Постанова № 59073252, 18.07.2016, Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Дата ухвалення
18.07.2016
Номер справи
539/1265/16-а
Номер документу
59073252
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 539/1265/16-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.07.2016 Лубенський міськрайонний суд

Полтавської області

В складі: головуючого судді - Гудкова С. В.

при секретарі Яценко Л.І.

з участю позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

представника відповідача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Лубни Полтавської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії, мотивуючи тим, що він є пенсіонером та учасником ЛНА на ЧАЕС І- категорії, та інвалідом II групи. Пенсію отримує через Лубенське обєднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області.

Працюючи з 03.10.1985 року у ПМК-110 треста «Полтававодстрой», правонаступником якого є ВАТ «Лубниводбуд», 01.06.1986 р. був призваний на військові збори та направлений на роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, де перебував з 08.06.1986 р. по 03.09.1986 р., що підтверджується довідкою, яка видана військовою частиною 48395 та довідкою №46334 від 02.03.2009 року , яка видана галузевим державним архівом міністерства оборони України.

Після виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС знову повернувся до попереднього місця роботи, де після повернення йому і була нарахована та виплачена заробітна плата за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Отримавши захворювання під час виконання обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, отримав 2 групу інвалідності 14.03.2012 року, що пов'язана з виконанням обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та отримував пенсію через Управління пенсійного фонду України в м. Лубнах та ОСОБА_4 районі.

23.11.2011 року було прийнято постанову КМУ №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

На даний час йому стало відомо, що заробітна плата на підприємстві, де він працював та звідки був призваний на військові збори по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС була йому нарахована та виплачена без врахування документів, які на той час були під грифом таємно та для службового користування і діяли на той час та є чинними тепер:

- ОСОБА_5 від 10 червня 1986 року №207-7 ОСОБА_5 міністрів УРСР та Української республіканської ради професіональних спілок ;

- Закон України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» п.1 ст.54 ЗУ №796-ХП;

- ОСОБА_5 від 07.05.1986 р. № 524-156 ЦК КПРС Президії верховної ради СРСР ОСОБА_5 міністрів СРСР всесоюзна центральна рада професіональних спілок;

- Розпорядження №1031 рс від 23 травня 1986 року РМ СРСР Про оплату праці військовослужбовців - учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС;

- Розпорядження №964 рс від 17 травня 1986 року РМ СРСР Про виділення Міненерго СРСР додаткового фонду заробітної плати;

- ОСОБА_5 № 665-195 від 05 червня 1986 року РМ СРСР всесоюзна центральна рада професіоналних спілок ;

- ОСОБА_5 № 168-5 від 08 травня 1986 року РМ УРСР Про умови оплати праці та матеріального забезпечення робітників підприємств організацій зони ЧАЕС;

- ОСОБА_6 УРСР від 23 вересня 1986 року №136-с;

- ОСОБА_6 №03-3/1652-018-213 від 13 квітня 2001 року Міністерства праці та соціальної політики України від 29 жовтня 1992 року №09-3751;

- ОСОБА_5 №1210 від 23 листопада 2011 року КМ України Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи.

На даному підприємстві заробітна плата за час перебування на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС була перерахована з врахуванням нормативних документів, які діяли на час його перебування на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та ВАТ «Лубниводбуд» 13.09.2012 року видана довідка, яка підписана арбітражним керуючим ліквідатором ВАТ «Лубниводбуд» ОСОБА_7, з перерахованою заробітною платою для подачі її до відповідача для нарахування пенсії у відповідності до постанови КМУ №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Отримавши дану довідку з перерахованою зарплатою, він звернувся до відповідача з приводу перерахунку та виплати пенсії, згідно довідки від 13.09.2012 року, яка видана ВАТ «Лубниводбуд», на що отримав листа відмову від 28.04.2016 року за №2277/03-09 та рішення від 22.04.2016 року №181 про відмову у перерахунку йому пенсії з більшого заробітку.

З даним рішенням він не погоджується, вважаючи, що йому було відмовлено безпідставно, тому звернувся до суду.

Позивач ОСОБА_1 прохає суд скасувати рішення ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №181 від 22.04.2016 року, яким йому відмовлено в перерахунку пенсії, згідно довідки від 13.09.2012 року, виданої ВАТ «Лубниводбуд» Б/Н як незаконне та зобов'язати Лубенське обєднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області перерахувати та виплачувати йому пенсію, відповідно до довідки Б/Н від 13.09.2012 року із заробітної плати за 2 місяці 3107,77 крб. за період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 01.07.1986 року по 31.08.1986 року, виданої ВАТ «Лубниводбуд», починаючи з 18.04.2016 року з урахуванням сплаченого.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 позов підтримали, прохали задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області в особі ОСОБА_3 позов не визнала, щодо задоволення позову заперечувала, мотивуючи тим, що по справі відсутні підстави для задоволення позову, оскільки дії управління є правомірними. Також зауважує, що позивач вже звертався з аналогічним позовом до суду і у задоволенні його позову було відмовлено.

Суд, заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи та наявні по справі докази, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняті нових законів або внесені змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Субєкт владних повноважень - відповідач у справі зобовязаний подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі, незалежно від того, на чию користь вони можуть бути використані - на користь відповідача чи навіть позивача.

Згідно до ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності рішень, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є ліквідатором аварії на ЧАЕС 1 -ї категорії, має ІІ групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безстроково, отримує пенсію по інвалідності через Лубенське обєднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області (а.с.7-8).

