Постанова № 59006719, 04.07.2016, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.07.2016
Номер справи
808/1406/16
Номер документу
59006719
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 липня 2016 року о/об 16 год. 11 хв.Справа № 808/1406/16 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., розглянувши у місті Запоріжжі адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «НОРМА»

до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «НОРМА» (надалі позивач або ТОВ «НОРМА») звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області (надалі відповідач або ДПІ у Жовтневому районі м.Запоріжжя) в якому позивач просить суд визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення №0000621501 від 21.03.2016, складене відповідачем, яким до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції у сумі 12672 грн. 93 коп.

В адміністративному позові (т.1, а.с.4-12) зазначено, що 14.04.2016 ТОВ «НОРМА» отримано податкове повідомлення-рішення ДПІ у Жовтневому районі м.Запоріжжя від 21.03.2016 №0000621501, в якому зазначено, що згідно п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України, на підставі Акту перевірки №18/153/20474579 від 04.02.2016 за даними Єдиного реєстру податкових накладних за звітний період жовтень, листопад, грудень 2015 року, встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, визначених ст.201 Податкового кодексу України та згідно зі ст.120-1 Податкового кодексу України: за затримку реєстрації податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 125385 грн. 23 коп. застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 12538 грн. 52 коп.; за затримку реєстрації податкових накладних на від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 672 грн. 00 коп. застосовано штраф в розмірі 20% у сумі 134 грн. 40 коп. Загальна сума штрафу становить 12672 грн. 93 коп. В акті зазначено, що головним державним ревізором - інспектором відділу контролю за декларуванням ПДВ управління оподаткування юридичних осіб ДПІ у Жовтневому районі м.Запоріжжя ОСОБА_1 на підставі п.200.10 ст.200 Податкового кодексу України та в порядку п.75.1 ст.75, ст.76 Податкового кодексу України, проведено камеральну перевірку за жовтень, листопад, грудень 2015 року та даних Єдиного реєстру податкових накладних станом на 20.01.2016 ТОВ «Норма». Позивач вважає дії відповідача щодо проведення камеральної перевірки протиправними, податкове повідомлення-рішення незаконним та таким, що підлягає скасуванню. Посилаючись на приписи п.86.2 ст.86 Податкового кодексу України, позивач наполягає на тому, що ТОВ «НОРМА» подані податкові декларації відповідачу: за жовтень 2015 року 20.11.2015; за листопад 2015 року 21.12.2015; за грудень 2015 року 20.01.2005. Таким чином, на думку позивача, ДПІ у Жовтневому районі м.Запоріжжя, була вправі здійснити камеральну перевірку даних, заявлених у податкових деклараціях: за жовтень 2015 року у строк до 20.12.2015; за листопад 2015 року у строк до 20.01.2016; за грудень 2015 року у строк до 19.02.2016. Камеральна перевірка ТОВ «НОРМА» проведена відповідачем 04.02.2016. Отже, на думку позивача, відповідачем при проведені камеральної перевірки даних ПДВ та Єдиного реєстру податкових накладних порушено 30 денний строк для проведення камеральної перевірки, передбачений п.200.10 ст.200 Податкового кодексу України, тобто дії по проведенню перевірки здійснено не на підставі та у спосіб, що передбачений Податковим кодексом України, що є порушенням п.1, п.3 ч.3 ст.2 КАС України та ч.2 ст.19 Конституції України, а дії по проведенню такої перевірки є протиправними. Враховуючи наведене, оскільки камеральна перевірка, на думку позивача, проведена з порушенням вимог п.200.10 ст.200 Податкового кодексу України, то і вся інформація, яка міститься в Акті перевірки №18/153/20474579 від 04.02.2016 отримана незаконно та не може бути використана відповідачем для складання податкового повідомлення-рішення.

Представник позивача підтримує позовні вимоги у повному обсязі, просить їх задовольнити.

Відповідачем подано до суду письмові заперечення (т.2, а.с.11-13, 39-40), в яких зазначено, що 04.02.2016 відповідачем проведено камеральну перевірку ТОВ «НОРМА», за результатами якої складено Акт від 04.02.2016 за №18/153/20474579 про результати перевірки даних податку на додану вартість за жовтень, листопад, грудень 2015 року та даних Єдиного реєстру податкових накладних станом на 21.01.2016. На підставі вищезазначеного Акту ДПІ у Жовтневому районі м.Запоріжжя прийнято податкове повідомлення-рішення від 21.03.2016 №0000621501, яким позивачу визначено суму з податку па додану вартість у розмірі 12672 грн. 93 коп. У ході камеральної перевірки даних податку на додану вартість за жовтень, листопад, грудень 2015 року та даних Єдиного реєстру податкових накладних станом на 20.01.2016 встановлено факт порушення вимог п.120-1.1 ст.120-1, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, п.2 Наказу Міністерства доходів і зборів України від 22.09.2014 №957 «Про затвердження форми податкової накладної та порядку заповнення податкової накладної», пунктів 2, 3 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, ТОВ «НОРМА», що полягає у несвоєчасній реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних у жовтні-грудні 2015 року та січні 2016 року, виписаних у жовтні-грудні 2015 року на адресу платників податку: Казенного підприємства «Науково-виробничий комплекс «Іскра», ПП «Тріса», ТОВ «Хімтранс», ТОВ «КЛР», ПрАТ «Науково-виробниче обєднання «ЕТАЛ». Таким чином, ТОВ «НОРМА» порушено вимоги п.120-1.1 ст.120-1, п.201.10 ст.201 Розділу V Податкового кодексу України, п.2 Наказу Міністерства фінансів України від 22.09.2014 №957 «Про затвердження форми податкової накладної та порядку заповнення податкової накладної», п.2 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, несвоєчасно зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних вищезазначені податкові накладні. Щодо несвоєчасності проведення камеральної перевірки податкових декларацій з податку на додану вартість, поданих ТОВ «НОРМА» до податкового органу за податкові періоди жовтень 2015 року та листопад 2015 року, з посиланням на п.200.10 ст.200 Податкового кодексу України відповідач пояснює, що по декларації з податку на додану вартість за жовтень 2015 року податковий орган вправі здійснити перевірку у строк не пізніше 20.12.2015, а по податковій декларації за листопад 2015 року у строк не пізніше 20.01.2015. Фактично камеральна перевірка ТОВ «НОРМА» проведена 04.02.2016, про що складено відповідний Акт. Податковим органом проведено саме камеральну перевірку платника податків, так як відповідно до прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 №17-VIII, установлено, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб-підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України. При цьому слід зазначити, що проведення камеральної перевірки у строк передбачений податковим законодавством по податковим деклараціям позивача за жовтень-листопад 2015 року не відбулось, у зв'язку з відсутністю форми податкового повідомлення-рішення, яким передбачалось застосування штрафу передбаченого ст.120-1 Податкового кодексу України. Форма податкового повідомлення-рішення «Н» передбачена «Порядком надіслання податкових повідомлень-рішень платникам податків», затвердженим 28.12.2015 наказом Міністерства фінансів України №1204, зареєстрованим Міністерством юстиції України 22.01.2016 за №124/28254. Таким чином, порушення ст.120-1 Податкового кодексу України, які мали місце з боку позивача, знайшли відображення відповідно в Акті перевірки від 04.02.2016 та у спірному податковому повідомленні-рішенні.

Представник відповідача проти позову заперечує, просить відмовити у задоволенні позову.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд зясував наступне.

04.02.2016 ДПІ у Жовтневому районі м.Запоріжжя проведено камеральну перевірку даних податку на додану вартість за жовтень, листопад, грудень 2015 року та даних Єдиного реєстру податкових накладних станом на 20.01.2016 ТОВ «НОРМА», за результатами якої складено Акт №18/153/20474579 від 04.02.2016 (т.1, а.с.14-24; т.2, а.с.14-19).

Відповідно до вказаного Акту перевірки №18/153/20474579 від 04.02.2016 встановлено порушення ТОВ «НОРМА» вимог п.120-1.1 ст.120-1, п.201.10 ст.201 Розділу V Податкового кодексу України, п.2 Наказу Міністерства фінансів України №957 від 22.09.2014 «Про затвердження форми податкової накладної та порядку заповнення податкової накладної», п.2 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», затвердженого 29.12.2010 постановою Кабінету Міністрів України №1246, в результаті чого порушено терміни реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За результатами розгляду Акту перевірки №18/153/20474579 від 04.02.2016 ДПІ у Жовтневому районі м.Запоріжжя 21.03.2016 прийнято податкове повідомлення-рішення №0000621501, яким до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції у сумі 12672 грн. 93 коп. (т.1, а.с.13; т.2, а.с.21-22).

Так, за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, визначених ст.201 Податкового кодексу України штрафні (фінансові) санкції відповідно ст.120-1 Податкового кодексу України розраховані відповідачем: за затримку реєстрації податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 125385 грн. 23 коп. застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 12538 грн. 52 коп.; за затримку реєстрації податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 672 грн. 00 коп. застосовано штраф в розмірі 20% у сумі 134 грн. 40 коп.

Безпосередній розрахунок сум штрафу та кількість днів затримки визначені в Акті перевірки №18/153/20474579 від 04.02.2016 та кореспондується з даними Єдиного реєстру податкових накладних, дослідженими судом (т.2, а.с.23-27).

В Акті перевірки №18/153/20474579 від 04.02.2016 зазначено, що у ході камеральної перевірки даних податку на додану вартість за жовтень, листопад, грудень 2015 року та даних Єдиного реєстру податкових накладних станом на 20.01.2016 встановлено факт порушення вимог п.120-1.1 ст.120-1, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, п.2 Наказу Міністерства доходів і зборів України від 22.09.2014 №957 «Про затвердження форми податкової накладної та порядку заповнення податкової накладної», п.2, п.3 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, ТОВ «НОРМА», що полягає у несвоєчасній реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних у жовтні-грудні 2015 року та у січні 2016 року, виписаних у жовтні-грудні 2015 року на адресу платників податку: Казенного підприємства «Науково-виробничий комплекс «Іскра», ПП «Тріса», ТОВ «Хімтранс», ТОВ «КЛР», ПрАТ «Науково-виробниче обєднання «ЕТАЛ».

Вказані факти відповідач підтверджує даними Єдиного реєстру податкових накладних, дослідженими судом (т.2, а.с.23-27).

Дослідженням обставин виписки та реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних позивачем податкових накладних судом зясовано наступне.

Підставами для виписки податкових накладних по операціям позивача з Казенним підприємством «Науково-виробничий комплекс «Іскра», ПП «Тріса», ТОВ «Хімтранс», ТОВ «КЛР», ПрАТ «Науково-виробниче обєднання «ЕТАЛ» стала перша подія (пп.«а» п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України) перерахування коштів, що підтверджується банківськими виписками (т.1, а.с.43-70).

Позивачем надано до суду податкові накладні, строки реєстрації яких в Єдиному реєстрі податкових накладних становлять предмет спору по справі та квитанції про їх прийняття Державною податковою службою України (т.1, а.с.71-253).

За змістом позову, заперечень, наданими представниками сторін документами виходить, що спір щодо калькуляцій чи то числових показників податкових зобовязань ТОВ «НОРМА» відсутній.

Судом досліджено податкову звітність позивача з податку на додану вартість, числові показники якої кореспондуються з даними Реєстру виданих та отриманих податкових накладних (т.2, а.с.52-85).

Надаючи правову оцінку прийнятому 21.03.2016 ДПІ у Жовтневому районі м.Запоріжжя податковому повідомленню-рішенню №0000621501, суд виходить з наступного.

Як зазначено у п.200.10 ст.200 Податкового кодексу України, протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних. Платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування у разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, а у випадках, визначених пунктом 200.11 цієї статті, - за результатами перевірки, зазначеної у такому пункті, що проводяться відповідно до цього Кодексу. Сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою контролюючим органом з дня, наступного за днем закінчення терміну проведення камеральної перевірки, у разі якщо камеральна перевірка проведена не була або за результатами проведення перевірки податкове повідомлення-рішення не було надіслано платнику податку у строк, визначений цим Кодексом.

Податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (п.203.1 ст.203 Податкового кодексу України).

Як зясовано судом і не заперечується сторонами ТОВ «НОРМА» подана податкова звітність з податку на додану вартість відповідачу: за жовтень 2015 року 20.11.2015; за листопад 2015 року 21.12.2015 (20.12.2015 вихідний день); за грудень 2015 року 20.01.2005.

З урахуванням вимог п.200.10 ст.200, п.203.1 ст.203 Податкового кодексу України, ДПІ у Жовтневому районі м.Запоріжжя була вправі здійснити камеральну перевірку даних, заявлених у податкових деклараціях: за жовтень 2015 року у строк до 21.12.2015; за листопад 2015 року у строк до 20.01.2016; за грудень 2015 року у строк до 19.02.2016.

Фактично ж камеральна перевірка ТОВ «НОРМА» проведена відповідачем 04.02.2016.

Таким чином, відповідачем протиправно проведена камеральна перевірка даних податку на додану вартість за жовтень, листопад 2015 року та даних Єдиного реєстру податкових накладних за цей період.

Відповідно до п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем. Покупцю товарів/послуг податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законодавства щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису. З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції. Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин. Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом. Платник податку має право зареєструвати податкову накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, в якій загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу. Якщо сума, визначена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов'язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних. Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період. Виявлення розбіжностей даних податкової декларації та даних Єдиного реєстру податкових накладних є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг. У разі допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця. Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або допущено помилки при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної та/або порушено граничні терміни реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг. Протягом 15 календарних днів з дня надходження такої заяви із скаргою контролюючий орган зобов'язаний провести документальну позапланову перевірку зазначеного продавця для з'ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов'язань з податку за такою операцією. Податкова накладна, що містить помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, є підставою для віднесення покупцем сум податку до податкового кредиту.

У п.2 «Порядку заповнення податкової накладної», затвердженого 22.09.2014 наказом Міністерства фінансів України №957 (у редакції наказу Міністерства фінансів України №1129 від 14.11.2014), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.10.2014 за №1235/26012 (який з 01.04.2016 втратив чинність), зазначено, що податкова накладна та додатки до неї складаються та надаються отримувачу (покупцю) в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи. Відправлення, передавання, одержання, зберігання та організація обігу податкових накладних в електронній формі здійснюються у порядку, визначеному законодавством. Усі податкові накладні, в тому числі накладні, особливості заповнення яких викладені в пунктах 10-13, 18 та 20 цього Порядку, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Платник податку має право зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку, обчислену за формулою, зазначеною у пункті 200-1.3 статті 200-1 Податкового кодексу України та пункті 9 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року №569.

Згідно з п.2 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», затвердженого 29.12.2010 постановою Кабінету Міністрів України №1246 (надалі «Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних»), внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування, до Реєстру (далі - реєстрація) здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі ДФС з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до Реєстру. Операційний день триває з 0 до 23-ї години.

Як передбачено п.3 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не видаються отримувачу (покупцю) товарів (послуг) та залишаються у їх постачальника (продавця); складені під час отримання послуг від нерезидента, місцем постачання яких визначено митну територію України; складені в межах виконання угод про розподіл продукції; складені за операціями з постачання товарів (послуг), які звільнені від оподаткування) незалежно від суми податку на додану вартість, зазначеної в одній податковій накладній та/або розрахунку коригування. У разі надання нерезидентом послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, податкова накладна складається та реєструється зареєстрованим на території України платником податку - отримувачем (покупцем) таких послуг. Розрахунок коригування, складений постачальником (продавцем) товарів (послуг) до податкової накладної, яка видана їх отримувачу (покупцю) - платникові податку, підлягає реєстрації: постачальником (продавцем), якщо передбачається збільшення суми компенсації вартості товарів (послуг) на користь такого постачальника (продавця) або коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суми компенсації; отримувачем (покупцем), якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів (послуг) на користь їх постачальника (продавця). Розрахунок коригування, складений платником податку до податкових накладних, які не видаються отримувачу (покупцю) товарів (послуг), а також складених під час отримання послуг від нерезидента, місцем постачання яких визначено митну територію України, підлягають реєстрації таким платником податку.

У Законі України №71-VIII від 28.12.2014 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» (який набрав чинності з 01.01.2015), зокрема, зазначено: «… I. Внести до Податкового кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2011р., №№13-17, ст.112) такі зміни: 25) доповнити статтею 120-1 такого змісту: …».

Відповідно до п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.

Тобто, відповідальність платника податку, передбачена п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України, діє з 01.01.2015.

Згідно з п.120-1.3 ст.120-1 Податкового кодексу України (втратив чинність з 01.01.2016) порядок застосування штрафних санкцій, передбачених цією статтею, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Як передбачено п.2 розділу ІІ «Порядку надіслання податкових повідомлень-рішень платникам податків», затвердженим 28.12.2015 наказом Міністерства фінансів України №1204, зареєстрованим Міністерством юстиції України 22.01.2016 за №124/28254 (набрав чинності з 16.02.2016), у випадках, зазначених у пункті 1 цього розділу, відповідний структурний підрозділ контролюючого органу складає податкове повідомлення-рішення за такими формами: «Н» за порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 Кодексу (додаток 13).

Відповідно до п.11 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України з 1 лютого 2015 року реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (у тому числі які не надаються покупцю, виписані за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.

Згідно з п.86.8 ст.86 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення приймається керівником контролюючого органу (його заступником) протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень (за результатами фактичної перевірки - з дня реєстрації (надходження) акта такої перевірки до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків), а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків.

З урахуванням зазначеного, суд вважає, що оскільки відповідачем протиправно проведена камеральна перевірка даних податку на додану вартість за жовтень, листопад 2015 року та даних Єдиного реєстру податкових накладних за цей період, то, відповідно, застосування відповідачем штрафної (фінансової) санкції до позивача за період жовтень, листопад 2015 року є протиправним.

Згідно з розрахунком штрафних (фінансових) санкцій, наданим до суду позивачем, сума 12672 грн. 93 коп. складається з: 10375 грн. 26 коп. суми штрафу за жовтень 2015 року; 418 грн. 40 коп. суми штрафу за листопад 2015 року; 1874 грн. 15 коп. суми штрафу за грудень 2015 року (а.с.46-51). Протилежного відповідачем не доведено.

Таким чином, податкове повідомлення-рішення №0000621501 від 21.03.2016 є протиправним та підлягає скасуванню у частині застосованої відповідачем до позивача штрафної (фінансової) санкції на суму 10798 грн. 78 коп. (10798 грн. 78 коп. = 12672 грн. 93 коп. 1874 грн. 15 коп.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як зазначено у ч.1 ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням приписів ч.3 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення №0000621501, прийнято 21.03.2016 відповідачем частково не обґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже є частково не правомірним і підлягає частковому скасуванню.

Звідси, позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню. Доводи позивача та відповідача частково не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з ч.3 ст.94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Оскільки субєктом владних повноважень у справі є ДПІ у Жовтневому районі м.Запоріжжя, то саме з бюджетних асигнувань цього органу повинні бути присуджені позивачу судові витрати, документально підтверджені, у сумі 1174 грн. 19 коп., пропорційно задоволеним позовним вимогам.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 17, 71, 94, 158-163 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0000621501, прийняте 21.03.2016 Державною податковою інспекцією у Жовтневому районі м.Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області, у частині застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «НОРМА» штрафних (фінансових) санкцій у сумі 10798 грн. 78 коп.

У решті позовних вимог відмовити.

Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «НОРМА» з бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області судові витрати у сумі 1174 грн. 19 коп.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.

Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.

Постанова виготовлена у повному обсязі 04.07.2016.

Суддя О.О. Прасов