Постанова № 59077454, 01.07.2016, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.07.2016
Номер справи
807/2386/15
Номер документу
59077454
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

01 липня 2016 рокум. Ужгород№ 807/2386/15

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Скраль Т.В.

при секретарі Грин-Лумей В.Г.,

за участю сторін:

позивача: Державне підприємство "Закарпатський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" - представник ОСОБА_1 (довіреність від 30.05.2016 року),

відповідача ОСОБА_2 Держпраці у Закарпатській області представники ОСОБА_3, ОСОБА_4 ( довіреність № 11 та № 12 від 11 квітня 2016 року),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Закарпатський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" до ОСОБА_2 Держпраці у Закарпатській області про визнання дій протиправними, -

В С Т А Н О В И В:

У відповідності до ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 01 липня 2016 року проголошено вступну та резолютивну частини Постанови. Постанова в повному обсязі складена 08 липня 2016 року.

01 грудня 2015 року, позивач - Державне підприємство "Закарпатський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Територіальної державної інспекції з питань праці у Закарпатській області (далі - відповідач), якою просило: визнати незаконними дії ОСОБА_2 держпраці у Закарпатській області по проведенню протягом періоду з 16.11.2015 року по 18.11.2015 року перевірки Державного підприємства "Закарпатський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" (а.с.3-5).

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що в період з 16.11.2015 року по 18.11.2015 року в Державному підприємстві "Закарпатський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" Територіальною державною інспекцією з питань праці у Закарпатській області проведено перевірку, за результатами якої, складено акт за № 07-02-002/25 від 18.11.2015 року. Однак, позивач вважає, перевірку незаконною та протиправною виходячи з наступного. Стверджує, що відповідачем було здійснено перевірку позивача без жодних підстав та відповідних документів на підтвердження права на проведення такої перевірки, що суперечить вимогам п.3 прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28.12.2014 року, яким передбачено, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установи та організацій, а також фізичних осіб-підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявою субєкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України. Таким чином, відповідач провів вищевказану перевірку в супереч вимогам вищезазначеного Закону, поза межами своєї компетенції та з перевищенням своїх повноважень.

В судовому засіданні представник позивача заявлені вимоги підтримав з підстав, викладених у адміністративному позові, просить позов задовольнити в повному обсязі, визнати незаконними дії відповідача по проведенню перевірки з 16.11.2015 року по 18.11.2015 року.

16 лютого 2016 року, відповідач подав письмові заперечення проти позову (а.с.61), згідно яких, позовні вимоги не визнають, посилаючись на те, що управління Держпраці у Закарпатській області має право відповідно до Конвенції № 81 та підпункту 5 пункту 6 Положення ОСОБА_2 Держпраці, проводити безперешкодно відповідно до вимог закону без попереднього повідомлення в будь-яку робочу годину доби перевірки виробничих, службових, адміністративних приміщень та обєктів виробництва фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, експлуатують машини, механізми устаткування підвищеної небезпеки, та у разі виявлення фіксувати факти порушення законодавства, нагляд та контроль за дотриманням якого віднесено до повноважень ОСОБА_2 Держпраці.

Представники відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечили, з підстав, вказаних у письмових запереченнях проти позову, просять суд у задоволенні позову відмовити.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову, виходячи з наступного.

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, згідно направлення № 53 від 12 листопада 2015 року на проведення перевірки суб'єкта господарювання головному державному інспектору Управління Держпраці у Закарпатській області доручено проведення у період з 13 по 23 листопада 2015 року позапланової перевірки з питань додержання законодавства про працю. підставою для здійснення перевірки був Наказ ОСОБА_2 Держпраці у Закарпатській області № 80 від 12.11.2015 року, виданий на виконання доручення Державної служби України з питань праці № 4316/0/4.306/6/ДП-15 від 11.11.2015 року.

В період з 16 листопада 2015 року по 18 листопада 2015 року, управлінням Держпраці у Закарпатській області було проведено перевірку Державного підприємства "Закарпатський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою", за результатами якої складено акт перевірки додержання субєктами господарювання законодавства про працю та загальнообовязкове державне соціальне страхування за № 07-02-002/25 від 18 листопада 2015 року. Згідно якого встановлено, що позивачем станом на 18 листопада 2015 року порушено вимоги ч.1 ч.4 ст.115, ч.1 ст.116 Кодексу законів про працю України, ч.1 ст.24 Закону України "Про оплату праці" та ст.21 Закону України "Про відпустки"(а.с.6-31).

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Державна служба України з питань праці (Держпраці) згідно Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 96, є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Згідно Положення про ОСОБА_2 Держпраці, затвердженого наказом Держпраці від 04.02.2016 року № 8, управління Держпраці у Закарпатській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці та відповідно їй підпорядковується.

У відповідності до пп.5 п.4 Положення, ОСОБА_2 Держпраці, згідно покладених на нього завдань, здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі, їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю.

Згідно з пп.5 п.6 Положення, ОСОБА_2 Держпраці, для виконання покладених на нього завдань має право, безперешкодно проводити відповідно до вимог закону без попереднього повідомлення в будь-яку робочу годину доби перевірки виробничих, службових, адміністративних приміщень та об'єктів виробництва фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, експлуатують машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, та у разі виявлення фіксувати факти порушення законодавства, здійснення нагляду та контролю за додержанням якого віднесено до повноважень Держпраці.

