КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 826/5206/15 Головуючий у 1-й інстанції: Качур І.А. Суддя-доповідач: Шелест С.Б.
У Х В А Л А
Іменем України
19 липня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуюча суддя : Шелест С.Б.
Судді: Мєзєнцев Є.І., Чаку Є.В.
При секретарі судового засідання: Кравченко Л.А.
За участі представника позивача: Семенцова О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Обслуговуючого кооперативу автостоянки «Дружба» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.12.15р. у справі №826/5206/15 за позовом Обслуговуючого кооперативу автостоянки «Дружба» до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі ГУ ДФС у м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії
у с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з позовом, у якому просив: визнати відмову відповідача у внесенні до Реєстру неприбуткових організацій Обслуговуючого кооперативу автостоянки «Дружба» протиправною; скасувати рішення № 11 від 22.01.15р. та зобов'язати відповідача внести Обслуговуючий кооператив автостоянки «Дружба» до Реєстру неприбуткових організацій.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.12.16р. у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаною постановою, позивач подав апеляційну скаргу, у якій просить суд скасувати постанову з мотивів порушення судом норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення про задоволення позову.
Свої вимоги апелянт мотивує тим, що судом першої інстанції безпідставно не враховано, що згідно установчих документів позивач є неприбутковою та некомерційною організацією.
Заслухавши суддю-доповідача, представника позивача, розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу позивача, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, рішенням відповідача від 22.01.15р. №11 відмовлено у внесенні позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
З листа від 26.01.15р. №1668/10/26-53-15-03-08 вбачається, що підставою для відмови слугувало те, що позивач згідно ст. 157 Податкового кодексу України не віднесений до переліку установ та організацій, які можуть бути включені до Реєстру неприбуткових організацій.
Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції погодився з висновком відповідача щодо відсутності підстав для включення позивача до Реєстру неприбуткових організацій.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Правові, організаційні, економічні та соціальні основи функціонування кооперації в Україні регламентовані приписами Закону України від 10 липня 2003 року №1087-ІV «Про кооперацію» (зі змінами та доповненнями; далі - Закон №1087).
Відповідно до ст.2 Закон №1087 обслуговуючий кооператив - кооператив, який утворюється шляхом об'єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності. Обслуговуючі кооперативи надають послуги іншим особам в обсягах, що не перевищують 20 відсотків загального обороту кооперативу.
Згідно ст. 6 Закону №1087 кооператив є первинною ланкою системи кооперації і створюється внаслідок об'єднання фізичних та/або юридичних осіб на основі членства для спільної господарської та іншої діяльності з метою поліпшення свого економічного стану.
Відповідно до завдань та характеру діяльності кооперативи поділяються на такі типи - виробничі, обслуговуючі та споживчі. За напрямами діяльності кооперативи можуть бути житлово-будівельними, садово-городніми, гаражними, торговельно-закупівельними, транспортними, освітніми, туристичними, медичними тощо.
Кооператив є юридичною особою, має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в установах банків, печатку із своїм найменуванням (ст.6 Закону №1087).
Дохід кооперативу розділяється, у тому числі, на сплату податків і зборів (обов'язкових платежів) до відповідних бюджетів ст.25 Закону №1087.
Кооператив відповідно до свого статуту самостійно визначає основні напрями діяльності, здійснює її планування.
Кооперативи мають право провадити будь-яку господарську діяльність, передбачену статутом і не заборонену законом.
Виробничі кооперативи провадять господарську діяльність з метою одержання прибутку. Інші кооперативи надають послуги своїм членам, не маючи на меті одержання прибутку (ст.23 Закону №1087).
З наведеного вбачається, що кооператив, який надає послуги своїм членам, не маючи на меті одержання прибутку, відноситься до типу обслуговуючий або споживчий. При цьому, в залежності від напряму діяльності кооператив може бути сільськогосподарським, житловим, житлово-будівельним, садово-городнім, гаражним, торговельно-закупівельним, транспортним, освітнім, туристичним, медичним тощо.
Отже, статутні документи неприбуткових організацій повинні містити вичерпний перелік видів їх діяльності, які не передбачають одержання прибутку згідно з нормами законів, що регулюють їх діяльність.
Так, підпункт 14.1.121 статті 14 Податкового кодексу України визначає неприбуткові підприємства, установи та організації як підприємства, установи та організації, основною метою діяльності яких є не одержання прибутку, а провадження благодійної діяльності та меценатства і іншої діяльності, передбаченої законодавством.
За змістом пункту 133.1 Податкового кодексу України, неприбуткові організації, а саме: громадські об'єднання, політичні партії, релігійні, благодійні організацій, пенсійні фонди, метою яких не може бути одержання і розподіл прибутку серед засновників, членів органів управління, інших пов'язаних з ними осіб, а також серед працівників таких організацій, не є платниками податку на прибуток за умови внесення таких установ та організацій до Реєстру неприбуткових організацій та установ контролюючими органами в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Відповідно до п. 5 Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.01.13р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.02.13р. № 267/22799, присвоєння установам та організаціям ознаки неприбутковості здійснюють державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні, об'єднані та спеціалізовані державні податкові інспекції відповідно до такої структури ознаки.
Разом з тим, пунктами 2, 3 розділу II Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій встановлено, що для внесення до Реєстру неприбуткова установа або організація повинна подати до органу державної податкової служби за її місцезнаходженням реєстраційну заяву за формою 1-РН згідно з додатком 1 до цього Положення, а також копії установчих документів. Органи державної податкової служби можуть проводити перевірку відомостей, що містяться в поданих документах.
Як свідчать обставини справи, у п.3.2 Статуту ОКА «Дружба» зазначено, що завданнями Кооперативу, зокрема, є забезпечення ремонтно-механічного виробництва, ремонту технологічного обладнання, ремонту технологічного обладнання, ремонту автомобілів, торгівлі автозапчастинами, тощо.
Згідно з п.4.1 Кооператив має право надавати послуги за цінами і тарифами, що встановлюються на договірних засадах окремо для членів кооперативу та інших осіб.
Таким чином, положення Статуту позивача передбачають надання послуг особам, іншим, аніж члени кооперативу, крім того до видів діяльності віднесено торгівлю автозапчастинами, що не може бути неприбутковою діяльністю. Законодавством чітко передбачено, що у статуті неприбуткової організації міститься вичерпний перелік видів діяльності, які не передбачають отримання прибутку, позаяк у Статуті позивача передбачено види діяльності, які передбачають отримання прибутку та «інше».
Приймаючи до уваги те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду доводами апелянта не спростовані, підстави для задоволення апеляційної скарги - відсутні.
Керуючись ст.ст.195, 196, 200, 205, 206 КАС України, Київський апеляційний адміністративний суд
у х в а л и в:
апеляційну скаргу Обслуговуючого кооперативу автостоянки «Дружба» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.12.15р. у справі №826/5206/15 - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.12.15р. у справі №826/5206/15 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуюча суддя Шелест С.Б.
Судді : Мєзєнцев Є.І.
Чаку Є.В.
Повний текст ухвали складений: 20.07.16р.
Головуючий суддя Шелест С.Б.
Судді: Чаку Є.В.
Мєзєнцев Є.І.