Постанова № 59081753, 19.07.2016, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.07.2016
Номер справи
569/16661/15-а
Номер документу
59081753
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Герасимчук М.К.

Суддя-доповідач:ОСОБА_1

ПОСТАНОВА

іменем України

"19" липня 2016 р. Справа № 569/16661/15-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Шевчук С.М.

суддів: Майора Г.І.

ОСОБА_2,

за участю секретаря судового засідання Витрикузи В.П.,

сторін та їх представника позивача - ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради на постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "05" травня 2016 р. у справі за позовом Приватного підприємства - фірми "Саніта" до Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради про визнання дій незаконними,зобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Рівненського міського суду Рівненської області від 05.05.2016року визнано незаконними дії Управління містобудування і архітектури Виконавчого комітету Рівненської міської ради, які полягають у відмові надати Приватному підприємству - фірма "Саніта", паспорту прив'язки тимчасової споруди на території комунального закладу "Рівненська обласна клінічна лікарня" на вул. Київська, 78 Г в м.Рівне.

Зобов'язано Управління містобудування і архітектури Виконавчого комітету Рівненської міської ради надати Приватному підприємству - фірма "Саніта", паспорт прив'язки тимчасової споруди на території комунального закладу "Рівненська обласна клінічна лікарня" на вул. Київська, 78 Г в м.Рівне.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення яким відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування апеляційної скарги відповідач вказує, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, судове рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

На підтвердження доводів апеляційної скарги відповідач зазначив, що необхідною умовою отримання паспорту прив'язки розміщення тимчасової споруди є наявність земельної ділянки на праві власності чи користування. Договір оренди нерухомого майна від 19.01.2015року №9, що є спільною власністю територіальних громад Рівненської області, доданий позивачем до поданого пакету документів, не являється документом, що посвідчує право власності або користування земельною ділянкою відповідно до чинного законодавства у сфері земельних відносин.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до задоволення з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ПП-фірма "Саніта" звернулася до відповідача із заявою про надання паспорту прив'язки стаціонарної тимчасової споруди та відповідними доданими матеріалами.

Листом від 27 серпня 2015 року №01-ТС/24 відповідач відмовив у наданні такого паспорту прив'язки з підстав того, що позивачем не надано та не зазначено документа, що посвідчує право власності або користування на земельну ділянку на якій планується розміщення тимчасової споруди. Договір оренди нерухомого майна від 19.01.2015року №9, що є спільною власністю територіальних громад Рівненської області, доданий позивачем до поданого пакету документів, не являється документом, що посвідчує право власності або користування земельною ділянкою відповідно до чинного законодавства у сфері земельних відносин.

Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 244 від 21 жовтня 2011 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22 листопада 2011 р. за N 1330/20068

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Статтею 143 Конституції України передбачено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Згідно зі ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

У відповідності до вимог ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Відповідно до частини другої статті 28 Закону України від 17 лютого 2011 року № 3038-VI «Про регулювання містобудівної діяльності» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин; далі - Закон № 3038-VI) тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності це - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Розміщення тимчасових споруд для проведення підприємницької діяльності здійснюється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Частиною четвертою статті 28 Закону № 3038-VI встановлено, що розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21 жовтня 2011 року №244 затверджено Порядок розміщення тимчасових споруд для проведення підприємницької діяльності (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22 листопада 2011 року за № 1330/20068; далі по тексту іменовано - Порядок №244).

Відповідно до пункту 1.10. Порядку №244 для розміщення групи ТС (але не більше п'яти) розробляється єдиний паспорт прив'язки ТС з прив'язкою кожної окремої ТС з відображенням благоустрою прилеглої території та інженерного забезпечення (на топографо-геодезичній основі М 1:500).

Пунктом 2.6. Порядку №244 передбачено, що для оформлення паспорта прив'язки замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС, до якої додає: схему розміщення ТС; ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб'єкт господарювання, що має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат; схему благоустрою прилеглої території, складену замовником або суб'єктом підприємницької діяльності, який має відповідну ліцензію, архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів України»; технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж.

Відповідно до статті 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Згідно Додатку 1 до обумовленого Порядку №244 у схемі розміщення тимчасових споруд зазначається площа земельної ділянки згідно з документами на землекористування.

Паспорт прив'язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви (п. 2.7, 20.10 Порядку№244).

При оформлені паспорта прив'язки ТС забороняється вимагати від замовника додаткові документи та отримання ним погоджень, не передбачених законом та цим Порядком (п. 2.13 Порядку№244).

Відповідно до п. 2.14 Порядку №244 паспорт прив'язки ТС не надається за умов:

подання неповного пакета документів, визначених пунктом 2.6 цього Порядку;

подання недостовірних відомостей, зазначених у пункті 2.6 цього Порядку.

Ненадання паспорта прив'язки з інших підстав не допускається.

Відтак, з аналізу зазначених положень статті 116 Земельного кодексу України, пунктів 2.6, 2.14 та додатку №1 Порядку №244 слідує, що відсутність у заявника документів на землекористування є підставою для не надання паспорту прив'язки.

Враховуючи викладене, колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку, що оскаржуване рішення суду не відповідає дійсним обставинам справи та нормам матеріального і процесуального права, а відтак апеляційну скаргу слід задовольнити, а рішення суду скасувати прийняттям нового про відмову у задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради задовольнити, постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "05" травня 2016 р. скасувати, прийняти нову постанову, якою відмовити Приватному підприємству - фірми "Саніта" у задоволенні позову до Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради .

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя С.М. Шевчук

судді: Г.І. Майор

ОСОБА_2

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Приватне підприємство - фірма "Саніта" вул.Р.Шухевича,18/233,м.Рівне,33000

3- відповідачу/відповідачам: Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради вул.Лермонтова,6,м.Рівне,33028

4-представник позивача ОСОБА_3 - м.Рівне, вул.Д.Галицького,9а, 195,