Справа №-613/726/16-а Провадження №-2-а/613/26/16
ПОСТАНОВА
Іменем України
19 липня 2016 року
Богодухівський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді Уварової Ю.В.
при секретарі Христенко К.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Богодухові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Богодухівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання неправомірною відмови у здійсненні перерахунку пенсії та зобовязання здійснити перерахунок пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просить визнати дії Богодухівського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у перерахунку пенсії неправомірними та зобовязати відповідача здійснити йому перерахунок пенсії відповідно до довідки про заробітну плату від 31.05.2016 року за №02-28/587 у розмірі 90% від суми місячного заробітку з урахуванням: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та преміювання до державних та професійних свят з 17 червня 2010 року.
В обґрунтування своїх позовних вимог ОСОБА_1 посилається на те, що він має загальний стаж роботи більше 35 року та стаж державної служби понад 25 років. З червня 2010 року відповідно до ст.55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 37 ЗУ «Про державну службу», ст. 21 ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування» йому була призначена пенсія за віком. В звязку з тим, що управління Пенсійного фонду України в Богодухівському районі Харківської області при обчисленні пенсії державного службовця за віком не враховані інші виплати, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати та преміювання до державних та професійних свят, позивач 01.06.2016 року звернувся до відповідача із заявою щодо здійснення перерахунку пенсії, надавши довідку про заробітну плату від 31.05.2016 року за №02-28/587 із урахуванням інших виплат: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та преміювання до державних та професійних свят. Відповідачем листом від 01.06.2016 року було відмовлено в перерахунку пенсії з посиланням на ст. 33 Закону України «Про державну службу» та постанову КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865, відповідно до яких зазначені виплати не є складовою частиною заробітної плати. Такі дії відповідача позивач вважає неправомірними, оскільки згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу», в редакції, яка діяла на час призначення позивачу пенсії, пенсія державним службовцям призначається в розмірі відсотків від сум їх заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на обов'язкове державне пенсійне страхування, а згідно ст. 33 ЗУ «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок: надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обовязків тимчасово відсутніх працівників та інших надбавок та доплат, а також матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не зявився, надав заяву в якій просить справу розглянути за його відсутності, на задоволенні позовних вимог наполягає.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, надав письмові заперечення, відповідно до яких просить судові засідання проводити без представника відповідача, в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити посилаючись на те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні з 17.06.2010 року та отримує пенсію за віком відповідно до ст.55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 37 ЗУ «Про державну службу», ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування». При призначенні пенсії ОСОБА_1 відсоток заробітку було встановлено в розмірі 90 відсотків. При розрахунку розміру заробітної плати для обчислення пенсії було застосовано постанову КМУ від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». Таким чином, такі види виплат, як індексація заробітної плати, не передбачено як складову заробітної плати, а тому вони не можуть бути враховані в заробіток, з якого обчислюють пенсію державному службовцю.
Враховуючи, що від всіх осіб, що беруть участь у справі, надійшли клопотання про розгляд справи за їх відсутності, справу відповідно до ч.4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянуто в письмовому провадженні.
Суд, вивчивши наявні матеріали справи, вважає, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Богодухівському районі Харківської області з 17.06.2010 року та отримує пенсію за віком згідно ст.55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 37 ЗУ «Про державну службу», ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Згідно ст. 19 Конституції України - органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. ст. 69, 71 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободі в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 72 цього Кодексу.
Частиною 1 ст. 9 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяли лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу", в редакції, яка діяла на час призначення пенсії позивачу, пенсія йому, як державному службовцю, була призначена в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати, на які були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу», в редакції, що діє на даний час, на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»,у тому числі стажу державної служби не менше як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах віднесених до категорії посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
ОСОБА_1 01 червня 2016 року звернувся до Богодухівського обєднаного управління ПФУ в Харківської області із заявою про здійснення йому перерахунку пенсії державного службовця відповідно до довідки про заробітну плату від 31.05.2016 року за №02-28/587, виданої Богодухівською міською радою Харківської області.
Відповідно до вказаної довідки, інші виплати заробітної плати, з яких сплачені внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та які не увійшли в розрахунок для призначення пенсії ОСОБА_1 відповідно до ЗУ «Про державну службу» за період з 01.06.2008 року по 31.05.2010 року складаються з наступного: 3616,46 грн. індексація заробітної плати; 9990,50грн. матеріальна допомога на оздоровлення; 500,00 грн. премія до дня міста; 2218,00грн. премія за участь у конкурсі; 2218,00грн. матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових проблем.
Відповідачем, при розрахунку пенсії не включено до складу заробітної плати суми вказаної матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань (проблем), індексації заробітної плати та преміювання до державних та професійних свят, з яких були фактично нараховані та сплачені збори на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, внаслідок чого пенсія йому виплачується в меншому розмірі, ніж повинна бути.
Листом № 773-02/04 від 01.06.2016 року ОСОБА_1 з посиланням на ст. 33 Закону України «Про державну службу» та Постанову Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» було розяснено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі, а такі види виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та компенсація за невикористану відпустку, не передбачено як складову частину заробітної плати, а тому вони не можуть бути враховані в заробіток, з якого обчислюють пенсію державному службовцю.
Таким чином, ОСОБА_1 з 17.06.2010 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Богодухівському районі Харківської області, та отримує пенсію за віком згідност.55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 37 ЗУ «Про державну службу», ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування». При нарахуванні пенсії державного службовця до сум заробітної плати для призначення йому пенсії управління ПФУ у Богодухівському районі не включило суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та преміювання до державних та професійних свят, хоча з вказаних сум відповідно до вимогЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»були фактично нараховані та сплачені страхові внески.
Згідно з ч. 1ст. 1 Закону України "Про оплату праці"заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений орган виплачує працівникові за виконану роботу.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про оплату праці", в структуру заробітної плати входить додаткова заробітна плата, а це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Також до заробітної плати відносяться інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно ч. 2ст. 33 Закону України "Про державну службу"заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років та інших надбавок.
Тобто аналізуючи вищевикладене дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровленнявходитьдо системи оплати праці державного службовця.
Згідно з ч. 6, 7ст. 33 Закону України "Про державну службу"державним службовцям можуть встановлюватись надбавки за високі досягнення в праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.1 ст. 35 Закону України "Про державну службу"передбачено виплату державним службовцям допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу при наданні щорічної відпустки.
Згідно з ч. 2 ст. 35 цього Законудержавним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.
З огляду на вказане, виплата матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально - побутові питання визначена законом, а повноваження щодо встановлення конкретних розмірів посадових окладів, матеріальної допомоги, доплат делеговані Кабінету Міністрів України.
Відповідно до форми довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно доЗакону України «Про державну службу», затвердженоїпостановою Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1, до складу «Інших виплат» входять - індексація, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення, що свідчить про необхідність врахування відповідачем цих виплат при перерахунку пенсії Позивачу.
Відповідно абз. 4 пункту 2Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення», індексації підлягає оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер. Індексація заробітної плати являє собою дохід, з якого відповідно достатті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів відповідно до чинного законодавства день одержання заробітку (виплат, доходу).
Пунктом 2 частини 1 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного податку на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, платниками єдиного внеску також: є працівники - громадяни України, іноземці (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України) та особи без громадянства, які працюють на підприємствах, установах та організаціях, в інших юридичних осіб - підприємців на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, у фізичних осіб на умовах трудового договору контракту). Тобто працівники, які працюють - перебувають у трудових відносинах з організацією - є застрахованими особами та підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.
За змістом частини 2 статті 37 Закону України «Про державну службу», в редакції, яка діяла на час призначення позивачу пенсії, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Обґрунтованість вимог щодо включення до складу заробітної плати суми матеріальної допомоги та індексації доходів, з метою проведення перерахунку пенсії, підтверджується також правовою позицію Верховного Суду України, що викладена у постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а-11. Зокрема у цій постанові Верховний Суд України звертає увагу на перевагу в застосуванні норм права спеціальних норм, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії: ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»таст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зокрема,ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»передбачає включення до заробітку для обчислення пенсії всіх видів оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання заробітку (виплат, доходу).
Згідно ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) зареєстрованої особи для обчислення пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду України від 06 листопада 2013 року у справі № 21-350а-13, зокрема:
У судових рішеннях Вищого адміністративного суду України від 18 травня та 20 грудня 2012 року (справи №№ К-10879/09, К/9991/59887/12 відповідно), касаційний суд у подібних правовідносинах дійшов висновку про те, що матеріальна допомога, на яку нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховується до заробітку для обчислення пенсії державного службовця.
Верховний Суд України вирішував питання про усунення розбіжностей у застосуванні статей33,37 Закону «Про державну службу» і в постановах від 20 лютого 2012 року, від 14 травня 2013 року у справі №21/125а13 та від 28 травня 2013 року у справі №21/97а13, і зазначив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховується в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Згідно з частиною 1 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому, слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії.
Таким чином, пенсія ОСОБА_1 повинна обчислюватись із заробітної плати, яку він фактично отримував на день звільнення, в тому числі з урахуванням виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та преміювання до державних та професійних свят, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
За таких обставин позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дій відповідача щодо не включення до розрахунку її пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та преміювання до державних та професійних свят, є законними та обґрунтованими.
Враховуючи, що відповідач відмовив позивачу лише у врахуванні в пенсійних виплатах матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та преміювання до державних та професійних свят, а відсоткова ставка сторонами не оспорюється, тому підстав для її визначення суд не вбачає, оскільки це не є предметом позову.
При визначенні періоду, з якого слід здійснювати перерахунок та виплату пенсії, суд виходить з положень ч. 4 ст. 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якою визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Позовні вимоги в частині часу, з якого необхідно здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, а саме з 17.06.2010 року, тобто з моменту призначення пенсії останньому, не підлягають задоволенню, оскільки перерахунок та виплата пенсії здійснюється з моменту звернення до Богодухівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області з заявою щодо здійснення перерахунку такої.
Таким чином, оскільки позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії та надав відповідні довідку 01.06.2016 року, пенсія підлягає перерахунку з 01 червня 2016 року.
Керуючись ст.ст. 4, 6, 8-11, 17, 18, 69, 71, 86, 99, 122, 158 163, 186, 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Богодухівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання неправомірною відмови у здійсненні перерахунку пенсії та зобовязання здійснити перерахунок пенсії задовольнити частково.
Визнати неправомірною відмову Богодухівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії.
Зобовязати Богодухівське обєднане управління Пенсійного фонду України Харківської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та преміювання до державних та професійних свят відповідно до довідки від 31.05.2016 року за № 02-28/587 з урахуванням раніше проведених виплат з 01 червня 2016 року.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Богодухівський районний суд Харківської області протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя