ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 липня 2016 року № 813/994/16
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Потабенко В.А.,
за участю секретаря судового засідання Богаченка В.С.,
з участю:
представника позивача не прибув,
представника відповідача-1 не прибув,
представника відповідача-2 не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Личаківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Юг Зернотрейд", Управління державної реєстрації Львівської міської ради про визнання недійсними змін до установчих документів та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Личаківська обєднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Львівській області (далі Личаківська ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області, позивач) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Юг Зернотрейд" (далі ТзОВ "Юг Зернотрейд", відповідач-1), Управління державної реєстрації Львівської міської ради (далі Управління державної реєстрації ЛМР, відповідач-2), з наступними позовними вимогами:
- визнати недійсними зміни до установчих документів, пов'язаних із зміною місцезнаходження ТзОВ "Юг Зернотрейд" (38644438) на м. Львів, вул. Водогінна, 2;
- зобов'язати Управління державної реєстрації Львівської міської ради внести запис щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів, пов'язаних із зміною місцезнаходження ТзОВ "Юг Зернотрейд" (38644438).
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що службовими особами позивача за результатами проведених заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження ТзОВ "Юг Зернотрейд" встановлено відсутність даного підприємства за зареєстрованим місцезнаходження, що вказує на недостовірність внесеної до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців інформації про місцезнаходження ТзОВ "Юг Зернотрейд". Вказане унеможливлює здійснення Личаківською ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області функцій щодо контролю за повнотою, достовірністю та своєчасністю сплати податкових платежів до бюджету, проведення перевірок, заходів із стягнення боргу, інших функцій, визначених Податковим кодексом України. Враховуючи факт незнаходження товариства за адресою: м. Львів, вул. Водогінна, 2, позивач просить позов задовольнити в повному обсязі.
В судове засідання представник позивача не прибув. 11.07.2016 року подав через канцелярію суду клопотання за вх. № 17704, в якому зазначив, що позовні вимоги підтримує повністю та просить проводити розгляд справи за відсутності уповноваженого представника.
Представник відповідача-1 ТзОВ "Юг Зернотрейд" в судове засідання не прибув, причин неявки та відношення до позовних вимог суду не повідомив. Враховуючи те, що судова кореспонденція скеровувалася на адресу відповідача-1, яка зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, а саме: 79000, м. Львів, вул. Водогінна, 2, суд вважає, що відповідач належним чином, в порядку ст.ст. 33-35 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), повідомлений про судове засідання, що було призначено на 11.07.2016 року, відтак, жодних перешкод для розгляду справи в судовому засіданні без участі його представника немає.
Представник відповідача-2 Управління державної реєстрації ЛМР в судове засідання не прибув. 11.07.2016 року скерував на адресу суду клопотання за вх. № 17740, в якому зазначив, що відповідно до відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців та громадських формувань усі реєстраційні дії по ТзОВ "Юг Зернотрейд" з 19.04.2013 року по 31.12.2015 року здійснювались державними реєстраторами виконавчого комітету Черкаської міської ради, державними реєстраторами департаменту Одеської міської ради за місцезнаходження юридичної особи ТзОВ "Юг Зернотрейд". У зв'язку зі зміною місцезнаходження та зміною складу та інформації про засновників вказаної вище юридичної особи, реєстраційна дія, яка проводилася державним реєстратором юридичного департаменту Одеської міської ради ОСОБА_1 та який 12.01.2016 року зняв з обліку та передав згідно акта прийому передачі зазначену вище реєстраційну справу до Реєстраційна служба Львівського МУЮ, а державним реєстратором РС Львівського МУЮ ОСОБА_2 взято на облік реєстраційну справу № 1_415_037976_94 ТзОВ "Юг Зернотрейд". Враховуючи викладене у період з 25.01.2016 року (дата взяття на облік вказаної реєстраційної справи) по 11.07.2016 року жодних реєстраційних дій Реєстраційна служба Львівського МУЮ та Управління державної реєстрації ЛМР по ТзОВ "Юг Зернотрейд" не проводились. Крім того, представник відповідача-2 просив проводити розгляд даної справи за відсутності уповноваженого представника.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини по справі, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити повністю, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме довідки № 1613061401049 від 11.03.2016 року ТзОВ "Юг Зернотрейд" перебуває на обліку у Личаківській ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області.
Личаківською ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області скеровано запит на встановлення місцезнаходження платника податків у Головний оперативний відділ ДПІ у Сихівському районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області та акт обстеження юридичної адреси.
Головним оператором відділу ДПІ у Сихівському районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області на вказаний лист надано довідку про встановлення фактичного місцезнаходження платника податків, з якої випливає, що ТзОВ "Юг Зернотрейд" не знаходиться за адресою: 79000, м. Львів, вул. Водогінна, 2.
У зв'язку з цим, 16.12.2016 року Личаківською ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області складено повідомлення про відсутність юридичної особи ТзОВ "Юг Зернотрейд" за місцезнаходженням. Водночас, доказів скерування такого державному реєстратору і, відповідно, внесення ним відомостей до ЄДР, в матеріалах справи немає.
В подальшому, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Суд при вирішенні даного спору, керувався наступним.
Відносини у сфері державної реєстрації юридичних осіб станом на момент прийняття рішення в даній справі регулюються Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань".
Так, у відповідності до ч. 1 ст. 7 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань", Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.
Згідно п. 10 ч. 2 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань", в Єдиному державному реєстрі, серед інших, містяться відомості місцезнаходження юридичної особи.
Відповідно до ч. 4 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань", зміни до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, які стосуються зміни її місцезнаходження, проводить державний реєстратор.
Державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб підприємців, у відповідності до ч. 4 ст. 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань", це - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського обєднання, професійної спілки, її організації або обєднання, політичної партії, організації роботодавців, обєднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.
За визначенням, наведеним в ч. 5 цієї ж статті, державний реєстратор юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, це - особа, яка перебуває у трудових відносинах з субєктом державної реєстрації, нотаріус.
Статтею 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань" визначені загальні засади державної реєстрації, згідно яких, прийняття документів для державної реєстрації та здійснення державної реєстрації здійснюється за принципом екстериторіальності в межах України, тобто за місцезнаходженням/місцем проживання юридичної особи або фізичної особи підприємця.
Згідно ч. 2 ст. 87 Цивільного кодексу України (далі ЦК України), установчим документом товариства є затверджений учасниками статут або засновницький договір між учасниками, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до ст. 93 ЦК України, місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.
Позивач, при обґрунтуванні позовних вимог, покликався на недостовірність відомостей про місцезнаходження ТзОВ "Юг Зернотрейд", оскільки товариство за адресою: м. Львів, вул. Водогінна, 2, не знаходиться.
Згідно пунктів 12.4 та 12.5 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 1588 від 09.12.2011 року, щодо кожного платника податків, стосовно якого виявлена відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання) та не з'ясоване його фактичне місцезнаходження (місце проживання), підрозділ органу державної податкової служби, який з'ясував зазначений факт, готує та передає підрозділам податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків за встановленою формою.
Якщо за результатами заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи підрозділами податкової міліції буде підтверджено відсутність такої особи за місцезнаходженням або встановлено, що фактичне місцезнаходження юридичної особи не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, керівник (заступник керівника) органу державної податкової служби приймає рішення про направлення до відповідного державного реєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за ф. № 18-ОПП для вжиття заходів, передбачених частиною дванадцятою статті 19 Закону.
Водночас, суд вважає за необхідне зазначити, що службовими особами Личаківської ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області не вчинено всіх належних дій для встановлення фактичного місцезнаходження ТзОВ "Юг Зернотрейд".
Так, контролюючим органом в довідці про встановлення фактичного місцезнаходження платника податків № 1242/13-06/11від 04.02.2016 року не зазначено, що саме знаходиться (перебуває) за адресою: м. Львів, вул. Водогінна, 2, та не зазначено, яким чином Личаківська ОДПІ ГУ ДФС у Львівські області встановлювала місцезнаходження товариства, які дії службовими особами позивача було вчинено.
Крім того, суду не надано жодних доказів того, що Личаківською ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області скеровувалось повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням державному реєстратору і, відповідно, вносились ним відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Як вбачається з клопотання державного реєстратора ОСОБА_3, державним реєстратором Реєстраційної служби Львівського МУЮ ОСОБА_2 лише взято на облік реєстраційну справу № 1_415_037976_94 ТзОВ "Юг Зернотрейд". За період з 25.01.2016 року (дата взяття на облік вказаної реєстраційної справи) по 11.07.2016 року жодних реєстраційних дій РС Львівського МУЮ та Управлінням державної реєстрації ЛМР по ТзОВ "Юг Зернотрейд" не проводилось.
Крім того, суд зазначає, що встановлення факту відсутності товариства за зареєстрованим місцезнаходженням не може бути підставою для скасування державної реєстрації змін до установчих документів щодо зміни місцезнаходження, однак, є підставою для внесення інформації про відсутність юридичної особи за вказаною адресою.
Чого, однак, зроблено не було.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог позивача, оскільки викладені в адміністративному позові обставини у відповідності до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань", є лише підставою для внесення до Єдиного державного реєстру змін щодо місцезнаходження ТзОВ "Юг Зернотрейд", або інформації про відсутність товариства за місцезнаходженням, але аж ніяк не є підставою для скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Вищевказане узгоджується з позицією Вищого адміністративного суду України від 20.10.2015 року у справі К/800/35309/14.
У відповідності до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 9 КАС України, передбачає, що суди при вирішенні справи керуються принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За наслідками розгляду справи суд дійшов висновку, що наявність заборгованості товариства та відсутність його за місцем реєстрації не є причиною для визнання недійсними змін до установчих документів, та як наслідок зобов'язання РС Львівського МУЮ внести запис щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів, пов'язаних із зміною місцезнаходження товариства з обмеженою відповідальністю "Юг Зернотрейд".
Тому, підсумовуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що жодних підстав для задоволення позову немає, у зв'язку з чим, суд відмовляє позивачу у задоволенні позову в повному обсязі.
Згідно з ст. 94 КАС України судові витрати слід залишити за позивачем.
Керуючись ст.ст. 2, 7-14, 18, 19, 33-35, 69-71, 94, 128, 158-163, 167 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
у задоволенні позову відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст.ст. 186, 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлений 18.07.2016 року.
Суддя Потабенко В.А.