Постанова № 59000167, 13.07.2016, Дніпровський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
13.07.2016
Номер справи
755/4654/16-а
Номер документу
59000167
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 755/4654/16-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" липня 2016 р. Дніпровський районний суд міста Києва в складі:

головуючого судді - Чех Н.А.

з участю секретаря - Кузьменко А.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в :

Позивач звернувся до суду з вказаною позовною заявою, посилаючись на те, що з 14.01.2009 року йому призначена пенсія державного службовця на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу». Обчислення розміру пенсії було здійснено на підставі поданих довідок Фонду державного майна України, що подається для призначення пенсії відповідно до вказаного закону. Однак, при розрахунку пенсії не було враховано матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, матеріальну допомогу на оздоровлення, індексацію заробітної плати, недоплати надбавки за роботу з таємними документами, на загальну суму 18 188,10 грн. Він звертався до пенсійного фонду із заявою про перерахування йому пенсії з урахуванням вказаних сум, але отримав відмову. У зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

В судове засідання позивач не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.

Представник відповідача надав письмові заперечення, в яких просив відмовити у задоволенні позову.

Ухвалою Дніпровського районного суду від 13.07.2016 року адміністративний позов з 14.01.2009 року по 13.09.2015 року залишено без розгляду на підставі ч. 1, 2 ст. 99, ст. 100 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

В суді встановлено, що з 14.01.2009 року позивач перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України у Дніпровському районі міста Києва, правонаступником якого є Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Києві, та отримує пенсію в розмірі 86 % від заробітку згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу».

Обчислення розміру пенсії було здійснено на підставі поданих довідок, виданих Фондом державного майна України, які подається для призначення пенсії відповідно до вказаного закону. Встановлено, що при розрахунку пенсії не було враховано матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, матеріальну допомогу на оздоровлення, індексацію заробітної плати, недоплати надбавки за роботу з таємними документами. Однак, з вказаних сум було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Статтею 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80-90 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що вказані позивачем суми входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої даної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року № 400/97 ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Відповідно до статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

З огляду на вище викладене, суд вважає, що відповідачем було неправомірно відмовлено позивачу у перерахуванні пенсії з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, надбавки за роботу з таємними документами згідно наданих довідок.

В частині проведення перерахунку пенсії в розмірі 86 % суд відмовляє, оскільки відсоток розрахунку пенсії позивача становить саме 86 % від заробітку. Це вказує на відсутність споруду в цій частині.

Не підлягає задоволенню і вимога про здійснення і в подальшому виплату пенсії згідно з проведеним перерахунком на підставі довідок Фонду державного майна України від 11.12.2015 року, оскільки дана вимога стосується можливих дій відповідача, що не передбачено вимогами чинного законодавства України.

Згідно із ч. 1, ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 3, ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Оцінивши за правилами, встановленими ст. 86 КАС України, наявні у матеріалах справи докази, суд приходить до висновку, що дії, вчинені відповідачем є неправомірними, суперечать вищезазначеним принципам, що свідчить про наявність порушень прав, свобод та інтересів позивача з боку відповідача, а тому позов підлягає задоволенню частково.

Керуючись, ст.ст. 33, 37 Закону України Закону України «Про державну службу», ст.ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ст. ст. 69-71, 94, 160-164, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

п о с т а н о в и в :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, надбавки за роботу з таємними документами.

Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Києві включити в суму заробітної плати, з якої нарахована пенсія ОСОБА_1 суми виплаченої матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, надбавки за роботу з таємними документами, які були отримані за період, який брався для призначення пенсії,а саме з 01.01.2007 року по 31.12.2008 року.

Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Києві провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 здійснити донарахування, виходячи із суми перерахованої пенсії, та виплатити недоотриману пенсію за період з 14.09.2015 року.

Стягнути з Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551,20 грн.

В іншій частині відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Дніпровський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня оголошення постанови в повному обсязі, а учасниками судового розгляду, які не були присутні у судовому засіданні протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: