Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 липня 2016 р. Справа №805/1547/16-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 10 година 00 хвилин
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабіча С.І., за участю секретаря судового засідання Мангуш З.В. та представників сторін:
позивача - не з'явився;
відповідача - Помалюк І.В.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування наказу «Про проведення документальної планової виїзної перевірки» № 175 від 13.04.2016 року,
В С Т А Н О В И В:
Фізична особа - підприємець ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області, відповідно до якого просить визнати протиправним та скасувати наказ Державної податкової інспекції м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області № 175 від 13.04.2016 року «Про проведення документальної планової виїзної перевірки Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що вважає наказ податкового органу № 175 від 13.04.2016 року протиправним, у зв'язку із мораторієм на проведення перевірок суб'єктів господарювання, встановленим Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи».
Відповідач проти задоволення адміністративного позову заперечував, вказавши, що оскільки фізична особа - підприємець ОСОБА_2 здійснює роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами вона відноситься до суб'єктів господарювання, які реалізують підакцизні товари, отже норми п. 3 розділу ІІ «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», щодо обмежень в проведенні перевірок на позивача не поширюються.
Позивач у судове засідання не з'явився про дату, час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином, через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи за його відсутністю.
Дослідивши надані сторонами докази, повно та всебічно дослідивши всі обставини даної справи суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог та встановив таке.
Суд застосовує норми матеріального права у редакції, що була чинною станом на момент виникнення спірних правовідносин (прийняття спірного наказу від 13.04.2016 р.).
Фізична особа - підприємець ОСОБА_2 здійснює роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами, що підтверджується переліком ліцензій, зареєстрованих у Державній податковій інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області.
Позивач отримав листа від ДПІ у м. Краматорську № 2072/10-05-15-13-04-13-3 від 15 квітня 2016 року, у якому, з посиланням на п.п. 20.1.13, 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 та п.п. 75.1 ст. 75, п. 77.1, 77.4, ст.. 77, п. 82.1 ст. 82 Податкового кодексу України, податковий орган повідомляє платника податків про проведення документальної планової виїзної перевірки господарської діяльності з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2013 року по 31.12.2015 року, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 року по 31.12.2015 року.
Для проведення документальної планової виїзної перевірки ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області, відповідно до п.п. 20.1.6 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, із змінами та доповненнями, просило позивача надати первинні документи, що підтверджують здійснення господарських операцій за період з 01.01.2013 року по 31.12.2015 року.
Разом з листом № 2072/10-05-15-13-04-13-3 від 15 квітня 2016 року, позивачем отримано, наказ ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області № 175 від 13.04.2016 року «Про проведення документальної планової виїзної перевірки» та повідомлення від № 55 від 13.04.2016 року про те, що з 29.04.2016 року податковим органом буде проводитись документальна планова перевірка фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 з питань дотримання податкового валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2013 року по 31.12.2015 року, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 року по 31.12.2015 року.
Державною податковою інспекцією у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області на підставі пунктів 20.1.4, 20.1.13 п. 20.1 ст. 20, п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, п.77.1, 77.4 ст. 77, п.82.1 ст. 82 Податкового кодексу України зі змінами та доповненнями, складений наказ № 175 від 13.04.2016 року про проведення з 29.04.2016 року документальної планової виїзної перевірки, та повідомлення № 55 від 13.04.2016 року про проведення документальної планової виїзної перевірки, які вручені особисто позивачу 15 квітня 2016 року. Одночасно з наказом та повідомленням позивачу був вручений лист № 2072/10/05-15-13-04-13-3 від 15 квітня 2016 року щодо надання для проведення перевірки первинних документів, пов'язаних із здійсненням фінансово - господарської діяльності.
На підставі наказу ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області № 175 від 13.04.2016 року № 175 про проведення документальної планової виїзної перевірки, наказу № 216 про проведення терміну проведення документальної планової виїзної перевірки, направлень № 148, 149, 150 від 27.04.2016 року на проведення документальної планової виїзної перевірки, з 29.04.2016 року по 24.05.2016 року проведена документальна планова виїзна перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2013 року по 31.12.2015 року, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 року по 31.12.2015 року.
Згідно заяви позивача від 29.04.2016 року документальна планова виїзна перевірка була проведена у приміщенні за адресою: м. Краматорськ, вул. Уральська, буд. 12, яку орендував позивач на період з 01.05.2016 року по 30.06.2016 року, відповідно до договору оренди № ОЕ-29/04-СРВ від 29.04.2016 року.
За результатами документальної планової виїзної перевірки податковим органом складений акт № 146/05-15-13-04-2847415248 від 31.05.2016 року.
Згідно п. 15.1. Податкового кодексу України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Відповідно до підпункту 16.1.2 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків.
Відповідно до п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України, контролюючи органі мають право проводити камеральні документальні (планові або позапланові, виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до п. 77.4 ст. 77 ПК України, про проведення документальної планової перевірки керівником контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.
Відповідно до п. 75.1.2 ст. 75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Суд звертає увагу позивача, на те що відповідно до п.3 розділу ІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» встановлено, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій , фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України.
Зазначене обмежене не поширюється:
- з 1 січня 2015 року на перевірки суб'єктів господарювання, що ввозять на митну територію України та/або виробляють та/або реалізують підакцизні товари, на перевірки дотримання норм законодавства з питань наявності ліцензій, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, єдиного соціального внеску, відшкодування податку на додану вартість;
- з 1 липня 2015 року на перевірки платників єдиного податку другої і третьої (фізичні особи - підприємці) груп, крім тих, які здійснюють діяльність на ринках, продаж товарів у дрібнороздрібній торговельній мережі через засоби пересувної мережі, за винятком платників єдиного податку, визначених пунктом 27 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, з питань дотримання порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій.
Судом встановлено, що адресою місця торгівля фізичної особи - підприємця ОСОБА_2, є наступні юридичні адреси: м. Краматорськ, вул. Шкільна, буд. 2, м. Краматорськ, вул. Горького, буд. 20, м. Краматорськ, вул. Лікарська, буд. 17, види діяльності роздрібна торгівля алкогольними напоями, на які видані ліцензії № 05/15/15/0/10815, № 05/15/15/1/10816, № 05/15/15/0/10817, № 05/15/15/1/10818, 05/15/15/0/10819, № 05/15/15/1/10820 термін дії яких, з 29.03.2012 року по 29.03.2013 року, з 29.03.2013 року по 29.03.2014 року, з 29.03.2014 року по 29.03.2015 року та з 29.03.2015 року по 29.03.2016 року.
Фізична особа - підприємець ОСОБА_2 з 01 квітня 2012 року здійснює діяльність на загальній системі оподаткування, види діяльності, якої згідно реєстраційних даних, є роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами, та надання інших інформаційних послуг. Починаючи з 29 березня 2012 року позивач отримав ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі тютюновими виробами та алкогольними напоями, а з 01 січня 2015 року надає декларації з акцизного податку.
Таким чином, позивач відноситься до суб'єктів господарювання, які реалізують підакцизні товари, а отже норми п. 3 розділу ІІ «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України податкової реформи», щодо мораторію на проведення перевірок на позивача не розповсюджуються.
Враховуюче, вище викладене, спірний наказ прийнято позивачем у повній відповідності до чинного законодавства України, а позовні вимоги є безпідставними, необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.
Відповідно до вимог ст. 94 КАС України, судові витрати, понесені позивачем, відшкодуванню не підлягають.
Враховуючи викладене та керуючись ст. 78 Податкового кодексу України, ст.ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 КАС України,
П О С Т А Н О В И В :
У задоволенні адміністративного позову Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування наказу «Про проведення документальної планової виїзної перевірки» № 175 від 13.04.2016 року - відмовити повністю.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступна та резолютивна частини проголошені у судовому засіданні 07 липня 2016 року.
Постанова складена у повному обсязі 12 липня 2016 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України (проголошення вступної та резолютивної частин постанови), а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Бабіч С.І.