Постанова № 59052672, 13.06.2016, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.06.2016
Номер справи
804/1516/16
Номер документу
59052672
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 червня 2016 р. Справа № 804/1516/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ляшка О.Б.,

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Центрального обєднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську до ОСОБА_1 майстерні міського комунального підприємства "Дніпропетровський Електротранспорт", Міського комунального підприємства Дніпропетровський Електротранспорт, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову: Міське державне комунальне Експлуатаційне підприємство Дніпроміськелектротранс про стягнення заборгованості , -

ВСТАНОВИВ:

Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Дніпропетровську звернулося до суду з позовом до Центрального обєднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську до ОСОБА_1 майстерні міського комунального підприємства "Дніпропетровський Електротранспорт" про стягнення заборгованості, в якому з урахуванням заяви про зміну позовних вимог просить суд стягнути з ОСОБА_1 майстерні міського комунального підприємства «Дніпропетровський Електротранспорт» заборгованість щодо покриття фактичних витрат на виплату і доставку пенсій призначених на пільгових умовах за списком №1 червень-грудень 2015 складає 20530грн.54коп. на користь Центрального обєднаного управління Пенсійного фонду України в м.Дніпропетровську.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідач зареєстрований у позивача як платник внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного Фонду України та в порушення ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не відшкодував витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах по Списку №1 з червня по грудень 2015р. в розмірі 20530,54грн. та виплачених ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 за відповідними розрахунками, направленими позивачем на адресу відповідача, отриманими та не оскарженими останнім. Позивачем зауважено, що відповідно до Інструкції про порядок обчислення та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до ПФУ від 19.12.03, затвердженої Постановою Правління ПФУ №21-1, підприємства щомісяця до 25 числа вносять до Пенсійного фонду зазначену суму пенсійних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У звязку з невиконанням відповідачем вимог щодо своєчасного та повного відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, позивач просить стягнути зазначену суму боргу з відповідача у судовому порядку.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.03.2016 відкрито провадження у цій справі та призначено її до розгляду на 08.04.2016.

У судовому засіданні 13.06.2016 позивач підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив суд адміністративний позов задовольнити.

Представники відповідачів в судовому засіданні заперечували проти позову з підстав, викладених у письмових запереченнях на адміністративний позов та просили відмовити в його задоволенні з огляду на наступне. Позивачем були направлені відповідачу розрахунки фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, в яких було зазначено осіб, які працювали на підприємстві: ОСОБА_4, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 Щодо ОСОБА_4 та ОСОБА_2, то підприємство вносить зазначені в Розрахунках суми відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що відображено у актах звірки з Позивачем. Стосовно ОСОБА_3, то остання не працювала на посаді, яка включена до Списку №1 у ОСОБА_1 майстерні міського комунального підприємства "Дніпропетровський Електротранспорт", а працювала на такій посаді у МДКЕП Дніпроміськелектротранс до липня 2003р. Також, відповідач звертав увагу суду на те, що ОСОБА_1 майстерня Міське комунальне підприємство Дніпропетровський Електротранспорт та МДКЕП Дніпроміськелектротранс є різними юридичними особами.

Представник третьої особи надав суду пояснення, просив суд відмовити в задоволенні адміністративного позову.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Розглянувши подані документи і матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Як свідчать матеріали справи, відповідач ОСОБА_1 майстерня міського комунального підприємства "Дніпропетровський Електротранспорт" (ідентифікаційний код 26458587) є відокремленим підрозділом Комунального підприємства «Дніпропетровський Електротранспорт», створений без права юридичної особи, що підтверджується довідкою ЄДРПОУ серії АА №691646.

Міське комунальне підприємство Дніпропетровський Електротранспорт набуло правого статусу юридичної особи за ідентифікаційним кодом 32616520, знаходиться на обліку в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України як платник внесків до Пенсійного фонду.

Судом встановлено, що спірна сума заборгованості структурно складається з витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком №1, призначених та виплачених ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, за період з червня по грудень 2015р., які, як стверджує позивач, не відшкодовані ОСОБА_1 майстернею міського комунального підприємства "Дніпропетровський Електротранспорт".

Відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди: 1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому, зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом. Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, ради та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно цього Закону.

Порядок відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначений в Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.03 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.04 за № 64/8663. Визначення сум до відшкодування, формування розрахунків фактичних витрат здійснюється органами Фонду. Встановлено єдиний порядок як для відшкодування пенсій, призначених відповідно до пункту "а", б-з статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", так і інших видів пільгових пенсій.

Суд відмічає, що щомісячного узгодження сум до відшкодування не відбувається. Розрахунок надсилається раз на рік, до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій. Так, відповідно до п.п.6.4, 6.5, 6.8 п.6 згаданої Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій. Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії. Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць. У разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає розрахунок згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї глави для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства (крім підприємств, місцезнаходженням яких є вільна економічна зона "Крим"). Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням підприємства.

З наведених норм законодавства встановлено, що суми фактичних витрат органу Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відшкодовуються Пенсійному фонду підприємством - роботодавцем особи, якій призначена така пенсія, або правонаступником такого підприємства.

