Справа №592/3386/16-а
Провадження №2-а/592/87/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 липня 2016 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми у складі:
головуючого судді - Косолап М.М.,
за участю секретаря - Грох Т.А.,
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Свистуна Д.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Ковпаківського районного суду м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом і свої вимоги мотивує тим, що є підполковником запасу Збройних Сил України, пенсіонером Міністерства оборони України, перебуває на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумської області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01.12.2004 р., має статус ветерана військової служби. У зв'язку з невеликими розміром пенсії вимушений працювати посадовою особою місцевого самоврядування. На його запит відповідач повідомив, що на підставі Закону України від 02.03.2015 № 213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» йому тимчасово, у період з 01.04.2015 р. по 31.12.2015 р. припинена виплата пенсії, оскільки він є посадовою особою місцевого самоврядування, обмеження на виплату пенсії закінчилось 31.12.2015 р. Дата виплати його пенсії п'яте число, відповідно до Постанови КМУ від 24.12.2015 р. № 1081 «Про внесення змін до бюджету Пенсійного фонду України на 2015 рік», Пенсійний фонд України зобов'язано забезпечити у грудні 2015 року фінансування та виплату пенсій одержувачам, через їх поточні рахунки в банках - за датами виплати по 23 січня 2016 року включно. Постанова набрала чинності одночасно із Законом України «Про внесення змін до додатків № 3 та № 7 до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» щодо видатків Пенсійного фонду України» від 24.12.2015 р. - 27.12.2015 р. Йому, на відміну від інших пенсіонерів пенсію за січень 2016 р. у грудні 2015 р. не виплачено. Він має статус ветерана військової служби і відповідно до роз'яснень Пенсійного фонду України щодо Закону України № 911-VІІІ ветеранам військової служби, пенсії призначені відповідно до Законів України «Про державну службу» та «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» виплачуються. 14.01.2016 р. він звернувся зі скаргою до відповідача щодо поновлення виплати йому пенсії з 01.01.2016 р., проте 01.02.2016 р. отримав відповідь, згідно якої оскільки він продовжує працювати посадовою особою органу місцевого самоврядування, підстави для поновлення пенсії відсутні. Такі дії відповідача щодо відмови у відновлені виплати пенсії з 01.01.2016 р. вважає протиправними, оскільки до 01.06.2015 р. не було прийнято закон, у зв'язку з чим втратили чинність, зокрема норми Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» щодо пенсійного забезпечення і відповідно пенсії за цим законом не призначаються. Посада на якій він працює не надає йому право на пенсію у порядку та умовах визначених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Просив суд зобов'язати відповідача поновити виплату пенсії за вислугу років призначену у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 р. № 2262-ХІІ з 01.01.2016 р.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги з наведених підстав підтримав у повному обсязі і просив задовольнити. Зазначив, що пенсію згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01.12.2004 р. йому призначили довічно. На даний час він вимушений працювати, є посадовою особою Сумської міської ради. Відповідач відмовив у виплаті пенсії відповідно до ч. 7 ст. 21 Закону «Про службу в органах місцевого самоврядування», з 01.06.2015 р. на нього не поширюються зазначена норма щодо припинення виплати пенсії, оскільки його посада не дає право на призначення пенсії відповідно до цього Закону. Зазначав, що у грудні 2015 р. відповідач мав виплатити йому пенсію за січень 2016 р. відповідно до постанови КМУ № 1081 від 24.12.2015 р., оскільки Закон № 911-VІІІ від 24.12.2015 р. набрав чинності з 01.01.2016 р. Він як офіцер має право на довічну пенсію за вислугу років відповідно до ст. 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» і його право на пенсію не можу бути обмежено.
У судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги не визнав, у задоволенні адміністративного позову просив відмовити. В обґрунтування заперечень відповідач зазначив, що позивач звертався до суду у 2015 р. з аналогічними вимогами про поновлення виплати йому пенсії, проте постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 23.06.2015 р. у задоволенні позову йому відмовлено. З 01.04.2015 р. набрав чинності Закон від 02.03.2015 р. № 213 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», яким передбачено, що тимчасово у період з 01.04.2015 р. по 31.12.2015 р. посадовим особам місцевого самоврядування пенсії призначені відповідно до законодавства України не виплачуються. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 р. № 911-VІІІ, який набрав чинності з 01.01.2016 р. продовжено такий порядок виплати пенсії у 2016 р. - у період з 01.01.2016 р. по 31.12.2016 р. У зв'язку з діями Законів № 213-VІІІ у 2015 р. та № 911-VІІІ у 2016 р. позивачу не виплачувалась пенсія відповідно до постанови КМУ № 1081 від 24.12.2015 р.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», є ветераном військової служби (а.с. 10 - 12).
З копії трудової книжки та Розпорядження міського голови м. Суми від 16.01.2008 р. № 15-к вбачається, що ОСОБА_1, з 16.01.2008 р. прийнятий на посаду спеціаліста 2-ї категорії правового управління Сумської міської ради з присвоєнням 12 рангу посадової особи місцевого самоврядування в межах 6 категорії посад та на даний час продовжує працювати у Сумській міській раді на посаді провідного спеціаліста сектору обліково-інформаційної роботи правового управління Сумської міської ради, має статус посадової особи місцевого самоврядування (а.с. 13 - 14, 68 - 69).
14.01.2016 р., 21.01.2016 р. ОСОБА_1 звертався до відповідача з скаргами щодо відновлення виплати йому пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01.01.2016 р. та щодо не виплати йому пенсії за січень 2016 р. відповідно до постанови КМУ від 24.12.2015 р. № 1081 до 31.12.2015 р. (а.с. 76 - 77).
Листом від 21.01.2016 р. № 23/В-11 Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області позивачу повідомлено, що з 01.04.2015 р. йому припинено виплату пенсії відповідно до Закону України від 02.03.2015 р. № 213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 р. № 911-VІІІ продовжено такий порядок виплати пенсій пенсіонерам у 2016 році. Оскільки він продовжує працювати посадовою особою місцевого самоврядування, відповідно до ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» підстави для поновлення пенсії відсутні (а.с. 19).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 1 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету. Дія цього закону не поширюється на технічних працівників та обслуговуючий персонал органів місцевого самоврядування.
Частиною 7 статті 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», у редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 р., № 911-VIII та який набрав чинності з 01.01.2016 року передбачено, що тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, посадовим особам місцевого самоврядування (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), у період служби в органах місцевого самоврядування, пенсії, призначені відповідно до законодавства України, не виплачуються.
Наведена норма Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», у редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 р., № 911-VIII, який набрав чинності з 01.01.2016 року такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною) на час розгляду справи не визнавалась.
Судовим розглядом встановлено, що позивач працює у Сумській міській раді на посаді провідного спеціаліста сектору обліково-інформаційної роботи правового управління, має статус посадової особи місцевого самоврядування, не є інвалідом I та II груп, інвалідом війни III групи та учасників бойових дій, на нього не поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а ветерани військової служби до переліку, визначеного цим законом не віднесені, тому на нього поширюються обмеження встановлені у ч. 7 ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» щодо тимчасового припинення виплати пенсії у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року.
Оскільки позивачу було припинено виплату пенсії з 01.04.2015 р. відповідно до ч. 7 ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», у редакції Закону України від 02.03.2015 р. № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» і такі дії відповідача визнані правомірними постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 23.06.2015 р. по справі № 592/3440/15-а, зазначені обмеження продовжено з 01.01.2016 р. по 31.12.2016 р. Законом України від 24.12.2015 р. № 911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», правові підстави для виплати ОСОБА_1 пенсії у грудні 2015 року за січень 2016 року відповідно до положень постанови КМУ від 24.12.2015 р. № 1081 «Про внесення змін до бюджету Пенсійного фонду України на 2015 рік» були відсутні.
За наведених обставин суд дійшов висновку, що не виплачуючи пенсію позивачу з 01.06.2016 року (в межах заявлених вимог) відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 2, 6 - 9, 11, 69 - 71, 94, 160 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області поновити виплату пенсії за вислугу років призначену у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ з 01 січня 2016 року - залишити без задоволення.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми протягом десяти днів з дня її проголошення, з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено та підписано 18.07.2016 року.
Суддя М.М. Косолап