18.07.2016
Провадження 2-а/235/120/16
Справа 235/4019/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 липня 2016 року Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
в складі:
головуючого - судді Філь О.Є.
при секретарі Ярмаченко В.В.
за участю позивача ОСОБА_1, представника відповідача Луценка С.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Покровську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в перерахунку пенсії, зобов'язання вчинити певні дії відносно перерахунку пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 16.06.2016 року звернувся до суду з адміністративним позовом до Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в перерахунку пенсії, зобов'язання вчинити певні дії відносно перерахунку пенсії, зазначивши в обґрунтування заявлених вимог, що з 11.02.2002 року він набув право на пенсію за вислугою років на підставі ст.. 50-1 ч. 1 Закону України «про прокуратуру» в редакції, що діяла на той час, в розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати.
24.05.2016 року він звернувся до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії , надавши довідку прокуратури Донецької області № 18-57-887 від 11.04.2016 року про розмір фактичної заробітної плати.
За результатами розгляду заяви рішенням пенсійного органу (відповіді № 9/с-070103 від 31.05.2016 року та № 13252 від 02.06.2016 року) позивачу відмовлено в проведені перерахунку розміру пенсії з посиланням на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213, відповідно до якого з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищевказаними законами, зокрема, Законом України «Про прокуратуру», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються».
Вважає, що рішення про відмову в перерахунку пенсії є неправомірним і підлягає скасуванню, оскільки вказаний у рішенні пункт 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 не містить обмежень щодо перерахунку вже призначених пенсій.
На підставі викладеного, позивач просив визнати протиправним та скасувати рішення відповідача № 9/с-070103 від 31.05.2016 року та № 13252 від 02.06.2016 року про відмову в перерахунку пенсії, зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії на підставі довідки № 18-57-887 від 11.04.2016 року про розмір фактичної заробітної плати відповідно до ст. 50-1 Закону України «про прокуратуру», виходячи з розрахунку 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, починаючи з 15.12.2015 року без обмежень граничного розміру пенсії.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити.
Представник відповідача Луценко С.А. в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити у повному обсязі посилаючись на те, що рішенням Управління від 13.05.2016 року позивачу було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії, оскільки п.5 Прикінцевих положень Закону України № 213 від 02.03.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01.06.2015 року не передбачається можливість проведення перерахунку спеціальних пенсій. З 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України, зокрема «Про прокуратуру». Норми щодо пенсійного забезпечення включають у себе як норми щодо призначення пенсії, так і норми щодо її подальшого перерахунку та виплати. А отже з 1 червня 2015 року вони (і норми про призначення пенсії, і норми про перерахунок) є скасованими. Також відповідач посилається на лист Пенсійного Фонду України №
28676/02-20 від 29.05.2015 року у якому зазначено, що з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених п.5 Прикінцевих положень закону 213, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Крім того, відповідач вважає відсутніми підстави для здійснення перерахунку пенсії, виходячи з розрахунку 90 відсотків від суми щомісячної заробітної плати, оскільки з матеріалів пенсійної справи,яка надійшла з УПФУ у Ворошиловському районі м. Донецька в листопаді 2014 року вбачається, що ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років відповідно до ст.. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1001 року № 1789-ХП в розмірі 80% від заробітку. Попередній перерахунок пенсії відбувся 01.03.2008 року та відсоток пенсії був незмінний 80%. З підстав того, що розпорядження ПФУ містить дані «попередній перерахунок 01.03.2008 року», ОСОБА_1 мав змогу та право звернутися до суду за захистом своїх прав, свобод чи інтересів або їх порушення щодо розміру пенсії в розмірі 90%.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали адміністративної справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб»єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно із ст. 9 КАС України суд при вирішенні спору керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов"язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Судом встановлено, що відповідно до пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1 позивач ОСОБА_1 є пенсіонером з 11.01.2002 року довічно (а.с. 11). Позивач з вересня 2014 року перебуває на обліку в Красноармійському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області як отримувач пенсії за вислугу років у відповідності до Закону України «Про прокуратуру». При цьому суд враховує, що згідно протоколу 36 від 31.01.2002 року та розпоряджень № 163535 від 21.05.2010 року позивачу була призначена пенсія з розрахунку 90% від заробітку.
24.05.2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії з врахуванням заробітної плати, до якої долучив довідку Прокуратури Донецької області від 11.04.2016 року № 18-57-887 про заробітну плату для обчислення пенсії (а.с. 20-22).
За результатами розгляду заяви рішенням пенсійного органу (відповідь № 9/с-070103 від 31.05.2016 року та рішення № 13252 від 02.06.2016 року) позивачу відмовлено в проведені перерахунку розміру пенсії (а.с. 23-25).
Позивачу відмовлено у перерахунку пенсії оскільки п. 5 Прикінцевих положень Закону України № 213 від 02.03.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру","Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Тобто даним Законом передбачено, що пенсії за спеціальними законами не призначаються, мова не йде про заборону перерахунку пенсій. Суд не приймає до уваги твердження представника відповідача та посилання на лист № 28676/02-20 від 29.05.2015 року, який підписаний заступником Голови правління ПФУ, про те, що раніше призначені пенсії не перераховуються, оскільки про заборону перерахування в Законі № 213 мова не йде.
Частина 13 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції чинній на час
звернення позивача до УПФУ, було передбачено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Законом України №3668-VІ від 08.07.2011 "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" внесено зміни, що стосуються призначення пенсій.
Згідно ч.3 вказаної статті, розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включається в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Відповідно до ч.15 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру", максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів установлених для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до нової редакції ч.2 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" (із змінами, внесеними Законом № 213-VIII від 02.03.2015 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення"), пенсія призначається в розмірі 60% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Відтак, нова редакція ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру", суттєво звужує і обмежує зміст та обсяг прав пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким пенсія призначена до набрання чинності цими законами.
Приписами ст.22 Конституції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Крім того, відповідно до ст.ст.22, 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян встановлене законами України (в тому числі і Законом України "Про прокуратуру") є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Тому звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст.22 Конституції України не допускається.
Пенсія позивачеві була призначена відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" до набрання чинності цими законами. Крім того, зміни внесені до вказаної статті стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку.
Отже, новий порядок призначення та виплати пенсії, встановлений вищевказаними законами, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності.
Таким чином, при перерахунку пенсії позивачеві підлягає застосуванню положення ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції, чинній на час призначення пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції, чинній на час призначення пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної за місяць до звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Відповідно до ч. 2 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції, чинній на час призначення пенсії), розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класний чин, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяці такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Відповідно до ч.3 ст.50-1 "Про прокуратуру" (в редакції, чинній на час призначення пенсії),
середньомісячна сума зазначених виплат за 24 чи 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60. Коригування зазначених виплат проводиться шляхом застосування коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин. Посадовий оклад, надбавки за класний чин та вислугу років при призначенні пенсії враховуються в розмірах, постановлених на день звільнення з роботи, що дає право на даний вид пенсії.
Проаналізувавши наведені норми, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги до органу Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії є обґрунтованими та засновані на нормах права.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд вважає, що відповідачем не надано доказів правомірності відмови у проведенні перерахунку пенсії позивача відповідно до Закону України «Про прокуратуру» в редакції на момент призначення пенсії, що підтверджується наявними в матеріалах справи документами та наведеними положеннями закону.
На підставі зазначеного, рішення відповідача про відмову в перерахунку пенсії є протиправним та підлягає скасуванню, а вимоги позивача про зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-887 від 11.04.2016 року відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії), виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, починаючи з 15.12.2015 року без обмежень граничного розміру пенсії, з врахуванням раніше проведених виплат, підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 19, 46 Конституції України, ст.ст. 2, 9, 11, 86, 159, 160, 162, 163, 186 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в перерахунку пенсії, зобов'язання вчинити певні дії відносно перерахунку пенсії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 9/с-070103 від 31.05.2016 року та № 13252 від 02.06.2016 року про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-887 від 11.04.2016 року.
Зобов'язати Красноармійське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за заявою від 24.05.2016 року на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-887 від 11.04.2016 року про розмір фактичної заробітної плати відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії), виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, починаючи з 15.12.2015 року без обмежень граничного розміру пенсії, з врахуванням раніше проведених виплат.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 18.07.2016 року. Постанова виготовлена у повному обсязі 22.07.2016 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя