Справа № 750/4280/16-а
Провадження № 2-а/750/325/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 липня 2016 року м.Чернігова
Деснянський районний суд м. Чернігова у складі:
головуючого судді Логвіної Т.В.
при секретарі Примак Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Чернігівського обєднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в:
позивач звернулась до суду з уточненим у подальшому позовом та просить визнати неправомірними дії Чернігівського обєднаного управління Пенсійного фонду України з приводу відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії та зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України з 01.04.2016 року здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії позивачу з урахуванням довідки від 30.03.2016 року №265/25-01-05-45 відповідно до ЗУ "Про державну службу" в редакції, чинній на день призначення пенсії та Постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 в редакції, чинній на день призначення пенсії у зв'язку з підвищенням розміру посадових окладів працюючим державним службовцям згідно з Постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" у розмірі 90% від суми визначеної для перерахунку заробітної плати - 8757,43 грн., враховуючи у складі визначеного для перерахунку заробітку 8757,43 грн. у повному обсязі розмір посадового окладу, надбавок за спеціальне звання та вислугу років, а також розмір надбавок та премій, отриманих ОСОБА_1 на момент призначення пенсії, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, що ввійшли до складу заробітку, з якого обчислено пенсію на виконання Постанови Деснянського районного суду м. Чернігова від 06 жовтня 2014 року по справі №750/7157/14, скоригованих на рівень зростання посадового окладу, що передбачено п.2 ПКМУ № 865 від 31 травня 2000 року з доповненнями, встановленими ПКМУ № 688 від 26 травня 2004 року, виходячи з розміру 90% від суми визначеної для перерахунку заробітної плати.
Ухвалою судді від 29.04.2016 відкрито скорочене провадження у справі та запропоновано відповідачу в десятиденний строк, з дня одержання копії ухвали, подати через канцелярію суду заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.
У запереченнях проти позову відповідач зазначив, що чинне законодавство України не передбачає можливість перерахунку розміру пенсії позивача, а тому просив у задоволенні позову відмовити.
За результатами поданих відповідачем заперечень 17.05.2016 року суддею винесено ухвалу про призначення справи до судового розгляду у відкритому судовому засіданні.
В судове засідання сторони не зявились, до його початку надали суду заяви з проханням розглянути справу в їх відсутність.
Судом встановлено такі факти і відповідні їм правовідносини.
Позивач перебуває у відповідача на обліку як особа, яка отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 15.03.2011 року в розмірі 90 % суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. В заробіток для обчислення пенсії, крім посадового окладу, надбавки за спеціальне звання та надбавки за вислугу років, була врахована надбавка за високі досягнення у праці, премії та за рішенням суду матеріальна допомога на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати за останні 24 календарні місяці перед зверненням за призначенням пенсії.
31.03.2016 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у звязку з підвищенням заробітної плати відповідно по постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», але їй було відмовлено в перерахунку пенсії листом Управління від 13.04.2016 року.
Відповідачем було відмовлено позивачу в перерахунку пенсії у звязку з тим, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 з 01.06.2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення деяких категорій осіб, у тому числі державних службовців.
Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року (в редакції на час призначення пенсії) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80% від суми заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80% заробітної праці працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється, виходячи з сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент, виникнення права на перерахунок пенсії. Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час виникнення права на перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсій державного службовця встановлений Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року.
Згідно п.4 Постанови Кабінету Міністрів № 865 від 31.05.2000 року (в редакції на час виникнення права на перерахунок пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 року № 432-ІV « Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсій пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу» визначається у такому порядку: пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержану заробітну плату на час перерахунку; іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років, враховуються в розмірах, установлених КМУ на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Відповідно до п.5 Постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 року перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача на те, що згідно п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VІІІ з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах визначених зокрема ЗУ «Про державну службу» не призначаються, раніше призначені не перераховуються з огляду на наступне.
П.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» визначено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, щомісячне грошове утримання призначається відповідно до Законів України «Про державну службу».
Таким чином зміни, внесені до Закону України «Про державну службу» Законом № 213-VІІІ, стосуються саме призначення пенсій, а не перерахунків таких.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» № 76 від 28 грудня 2014, який набув чинності з 01 січня 2015 року, внесені зміни до Закону України «Про державну службу», згідно яких пенсія призначається в розмірі 60% від суми місячної заробітної плати, для якої включаються всі види оплати праці з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, але ці законодавчі зміни стосуються тих державних службовців, які реалізували чи реалізовують своє право на пенсію з 01 січня 2015 року, з огляду на положення ст.58 Конституції України, відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно ст.64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
У п.2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 01.11.1996 №9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» передбачено, що оскільки Конституція України, як зазначено в її ст.8, має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції і в усіх необхідних випадках застосовувати Конституцію як акт прямої дії. Судові рішення мають ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй.
Таким чином, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, у тому числі Законом України «Про державну службу», є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до норми ч.4ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті35, частиною другою статті38, частиною третьою статті42 і частиною п'ятою статті48 цьогоЗакону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 року № 688 внесено доповнення до п.4 постанови КМУ № 865, відповідно до яких під час перерахунку пенсії, згідно з Законом України «Про державну службу», за бажанням осіб виплати, які включаються в заробіток для обчислення пенсії і які їй було фактично сплачено, крім посадового окладу, надбавок за ранг та вислугу років, визначаються за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за пенсією, або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи перед зверненням за пенсією, та коригуються згідно з пунктом 2 постанови КМУ № 865.
Пунктом 2 постанови КМУ № 865 передбачений Порядок коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерством фінансів України 11.08.2003 р. №226/509, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 01.09.2003 р. №758/8079.
Пунктом 7 постанови КМУ №865 Міністерство праці та соціальної політики України уповноважене надавати роз'яснення щодо застосування норм цієї постанови.
Спільним роз'яснювальним листом Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного фонду України від 31.05.2007 р. №3982/0/14-07/039 та №8862/02-20 роз'яснено, що враховуючи вимоги абзацу другого пункту 1 постанови КМУ №865, виплати до 31 грудня 2005 року не коригуються, а за період з 1 січня 2006 року і в подальшому коригуються згідно з Порядком коригування розміру виплат.
Враховуючи положення ПКМУ № 865 у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії та відсутність у довідці, виданій ДПІ у м. Чернігові ГУ ДФС у Чернігівській області від 04.04.2016 року 10259/К/25-26-05-38 даних щодо усіх складових заробітної плати, необхідних для визначення загальної суми заробітку для перерахунку пенсії, суд вважає за необхідне розмір інших виплат (не вказаних у довідці), отриманих на час призначення пенсії (крім посадового окладу, надбавки за ранг, вислугу років) скоригувати на рівень зростання посадового окладу, що передбачено и. 2 ПКМУ № 865 від 31 травня 2000 року та Порядком коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії, затвердженим наказом Міністерства праці і соціальної політики України, Міністерства фінансів України 11.08.2003 р. № 226/509, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 01.09.2003 р. № 758/8079. Відповідно до п.2 даного порядку розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), які нараховані виходячи з посадового окладу та рангу до прийняття постанови Кабінету Міністрів України про підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям коригується за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг шляхом ділення суми посадового окладу і надбавки за ранг, встановлених йому постановою Кабінету Міністрів України про підвищення заробітної плати, на суму посадового окладу і надбавки до нього за ранг, які працівник мав до підвищення заробітної плати.
Враховуючи викладене вище, позов обґрунтований та підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 2, 11, 69, 94, 158 163, 186 КАС України, суд
п о с т а н о в и в :
адміністративний позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії Чернігівського обєднаного управління Пенсійного фонду України з приводу відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії.
Зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України з 01.04.2016 року здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки від 30.03.2016 року №265/25-01-05-45 відповідно до ЗУ "Про державну службу" в редакції, чинній на день призначення пенсії та Постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 в редакції, чинній на день призначення пенсії у зв'язку з підвищенням розміру посадових окладів працюючим державним службовцям згідно з Постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" у розмірі 90% від суми визначеної для перерахунку заробітної плати - 8757,43 грн., враховуючи у складі визначеного для перерахунку заробітку 8757,43 грн. у повному обсязі розмір посадового окладу, надбавок за спеціальне звання та вислугу років, а також розмір надбавок та премій, отриманих ОСОБА_1 на момент призначення пенсії, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, що ввійшли до складу заробітку, з якого обчислено пенсію на виконання Постанови Деснянського районного суду м. Чернігова від 06 жовтня 2014 року по справі №750/7157/14, скоригованих на рівень зростання посадового окладу, що передбачено п.2 ПКМУ № 865 від 31 травня 2000 року з доповненнями, встановленими ПКМУ № 688 від 26 травня 2004 року, виходячи з розміру 90% від суми визначеної для перерахунку заробітної плати.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя