УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
18 липня 2016 року Справа № 803/1059/16
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Валюх В.М., вивчивши позовну заяву Комунального підприємства «Волиньприродресурс» Волинської обласної ради до Волинської обласної державної адміністрації, Державного агентства лісових ресурсів України про скасування розпорядження та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Комунальне підприємство «Волиньприродресурс» Волинської обласної ради звернулося з адміністративним позовом до Волинської обласної державної адміністрації, Державного агентства лісових ресурсів України про скасування розпорядження голови Волинської обласної державної адміністрації № 232 від 31.05.2011 «Про надання лісів у постійне користування» та зобов'язання Державне агентство лісових ресурсів України передати у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст Волинської області лісів для ведення лісового господарства на землях, які перебували у користуванні дочірніх підприємств обласного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства «Волиньоблагроліс» загальною площею 55635,1 га до прийняття розпоряджень голови Волинської обласної державної адміністрації № 14, № 15 від 19.01.2011.
Позовна заява подана без додержання вимог, встановлених статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), та містить такі недоліки.
За правилами частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно із частиною першою статті 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
З цього слідує, що суд зобов'язаний з'ясувати, чи має місце порушення суб'єктивних прав, свобод чи інтересів особи, а у випадку, коли суб'єктивне право, свободи або інтереси не порушені, вони не підлягають судовому захисту.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 106 КАС України у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Разом з тим, в порушення вимог пункту 4 частини першої статті 106 КАС України, у позовній заяві належним чином не викладені обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
Так, зокрема, у позовній заяві не зазначено, які саме права, свободи або інтереси позивача як юридичної особи, створеної у 2016 році, були порушені оскаржуваним розпорядженням голови Волинської обласної державної адміністрації № 232 «Про надання лісів у постійне користування», прийнятим 31.05.2011.
Крім того, у позовній заяві взагалі не викладені обставини, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги до Державного агентства лісових ресурсів України (в тому числі не вказано, які саме права, свободи або інтереси позивача були порушені цим відповідачем, чи звертався позивач безпосередньо до зазначеного відповідача із вимогою поновити порушені права, та якими нормативно-правовими актами передбачено право позивача заявляти вимогу до Державного агентства лісових ресурсів України передати саме у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст Волинської області ліси для ведення лісового господарства).
В позовній заяві також відсутнє обґрунтування того, що розпорядження голови Волинської обласної державної адміністрації № 232 від 31.05.2011 «Про надання лісів у постійне користування» є тим рішенням, яке в розумінні пункту 1 частини другої статті 17 КАС України може бути оскаржене саме до адміністративного суду.
В тексті позовної заяви зазначені як треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача та відповідача Волинська обласна рада та Волинське обласне управління лісового та мисливського господарства відповідно, проте позивач не вказав правових підстав для залучення до їх участі у справі (тобто, як рішення у цій справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки вказаних ради та управління).
Відповідно до частини першої статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Таким чином, оскільки позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтею 106 КАС України, її слід залишити без руху, надавши позивачу строк, достатній для усунення недоліків, - до 01.08.2016 року.
Позивачу у цей строк слід усунути зазначені недоліки позовної заяви шляхом подання до суду нової редакції позовної заяви разом з її копіями відповідно до кількості відповідачів та третіх осіб, у якій: чітко викласти обставини, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги (зокрема, зазначити, які саме права, свободи або інтереси позивача були порушені оскаржуваним розпорядженням голови Волинської обласної державної адміністрації № 232 від 31.05.2011 «Про надання лісів у постійне користування» та діями, рішеннями чи бездіяльністю Державного агентства лісових ресурсів України); навести обґрунтування того, що рішення голови Волинської обласної державної адміністрації № 232 від 31.05.2011 є тим рішенням, яке в розумінні пункту 1 частини другої статті 17 КАС України може бути оскаржене до адміністративного суду; зазначити правові підстави для залучення до участі у справі як третіх осіб Волинську обласну раду та Волинське обласне управління лісового та мисливського господарства.
Керуючись статтею 108 КАС України, суддя
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Комунального підприємства «Волиньприродресурс» Волинської обласної ради до Волинської обласної державної адміністрації, Державного агентства лісових ресурсів України про скасування розпорядження та зобов'язання вчинити дії залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви до 01 серпня 2016 року.
Роз'яснити позивачеві, що у випадку невиконання вимог цієї ухвали, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачеві.
Копію ухвали надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.М.Валюх