Постанова № 59057909, 19.07.2016, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
19.07.2016
Номер справи
522/11391/16-а
Номер документу
59057909
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 522/11391/16-а

Провадження № 2-а/522/661/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 липня 2016 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:

головуючої - судді Ільченко Н.А.

при секретарі - Довгань Ж.А.

розглянувши адміністративну справу за позовомОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одесі про визнання дій неправомірними, зобовязання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до УПФУ в Приморському районі м.Одеси, в якому просить визнати неправомірними дії та рішення УПФУ в Приморському районі м.Одеси від 15.06.2016 №166 щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за вислугою років, та зобов'язати УПФУ в Приморському районі м.Одеси здійснити розрахунок та призначення ОСОБА_1 пенсії з 15.06.2016 року, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону від 01.01.2007 року в розмірі 86% від середнього заробітку, без обмежень граничного розміру, на підставі наданих документів та довідки виданої прокуратурою Одеської області №533 від 14.06.2016 року.

Позивач у судове засідання не зявився, звернувся до суду із письмовою заявою про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, ця заява приєднана судом до матеріалів справи.

Представник відповідача надав суду письмові заперечення на позов та клопотання про розгляд справи за його відсутності, які приєднані судом до матеріалів справи. В запереченнях проти позову, представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом установлено, що з 18.09.1997 року по 01.03.2016 року позивач працював в органах прокуратури Одеської області.

Відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789~ХІІ в редакції Закону від 01.01.2007 року - прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Прокурорам і слідчим, що визнані інвалідами І або ІІ групи, призначається пенсія по інвалідності в розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років.

Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Стаж роботи позивача на посадах слідчого в органах прокуратури складає 13 років 07 днів.

Таким чином позивач має необхідний стаж роботи на посаді слідчого прокурора, другу группу інвалідності, яка встановлена відповідно до довідки МСЕК від 29.02.2016 року №792065, що дає позивачу право на призначення пенсії по інвалідності, а пенсія повинна розраховуватись із розрахунку 86 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку

Згідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» прокурорам і слідчим зі стажем роботи на цих посадах не менше 10 років пенсія повинна призначатись у розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку. Враховуючи, що стаж роботи на посадах слідчого органів прокуратури складає 13 років та 07 днів, пенсія повинна призначатись із розрахунку 86 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку. У редакції Закону України «Про прокуратуру» від 01.01.2007 року (що була чинною на час моєї роботи) максимальний розмір пенсії не був обмежений.

15.06.2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», до якої долучив копію трудової книжки та довідку прокуратури Одеської області від 14.06.2016 №533, яка свідчить про те, що ОСОБА_1 дійсно працював на посаді слідчого прокуратури Одеської області, з посади якого був звільнений на підставі п. 1 ч. 1 ст. 51 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-VII, у звязку з неможливістю виконувати свої повноваження за станом здоровя, і сума заробітної плати для нарахування пенсії складає 11311,16 грн.

Згідно рішенню управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси від 15.06.2016 №166 позивачу відмовлено у призначені пенсії з тих підстав, що пунктом 5 розділу III «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 02.03.2015 р. №213- VIII у разі неприйняття до 01.06.2015 закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Відповідно до ст.22 ОСОБА_2 України Конституційні права і свободи громадян гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Відповідно до ст.8 ОСОБА_2 України ОСОБА_2 України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно- правові акти приймаються на основі ОСОБА_2 України і повинні відповідати їй. ОСОБА_2 України є нормами прямої дії. Статтею 19 передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_2 та законами України. Згідно з ч.І ст.58 ОСОБА_2 України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

В рішеннях Конституційного Суду України № 8-рп/99 від 06.07.1999 (у справі щодо права на пільги) та № 5-рп/2002 від 20.03.2002 (у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) вказано, що ОСОБА_2 України відокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 ОСОБА_2 України, перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, поліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо. Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення. Виходячи із висловленого, у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства. Зазначені висновки також узгоджуються з правовими позиціями Верховного Суду України, викладеними в постановах від 10.12.2013(справа №21-348а1), від 17.12.2013 (справа №21-445а13), від 06.10.2015 (провадження №127/11720/14-а).

У рішенні Конституційного Суду України №1-9/2015 від 13.05.2015 зазначено, що Україну проголошено соціальною, правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права. ОСОБА_2 України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі ОСОБА_2 України і повинні відповідати їй. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_2 та законами України (стаття 1, частини перша, друга статті 8, частина друга статті 19 ОСОБА_2 України). Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної часткової або тимчасової втрати працездатності, у старості та в інших випадках, передбачених законом (частина перша статті 46 ОСОБА_2 України). В Україні на конституційному рівні гарантовано право громадян на соціальний захист, для забезпечення якого необхідне здійснення комплексу державно-правових заходів, одним із яких є законодавче визначення основ соціального захисту форм і видів пенсійного забезпечення (пункт 6 частини першої статті 92 ОСОБА_2 України).

Також, Конституційний суд України у своєму рішенні №6-рп/2007 від 09.07.2007 зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.

Відповідно до ч.4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта ОСОБА_2 України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту застосовується правовий акт, який має вищу юридичну силу.

З урахуванням вищеназваних положень ОСОБА_2 України та законів України, суд вважає незаконним рішення управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси від 15.06.2016 №166 про відмову в призначені ОСОБА_1 на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ в редакції Закону від 01.01.2007 року пенсії за вислугою років довічно у розмірі 86% від суми місячного заробітку відповідно до довідки виданої прокуратурою Одеської області №533 від 14.06.2016 року.

З урахуванням вищевказаного, оцінивши всі обставини у їх сукупності, суд вважає, що позов є законним, обґрунтованим та підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2,7,8,11,17,86, 159-163 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одесі про визнання дій неправомірними, зобовязання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати неправомірними дії та рішення управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси від 15.06.2016 №166 щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за вислугою років.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси здійснити розрахунок та призначення ОСОБА_1 пенсії з 15.06.2016 року, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону від 01.01.2007 року в розмірі 86% від середнього заробітку, без обмежень граничного розміру, на підставі наданих документів та довідки виданої прокуратурою Одеської області №533 від 14.06.2016 року.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Приморського районного суду м.Одеси апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання постанови суду.

Суддя Н.А.Ільченко

19.07.2016