Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"07" жовтня 2009 р. № 2а- 30534/09/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі
Головуючого судді Спірідонова М.О.
за участю секретаря судового засідання Свіргун О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом
Закритого акціонерного товариства "Акко-Інвест"
до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові,
третьої особи - Державної податкової адміністрації у Харківській області
провизнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій ,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ЗАТ «Акко-Інвест» звернувся до суду з позовом до СДПІ по роботі з ВПП у м.Харкові , третьої особи ДПА у Харківській області в якому просив суд визнати нечинними рішення СДПІ по роботі з ВПП у м.Харкові про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 11.09.2008 року № 0000480848 та рішення від 23.10.2008 року № 14799/10/48-036 про внесення змін до рішення від 11.09.2008 року № 0000480848.
В обґрунтування позову позивач вказав, що 11 серпня 2008 року ДПА у Харківській області була проведена перевірка позивача згідно направлення № 16427 від 08.08.2008 року. За результатами перевірки було складено акт № 20407537/2310/20390106/4800 від 11.08.2008 р., в якому зазначено, що ЗАТ «АККО-ІНВЕСТ»порушило п.1.13 ст.З Закону України від 06.07.1995 № 365/95 ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»із змінами та доповненнями.
Як вказав позивач на підставі зазначеного Акту Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Харкові було прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 11 вересня 2008 року № 0000480848 , відповідно до якого до ЗАТ «АККО-ІНВЕСТ»застосовано суму штрафних санкцій у розмірі 643 364, 70 грн.
Крім того, рішенням відповідача від 23.10.2008 р. №14799/10/48-036 про внесення змін до рішення від 11.09.2008 р. №0000480848, збільшено суму штрафних (фінансових) санкцій на 110582,05 грн. за не проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій.
Представник ЗАТ «АККО-ІНВЕСТ»вказав, що вони не погоджуються з зазначеним Рішенням, вважаючи його незаконним та таким, що підлягає скасуванню керуючись ст.ст.12,14 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», п.п. 1, 4, 9 Положення про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби (затв. Наказом ДПАУ № 82 від 2.03.2001 р.) подала Голові Державної податкової адміністрації у Харківській області Денисюку С.Ф. відповідну Скаргу (Вих. № 402 від 19.09.2008 р.) на рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 11 вересня 2008 року № 0000480848.
Крім цього позивач вказав, що ДПА у Харківській області своїм рішенням №4704/10/25-203 від 31.10.08 залишила зазначену скаргу ЗАТ «АККО-ІНВЕСТ»без задоволення, а рішення без змін.
Далі, ЗАТ «АККО-ІНВЕСТ»не погоджуючись з зазначеним рішенням, вважаючи його незаконним та таким, що підлягає скасуванню керуючись ст.ст.12,14 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», п.п. 1, 4, 9 Положення про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби (затв. Наказом ДПАУ № 82 від 2.03.2001 р.) подала до Державної податкової адміністрації України відповідну скаргу (Вих. № 497 від 10.11.2008 р.) на рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 11 вересня 2008 року № 0000480848.
Проте, Державна податкова адміністрація України своїм рішенням № 12366/6/25-0415 від 16.12.08 залишила зазначену скаргу ЗАТ «АККО-ІНВЕСТ»без задоволення, а рішення без змін.
Виходячи з вище викладеного представник ЗАТ «АККО-ІНВЕСТ»вказав, що рішення від 23.10.08, є незаконними та такими, що підлягає скасуванню.
Представник відповідача в судове засідання зявився та з позовними вимогами не погодився у повному обсязі вказавши, що оскаржені рішення прийняти СДПІ по роботі з ВПП є законними та обгрутованими та просили суд відмовити позивачу у задоволенні його позовних вимог.
Представник третьої сторони ДПА у Харківській області в судове засідання зявився та підтримав позицію відповідача вказавши, що винесені відповідачем рішення є законними та обґрунтованими та просив суд відмовити позивачу у задоволенні його позовних вимог.
