Рішення № 59039574, 19.07.2016, Кам'янський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
19.07.2016
Номер справи
696/718/16-ц
Номер документу
59039574
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

19.07.2016

Справа № 696/718/16-ц

2/696/321/16

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 липня 2016 року м. Камянка

Камянський районний суд Черкаської області у складі

головуючого судді Шкреби В.В.,

при секретарі Степановій Н.В.,

за участі

прокурора Сільченко Н.В.,

законного представника ОСОБА_1,

представника ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Камянка цивільну справу за позовом заступника керівника Смілянської місцевої прокуратури Черкаської області в інтересах малолітньої особи ОСОБА_3 до Кам'янської міської ради Черкаської області, третя особа, яка не заявляє самостійним вимог на предмет спору орган опіки та піклування Кам'янської районної державної адміністрації Черкаської області про визнання дій незаконними та стягнення безпідставно одержаних коштів,

встановив :

Заступник керівника Смілянської місцевої прокуратури Черкаської області (далі - прокурор) в інтересах малолітньої особи ОСОБА_3 звернувся в суд з позовом до Кам'янської міської ради Черкаської області, третя особа, яка не заявляє самостійним вимог на предмет спору орган опіки та піклування Кам'янської районної державної адміністрації Черкаської області про визнання дій незаконними та стягнення безпідставно одержаних коштів в розмірі 2239 грн., посилаючись на те, що вказані кошти були безпідставно сплачені за харчування ОСОБА_3 в дошкільний навчальний заклад № 4 «Сонечко» , оскільки плата за харчування дітей, позбавлених батьківського піклування, за перебування в державних та дошкільних закладах не справляється.

В судовому засіданні прокурор заявлені вимоги підтримала та просила їх задовольнити.

Законний представник ОСОБА_1 та представник ОСОБА_2 вимоги підтримали та просили їх задовольнити.

Представник Кам'янської міської ради Черкаської області подав до суду заперечення, в яких вказав на розбіжності у законодавстві щодо звільнення від плати за харчування дітей в дитячому садку та відсутності звернення громадянина або його законного представника до міської ради про вирішення даного питання, в задоволенні позову просив відмовити.

Суд, вислухавши пояснення сторін, з'ясувавши обставини справи і перевіривши їх доказами, приходить до наступного.

У відповідності до рішення Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області від 26.12.2012 року ОСОБА_4 (батька малолітнього в інтересах якого звернувся до суду прокурор) позбавлено батьківських прав щодо ОСОБА_3 (а.с. 8).

Згідно рішення цього ж суду від 21.07.2006 року ОСОБА_5 (матір малолітнього в інтересах якого звернувся до суду прокурор) визнано недієздатною (а.с. 7).

На підставі розпорядження Золотоніської районної державної адміністрації № 8 від 08.01.2013 року ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування (а.с.9).

На підставі розпорядження Кам'янської районної державної адміністрації № 174 від 22.08.2014 року дана дитина передана на виховання у прийомну сім'ю ОСОБА_1 та ОСОБА_6 (а.с. 10-11).

Згідно довідки Кам'янської міської ради Черкаської області № 314/02-10 від 31.05.2016 року з 2014 по 2016 роки за весь час перебування у ДНЗ № 4 «Сонечко» прийомними батьками сплачено коштів на харчування малолітнього ОСОБА_3 на суму 2239 грн. (а.с. 16), який він відвідує з 03.09.2014 року і по теперішній час (а.с. 17).

Відповідно до рішень Кам'янської міської ради Черкаської області від 20.05.2010 року № 52-4-V, від 27.01.2015 року № 59-5/VI, від 28.01.2016 року № 5-8/VII встановлено плату за один день харчування дітей в ДНЗ (а.с. 20-22).

Частиною 2 ст. 35 Закону України «Про дошкільну освіту» передбачено, що організація та відповідальність за харчування дітей у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах покладаються на Раду міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські державні адміністрації, районні державні адміністрації, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері освіти, інші центральні органи виконавчої влади, яким підпорядковані дошкільні навчальні заклади, органи місцевого самоврядування, а також на керівників дошкільних навчальних закладів.

Відповідно до ч. 5 ст. 35 цього Закону батьки або особи, які їх замінюють, вносять плату за харчування дітей у державному та комунальному дошкільному навчальному закладі у розмірах, визначених органами місцевого самоврядування або відповідними органами управління.

Згідно п. 2.2. Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 21.11.2002 № 667, розмір плати за поданням дошкільного навчального закладу встановлюють місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування або підприємства, організації та установи, які перебувають у державній (комунальній) формі власності і мають у своєму підпорядкуванні дошкільні навчальні заклади, один раз на рік з урахуванням матеріального стану сім'ї та режиму роботи закладу. Вони можуть установлювати додаткові пільги щодо батьківської плати за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів, підприємств, організацій, установ.

Так, згідно ст.ст. 6,25 Закону України «Про охорону дитинства» держава гарантує дитині право на охорону здоров'я, сприяє створенню безпечних умов для життя і здорового розвитку дитини, раціонального харчування, формуванню навичок здорового способу життя. З цією метою держава, серед іншого, вживає заходів щодо пільгового забезпечення дітей ліками та харчуванням у порядку, встановленому законодавством. Діти, які внаслідок смерті батьків, позбавлення батьків батьківських прав, хвороби батьків чи з інших причин залишилися без батьківського піклування, мають право на особливий захист і допомогу з боку держави

У статтях 8, 11 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» зазначено, що держава здійснює повне забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа. Право на повне державне забезпечення в навчальних закладах мають діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, віком до вісімнадцяти років та особи з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, при продовженні навчання до 23 років або до закінчення відповідних навчальних закладів.

Соціальний захист та захист прав дітей у межах своєї компетенції здійснюють місцеві державні адміністрації, виконавчі органи сільських, селищних рад.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про дошкільну освіту» органи місцевого самоврядування в системі дошкільної освіти в межах їх компетенції: забезпечують реалізацію державної політики у сфері дошкільної освіти на відповідній території; ведуть облік дітей дошкільного віку; контролюють додержання вимог законів та інших нормативно-правових актів у сфері дошкільної освіти, забезпечують соціальний захист, охорону життя, здоров'я та захист прав учасників навчально-виховного процесу.

Згідно ст. 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать сприяння діяльності дошкільних та позашкільних навчально-виховних закладів; організація обліку дітей дошкільного та шкільного віку.

Згідно ч. 2 ст. 33 Закону України «Про дошкільну освіту» дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування, гарантовано право на утримання у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах за рахунок держави, а також на захист їх особистих, майнових і житлових прав згідно із законодавством України.

Пунктом 2.6. Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 21.11.2002 № 667, передбачено, що плата не справляється за харчування, серед іншого, з дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають під опікою і виховуються в сім'ях.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Відповідно до ч. 1 ст. 1213 Цивільного кодексу України набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.

У відповідності до п.10. ч.2 ст. 16 ЦК України способом захисту прав та інтересів можуть бути визнання незаконними дій органу місцевого самоврядування.

З урахуванням вищевказаного, а також того, що кошти на даний час не повернуті, суд приходить до висновку, що права законних представників неповнолітнього як і самого неповнолітнього підлягають захисту, а тому з відповідача слід стягнути безпідставно сплачені кошти за харчування в дошкільному навчальному закладі в сумі 2239 грн.

У відповідності до ч.1 ст. 88 ЦПК України з Кам'янської міської ради Черкаської області на користь прокуратури Черкаської області підлягають стягненню витрати по сплаті судового забору в сумі 1378 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1212, 1213 ЦК України, ст.ст.10, 11, 174, 209, 212, 214-215 ЦПК України суд,

в и р і ш и в :

Позов заступника керівника Смілянської місцевої прокуратури Черкаської області в інтересах малолітньої особи ОСОБА_3 до Кам'янської міської ради Черкаської області, третя особа, яка не заявляє самостійним вимог на предмет спору орган опіки та піклування Кам'янської районної державної адміністрації Черкаської області про визнання дій незаконними та стягнення безпідставно одержаних коштів - задовольнити повністю.

Визнати незаконними дії Кам'янської міської ради Черкаської області в частині стягнення плати за харчування у дошкільному навчальному закладі № 4 «Сонечко» ім. С. Русової щодо дитини, позбавленої батьківського піклування ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1

Стягнути з Кам'янської міської ради Черкаської області (код 25872304) на користь законних представників малолітнього ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 - ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4 безпідставно сплачені кошти за харчування в дошкільному навчальному закладі № 4 «Сонечко» в сумі 2239 (дві тисячі двісті тридцять дев'ять) грн.

Стягнути з Кам'янської міської ради Черкаської області (код 25872304) на користь прокуратури Черкаської області (ЄДРПОУ 02911119, МФО 820172, р/р 35212034003751 в ДКСУ у м. Київ) понесені витрати по сплаті судового збору на суму 2756 (дві тисячі сімсот п'ятдесят шість) грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Черкаської області через Камянський районний суд Черкаської області шляхом подачі протягом десяти днів після його проголошення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя: