Ухвала суду № 59081507, 19.07.2016, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.07.2016
Номер справи
2а-9931/10/1370
Номер документу
59081507
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 липня 2016 р. Справа № 876/7001/14

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Довгополова О.М.,

суддів Іщук Л.П., Кузьмича С.М.,

з участю секретаря судового засідання Бедрій Х.П.,

представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Управління Пенсійного фону України в Галицькому районі м. Львова на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 30 травня 2014 року у справі за позовом Управління Пенсійного фону України в Галицькому районі м. Львова до Відкритого акціонерного товариства «ЛьвівОРГРЕС» про стягнення заборгованості,-

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фону України в Галицькому районі м. Львова звернулося до суду з позовом до Відкритого акціонерного товариства «ЛьвівОРГРЕС», яким просило стягнути заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату наукової пенсії в сумі 3134,76 грн.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 30 травня 2014 року позов задоволено частково. Стягнуто з Відкритого акціонерного товариства «ЛьвівОРГРЕС» (м. Львів, вул. Тютюнників, 55; ідентифікаційний код 00128504) на користь Управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м. Львова (м. Львів, пр. Червоної Калини, 35; ідентифікаційний код 20847365) заборгованість в сумі 1 567 (одна тисяча п'ятсот шісдесят сім) грн. 40 коп. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Постанова мотивована тим, що відповідачем витрати на фінансування різниці між сумою пенсій, Управлінню не відшкодовувались. Згідно з розрахунком сум відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної як науковому працівнику і сумою пенсій, обчисленої на загальних підставах по ВАТ «ЛьвівОРГРЕС» за період з 01.01.2010 року по 31.08.2010 року сума, яка підлягає відшкодуванню 100 %, становить 3134,76 грн. Оскільки в силу п.2 ч.9 ст. 24 Закону України «Про наукову та наково-технічну діяльність» та п. 2,4 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, підприємство повинно фінансувати 50 % вказаної різниці у розмірі пенсії, то сума витрат, яку відповідач повинен відшкодувати УПФУ у Галицькому районі м. Львова, становить 1567,40 грн.

Постанову в апеляційному порядку оскаржив позивач, вважає, що вона прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, суд неповно дослідив обставини справи. Просить постанову скасувати та прийняти нову постанову про задоволення позову. На обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про обовязок відшкодовувати лише 50 відсотків різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про науково-технічну діяльність» та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів.

Заслухавши суддю-доповідача, представника позивача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що згідно з довідкою про підтвердження наукового стажу від 18.04.2007 р. № 213/1100, за час роботи з 01.04.1965 р. по 31.03.1994 р. на державному підприємстві «Південне відділення тресту «ОРГРЕС» науковий стаж ОСОБА_2 становить 29 років. Зазначено, що відповідно до Наказу Міністерства енергетики та електрифікації України № 292 від 29.12.1994 р. ВАТ «ЛьвівОРГРЕС» є правонаступником ДП «Південне відділення тресту «ОРГРЕС».

Задовольняючи частково адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_2 набув спеціальний стаж, працюючи на державному підприємстві, правонаступником якого в подальшому стало ВАТ «ЛьвівОРГРЕС». Відтак, згідно з п. 2 ч. 9 ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та п. 2, 4 Порядку, різниця між сумою пенсії, обчислена відповідно до вимог згаданого Закону та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств фінансується наступним чином: 50% різниці у розмірі пенсії - за рахунок коштів державного бюджету; 50 % різниці у розмірі пенсії - за рахунок коштів цих підприємств.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, вважаючи, що він відповідає нормам матеріального права та фактичним обставинам справи з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» (далі Закон № 1977-ХІІ) , держава для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, виплачує пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсійне забезпечення здійснюється органами Пенсійного фонду України. Виплата пенсій відповідно до статті 8 цього Закону здійснюється з коштів Пенсійного фонду України.

Статтею 81 цього Закону передбачено, що призначення пенсій, оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду. У разі, якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» та інших законодавчих актів, призначається одна пенсія за її вибором.

При цьому, відповідно до ч. 9 ст. 24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» різниця між сумою призначеної пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується: - для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету; - для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом; - для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.

На виконання наведеної норми зазначеного Закону Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 372 про затвердження Порядку, який визначає механізм фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної, зокрема, науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації, та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право вказані особи (далі Порядок).

Відповідно до п. 2, 4 Порядку, за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів. У разі ліквідації або зміни власника підприємства, установи, організації чи вищого навчального закладу III - IV рівнів акредитації різниця у розмірі пенсії фінансується за рахунок коштів її правонаступників у порядку, що діяв стосовно цих підприємств, установ, організацій та закладі до моменту ліквідації або зміни власника.

Судом першої інстанції встановлено та вірно враховано, що в період з 01.04.1965 р. по 31.03.1994 р. ОСОБА_2 працював на ДП «Південне відділення тресту «ОРГРЕС», правонаступником якого є відповідач ВАТ «ЛьвівОРГРЕС».

Відповідно до пункту 5 Порядку перетворення в процесі приватизації державних підприємств у відкриті акціонерні товариства, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України від 7 грудня 1992 року № 686, з моменту державної реєстрації відкритого акціонерного товариства активи і пасиви державного підприємства приймаються товариством. Товариство є правонаступником прав і обов'язків підприємства, що приватизується.

Аналіз зазначених норм права дає підстави вважати, що у випадках, коли відбувається перетворення в процесі приватизації державного підприємства у відкрите акціонерне товариство, до правонаступника переходять права і обов'язки державного підприємства, що приватизується, у тому числі й обов'язок зі сплати різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону № 1977-ХІІ, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів.

Враховуючи наведене вище, є вірним висновок суду першої інстанції про те, що необхідно керуватися п.2 ч.9 ст. 24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» та п.п. 2, 4 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи.

Таким чином, оскільки відповідно до Закону № 1977-ХІІ підприємство повинно фінансувати 50 % різниці між сумою пенсії за Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність» та сумою пенсій, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, то сума витрат, яку відповідач повинен відшкодувати позивачу становить 1 567,40 грн. (тобто 50% від 3 134,76 грн.).

У відповідності до ст. 24 Закону № 1977-ХІІ та Порядку, відповідачу були направлені два повідомлення про суми витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів. Проте в порушення наведених вище норм, відповідачем належні до відшкодування суми не сплачені.

Як вбачається з довідки про суми пенсії призначеної відповідно до вимог Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» по особовому рахунку № 170010, ОСОБА_2 у період з січня 2010 року по серпень 2010 року нараховано та виплачено пенсію на загальну суму 24897,98 грн., з них 3134,76 грн. - відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», 21 763,22 грн. - відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Наведене вище підтверджує висновок суду першої інстанції про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Враховуючи наведене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фону України в Галицькому районі м. Львова залишити без задоволення.

Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 30 травня 2014 року у справі № 2а-9931/10/1370 за позовом Управління Пенсійного фону України в Галицькому районі м. Львова до Відкритого акціонерного товариства «ЛьвівОРГРЕС» про стягнення заборгованості залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

ГоловуючийО.М. Довгополов

СуддіЛ. П. Іщук

ОСОБА_3

Повний текст ухвали виготовлений 19.07.2016 року