені пенсії/щомісячне грошове утримання не виплачуються.
Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.
Таким чином, з огляду на вищевказане законодавство, та враховуючи те, що позивач - ОСОБА_1 продовжує працювати на посаді державного службовця, з 01.04.2015 року по теперішній час, виплата пенсії відповідно до Закону України Про державну службу їй була припинена на законних підставах і відсутні підстави для її поновлення, у зв'язку з чим відповідач вважає, що позов ОСОБА_1 не підлягає задоволенню.
Суд, дослідивши письмові докази по справі, вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Харківському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області.
До 01 квітня 2015 року ОСОБА_1 отримувала пенсію державного службовця, яку було призначено відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 19 грудня 1993 року за наявності стажу державної служби понад 28 років.
31.05.2016 року ОСОБА_1 звернулася до Харківського об'єднаного управлінні Пенсійного фонду України Харківської області з заявою про здійснення перерахунку пенсії, відповідно до ст. 37-1 Закону України „Про державну службу" від 19 грудня 1993 року, яка діяла на момент призначення їй пенсії, в зв'язку із підвищенням з 01 грудня 2015 року посадових окладів державних службовців, відповідно до довідки Дергачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду від 30.05.2016 за № 496-06/39.
31.05.2016 року ОСОБА_1 було відмовлено в перерахунку пенсії та надано лист від 31.05.2016 за №1432-02/24 разом з копією рішення Харківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 31.05.2016 за № 850258 про відмову в проведенні перерахунку пенсії згідно з заявою від 31.05.2016 року.
Крім того, 03.06.2016 року ОСОБА_1 звернулася до Харківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області з заявою про поновлення їй виплати пенсії, яку зупинено з 01 квітня 2015 року.
На дане звернення 08.06.2016 їй було відмовлено в поновленні виплати пенсії та надано лист від 08.06.2016 за № 1638-02/24 разом з копією рішення Харківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 08.06.2016 за № 850258 про відмову в поновленні ОСОБА_1 виплати пенсії.
01.01.2015 року набрав чинності Закон України від 28.12.2014 року №76-УШ „Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України", у відповідності з п.11 якого ст.37-1 викладена в наступній редакції «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України».
Порядок перерахунку пенсій державних службовців був урегульований п.4 Постанови КМ України від 31.05.2000 року №865 „Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій", у відповідності з яким передбачено, що особи, які вийшли на пенсію та отримують пенсію у відповідності з вимогами Закону України „Про державну службу" мають право на перерахунок пенсії, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 року №432- 1У „Про внесення змін до Закону України №3723-ХП".
09.12.2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 1013 „Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" (надалі Постанова), яка набула чинності з дня опублікування 15.12.2015 року та у відповідності з п. 6 цієї Постанови застосовується з 01.12.2015 року.
У відповідності з п.З Постанови - у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів , за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівним працівникам, спеціалістам та державних службовців, розміри яких затверджено додатками 1-37,431,432,48-55 до Постанови кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 "Про упорядкування структури та умов праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів".
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 „Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" з 01.12.2015 року змінено в сторону збільшення посадові оклади державним службовцям.
Цією ж Постановою виключено п. 4 Постанови Кабінету міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій».
Згідно ст.8 ОСОБА_2 України, ОСОБА_2 України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі ОСОБА_2 України і повинні відповідати їй. ОСОБА_2 України є нормами прямої дії.
Згідно з вимогами ч 2 ст. 19 ОСОБА_2 України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, які передбачені ОСОБА_2 та законами України.
Відповідно до ст.22 ОСОБА_2 України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Ст. 58 ОСОБА_2 України передбачає, що закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
З 01 квітня 2015 року набули чинності норми Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року № 213-УІІІ, якими внесено зміни до ст. 47 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( надалі Закон) , відповідно до яких установлено, що у період з 01 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року особам (крім інвалідів І та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), що працюють на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених Законами України "Про статус народного депутата України". "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", призначені пенсії не виплачуються;
Статтею 37 Закону України „Про державну службу" в редакції Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року № 213-УІІІ передбачено, що "тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року особам, на яких поширюється дія цього Закону (крім інвалідів І та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом. законами України "Про статус народного депутата України", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", пенсії, призначені відповідно до цієї статті, не виплачуються.
Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 47 Закону в редакції Закону №911-УІІІ від 24.12.2015 тимчасово, у період з 01.01.2016 по 31.12.2016, не виплачуються пенсії/щомісячне грошове утримання особам (крім інвалідів І та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія п. 1 ст. 10 ЗУ „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), які працюють на посадах та на умовах, передбачених Законами України „Про державну службу", „Про прокуратуру", „Про судоустрій і статус суддів".
Згідно до ст. 37 Закону України „Про державну службу" в редакції Закону N 911 - VIII (911-19) від 24.12.2015 тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року: особам (крім інвалідів І та II груп, інвалідів війни III групи, ветеранів військової служби та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12), які працюють на посадах та на умовах, передбачених цим Законом, законами України "Про прокуратуру" (1697-18 ), "Про судоустрій і статус суддів" ( 2453-17), призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються;
На підставі вище вказаних положень Закону, ОСОБА_1 з 01 квітня 2015 року припинено виплату пенсії.
Жодних повідомлень про факт та підстави припинення виплати пенсії в порушення вимог ст. 64 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ОСОБА_1 направлено не було.
Разом з тим, пунктом 5 Прикінцевих положень вищевказаного Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року № 213-УІІІ передбачено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", „Про прокуратуру", „Про судоустрій і статус суддів", „Про статус народного депутата України", „Про Кабінет Міністрів України", „Про судову експертизу", „Про Національний банк України", „Про службу в органах місцевого самоврядування", „Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Оскільки, Верховною Радою України до 01 червня 2015 року закон щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах не прийнято, з указаного дня норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до спеціальних Законів ("Про державну службу", "Про судоустрій і статус суддів" та інші), є скасованими.
Отже, правові норми, які надавали право особі, яка працює на посаді державного службовця, судді та інших визначених посадах, на призначення пенсії або щомісячного довічного утримання, припинили дію, починаючи з 01 червня 2015 року.
Таким чином, починаючи з 01 червня 2015 року відпали підстави для припинення виплати ОСОБА_1 пенсії, оскільки з 01 червня 2015 року на неї не поширюються встановлені частиною першою статті 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції Закону від 02 березня 2015 року №213-УІІІ) обмеження щодо виплати пенсії, адже з 01 червня 2015 року робота на займаній нею посаді не дає права на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених спеціальними Законами.
Крім того, на даний час особам, які працюють на посадах, визначених Законами України "Про державну службу", „Про прокуратуру", „Про судоустрій і статус суддів", „Про статус народного депутата України", „Про Кабінет Міністрів України", „Про судову експертизу", „Про Національний банк України", „Про службу в органах місцевого самоврядування", „Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, пенсія призначається відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Більше того, самостійно Пенсійним фондом не було відновлено ОСОБА_1 з 01 червня 2015 року виплату пенсії.
На підставі викладеного, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 частково обгрунтовані та підлягають частковому задоволенню.
Позовні вимоги в подальшому виплачувати пенсію позивачу, передбачену ст. 37 Закону України «Про державну службу», задоволенню не підлягають, оскільки згідно з вимогами статей 2, 6, 104 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку адміністративного судочинства підлягають тільки порушені права, а не ті, які можуть бути порушені в майбутньому.
Пунктом 4 статті 105 КАСу визначено виключний перелік вимог, які можуть містити адміністративний позов. Положення даної статті не передбачає такого способу захисту прав, як зобовязання вчинення дій щодо нарахування та виплати пенсій на майбутнє.
Виходячи зі змісту ст. 5 КАС України, судом у конкретній справі вирішується спір, предмет якого існує на час розгляду справи. Отже, позовні вимоги щодо зобовязання, визначені в адміністративному позові, не можуть поширюватись на майбутнє.
Відповідно до ст.94 КАС України стягнути на користь позивачки за рахунок бюджетних асигнувань Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова витрати зі сплати судового збору за подання адміністративного позову в сумі 551 грн. 20 коп.
Керуючись ч.1 ст. 8, ст.19, ч.3 ст. 22, ч.1 ст. 58 ОСОБА_2 України, ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», ст.ст. 42, 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст.ст.ст. 2, 71, 94, ч.4 ст.122, 158-163, 256 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Харківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківські області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Харківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку та виплати пенсії як державному службовцю у зв'язку з підвищенням посадових окладів державним службовцям з 01.12.2015 року та припинення виплати пенсії за віком передбаченої ст. 37 Закону України „Про державну службу" починаючи з 01 червня 2015 року.
Зобов'язати Харківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області поновити виплату ОСОБА_1 пенсії, передбаченої ст. 37 Закону України „Про державну службу" з 01.06.2015 року.
Зобов'язати Харківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 розмір пенсії як державному службовцю у зв'язку з підвищенням посадових окладів державним службовцям у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 „Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" з 01.12.2015 року на підставі наданої довідки Дергачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду від 30.05.2016 за № 496-06/39 відповідно до статті 37-1 Закону України „Про державну службу" в редакції, яка діяла на час призначення ОСОБА_1 пенсії із збереженням відсотку нарахування пенсії на момент її початкового призначення, з липня 2010 року в розмірі 90% від середнього заробітку з урахуванням розмірів виплат включених до розміру середньої заробітної плати (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової премії та індексації заробітної плати) на підставі постанови Дергачівського районного суду від 30.12.2014 по справі № 619/6443/14-а з урахуванням роз'яснення Дергачівського районного суду від 13.02.2015 року по справі 619/6443/14-а.
Допустити до негайного виконання постанову в межах суми стягнення за один місяць, відповідно до п.1 ч.1 ст.256 КАС України
Стягнути з з Державного бюджету за рахунок бюджетних асигнувань Харківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківські області на користь ОСОБА_1, ІПН НОМЕР_1, витрати зі сплати судового збору в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.
В задоволенні іншої частини вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення з одночасним надісланням особою, яка подає апеляційну скаргу, її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя В.В. Вікторов