Позивачем не надано суду доказів на підтвердження того, що ОСОБА_3 (пенсіонер, якій призначена пенсія на пільгових умовах) працювала в ОСОБА_1 майстерні міського комунального підприємства "Дніпропетровський Електротранспорт" на роботах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 у період з 10.12.1997р. по 13.11.2000р. працювала за професією «коваль на молотах та пресах» у Внутрігосподарчій госпрозрахунковій вагоноремонтній майстерні міського державного комунального експлуатаційного підприємства «Дніпроміськелектротранс», яке здійснювало свою діяльність до липня 2003 року та було структурним підрозділом міського державного комунального експлуатаційного підприємства «Дніпроміськелектротранс», яке на час розгляду справи здійснює свою господарську діяльність та видало Довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від №84 від 31.03.15р.

З копії довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів встановлено, що ОСОБА_3 працювала у Внутрігосподарчій госпрозрахунковій вагоноремонтній майстерні міського державного комунального експлуатаційного підприємства «Дніпроміськелектротранс» з 10.12.1997р. по 13.1.2000р. У період з 01.10.2003р. по 17.12.13р. ОСОБА_3 працювала слюсарем-електриком по ремонту електрообладнання (професія не підлягає атестації) у ОСОБА_1 майстерні міського комунального підприємства "Дніпропетровський Електротранспорт". Таким чином, пільговий стаж для призначення пенсії ОСОБА_3 здобула на комунальному експлуатаційному підприємстві «Дніпроміськелектротранс».

Представник третьої особи - Комунального експлуатаційного підприємства «Дніпроміськелектротранс», в судовому засіданні підтвердив, що ОСОБА_3 здобула пільговий стаж працюючі на посаді в структурному підрозділі Внутрігосподарчій госпрозрахунковій вагоноремонтній майстерні міського державного комунального експлуатаційного підприємства «Дніпроміськелектротранс».

Комунальне експлуатаційне підприємство «Дніпроміськелектротранс» зареєстровано 20.01.1992р., набуло статусу юридичної особи за ідентифікаційним кодом: 03328184 на час розгляду справи здійснює свою господарську діяльність.

В свою чергу підприємство відповідача-1, знаходиться у ведені і безпосереднім підпорядкуванні міського комунального підприємства «Дніпропетровській електротранспорт» і не є юридичною особою, що підтверджується Положенням ВРМ МКП «Дніпропетровський електротранспорт».

Позивачем до матеріалів справи не надано доказів на підтвердження того, що відповідач-1 ОСОБА_1 майстерня міського комунального підприємства "Дніпропетровський Електротранспорт" є правонаступником Внутрігосподарчої госпрозрахункової вагоноремонтної майстерні міського державного комунального експлуатаційного підприємства «Дніпроміськелектротранс».

Отже, судом встановлено, що МКП «Дніпропетровський електротранспорт» було створено згідно з рішенням Дніпропетровської міської ради від 30 липня 2003р. №32/11, вагоноремонтна майстерня є структурним підрозділом МКП «Дніпропетровський електротранспорт» та не є правонаступником ВГ ВРМ МДКЕП «Дніпромісьелектротранс».

Таким чином, позивач невірно встановив правонаступника підприємства-роботодавця пенсіонерки ОСОБА_3 (стаж роботи на якому має наслідком пільгове пенсійне забезпечення).

Зважаючи, що позивачем не доведено обставин щодо того, що ОСОБА_3 працювала у ОСОБА_1 майстерні міського комунального підприємства "Дніпропетровський Електротранспорт" на роботах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах.

Щодо посилань позивача на те, що довідка, яка підтверджує пільговий стаж, видана відповідачем, а відтак, і витрати повинен нести відповідач, суд зазначає таке. Чинне законодавство покладає обов'язок з відшкодування витрат на роботодавця або на його правонаступника, а не на особу, яка видала довідку. Крім того, відповідачем до матеріалів справи додано докази повідомлення позивача - Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська про відкликання довідки №13 від 10.12.2003 у зв'язку з її помилковою видачею. При цьому судом встановлено, що особою, яка відповідно до норм чинного законодавства України зобовязана компенсувати витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах по пенсіонерці ОСОБА_3 є Комунальне експлуатаційне підприємство «Дніпроміськелектротранс».

Стосовно заборгованості по пенсіонерам ОСОБА_4 та ОСОБА_2, то згідно актів звірки складених між Центрального обєднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську та відповідачем, останній здійснив перерахунок коштів на відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

Згідно ч.1, ч.2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи вище викладене, суд дійшов висновку щодо відсутності підстав для задоволення позову.

Крім того, суд зазначає, що ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України та ст. 3 Закону України "Про судовий збір" передбачений обов'язок позивача сплатити судовий збір у належному розмірі під час подання адміністративного позову чи іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 березня 2016 року позивачу було відстрочено сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі.

Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Статтею 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень сплачується судовий збір у розмірі 1,5 відсотка від ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати - 1378 грн.

Зважаючи, що позивача не звільнено від сплати судового збору, а в статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення з відповідача, суд прийшов до висновку про стягнення з позивача на користь Державного бюджету України судового збору у розмірі 1378 грн.

Керуючись ст.ст.7-11, 122, 128, ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Центрального обєднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську до ОСОБА_1 майстерні міського комунального підприємства "Дніпропетровський Електротранспорт", Міського комунального підприємства Дніпропетровський Електротранспорт, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову: Міське державне комунальне Експлуатаційне підприємство Дніпроміськелектротранс про стягнення заборгованості відмовити.

Стягнути з Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Дніпропетровську (код 40380972) до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1378,00 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім грн. 00 коп.).

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя ОСОБА_5