Ухвала суду № 59081380, 14.07.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.07.2016
Номер справи
810/5839/15
Номер документу
59081380
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 810/5839/15 Головуючий у 1-й інстанції: Кушнова А.О. Суддя-доповідач: Желтобрюх І.Л.

У Х В А Л А

Іменем України

14 липня 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючої-судді: Желтобрюх І.Л.,

суддів: Ісаєнко Ю.А.,

Шостака О.О.,

при секретарі: Вітковській К.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України на постанову Київського окружного адміністративного суду від 21 березня 2016 року у справі за адміністративним позовом Дочірнього підприємства «Рітейл Іст» до Ірпінської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Дочірнє підприємство «Рітейл Іст» звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Ірпінської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області, Державної фіскальної служби України та просило (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог):

- визнати протиправною бездіяльність відповідачів щодо незабезпечення автоматичного збільшення суми, на яку ДП «Рітейл Іст» має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних, на величину від'ємного значення за червень 2015 року у розмірі 8 827 731 грн., у системі електронного адміністрування податку на додану вартість у визначений законом термін;

- зобов'язати відповідачів збільшити у системі електронного адміністрування податку на додану вартість реєстраційну суму, на яку ДП «Рітейл Іст» має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних на величину від'ємного значення за червень 2015 року у розмірі 8 827 731 грн. та відобразити відповідне збільшення у системі електронного адміністрування ПДВ.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 21 березня 2016 року позов задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність ДФС України, яка полягає у незабезпеченні автоматичного збільшення суми, на яку ДП «Рітейл Іст» має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 24), що зазначене у податковій звітності з податку на додану вартість за червень 2015 року та зобов'язано збільшити у системі електронного адміністрування податку на додану вартість суму, на яку позивач має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 24) у розмірі 8827731 грн., що вказана у податковій декларації з податку на додану вартість за червень 2015 року. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням ДФС України подала апеляційну скаргу, в якій просила постанову суду першої інстанції скасувати як таку, що ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити в повному обсязі. В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на те, що збільшення суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду, здійснюється автоматично.

Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, які з'явилися у судове засідання, вивчивши матеріали справи, дослідивши й проаналізувавши доводи апеляційної скарги і докази на їх підтвердження, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції, ДП «Рітейл Іст» є платником податку на додану вартість, якому в системі електронного адміністрування податку на додану вартість відкрито рахунок за №37511000185955.

Згідно витягу з системи електронного адміністрування ПДВ №20072015 від 20 липня 2015 року, на рахунку ДП «Рітейл Іст» за реквізитами «сума збільшення, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних» обліковувалась сума в розмірі 8907692 грн.

20 Липня 2015 року позивач подав до Ірпінської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області податкову декларацію з ПДВ за червень 2015 року, де у рядку 24 «Сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду» відобразив суму 8827731 грн.

03 Серпня 2015 року ДФС України на підставі Закону України від 16 липня 2015 року №643-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість» здійснила обнуління суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН.

Після проведеного обнуління, станом на 19 серпня 2015 року на рахунку ДП «Рітейл Іст» показник суми від'ємного значення, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, дорівнював нулю, що підтверджується витягом від 19 серпня 2015 року №19.

В зв'язку з означеним позивач звернувся до ДФС України зі скаргою, в якій вимагав у порядку пункту 34 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України та Закону України від 16 липня 2015 року №643-VІІІ збільшити ДП «Рітейл Іст» реєстраційну суму на суму непогашеного станом на 1 липня 2015 року від'ємного значення, відображену в рядку 24 податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року.

Листом від 14 грудня 2015 року №3261/10/10-36-15-01-19 ГУ ДФС у Київській області повідомило позивача, що причиною незбільшення в автоматичному порядку реєстраційної суми стали висновки перевірки правомірності формування від'ємного значення за грудень 2014 року, результати якої оформлені Актом від 13 жовтня 2015 року №1344/22-4/38903507.

Частково задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки податковим законодавством закріплено обов'язок ДФС України автоматично збільшити у системі електронного адміністрування податку на додану вартість реєстраційну суму на суму непогашеного від'ємного значення, - позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню. Разом з тим, суд зазначив, що відсутні правові підстави для зобов'язання Ірпінської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області вжити відповідних дій, оскільки остання не має повноважень у сфері супроводження операцій в системі електронного адміністрування ПДВ.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з такого.

Відповідно до ч.1 ст.195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Таким чином, перегляду в апеляційному порядку підлягає лише та частина позовних вимог, які були задоволенні судом першої інстанції та стали підставою до звернення апелянта зі скаргою.

Так, на підставі Закону України від 28 грудня 2014 року №71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» (далі - Закон № 71) було запроваджено систему електронного адміністрування ПДВ (п. 35 підр. 2 розд. XX Кодексу): з 1 січня до 1 липня 2015 року (або до дати, визначеної в окремому рішенні Верховної Ради України про скорочення терміну перехідного періоду відповідно до пункту 7 Прикінцевих положень Закону № 71) - у тестовому режимі; з 1 липня 2015 року - на постійній основі.

Основні принципи функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість визначено статтею 200-1 ПК України, а порядок електронного адміністрування податку на додану вартість затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року №569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» (далі - Порядок).

За визначенням, наведеним у пункті 2 Порядку, рахунок у системі електронного адміністрування податку - це рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який таким платником перераховуються кошти у сумі, необхідній для досягнення розміру суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також у сумі, необхідній для сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку.

29 Липня 2015 року набрав чинності Закон України від 16 липня 2015 року №643-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість», яким підрозділ 2 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України доповнено пунктом 34, відповідно до якого станом на третій робочий день після дати набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість» зареєстрованим платникам податку значення суми податку (позитивне або від'ємне), на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначене пунктом 2001.3 статті 2001 цього Кодексу, та значення усіх її складових, визначених цим Кодексом, дорівнюють нулю, крім значень її складових УНаклОтр, УНаклВид та УМитн, що були сформовані, починаючи з 01 липня 2015 року.

Зареєстрованим платникам податку таке значення автоматично збільшується контролюючим органом до 31.07.2015 для платників податків, що застосовують звітний (податковий) період місяць, без проведення перевірок, передбачених статтею 200 цього Кодексу, на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, та суму непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду, що зазначено в податковій звітності з податку на додану вартість, у якій відображаються розрахунки з бюджетом та/або відображаються операції, що стосуються спеціального режиму оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, за червень 2015 року. На таку суму платником податку збільшується розмір суми податкового кредиту за звітний (податковий) період (липень 2015 року) (підпункт 4 пункту 34 підрозділу 2 розділу ХХ Прикінцеві положення Податкового кодексу України).

Аналогічний алгоритм дій ДФС України визначений підпунктом 3 пункту 10 Порядку.

Відповідно до Плану заходів ДФС для забезпечення реалізації норм вказаного Закону з удосконалення СЕА, відповідачем о 00 годин 00 хвилин 3 серпня 2015 року проведено обнулення показників податкової звітності платників податків, сформованих до 01 липня 2015 року.

При цьому планом заходів окремо визначено, що у зв'язку із переведенням роботи системи електронного адміністрування ПДВ в штатний режим до 20 серпня 2015 року платникам податку, що застосовують звітний податковий період квартал, сума податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН (УНакл), буде збільшена на суму від'ємного значення, непогашеного станом на 01.07.2015 та задекларованого у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за ІІ квартал 2015 року.

Згідно повідомлення прес-служи ДФС України від 05.08.2016, опублікованого на офіційному веб-порталі ДФС України (http://sfs.gov.ua/media-tsentr/novini/209359.html) ДФС України до 10 серпня 2015 року зобов'язувалась забезпечити збільшення зареєстрованим платникам податку сума (УНакл) на суму від'ємного значення, непогашеного станом на 01.07.2015 та задекларованого платником у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за червень, що була надана платниками до 31.07.2015.

Таким чином, протягом серпня 2015 року Державна фіскальна служба України у зв'язку з переведенням роботи системи електронного адміністрування ПДВ у штатний режим зобов'язана була автоматично збільшити значення суми податку, на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 24), та суму непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду (рядок 31), що зазначене у податковій звітності з податку на додану вартість за червень 2015 року.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем у декларації з податку на додану вартість за червень 2015 року в рядку 24 «сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду», відображено суму в розмірі 8827731 грн. Вказана податкова декларація з ПДВ за червень 2015 року була прийнята ДФС України 20.07.2015 за реєстраційним номером 9153563125, що підтверджується квитанції №2, тобто до 31.07.2015.

Однак, станом на час розгляду справи як судом першої інстанції так і судом апеляційної інстанції ДФС України так і не вчинила дій, спрямованих на збільшення суми, на яку ДП «Рітейл Іст» має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних, на суму від'ємного значення податку, непогашеного станом на 1 липня 2015 року та задекларованого позивачем у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року.

За наведених обставин колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що бездіяльність Державної фіскальної служби України, що полягає у незбільшенні значення суми податку, на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму від'ємного значення, непогашеного станом на 1 липня 2015 року та задекларованого позивачем у рядках 24 податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року, є протиправною.

При цьому суд апеляційної інстанції відхиляє посилання апелянта на матеріали перевірки ДП «Рітейл Іст», оформленої Актом від 13 жовтня 2015 року №1344/22-4/38903507, як на підставу для відмови у збільшенні позивачу реєстраційної суми, з огляду на таке.

Насамперед слід зазначити, що автоматичне збільшення реєстраційної суми (УНакл) на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 24 декларації за червень 2015 року), мало бути завершене ДФС України не пізніше 03 серпня 2015 року, тоді як зазначену перевірку 26 серпня 2015 року лише розпочато, а відповідне рішення про зменшення від'ємного значення прийняте 27 жовтня 2015 року.

Крім того, податкове повідомлення-рішення від 27 жовтня 2015 року №0001462204, винесене за результатами такої перевірки, було оскаржене позивачем в адміністративному та судовому порядку.

За результатами судового розгляду постановою Київського окружного адміністративного суду від 10.06.2016 по справі № 810/1105/16 вищеозначене податкове повідомлення-рішення було визнане протиправним та скасоване.

Тобто сума, на яку Ірпінська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області зменшила позивачу від'ємне значення ПДВ за грудень 2014 року, враховане позивачем у складі суми від'ємного значення у декларації з ПДВ за червень 2015 року, наразі є неузгодженою.

До того ж, на переконання колегії суддів, повідомлення-рішення, яким платнику податків зменшено від'ємне значення на суму 2180,00 грн., не може бути підставою для неврахування від'ємного значення з ПДВ на суму 8827731,00 грн. в рахунок збільшення реєстраційної суми взагалі, оскільки законом визначено суворий алгоритм дій суб'єкта владних повноважень, якого останній повинен дотримуватися в обох цих процедурах.

Таким чином, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.

Допущення судом першої інстанції порушень норм матеріального та процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи, колегією суддів не виявлено, а тому підстав для скасування оскаржуваної постанови суду немає.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України залишити без задоволення, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 21 березня 2016 року, - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуюча:

Судді:

Повний текст ухвали виготовлено 19 липня 2016 року.

Головуючий суддя Желтобрюх І.Л.

Судді: Шостак О.О.

Ісаєнко Ю.А.