З 03.10.1985 року по 08.05.1987 рік ОСОБА_1 працював у ПМК-110 треста «Полтававодствой», правонаступником якого є ВАТ «Лубниводбуд», що підтверджується трудовою книжкою позивача (а.с.9), звідки був призваний на військові збори та направлений на роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС де на військових зборах перебував з 08.06.1986 р. по 03.09.1986 р., що підтверджується довідкою, яка видана військовою частиною 48395 та довідкою №46334 від 02.03.2009 року, яка видана галузевим державним архівом міністерства оборони України. У довідці, виданій військовою частиною 48395 зазначено, що ОСОБА_1 працював у зоні відчудження в червні - 23 дні, липні 31 день, серпні 31 день, вересні 3 дні (а.с.10-12).

Після виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ОСОБА_1 повернувся до попереднього місця роботи, де після повернення йому і була нарахована та виплачена заробітна плата за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Згідно з довідкою від 13.09.2012 року, яка видана ВАТ «Лубниводбуд», ОСОБА_1 перераховано заробітну плату за роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за період із 01.07.1986 року по 31.08.1986 року в сумі 1753,88 крб. з урахуванням коефіцієнта 2.226, відповідно до ОСОБА_5 Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10 червня 1986 року №207-7 «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення робітників підприємств, зайнятих на роботах, повязаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС і запобіганням забруднення навколишнього середовища» (а.с.13).

Також ВАТ «Лубниводбуд» 13.09.2012 року видано наказ та складено відомість про донарахування заробітної плати ОСОБА_1 за роботу в зоні відчуження при ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за період з 01.07.1986 р. по 31.08.1986 р. (а.с.15).

18.04.2016 року ОСОБА_1 звернувся до ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області із заявою з приводу перерахунку та виплати йому пенсії, згідно довідки від 13.09.2012 р., однак рішенням ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №181 від 22.04.2016 року ОСОБА_1 в перерахунку пенсії вищевказаної довідки, виданої ВАТ «Лубниводбуд» від 13.09.2012 року було відмовлено.

Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя та здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені вЗаконі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року N 796-XII. ( далі - Закон № 796-ХІІ).

Статтею 49 Закону № 796-ХІІ передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Згідно зі ст. 65 Закону N 796-XII за поданням районних державних адміністрацій Міністерством у справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС України, ОСОБА_5 Міністрів АРК, державними адміністраціями областей, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями видаються посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".

Такі посвідчення є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом N 796-XII.

Аналізуючи наведені норми права, суд дійшов висновку, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом N 796-XII, зокрема призначення пенсії, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

Участь ОСОБА_1 у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році підтверджена наявною в матеріалах справи копією посвідчення серії А №126151с.

Крім того, участь позивача у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, підтверджується наявними у матеріалах справи довідкою, яка видана військовою частиною 48395 та довідкою №46334 від 02.03.2009 року, яка видана галузевим державним архівом міністерства оборони України.

На виконання делегованих повноважень Кабінет Міністрів України 23.11.2011 року прийняв постанову № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", пунктом 2 якої зобов'язано Пенсійний фонд України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.

Відповідно до п. 1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 (далі по тексту - Порядок), цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до п. 7 Порядку, пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

Згідно з п.10 Порядку призначення пенсії із заробітної плати, одержаної за роботу за межами зони відчуження, провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно вимог ч.4 ст. 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Відповідачем на виконання вимог ч.2 ст. 71 КАС України не надано до суду доказів на підтвердження того, що дані, які містяться в довідці від 13.09.2012 року, яка видана ВАТ «Лубниводбуд», містять неправдиві або недостовірні відомості.

Також суд враховує, що довідка від імені підприємства містить підпис та печатку юридичної особи, у звязку з чим заінтересовані особи мають право оспорювати її дійсність в судовому порядку. Разом із тим в судовому засіданні встановлено, що довідка про перехунок заробітної плати підписана уповноваженою особою арбітражним керуючим ліквідатором ВАТ «Лубниводбуд» ОСОБА_7

Також суд відноситься критично до тверджень представника відповідача відносно того, що в суді розглядався вже адміністративний позов ОСОБА_1, оскільки в даному випадку позивач надав належну довідку від 13.09.2012 року, яка підписана уповноваженою особою арбітражним керуючим ліквідатором ВАТ «Лубниводбуд» ОСОБА_7, а в іншому позові мова йшла про довідку про перерахунок заробітної плати від 02.10.2012 року.

Враховуючи, що із заявою про перерахунок пенсії згідно довідки від 13.09.2012 року, позивач звернувся до відповідача 18.04.2016 року, то на відповідача мають бути покладені зобов'язання щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії відповідно до даної довідки, починаючи саме з 18.04.2016 року.

При подачі позову позивач був звільнений від сплати судового збору, як і відповідач, тому вказані судові витрати слід компенсувати за рахунок держави.

Керуючись ст.ст. 5, 9-12, 122, 128, 158 -163 КАС України,

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії - задовольнити.

Рішення ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №181 від 22.04.2016 року про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії згідно довідки, виданої ВАТ «Лубниводбуд» від 13.09.2012 року скасувати.

Зобов'язати Лубенське обєднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію, відповідно до довідки Б/Н від 13.09.2012 року із заробітної плати за 2 місяці 3107,77 крб. за період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 01.07.1986 року по 31.08.1986 року, виданої ВАТ «Лубниводбуд», починаючи з 18.04.2016 року з урахуванням сплаченого.

Судовий збір компенсувати за рахунок держави.

ОСОБА_5 може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Лубенського міськрайонного суду

Полтавської області ОСОБА_8 С. В.