ун. № 759/6455/16-а
пр. № 2-а/759/178/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 липня 2016 року Святошинський районний суд м. Києва
в складі головуючого судді Мазур І.В.
при секретарі Васюрі Я.В.
з участю позивача ОСОБА_1
представника відповідача Ященко М.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Правобережного об'єднання управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до Святошинського районного суду м. Києва з адміністративним позовом до Правобережного об'єднання управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. В ході розгляду позову подав уточнення позовних вимог. Просив суд зобов"язати Правобережне об'єднання управління Пенсійного фонду України в м.Києві перевести ОСОБА_1 з отримання пенсії за віком на отримання пенсії згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» згідно ст.50 цього Закону - 75% додаткової пенсії за віком за втрату здоров"я та статті 54 цього Закону - 8 мінімальних пенсій за віком як інваліда 2 групи у зв"язку з роботами, пов»язаними з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, починаючи з 6 квітня 2016року.
В обгрунтування позовних вимог посилається на те, що він є пенсіонер, учасник ВВВ, ветеран праці, учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, віднесений до першої категорії, визнаний інвалідом ІІ групи з 05.05.2066р. безстроково внаслідок захворювання пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, має право на пенсійне забезпечення у відповідності до ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Як учасник ліквідації аварій на ЧАЕС позивач отримував пенсію із розрахунку по заробітній у зоні ЧАЕС. Таку пенсію отримував з 12.09.2001р. по 28.12.2003р. і з 15.05.2006р. по 21.12.2007р., а з 02.01.2008р. перейшов на отримання пенсії за віком, яку і отримує на сьогодні, яка не індексується і тому він вирішив перейти на отримування пенсії по ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи». Звернувшись до Пенсійного фонду дати йому можливість отримувати чорнобильську пенсію, йому було відмовлено.
Позивач в судовому засіданні адміністративний позов підтримав. Позовні вимоги просив суд задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні адміністративний позов не визнала. У задоволенні позовних вимог просила суд відмовити повністю. В письмових запереченнях представник відповідача зазначила, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва та отримує пенсію за віком відповідно до Закону «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування». Розміри додаткової та державної пенсії відповідно до статтей 50,54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до 31.12.2011р. визначалися постановою Кабінету Міністрів України від 06.07.2011р. № 745.
Пунктом 7 ЗУ від 14.06.2001р. № 3491 «Про внесення змін до ЗУ «Про державний бюджет України на 2011р.» передбачено, що у 2011р. норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011рік. 23.11.2011р. набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Відповідно до п.11 вказаного Порядку, мінімальний розмір пенсії для інвалідів ІІ групи внаслідок захворювання пов'язаного з участю у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС становить 160 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Також відповідно до п. 13 вказаного порядку щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю для інвалідів становить 379 грн. 60 коп., а тому враховуючи вищевикладене, для призначення державної пенсії в розмірі 8 мінімальних пенcій за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком немає.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд знаходить адміністративний позов таким, що підлягає задоволенню, з таких підстав.
Судом встановлено, що згідно безстрокового посвідчення серії НОМЕР_1 від 09.10.2002р. ОСОБА_1 є особа , яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи. Як вбачається із вкладки № НОМЕР_2 до посвідчення позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. /а.с.10/
Позивач ОСОБА_1 згідно посвідчення № НОМЕР_1 має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Встановлено, що згідно довідки МСЕК від 10.05.2006 р. позивачу ОСОБА_1 встановлено другу групу інвалідності безстроково з 05.05.2006р., пов'язаної з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, має статус учасника ліквідації наслідків ЧАЕС 1 категорії./а.с.6-9/
06.04.2016р. позивач звернувся до УПФУ в Святошинському районі м. Києва з заявою про переведення його з отримання пенсії за віком на отримання пенсії згідно ЗУ ««Про статус і соціальний захист громадян постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи»./а.с.4/
УПФ України в Святошинському районі м. Києва листом від 18.04.2016р. №108/01/Л-29 повідомило, що при переведенні ВАС на пенсію по інвалідності ІІ групи відповідно до ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмір пенсії обчислюватиметься відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011р. № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відповідно до п.4 вищевказаної постанови, особа, яка пропрацювала в зоні відчуження з дня аварії менше календарного місяця у 1986-1990р., за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. Проведення перерахунок недоцільно, оскільки це призведе до зменшення розміру пенсії.
Згідно ст. 49 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
В Україні право на вибір пенсії передбачено ст. 10 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка свідчить, що особі, яка має право на різні види пенсій (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначають один з цих видів пенсій за її вибором. Виплати ж спеціальних видів пенсій (наукових, військових, пенсій чорнобильцям тощо) регулюються окремими спеціальними законами
За нормами статті 45 цього Закону, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі інформації про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших відомостей, що знаходяться на час переведення у пенсійній справі, а також додаткових документів, отриманих органами Пенсійного фонду.
Тобто виходячи із даних норм та відповідно за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності інтересів громадянина, саме позивачу надано право за своїм вибором визначати для себе вид пенсії на який він має право, а тому посилання відповідача, що перевід позивача на отримання пенсії згідно Закону Укураїни "Про статус і соціальний захист громадян постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" є недоцільним, є необгрунтованим та не може бути прийнято судом доуваги.
Таким чином, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись вимогами 39, 50, 51, 52, 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 10, 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 159-163, 244-2 КАС України, суд-
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Зобов"язати Правобережне об'єднання управління Пенсійного фонду України в м.Києві перевести ОСОБА_1 з отримання пенсії за віком на отримання пенсії згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» згідно ст.50 цього Закону - 75% додаткової пенсії за віком за втрату здоров»я та статті 54 цього Закону - 8 мінімальних пенсій за віком як інваліда 2 групи у зв»язку з роботами, пов»язаними з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, починаючи з 6 квітня 2016року.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя