Постанова № 59038426, 15.07.2016, Шевченківський районний суд міста Полтави (до 25.04.2025 - Октябрський районний суд м. Полтави)

Дата ухвалення
15.07.2016
Номер справи
554/2562/16-а
Номер документу
59038426
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Дата документу 15.07.2016 Справа № 554/2562/16-а

П О С Т А Н О В А

Іменем України

15 липня 2016 року м. Полтава

Октябрський районний суд м. Полтави, у складі:

головуючого судді - Антонова С.В.,

секретаря - Плаксюк І.Ю.,

за участю позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Азарян К.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Октябрського районного суду м. Полтави матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Полтавського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії -

в с т а н о в и в :

У квітні 2016 року ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Пенсійного фонду України Октябрського району м. Полтави, Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, в якому прохав визнати дії Пенсійного фонду України Октябрського району м. Полтави протиправними, які полягають у відмові в перерахуванні йому пенсії відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ та Постанови КМУ від 9 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою підвищені на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників органів прокуратури, у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників в розмірі 90 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати; зобов'язати УПФ України Октябрського району в м.Полтаві нарахувати та виплатити пенсію на підставі довідки прокуратури Полтавської області від 23 березня 2016 року №18-130, виходячи з розміру 90 відсотків від суми 18820 грн. 81 коп. місячної заробітної плати за відповідною посадою з урахуванням виплачених сум, а також здійснювати такі виплати в майбутньому до моменту втрати права на такі виплати; стягнути з УПФ України Октябрського району м.Полтаві судові витрати позивача в розмірі 551 грн. 20 коп.

Ухвалою Октябрського районного суду м.Полтави від 07.07.2016 року задоволено заяву позивача у якій він просив змінити позовні вимоги наступні: визнати дії Пенсійного фонду України Октябрського району в м.Полтаві (правонаступник Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України) протиправними, які полягають у відмові перерахування ОСОБА_1 пенсії, відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1798-ХІІ та Постанови КМУ від 9 грудня 2015 р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою підвищені на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників органів прокуратури, затверджених постановою Кабінету Міністрів України вад 31 травня 2012 р. №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» (Офіційний вісник України, 2012 р., №44, ст.1697; 2015 р., № 80 ст.2668), у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників в розмірі 90 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати; зобов'язати Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України нарахувати та виплатити пенсію з 01 грудня 2015 року на підставі довідки прокуратури Полтавської області від 23 березня 2016 року №18-130, виходячи з розміру 90 % від суми 18820,81 грн. місячної заробітної плати за відповідною посадою з урахуванням виплачених сум, а також здійснювати такі виплати в майбутньому до моменту втрати права на такі виплати; стягнути з Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України судові витрати на користь позивача у розмірі 551 грн. 20 коп.

В обґрунтування своїх вимог вказує, що на даний час він працює на посаді начальника відділу ведення ЄРДР та інформаційно-аналітичної роботи прокуратури Полтавської області та перебуває на обліку в Пенсійному фонді України Октябрського району в м.Полтаві (правонаступник Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України) з 2005 року, що підтверджується пенсійним посвідченням серії АД №452192, виданого 26 травня 2005 року, номер пенсійної справи 188719/002 та повинен одержувати пенсію за вислугою років з 31.01.2005 року довічно. 23 вересня 2011 року йому було перераховано пенсію за вислугу років відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» «№1798-ХІІ в розмірі 90 % від суми місячного заробітку. В послідуючому призначена пенсія не перераховувалася.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» підвищені на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників органів прокуратури, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» (Офіційний вісник України, 2012р., №44, ст.1697; 2015 р., №80, ст.2668).

У березні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача з проханням перерахувати пенсію відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників в розмірі 90 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати.

Відповідно до листа №44/Ж-04 від 17 березня 2016 року, відповідач повідомив, що пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. №213 з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про статус народного депутата України», «про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій ц статус суддів», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», «Податкового та Митного кодексів України», «Положення про помічника-консультанта народного депутата України). Пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Отже, здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки, виданої прокуратурою Полтавської області, немає законної підстави.

Дії та рішення відповідача позивач вважає незаконними, такими, що суперечить чинному законодавству та порушують його права на отримання належного рівня пенсійного забезпечення.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, прохав їх задовольнити, пояснення надав аналогічні до змісту позовної заяви.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечувала. При цьому вказала, що згідно з пунктом 5 розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року за № 213, передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Починаючи з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеним законом, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури встановлюється п. 4 Постанови КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій» № 865 від 31.05.2000 року, який виключено на підставі постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». З огляду на викладене, представник відповідача вважала, що Управління пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві діяло в межах своїх повноважень та у спосіб передбачений законодавством.

Дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені в адміністративному позові та в запереченні проти цього позову обставини, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що позивачу з 2005 року призначено пенсію за вислугу років. 23.09.2011 року пенсія позивача перерахована відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ в розмірі 90 % від суми місячного заробітку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року за №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» прокурорсько-слідчим працівникам апарату прокуратури Полтавської області підвищені розміри заробітної плати.

У березні 2016 року позивач звернувся до Управління пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві щодо перерахунку пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам.

Листом від 07.03.2016 року за № 44/Ж-04 ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки це суперечить нормам чинного законодавства (а.с. 8).

Проте, такі доводи відповідача не відповідають вимогам закону з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, зокрема, перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій).

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Згідно з нормами ч.ч.1-3 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, чинній на дату призначення особі пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 70 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють ч.ч. 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Так, відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Таким чином, суд приходить до висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ч.ч. 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали.

Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 року № 1166 внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до яких пенсія державним службовцям призначається у розмірі 70% від суми заробітної плати, ця норма набула чинності з 01.05.2014 року.

Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набрав чинності з 01.01.2015 року, внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до яких пенсія державним службовцям призначається у розмірі 60% від суми заробітної плати. В подальшому за нормами Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Однак, враховуючи, що пенсія позивачу призначена раніше, тобто до внесення змін у ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», та в подальшому виключення із Закону України «Про прокуратуру», норми вищевказаних Законів не підлягають до застосування. Вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, суд виходить із того, що згідно зі ст. 22 Конституцією України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтею 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів, або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Тому, звуження змісту та обсягу права на перерахунок пенсії, шляхом позбавлення такого права у зв`язку із прийняттям нових законів, або внесення змін до чинних законів, як зазначено у відповіді відповідача, за вказаної статтею Конституції України не допускається.

Крім того, згідно зі ст.ст. 22, 64, 58 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян встановлено законами України (у даному випадку Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Відтак, відповідач має провести перерахунок та виплату пенсії позивачеві, виходячи з розміру отриманої пенсії 90 відсотків із врахуванням довідки прокуратури Полтавської області від 23.03.2016 року за №18-130/вих16. Відповідно до законодавства перерахунок пенсії належить до обов'язків Пенсійного фонду України, який відповідно до Конституції України зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Таким чином, дослідивши зібрані докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позивачу неправомірно відмовлено у проведенні перерахунку пенсії в розмірі 90% від суми заробітної плати із врахуванням довідки прокуратури Полтавської області від 23.03.2016 року №18-130, оскільки, до спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції чинній на момент виходу позивача на пенсію, а тому, такі дії відповідача слід визнати неправомірними та зобов'язати провести перерахунок та виплату пенсії з врахування вищезазначеної довідки.

На підставі ст.ст. 22, 58 Конституції України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ, керуючись ст.ст. 9, 11,17, 70, 71, 86, 158-163 КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в:

Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити повністю.

Визнати протиправним дії Пенсійного фонду України Октябрського району в м.Полтаві щодо відмови у перерахуванні ОСОБА_1 пенсії, відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ та Постанови КМУ від 9 грудня 2015 р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників в розмірі 90 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати.

Зобов`язати Полтавське об`єднане Управління Пенсійного фонду України Полтавської області провести перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугу років ОСОБА_1, починаючи з 1 грудня 2015 року, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки прокуратури Полтавської області від 29.03.2016 року №18-130/вих16, у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії прокурорсько-слідчих працівників згідно зі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (№1789-XII в редакції зі змінами від 27.03.2014 року № 1166-VII) та здійснити відповідні виплати з урахуванням виплачених сум.

Стягнути з Полтавського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений за подання позовної заяви судовий збір в розмірі 551 гривня 21 копійка.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення через Октябрський районний суд м. Полтави.

Суддя С.В. Антонов