МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 березня 2016 року Справа № 814/112/16
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Середи О.Ф., розглянув в порядку письмового провадження справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Укр-Експо-Сервіс", м. Миколаїв
до відповідача: Державної податкової інспекції у Центральному районі м. Миколаєва ГУ ДФС в Миколаївській області, м. Миколаїв
Суть спору: скасування податкових повідомлень - рішень від 05.08.2015 року № НОМЕР_1, від 05.08.2015 року № НОМЕР_2,
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Укр-Експо-Сервіс" (надалі - позивач) звернулось до суду з позовною заявою про скасування податкових повідомлень - рішень від 05.08.2015 року № НОМЕР_1, від 05.08.2015 року № НОМЕР_2, прийнятих Державною податковою інспекцією у Центральному районі м. Миколаєва ГУ ДФС в Миколаївській області (надалі - відповідач).
Відповідач позовні вимоги не визнає повністю з підстав, викладених у запереченнях.
Відповідно до пункту 4 статті 122 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
22.07.2015 року ДПІ у Центральному районі м. Миколаєва ГУ ДФC у Миколаївській області за результатами документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ Укр-Експо-Сервіс" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.06.14 по 10.02.15, оформлено акт від 22.07.2015 року № 246/14-03-22-05/39037902.
Згідно висновків акта перевірки контролюючим органом встановлено порушення:
1.п. 138.1, п. 138.2, п.п. 138.8.1 п. 138.8. ст. 138, п. 149.1 ст. 149 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-УІ із змінами та доповненнями, в результаті чого занижено податок на прибуток в періоді, що перевірявся, на загальну суму 15 644 гри., в т.ч. по періодам: - за 2014 рік на суму 15 644 грн.;
п. 198.1. п. 198.2. п. 198.3 ст. 198. п.200.1 ст.200 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-ІУ із змінами та доповненнями, в результаті чого занижено податок на додану вартість в періоді, що перевіряється, на суму 17 383 грн.. в тому числі по періодам: у вересні 2014 року у сумі 9 667 грн., у жовтні 2014 року у сумі 7 716 грн. 05.08.2015 року/
ТОВ "Укр-Експо-Сервіс" отримано податкові повідомлення-рішення від 05.08.2015 року № НОМЕР_2 про нарахування податку па прибуток у розмірі 15 644.00 грн. та штрафних санкцій у розмірі 3 911.00 грн., та від 05.08.2015 року № НОМЕР_1 про нарахування податку на додану вартість у розмірі 17 383,00 грн. та штрафних санкцій у розмірі 4 345,75 грн.
Відповідач за результатами перевірки стверджує, що ТОВ "Укр-Експо-Сервіс" в порушення п. 44.1 ст. 44, п. 138.1, п. 138.2. п. 138.6, п.п. 138.8.1 ст. 138 Податкового кодексу України до складу витрат, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, неправомірно віднесено вартість товарів (послуг) за 2014 рік в сумі 86 913 грн. по операціях з контрагентом- постачальником ТОВ "ТБК "Локомотив" за період вересень, жовтень 2014 року, що призвело до заниження суми податку на прибуток, що підлягає сплаті до бюджету, в розмірі 15 644 грн. за 2014 рік.
По операціям із вказаним контрагентом контролюючим органом також зроблено висновок про порушення ТОВ "Укр-Експо-Сервіс" п. 187.8 ст. 187, п. 198.1, п. 198.2, п. 198.3 ст. 198. п. 200.1 ст.200 Податкового кодексу України, що призвело до заниження суми податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету, в розмірі 17 383 грн. за вересень-жовтень 2014 року.
ДПІ у Центральному районі м. Миколаєва ГУ ДФС у Миколаївській області, обґрунтовуючи висновки в акті перевірки про заниження ПДВ та податку на прибуток, стверджує про відсутність реальності вчинення господарських операцій з придбання товарів/послуг між ТОВ Укр-Експо-Сервіс" та його контрагентом-постачальником ТОВ "ТБК Локомотив".
Порядком оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого Наказом ДПАУ від 22.12.2010 року 984, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.01.11 за N 34/18772 Порядок оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та шшого законодавства" визначено, що акт це службовий документ, який підтверджує факт «уведення документальної перевірки фінансово-господарської діяльності платника податків і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого змюнодавства. контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Факти виявлених порушень податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, викладаються в акті документальної перевірки чітко, об'єктивно та в повній мірі, із посиланням на первинні або інші документи, які зафіксовані в бухгалтерському та податковому обліку, що підтверджують наявність зазначених фактів.
Відповідно до п. 75.1.2 ст. 75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законом порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у т.ч. за результатами перевірок інших платників податків. Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться перевірка.
Відповідно до п. 83.1 ст. 83 ПК України для посадових осіб контролюючих органів під час проведення перевірок підставами для висновків є документи , визначені цим Кодексом, податкова інформація, експертні висновки, судові рішення, інші матеріали, отримані в порядку та у спосіб, передбачені цим Кодексом або іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Також п. п. 14.1.171 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, ст. 16 Закону України Про інформацію визначено, що податкова інформація це сукупність відомостей і даних, що створені або отримані суб'єктами інформаційних відносин у процесі поточної діяльності і необхідні для реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій у порядку, встановленому Податковим кодексом України. Правовий режим податкової інформації визначається Податковим кодексом України та іншими законами. Одним із принципів інформаційних відносин є правомірність одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації.
Дійсність проведених господарських операцій ТОВ Укр-Експо-Сервіс" з ТОВ "ТБК "Локомотив" підтверджується первинними бухгалтерськими та податковими документами, договорами, іншими документами, що підтверджують факт отримання товарів та послуг цього постачальника, транспортування, виконання умов договорів та сплату ПДВ у вартості придбаних робіт/ послуг у зазначеного постачальника.
Відповідно до інформаційного листа ВАСУ від 01.11.2011 року № 1936/11/13-1, згідно з пунктом 44.1 статті 44 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту. Сама по собі наявність або відсутність окремих документів, а так само помилки у їх оформлені не є підставою для висновків про відсутність господарської операцій, якщо з інших даних вбачається, що фактичний рух активів або зміни у власному капіталі чи зобов'язаннях платника податків у зв'язку з його господарською діяльністю мали місце.
Отже, навіть наявність помилок у оформленні первинних документів, або відсутність окремих документів, не позбавляє ТОВ "Укр-Експо-Сервіс" права на формування показників податкової звітності з податку на прибуток та ПДВ .
Відповідно до п. 14.1.181 Податкового кодексу України податковий кредит-сума , на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного ^податкового періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.
Згідно з п.п. а п. 198.1 ст. 198 Податкового кодексу України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі придбання або виготовлення товарів (у тому числі в арзі їх ввезення на митну територію України) та послуг.
Відповідно до п. 198.2 ст. 198 Податкового кодексу України датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг: дата тримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Згідно п. 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України податковий кредит звітного періоду визнається визначається виходячи з договірної вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до ст. 39 Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п. 193.1 ст. 193 Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів ( у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів) у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку. Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги почали використовуватися в оподаткованих операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України податкова накладна є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Відповідно до п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів /послуг, не підтверджені податковими накладними або оформлені з порушенням вимог чи не підтвердженні митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з п. 201.11 ст. 201 цього Кодексу).
Пунктом 201.8 ст. 201 Податкового кодексу України визначено, що право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому ст. 182 цього Кодексу.
Згідно ст. 1 ЗУ "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" - господарська операція це дія або подія, що викликає зміни у структурі активів і зобов'язань, власному капіталі підприємства. Із положень ч. 1, 3 ст. 9 вказаного Закону вбачається, що бухгалтерський облік полягає, зокрема, у складанні та прийнятті до обліку первинних документів, які фіксують факти здійснення господарських операцій, складенні на їх підставі зведених облікових документів, систематизації інформації первинних документів на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку.
Відповідно до матеріалів справи, зазначені вище вимоги законодавства ТОВ Укр-Експо-Сервіс під час здійснення господарських операцій з ТОВ "ТБК "Локомотив" дотримані, всі наявні первинні документи бухгалтерського обліку складені належним чином та підтверджують обставини реального здійснення господарських операцій з його контрагентом, належними доказами підтверджено отримання товарів/послуг від постачальника в межах господарської діяльності.
В акті перевірки контролюючим органом підтверджено, що станом на момент проведення перевірки згідно наявної у ДПІ у Центральному районі м. Миколаєва ГУ ДФС у Миколаївській області інформації платник податків ТОВ "ТБК "Локомотив" перебував па обліку в ДПІ у Подільському районі ГУ ДФС у м. Києві, мав нульовий стан - платник податків за основним місцем обліку, має податкову адресу, зареєстрований платником ПДВ на підставі свідоцтва від 01.03.2013 року № 200111265 та був діючим платником податку на додану вартість, мав в штаті працівників. У вересні - жовтні 2014 року проводило фінансово-господарську діяльність.
Враховуючи те, що основним предметом господарських операцій між ТОВ "Укр-Експо- Сервіс" та ТОВ "ТБК "Локомотив" були будівельні матеріали та ПММ, та придбання на незначну суму комп'ютерної техніки та послуг з її обслуговування, а також підтвердження самим контролюючим органом наявності правосуб'єктності ТОВ "ТБК "Локомотив" як юридичної особи, суб'єкта господарювання, платника ПДВ за основним місцем обліку, яке здійснювало основні напрямки діяльності, а також враховуючи відсутність у контролюючого органу будь-якої негативної податкової інформації відносно контрагента-постачальника ТОВ "ТБК "Локомотив", яка свідчила б про факти порушення постачальником вимог податкового законодавства. ТОВ "Укр-Експо-Сервіс" під час перевірки документально підтвердило фактичний рух товарів від контрагента-постачальника ТОВ "ТБК "Локомотив" та реальність господарських операцій.
У листі Вищого адміністративного суду України від 2 червня 2011 року N 742/11/13-11, проаналізовано відповідні законодавчі норми та наголошено на тому, що для підтвердження даних податкового обліку можуть братися до уваги лише ті первинні документи, які складені в разі фактичного здійснення господарської операції, тобто достовірні первинні документи. Слід ураховувати, що для підтвердження права платника податку на формування витрат та/або податкового кредиту з податку на додану вартість достатньо наявності мети використання товарів та послуг, що ним придбані, незалежно від фактичних результатів такого використання.
Додаючи до позиції індивідуальної відповідальності, Ухвалою ВАС України від 26.02.2014 року по справі К/800/15892/13 було зазначено, що доводи з боку суб'єкта владних повноважень про відсутність контрагентів за місцем знаходження, відсутність у них умов для здійснення господарської діяльності, стан розрахунків контрагентів з бюджетом, фактично є свідченнями порушень, допущених контрагентами, а не доказом несумлінності позивача.
Зокрема, матеріали справи містять достатньо доказів на підтвердження того, що ТОВ "Укр-Експо-Сервіс" при здійсненні господарських операцій з вищеназваним контрагентом - постачальником дотримано приписи правових норм Податкового кодексу України.
Враховуючи вищевикладене суд встановив безпідставність та не доведеність висновків відповідача про порушення позивачем вимог податкового законодавства визначених у висновках Акту перевірки № 246/14-03-22-05/39037902, а тому оскаржувані позивачем рішення є протиправними та підлягають скасуванню.
За таких обставин, позов підлягає задоволенню повністю.
Керуючись статтями 158, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Укр-Експо-Сервіс" задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 05.08.2015 року № НОМЕР_1, прийняте Державною податковою інспекцією у Центральному районі м. Миколаєва ГУ ДФС у Миколаївській області про збільшення суми грошового зобов'язання ТОВ «УКР- ЕКСПО-СЕРВІС» за платежем податок на додану вартість на суму 21 728 грн. 75 коп., в т.ч. за основним платежем - 17 383, 00 грн., за штрафними санкціями 4 345, 75 грн..
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 05.08.2015 року № НОМЕР_2, прийняте Державною податковою інспекцією у Центральному районі м. Миколаєва ГУ ДФС у Миколаївській області про збільшення суми грошового зобов'язання ТОВ «УКР- ЕКСПО-СЕРВІС» за платежем податок на прибуток на суму 19 555 грн. 00 коп., в т.ч. за основним платежем - 15 644, 00 грн., за штрафними санкціями - 3 911, 00 грн..
Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня проголошення/отримання постанови, якщо протягом цього часу не буде подано апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постанови за наслідками апеляційного провадження.
Порядок та строки апеляційного оскарження визначені ст. 186 КАС України.
Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга, подана після закінчення встановлених строків залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала, не знайде підстав для поновлення строку
Головуючий суддя О.Ф. Середа