Судом встановлено, що працівниками ДПА у Харківській області, на підставі направлення від 8 серпня 2008 року № 16247 та згідно з планом, перевірок на серпень 2008 року, затвердженим головою ДПА у Харківській області, була проведена перевірка станції технічного обслуговування «NISSAN», розташованої за адресою: м. Харків, пр. Перемоги 55 «Е», що належить ЗАТ «АККО-ІНВЕСТ», з питань дотримання вимог Законів України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995р. № 265/95-ВР (далі за текстом - Закон № 265), «Про державне регулювання виробництва спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. № 637 (далі за текстом - Положення № 637).
За результатами перевірки було складено акт перевірки від 11 серпня 2008 року № 20407537/2310/20390106/4800 яким встановлено порушення, а саме:
-Позивачем за період з 08.02.07 до 11.08.08 здійснювались розрахункові операції у безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток) при продажу товарів (наданні послуг) на загальну суму 128 672,89 грн. без застосування реєстратора розрахункових операцій - порушено п. 1 ст. З Закону № 265;
-невідповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі готівкових коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій в розмірі 0,05 грн. - порушено п. 13 ст. З Закону № 265;
Суд зазначає, що перевірка була проведена в присутності головного бухгалтера Степаненко Олени Миколаївни та бухгалтера-касира ОСОБА_4
На підставі акту перевірки СТО «NISSAN», що належить ЗАТ «АККО-ИНВЕСТ»СДПІ ВПП у м. Харкові було прийнято рішення від 11 вересня 2008 року №0000480848 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у загальному розмірі 643 364,70 грн, а саме: 0,25 грн (0,05 грн.*5) - п'ятикратний розмір суми, на яку виявлено невідповідність; 643 364,45 грн. (128 672,89 грн *5) - п'ятикратний розмір суми, яка не була проведена через РРО.
Згідно з копіями сліпів (паперові документи, які підтверджують здійснення операції з використанням платіжної картки), що були зроблені під час перевірки, сума розрахунків, яка була проведена через термінал в безготівковій формі, складає 150 789,3 грн, в зв'язку з чим, рішенням СДПІ ВПП у м. Харкові від 23 жовтня 2008 року № 14799/10/48-036 були внесені зміни до рішення від 11 вересня 2008 року № 0000480848, згідно з яким сума штрафних санкцій склала 753 946,75 грн, а саме: 0,25 грн (0,05 грн *5) - п'ятикратний розмір суми, на яку виявлено невідповідність; 753 946.5 грн (150 789,3 грн *5) - п'ятикратний розмір суми, яка не була проведена через РРО.
Суд звертає увагу, що як свідчать матеріали справи, розрахунки в готівковій формі проводились через РРО Samsung ЕК.-25 0F фіскальний номер 2039002834.
Актом перевірки встановлено здійснення розрахункових операцій у безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток) при продажу товарів (наданні послуг) за період з 08.02.07р. по 11.08.08р. на загальну суму 150 789,3 грн без застосування зареєстрованого опломбованого у встановленому порядку та переведеному у фіскальний режим роботи реєстратора розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій.
ЗАТ «АККО-ІНВЕСТ»не погоджуючись з зазначеним рішенням, подала Голові Державної податкової адміністрації у Харківській області скаргу (Вих. № 402 від 19.09.2008 р.) на рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 11 вересня 2008 року № 0000480848.
ДПА у Харківській області своїм Рішенням №4704/10/25-203 від 31.10.08 залишила зазначену скаргу ЗАТ «АККО-ІНВЕСТ»без задоволення, а рішення без змін.
ЗАТ «АККО-ІНВЕСТ»не погоджуючись з зазначеним рішенням подала до ДПА України відповідну скаргу (Вих. № 497 від 10.11.2008 р.) на рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 11 вересня 2008 року № 0000480848.
ДПА України своїм рішенням № 12366/6/25-0415 від 16.12.08 залишила зазначену скаргу ЗАТ «АККО-ІНВЕСТ»без задоволення, а рішення без змін.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Статтею 9 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»№ 509 від 04.12.90 (далі - Закон № 509) державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в містах з районним поділом (крім міст Києва та Севастополя) виконують функції, передбачені ст. 8 Закону № 509.
Згідно з ч. 1 ст. 8 цього ж Закону Державна податкова адміністрація України, а відповідно і державні податкові адміністрації в областях, виконують безпосередньо роботу пов'язану із здійсненням контролю зокрема за додержанням порядку проведення готівкових рахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, а також контролю за явністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів.
Суд аналізуючи положення зазначених норм Закону № 509, приходить до висновку, що органи державної податкової служби, в т.ч. і ДПА у Харківській області, є уповноваженими державою органами для здійснення функцій контролю за додержанням порядку розрахунків із споживачами з використанням електронних контрольно-касових апаратів, комп'ютерних систем.
Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.95 № 265/95-ВР (далі Закон №265) визначено, що зазначений контроль здійснюється шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України (ст.15,16).
На теперішній час порядок проведення перевірок з питань додержання платниками податків порядку проведення готівкових розрахунків регулюється Законом № 265 та Наказом ДПА України «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку складання плану графіка перевірок суб'єктів господарювання та взаємодії між структурними під проділами при проведенні»від 11.10.05 № 441, а саме, Додатком 2 до нього, пунктом 2 якого передбачений прядок взаємодії підрозділів при проведенні виїзних планових та позапланових перевірок щодо контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових операцій у сфері готівкового обігу (далі - Порядок до Наказ № 441) , а також ст. 11-2 кону № 509, яка встановлює умови допущення посадових осіб до їх проведення.
Так, керуючись пунктом 2.6 Порядку до Наказу №441, формується та затверджується щомісячний план проведення перевірок з контролю за здійсненням розрахункових операцій, які проводяться групою у складі не менше двох посадових осіб за наявності у них службових свідчень та направлення на перевірку (пункт 2.7).
Стаття 11-2 Закону № 509 дозволяє приступити до проведення перевірок (в т.ч. перевірок щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу) за умови надання суб'єкту господарювання під розпис направлення на перевірку та копію наказу керівника податкового органу про проведення позапланової перевірки. Наказ на проведення планової перевірки не видається.
Направлення на перевірку були отримані суб'єктом господарювання - особою, що уповноважена здійснювати розрахункові операції, про що свідчать її підпис на розписках цих направлень.
Що стосується твердження позивача , що він не отримував від 23.10.2008р. № 14799/10/48-036 про внесення змін до рішення СДПІ по роботі з ВПП у м. Харкові про застосування штрафних (фінансових) санкцій (форми «С») від 11.09.08р. №0000480848/0 у сумі 753 946,75 грн. то вказане твердження не знайшло свого підтвердження під час судового засідання оскільки 23.10.08р . засобами поштового зв'язку СДПІ ВПП у м. Харкові було направлено Голові правління ЗАТ «АККО-ШВЕСТ»Колеснікову О.М рішення від 23.10.2008р. № 14799/10/48-036 про внесення змін до рішення СДПІ по роботі з ВПП у м. Харкові про застосування штрафних (фінансових) санкцій (форми «С») від 11.09.08р. №0000480848/0 у сумі 753 946,75 грн., винесене за порушення п.1.13 ст.З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07. 1995 р. №265/95-ВР, із змінами і доповненнями.
12.12.08р. вище зазначене рішення було повернуто поштовий конверт з відміткою поштового відділення Харків 52 про неможливість вручення рішення змін від 23.10.08р. №14799/10/48-036 у зв'язку з закінченням строку зберігання, про що свідчить запис в реєстрі для запису поштових переказів та рекомендованих поштових відправлень від 12.12.08р.
Відповідно до вимог Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого наказом ДПАУ від 21червня 2001 року №253 якщо пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення у день надходження до податкового органу такої інформації оформляє відповідний акт, у якому вказує причину, яка призвела до неможливості вручення податкового повідомлення.
12.12.2008р. № 143/48-0/22709517 СДПІ по роботі з ВПП у м. Харкові було складено акт №143 неможливості вручення податкового повідомлення-рішення до акту перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності №20407537/2310/20390106/4800 від 11.08.08р.
Відповідно до вимог Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій . затвердженого наказом ДПАУ від 21 червня 2001 року № 253 у той самий день структурний підрозділ . до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції, або відповідальна особа, визначена керівником податкового органу для використання таких функцій, розміщує податкове повідомлення на дошці податкових оголошень (повідомлень), установлений на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такого податкового повідомлення на дошці податкових оголошень (повідомлень), зафіксований в акті про неможливість його вручення платнику податків, вважається днем його вручення.
12.12.08р. рішення про внесення змін від-23.10.08р. №14799/10/48-036 було розміщено на дошці податкових оголошень СДПІ по роботі з ВПП у м. Харкові.
Про вищезазначені дії СДПІ ВПП у м. Харкові Голові правління ЗАТ «АККО-ИНВЕСТ»було відомо, оскільки 22.12.08р. № 17268/10/48-036 СДШ ВПП у м. Харкові було направлено засобами поштового зв'язку лист ( з повідомленням про вручення 23.12.08р.). який містив інформацію про складання акту №143 від 12.12.08р. неможливості вручення податкового повідомлення до акту перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності № 204075372310/31634863 від 11.08.08р. та інформацію про те, що податкове повідомлення-рішення від 23.10.2008р. №14799/10/48-036 у цей же день було розміщено на дошці податкових оголошень СДПІ ВПП у м. Харкові.
Що стосується фактичних порушень визначених в акті перевірки, то суд зазначає, що з твердженнями позивача суд погодитись не може оскільки у відповідності до положень ст.1 Закону України №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(далі за текстом Закон України №265/95-ВР) визначено обовязок застосування реєстраторів розрахункових операцій фізичними особами-суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або безготівковій формі ( із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Згідно зі ст.. 3 Закону № 265/95 суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:
1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Отже аналізуючи вище зазначене положення суд приходить до висновку, що розрахункова операція може вважатись підтвердженою лише при наявності трьох обовязкових ознака РРО, а саме воно повинно бути зареєстровано, опломбовано у встановленому порядку та переведено у фіскальний режим якщо хоча б одна вимога порушена то вказану розрахункову операцію не можна вважати підтвердженою, а видані таким РРО фіскальні чеки такими що підтверджують відповідну розрахункову операцію.
Згідно з положеннями 17 Закону № 265/95 за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах:
1) у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки;
Як було встановлено судом та не заперечувалось сторонами по справі, а також підтверджувалось матеріалами справи, поясненнями ОСОБА_4 та описом готівкових коштів, що знаходив місці проведення розрахунків та належать ЗАТ «Акко-Інвест»розрахунки в готівковій формі проводились через РРО Samsung ЕК.-25 0Р. фіскальний номер 2039002834. В ході перевірки було встановлено здійснення розрахункових операцій у безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток) при продажу товарів (наданні послуг) за період з 08.02.07р. по 11.08.08р. на загальну суму 128 672,89 грн без застосування зареєстрованого опломбованого у встановленому порядку та переведеному у фіскальний режим роботи реєстратора розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій.
Що стосується посилання ЗАТ «Акко-Інвест»на фіскальні звітні чеки та КОРО №2039004221 яка зареєстрована 13.06.05р. на РРО Datйes ER-35 ОТ на відповідну суму то вказані докази суд оцінюючи докази у відповідності до вимог ст.. 70 КАС України вважає їх сумнівними, та судом при вирішенні справи не беруться до уваги оскільки надані суду фіскальні звітні чеки та КОРО №2039004221, зареєстрована 13.06.05р. на РРО Datйes ER-35 ОТ, який знаходиться за адресою: м. Харків, вул.Клочківська,370, тоді як перевірка станції технічного обслуговування », з питань дотримання встановлено порядку проведення розрахункових операцій проводилось за адресою: м. Харків пр. Перемоги 55 «Е»за яким зареєстроване РРО Samsun ER-25 OF, фіскальний номер 2039002834.
Виходячи з вище викладеного суд приходить до висновку, що рішення СДПІ по роботі з ВПП у м.Харкові про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 11.09.2008 року № 0000480848 та рішення від 23.10.2008 року № 14799/10/48-036 про внесення змін до рішення від 11.09.2008 року № 0000480848 винесено у відповідності до вимог чинного законодавства України та є законними та обґрунтованими.
Керуючись ст.ст. 4, 7, 86, ч.1 ст.158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України Харківський окружний адміністративний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Закритого акціонерного товариства "Акко-Інвест" до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові, третьої особи - Державної податкової адміністрації у Харківській області про визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій - відмовити.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або у строк встановлений ч.5 ст.186 КАС України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку
Повний текст постанови виготовлено 09.10.2009 року.
Суддя Спірідонов М.О.