ОСОБА_2 Держпраці при здійсненні перевірок з питань дотримання законодавства про працю у своїй діяльності керується наказом Міністерства соціальної політики від 02.07.2012 року № 390 "Про затвердження Порядку проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції з питань праці та її територіальних органів".

Відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 100 та розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 року № 929-р, функції і повноваження Державної інспекції України з питань праці передані правонаступникам Державній службі України з питань праці та її територіальним органам.

Держпраці у межах повноважень, передбачених законом, на основі та на виконання Конституції та законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України, наказів Мінсоцполітики видає накази організаційно-розпорядчого характеру, організовує і контролює їх виконання.

Державне підприємство "Закарпатський науково-дослідний інститут землеустрою", мотивуючи позовні вимоги щодо незаконності проведення планової перевірки, посилається на наявність мораторію на проведення перевірок субєктів господарювання, встановленого Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28.12.2014 року № 71-VІІІ (далі ОСОБА_4 № 71).

Відповідно до п.3 Прикінцевих положень вказаного Закону, у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб-підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою субєкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами КПК України. В той же час, зазначене обмеження не поширюється: з 1 січня 2015 року на перевірки субєктів господарювання, що ввозять на митну територію України та/або виробляють та/або реалізують підакцизні товари на перевірки дотримання норм законодавства з питань наявності ліцензій, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, єдиного соціального внеску, відшкодування податку на додану вартість; з 1 липня 2015 року на перевірки платників єдиного податку другої і третьої (фізичні особи-підприємці) груп, крім тих, які здійснюють діяльність на ринках, продаж товарів у дрібно роздрібній торговельній мережі через засоби пересувної мережі, за винятком платників єдиного податку, визначених пунктом 27 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України з питань дотримання порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій.

Відтак, Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" направлений на врегулювання відносин, що виникають у сфері справляння податків і зборів та передбачає внесення змін до податкового законодавства.

Отже, за своєю метою та змістом цей ОСОБА_4 покликаний врегулювати саме податкові, а не будь-які інші правовідносини.

Крім того, відповідно до п.1.1 ст.1 Податкового кодексу України даний кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Вказаним Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності тих контролюючих органів, про які йдеться у пункті 41.1 статті 41 цього Кодексу. Такими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.

Відтак, беручи до уваги завдання ОСОБА_2 Держпраці у Закарпатській області, визначені Положенням про ОСОБА_2 Держпраці у Закарпатській області, суд доходить висновку, що відповідач у цій справі не є контролюючим органом доходів і зборів в розумінні вимог пункту 41.1 статті 41 ПК України.

Тому приписи пункту 3 Прикінцевих положень Закону від 28.12.2014 року № 71-VІІІ не можуть поширюватись на ОСОБА_2 Держпраці у Закарпатській області, як помилково стверджує позивач.

Крім того, 28 грудня 2014 року Верховною Радою України прийнято ОСОБА_4 України № 76 "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", який набув чинності 01.01.2015 року (далі - ОСОБА_4 № 76).

Відповідно до п.8 розділу ІІІ "Прикінцеві положення" Закону № 76 установлено, що перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України та Державної фінансової інспекції України) здійснюються протягом січня-червня 2015 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки.

Таким чином, на період з січня по червень 2015 року поширювалось обмеження щодо проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців контролюючими органами, зокрема й Державною інспекцією з питань праці та її територіальними органами.

Проте, оскільки дія вищевказаного мораторію закінчилась, починаючи з 01 липня 2015 року проведення заходів державного контролю за дотриманням законодавства про працю у загальному порядку відновилось.

Відтак, прийняття відповідачем наказу № 80 від 12.11.2015 року "Про проведення позапланових перевірок" в частині проведення позапланової перевірки на ДП "Закарпатський науково-дослідний проектний інститут землеустрою" та проведення такої перевірки з 16.11.2015 року по 18.11.2015 року узгоджується з положеннями чинного законодавства.

Крім того, на переконання суду норми Закону № 76, зокрема щодо обмежень у проведенні перевірок, є загальними та стосуються всіх контролюючих органів. Тоді як норми Закону № 71, у вказаній частині, є спеціальними та стосуються контролюючих органів, що забезпечують формування єдиної державної податкової, державної митної політики щодо адміністрування податків, зборів та митних платежів, оскільки критеріями визначення переліку підприємств, на які такі обмеження не поширюються, зокрема, є обсяг доходу за попередній календарний рік, а також певний вид діяльності таких підприємств (виробництво чи імпорт підакцизних товарів).

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. ОСОБА_2 Держпраці у Закарпатській області доведено правомірність проведення перевірки з 16.11.2015 року по 18.11.2015 року ДП "Закарпатський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" та, як наслідок, вимоги позову не відповідають положенням законодавства та встановленими в судовому засіданні обставинам справи, що підтверджені належними та допустимими доказами, в звязку з чим в задоволенні позову слід відмовити.

Згідно ч.2 ст.94 КАС України та в зв'язку з відсутністю судових витрат відповідача, судові витрати по справі не стягуються та за рахунок бюджету не компенсуються.

Керуючись ст. ст. 17, 71, 86, 160,163,165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позовних вимог Державного підприємства "Закарпатський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" до ОСОБА_2 Держпраці у Закарпатській області про визнання дій протиправними - відмовити .

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

СуддяОСОБА_5