Ухвала суду № 59043955, 19.07.2016, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.07.2016
Номер справи
825/987/16
Номер документу
59043955
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

19 липня 2016 р. Чернігів Справа № 825/987/16

ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., суддів Бородавкіної С.В., Соломко І.І., за участі секретаря Терехової Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні питання про передачу адміністративної справи з одного суду до іншого

за позовомОСОБА_2

до 1. ОСОБА_1 обласного військового комісаріату

2. Міністерства оборони України

про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії

за участю

представників сторін:

від позивачаОСОБА_3, довіреність від 25.05.2016,

ОСОБА_2

від відповідача 1,2ОСОБА_4, довіреність від 11.04.2016 № 220/227/д

ОСОБА_5, довіреність від 12.10.2015 № 5733, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач 25.05.2016 звернувся до суду з адміністративним позовом до 1. ОСОБА_1 обласного військового комісаріату, 2. Міністерства оборони України та просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_1 обласного військового комісаріату щодо неподання до розпорядника бюджетних коштів Міністерства оборони України висновку та заяви ОСОБА_2 з доданими до неї документами, про виплату йому одноразової грошової допомоги у разі настання інвалідності ІІІ групи, передбаченої ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-ХІІ;

- зобовязати ОСОБА_1 військовий обласний військовий комісаріат оформити та подати до розпорядника бюджетних коштів Міністерства оборони України висновок з доданими до нього документами про виплату ОСОБА_2 одноразової допомоги, як інваліду війни ІІІ групи, передбаченої ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-ХІІ;

- зобовязати розпорядника бюджетних коштів Міністерства оборони України розглянути на засіданні постійнодіючої комісії заяву ОСОБА_2 з доданими до неї документами про виплату ОСОБА_2 одноразової допомоги, як інваліду війни ІІІ групи, передбаченої ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-ХІІ.

Позивач в судовому засіданні проти передачі даної адміністративної справи не заперечив.

Представники відповідачів проти передачі даної адміністративної справи до іншого суду заперечили.

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що адміністративний позов ОСОБА_2 необхідно передати на розгляд до місцевого загального суду як адміністративного за предметною підсудністю, зважаючи на таке.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Пунктом 1 ч. 2 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що окружним адміністративним судам, зокрема, підсудні адміністративні справи однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Отже, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність субєктів владних повноважень, які породжують, змінюють або припиняють права та обовязки у сфері публічно-правових відносин, вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, якщо позивач вважає, що цими рішеннями, діями чи бездіяльністю його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав чи свобод, але за предметною підсудністю, встановленою Кодексом адміністративного судочинства України.

Як вбачається зі змісту позовної заяви, спірні правовідносини стосуються призначення та виплати позивачу одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 16 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей (далі Закон).

Згідно із ст. 1 Закону соціальний захист військовослужбовців це діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом

Положеннями ч. 2 ст. 9 Закону визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Постановою Кабінету Міністрів України Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб від 07.11.2007 № 1294 затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців.

Зокрема, додатком № 25 до Постанови № 1294 затверджено схеми додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових). Так, до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої повязана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.

Одноразову грошову допомогу військовослужбовцю, що отримав інвалідність внаслідок виконання службових обов'язків вказаною постановою не передбачено.

Крім того, положеннями Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 499, прямо встановлено, що розмір такої допомоги обчислюється зі складових грошового забезпечення військовослужбовця.

Частиною 1 ст. 16 Закону передбачено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті (п. 4 ч. 2 ст. 16 Закону).

Тобто, вказана одноразова грошова допомога не відноситься до грошового забезпечення та є окремою соціальною допомогою в розумінні п. 4 ч. 1 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що адміністративний позов ОСОБА_2 до 1. ОСОБА_1 обласного військового комісаріату, 2. Міністерства оборони України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії належить розглядати місцевим загальним судом як адміністративним.

Даний висновок узгоджується з практикою Вищого адміністративного суду України, висловленою в ухвалі від 31.05.2016 у справі № 825/465/16 (К/800/11846/16).

Крім того, колегія суддів звертає увагу, що Верховний Суд України зробив висновки в даній категорії справ, які були розглянуті за правилами п. 4 ч. 1 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України (рішення від 21.01.2015 справа № 21-183а13, від 18.11.2014 справа № 21-466а14 та від 10.03.2015 справа № 21-563а14).

Відповідно до ч. 2 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні правової норми до спірних правовідносин суд враховує висновки Верховного Суду України, викладені у постановах, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу.

Пунктом 2 ч. 1 ст. 22 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо відкрито провадження у справі, яка предметно підсудна іншому суду.

З урахуванням викладеного колегія суддів вважає, що даний адміністративний позов предметно не підсудний ОСОБА_1 окружному адміністративному суду, а тому справу № 825/987/16 слід передати до належного суду для розгляду справи по суті.

Згідно із ч. 6 ст. 22 Кодексу адміністративного судочинства України передача адміністративної справи з одного суду до іншого здійснюється після закінчення строку на оскарження ухвали про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.

Відповідно до ч. 8 ст. 22 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.

На підставі наведеного та керуючись статтями 18, 22 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

Справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до 1. ОСОБА_1 обласного військового комісаріату, 2. Міністерства оборони України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії передати за підсудністю до Деснянського районного суду м. Чернігова (14038, м. Чернігів, пр-т Перемоги, 141).

Ухвала суду набирає законної сили в порядку статей 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом пяти днів з дня отримання її копії. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Головуючий суддя Ю.О. Скалозуб

Судді: І.І. Соломко

ОСОБА_6