243/4954/16-а
Справа № 2-а/243/143/2016
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 липня 2016 р. Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Гусинський М.О.,
при секретарі Мірошниченко В.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні у залі № 12 суду у м. Слов'янську в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Словянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання рішення протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
21.06.2016 року ОСОБА_1 звернувся до Слов'янського міськрайонного суду із позовом в порядку адміністративного провадження до Словянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання рішення протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, обґрунтовуючи свої вимоги наступним: він з 15.05.2015р. перебуває на пенсійному обліку у відповідача. 26.04.2016р. він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по заробітку, де просив прийняти до уваги надані ним довідки про стаж роботи в період з липня 1988р. по грудень 1989р. у районах Крайньої Півночі, а також відомості про заробітну плату за цей період, а саме: архівні копії особових рахунків. Рішенням від 05 травня 2016р. йому було відмовлено у перерахунку з тих підстав, що згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. № 22-1, відомості про заробітну плату подаються у вигляді довідки встановленого зразку. Він не згоден з таким рішенням з наступних мотивів: відмовляючи йому у перерахунку пенсії відповідач послався на Закон України, затверджений у листопаді 2005р., тоді як відомості про його заробіток надані ним за 1988-1989 роки. Дійсно, вказаним законом встановлений вид документу, який підтверджує заробітну плату працівника, а саме це є довідка встановленого зразку або витяг з реєстру про персональні дані щодо заробітної плати. Однак згідно теорії права закон зворотної сили не має, якщо інше не вказане у самому законі. Той Закон, на який посилається відповідач, був введений у дію у 2005р., він надав документи на підтвердження його заробітної плати за 1988-1989р.р., тому чи є надані ним особові рахунки належним підтвердженням нарахованої йому заробітної плати, слід розглядати, виходячи з тих законів та вимог, які діяли на 1988-89р.р. Між тим, станом на час, коли виникли спірні правовідносини, діяв Закон Союзу РСР «Про державні пенсії», прийнятий Верховною Радою СРСР 14.07.1956р. та введений в дію з 01.10.1956р. Вказаним Законом надання відомостей про заробітну плату не було обмежене певного зразку довідками, тому вважає, що відмова відповідача прийняти надані ним архівні копії особових рахунків на підтвердження його заробітної плати за період з липня 1988р. по грудень 1989р. є незаконною. Також, згідно Постанови правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. № 22-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.12.2005р. за № 1566/11846 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розділ 2 пункт 2.10 2 абзац у випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Просив суд визнати дії Словянського об'єднаного управління пенсійного Фонду України Донецької області та рішення цього управління № 53 від 05 травня 2016 року про відмову у перерахунку йому пенсії по заробітку незаконними, зобов'язати Слов'янське об'єднане управління пенсійного Фонду України Донецької області провести перерахунок його пенсії по заробітній платі, прийнявши як належні документи надані ним архівні копії особових рахунків за 1988 та 1989рр., судові витрати покласти на відповідача.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явився, але надав суду заяву, в який просив суд розглянути справу за його відсутністю, на задоволенні позовних вимог наполягав.
Представник відповідача Словянського ОУПФУ Удалих І.С. в судове засідання не з'явився, але надав заяву про розгляд справи без його участі, просив у задоволенні позовних вимог відмовити, надав письмові заперечення.
З письмових заперечень начальника Словянського ОУПФУ від 15.07.2016р. слідує, що Слов'янське ОУПФУ позовні вимоги ОСОБА_1 не визнає та заперечує проти їх задоволення з наступного: 05.05.2016р. Слов'янське ОУПФУ винесло Рішення № 53, яким відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку пенсії по заробітку у зв'язку з наданням довідки невстановленого зразку, затвердженого постановою правління ПФУ від 25.11.2005р. № 22-1. Відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. № 1058-ІV та Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за вибором пенсіонера для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000р. Згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. № 22-1 для перерахунку пенсії по заробітній платі необхідно надати довідку по заробітній платі із зазначенням у ній назв первиних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провестии перевірку відповідності змісту довідки первинним документам. ОСОБА_1 були надані довідки про стаж № 16497, 16503 від 02.03.2016р., видані Центральним державним архивом міста Москви, в яких вказується що позивач працював з 1988р. по грудень 1989р. у «ЦК ВЛКСМ» комсоргом у копальні «Баренцбург», та надані особливі рахунки 1988-1989р.р. У наданих ОСОБА_1 довідках не вказано період роботи, розмір заробітньої плати, назви первинних документів, на підставі яких видано довідку. За таких обставинах ОСОБА_1 відмовлено у проведенні перерахунку пенсії по заробітку, а право на перерахунок він отримає у раззі надання довідки по заробітній платі встановленого зразку, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. № 22-1. Просять у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити у повному обсязі.
Розглядаючи справу суд виходив із наступних вимог законодавства України:
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 138 КАС України, факти, що входять до предмету доказування - це обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення для вирішення справи та які належить встановити при ухваленні рішення у справі.
Сторони в процесі повинні подати докази на підтвердження обставин, на які вони посилаються, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона. Однак, в адміністративних справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта власних повноважень встановлена презумпція його вини. Презумпція вини покладає на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів. Обов'язок суб'єкта владних повноважень довести правомірність свого рішення в суді посилює його відповідальність при прийнятті рішень, вчиненні інших дій чи допущенні бездіяльності. Але з презумпції вини суб'єкта владних повноважень не випливає його автоматичний програш у справі, якщо він жодним чином не відреагував на позов або просто його не визнав. Презумпція вини не є абсолютною і не може, як у судовому процесі прецедентної системи права, де відсутність заперечення позову та нез'явлення відповідача у судове засідання розцінюватися судом як визнання позову і тягнути за собою задоволення позову.
Отже, застосування принципу презумпції винуватості суб'єкта владних повноважень не обумовлює його автоматичного програшного становища у справі. Невиконання обов'язку відповідача довести правомірність своїх рішень, дій чи бездіяльності, не звільняє суд від обов'язку ухвалити справедливе рішення.
Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії передбачено ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. № 1058-ІV, а саме ч. 1 цього Закону України передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за інвалідом I групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 8, 13 і 14 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії передбачено ч. 1 ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. № 1058-ІV, а саме: Заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
П.п.3) п. 2.1. розділу 2 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 передбачено, що у разі бажання здійснити перерахунок пенсії за період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Відповідно до «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993р. № 637 за відсутністю трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі, коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків. (п.п. 1, 2).
Розглянувши справу суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову з наступного:
Рішенням заступника начальника Словянського ОУПФУ № 63 від 05.05.2016р. ОСОБА_1 було відмовлено у здійснені перерахунку пенсії по заробітку у зв'язку з тим, що надані ним довідки про стаж № 16497, 160503 від 02.03.2016р. не відповідають зразку, встановленому відповідно до п.п.3) п. 2.1. розділу 2 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 (а.с. 3-4).
Надані ОСОБА_1 довідки фактично є копіями «Лицевого счета рабочего и служащего», які не містять інформації про назви первинних документів, на підставі яких її видано, місцезнаходження та адреси підприємства (а.с. 5-7).
Жодних належних до виконання документів на підтвердження інформації про стаж встановленого зразку відповідно до п.п.3) п. 2.1. розділу 2 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від ОСОБА_1 до Словянського ОУПФУ не надходило.
Посилання позивача на те, що розглядаючи його заяву про перерахунок пенсії 05 травня 2016 року Слов'янське ОУПФУ повинно було користуватися нормами «Закону СРСР «Про державні пенсії» 1956 року не відповідає дійсності, так, як на час подання ОСОБА_1 у 2016р. заяви до Слов'янське ОУПФУ про здійснення перерахунку пенсії був та є дійсним «Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. № 22-1 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846, яким і керувалося Слов'янське ОУПФУ.
Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до Словянського ОУПФУ із заявою про перерахунок пенсії, надавши довідки про заробітну плату неналежного зразка, тому Слов'янське ОУПФУ і відмовило ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, роз'яснивши, що після надання ним довідок належного зразку перерахунок пенсії буде здійснено.
Вивчивши письмові докази, з урахуванням усього викладеного, суд приходить до висновку як про те, що дії Словянського ОУПФУ стосовно відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 є законні та обґрунтовані, так і про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.17,18,69,71,94,98,128,158-163,167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Словянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання рішення протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького Апеляційного Адміністративного суду через Слов'янський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення постанови.
Повний текст постанови виготовлено 19 липня 2016 року.
Суддя Слов'янського міськрайонного суду М.О.Гусинський